Polacy to prawdziwi entuzjaści płatności zbliżeniowych. Według NBP około 2/3 transakcji bezgotówkowych realizowane jest poprzez zbliżenie. Dodajmy do tego fakt, że Polacy są w posiadaniu około 30 milionów kart zbliżeniowych, a do tego kilkaset tysięcy osób korzysta z funkcji NFC. I to właśnie sprawiło (plus wzrost popularności urządzeń Apple), że gigant zza oceanu postanowił wprowadzić do Polski usługę Apple Pay.
Spis treści:
Musieliśmy na ten moment poczekać blisko 4 lata, jednak i tak jesteśmy w lepszej sytuacji niż Niemcy, którzy wciąż czekają na wielką premierę Apple Pay w swoim kraju.
Apple Pay – co to jest?
Apple Pay to specjalna aplikacja, która pozwala użytkownikom nowszych modeli iPhonów, iPadów oraz Apple Watch zamienić te urządzenia w wirtualny portfel. W ten sposób wszystkie karty płatnicze (w tym debetowe i kredytowe) mogą być zawsze pod ręką, ponieważ dostęp do nich zapewnia Apple Pay. W przypadku starszych modeli iPhonów do aplikacji można dodać maksymalnie 8 kart, w nowszych modelach miejsca wystarczy nawet na 12 kart płatniczych. Oczywiście Apple Pay pozwala również na realizację transakcji bezgotówkowych, za pomocą urządzeń mobilnych.
Kto może korzystać z Apple Pay?
Usługa Apple Pay to dedykowane rozwiązanie dla użytkowników urządzeń sygnowanych nadgryzionym jabłuszkiem. Marka zadbało o to, aby z wirtualnego portfela mogli korzystać zarówno użytkownicy iPhonów, jak i iPadów, Mac'a, a nawet Apple Watch’a.
Z aplikacji Apple Pay mogą korzystać osoby, które:
- posiadają urządzenia takie jak: iPhone 6 (a także wszystkie nowsze modele), iPad (5. i 6. generacji), iPad Air 2, iPad Pro, iPad mini 4, iPad mini 3, Apple Watch (pierwsza generacja, oraz Series 1,2 i 3) , a także komputer Mac (wyprodukowany w 2012 roku lub nowszy);
- posiadają konto oraz aktywną kartę płatniczą w banku umożliwiającym realizację płatności za pomocą aplikacji Apple Pay. Aktualnie są to:
- Aion Bank,
- Alior Bank,
- Bank Millennium,
- Bank BNP Paribas,
- Bank Pekao,
- Bank Pocztowy,
- Citi Handlowy,
- Credit Agricole
- Santander Bank Polska,
- Getin Bank,
- Nest Bank,
- mBank,
- Raiffeisen Polbank,
- PKO Bank Polski,
- T-Mobile Usługi Bankowe,
- ING Bank Śląski.
Jak działa Apple Pay?
Funkcjonowanie Apple Pay na poziomie codziennego użytkowania nie różni się niczym szczególnym od innych, podobnych aplikacji z jakich korzystają użytkownicy urządzeń z systemem Android. Realizacja płatności jest prosta i wygodna, a posiadacze iPhonów nie muszą poszukiwać specjalnie oznakowanych miejsc, ponieważ system działa wszędzie tam, gdzie akceptowalne są płatności zbliżeniowe.
Aplikacja Apple Pay, w większości modeli widoczna jest w ustawieniach urządzenia. Jeżeli opcja „Wallet i Apple Pay” nie są widoczne w ustawieniach, należy zresetować telefon lub wybrać ją z poziomu aplikacji.
Dodawanie kart płatniczych można wykonać na dwa sposoby – ręcznie (wprowadzając dane kart do aplikacji) lub poprzez skan karty (należy jedynie dodać numer CVV).
Gdzie można płacić za pomocą Apple Pay?
Apple Pay to aplikacja umożliwiająca realizację płatności zbliżeniowych w punktach handlowych i usługowych, które posiadają przeznaczone do tego celu terminale płatnicze. Miejsca tego typu posiadają odpowiednie oznakowania, które zazwyczaj widoczne są bezpośrednio przy kasie lub przy wejściu do wybranego lokalu.
Za pomocą Apple Pay łatwo i wygodnie można realizować płatności w sklepach internetowych (jeżeli sprzedawca zapewnia taką możliwość), a także w wielu aplikacjach mobilnych. Korzystając z przeglądarki Safari możliwe jest również realizowanie transakcji, do których potwierdzenia wystarczy odcisk palca.
Czy Apple Pay jest bezpieczne?
Zdecydowanie tak. W przypadku Apple Pay zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa użytkownikom wirtualnego portfela. Bezpieczeństwo Apple Pay to w głównej mierze efekt unikalnych zabezpieczeń, jakie fabrycznie wbudowane są urządzeniach od Apple. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, Apple zastosowało technologie takie jak:
- Tokenizacja – wszystkie dane karty (w tym ciąg 16 cyfr tworzący jej unikatowy numer) zostają zastąpione specjalnym, indywidualnym tokenem (kod transakcji). W ten sposób dane te mogą być bezpiecznie przechowywane w wirtualnym portfelu, a także wykorzystywane przy realizacji płatności.
- Touch ID – to wygodny sposób zatwierdzania płatność realizowanych poprzez Apple Pay. Wszystko co trzeba zrobić, to przyłożyć palec do czytnika biometrycznego w iPhonie, iPadzie czy też Macu.
- Face ID – technologia zastosowana w iPhonie X pozwala na zatwierdzanie transakcji poprzez rozpoznanie twarzy. Co ważniejsze, dzięki temu rozwiązaniu w przypadku utraty (kradzieży lub zgubienia) iPhona możliwe jest uruchomienie usługi „Znajdź mój iPhone”, zablokowanie funkcji płacenia kartami poprzez Apple Pay, a nawet całkowite wykasowanie danych posiadanych urządzeń.
Ile to kosztuje?
Apple Pay to w pełni bezpłatna aplikacja. Apple nie pobiera opłat ani za jej udostępnienie, ani też użytkowanie. Banki nie pobieraja również opłat z tytułu realizacji transakcji za pośrednictwem Apple Pay. Należy pamiętać jednak o tym, że w niektórych przypadkach bank może naliczyć prowizję, zgodnie z zawartą umową oraz obowiązującą Tabelą Opłat i Prowizji.
Podsumowanie
Funkcja płatności zbliżeniowych w urządzeniach mobilnych nie stanowi żadnej nowości na polskim rynku. Google Pay (a wcześniej Android Pay), a także inne podobne rozwiązania, zdążyły nas już przyzwyczaić do tego, że nasze telefony nie muszą służyć jedynie do kontaktu ze światem, ale też stać się swoistego rodzaju portfelem. Być może to z tego powodu fani urządzeń Apple z taką niecierpliwością wyczekiwali premiery Apple Pay na polskim rynku. Według nieoficjalnych danych, z funkcji tej korzysta już blisko dziesięć procent wszystkich posiadaczy urządzeń Apple w Polsce. Prognozy w tym zakresie są jeszcze bardziej optymistyczne, ponieważ szacuje się, że w najbliższym czasie liczba użytkowników Apple Pay w Polsce wzrośnie do 500 tysięcy.
W przypadku Apple Pay warto zwrócić uwagę na ciekawy system zabezpieczeń. W aplikacji nie ma bowiem podanych danych widocznych na kartach. W zamian za to każda dodana karta otrzymuje swój indywidualny kod. Nie ma więc możliwości, aby dane z karty trafiły w niepowołane ręce. Co więcej, korzystanie z aplikacji wymaga weryfikacji odcisku palca lub identyfikacji twarzy. Oznacza to, że użytkowanie Apple Pay nie tylko jest wygodniejsze od użytkowania tradycyjnej karty, ale i znacznie bezpieczniejsze.
Komentarze i opinie o Apple Pay