Czym są płatności zbliżeniowe NFC?

Czym są płatności zbliżeniowe NFC?

Płatności za zakupy jeszcze nigdy nie były tak proste i szybkie jak obecnie. Czasy, kiedy nerwowo przeszukiwałeś portfel, w poszukiwaniu odliczonej kwoty odchodzą w niepamięć. Dziś w sklepach czy punktach usługowych zapłacisz, przykładając swój telefon do terminala. A to wszystko dzięki technologii NFC.

Na czym polega technologia NFC?

Mówiąc o NFC, mamy na myśli technologię, pozwalającą na komunikację bliskiego zasięgu (z ang. near-field communication, czyli właśnie NFC). Umożliwia ona wymianę danych pomiędzy urządzeniami, które znajdują się w odległości do 20 centymetrów. Tak naprawdę korzystasz z niej na co dzień, gdy twój telefon łączy się bezprzewodowo ze słuchawkami czy zestawem głośnomówiącym. Dzięki niej możesz również zapłacić za zakupy.

Jak działają płatności zbliżeniowe NFC?

Jeśli chcesz zapłacić za zakupy, wykorzystując do tego technologię NFC, musisz mieć telefon, który posiada antenę NFC oraz kartę SIM, która takie płatności obsługuje. Nie powinno to stanowić większego problemu, gdyż nowoczesne smartfony posiadają takie anteny w standardzie, a operatorzy telekomunikacyjni dysponują odpowiednimi kartami SIM.

Dodatkowo musisz w swoim telefonie zainstalować aplikację do płatności zbliżeniowych. Aby to zrobić, najpierw musisz skontaktować się z operatorem sieci komórkowej, w której masz zarejestrowany swój numer telefonu. Następnie wystarczy zainstalować w telefonie aplikację kart płatniczych, którymi zamierzasz płacić zbliżeniowo z wykorzystaniem technologii NFC.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ do takiej aplikacji możesz przypisać kilka kart płatniczych z różnych banków. O tym, którą z nich zapłacisz w sklepie czy punkcie usługowym, zadecydujesz podczas płatności. Przy czym jedną z kart możesz ustawić jako domyślną, dzięki czemu każda płatność będzie automatycznie przeprowadzana za jej pośrednictwem, chyba że przed wykonaniem transakcji zadecydujesz inaczej.

Płatności zbliżeniowe NFC obsługują m.in. karty płatnicze oznaczone jako MasterCard PayPass czy Visa card V Pay.

Choć przygotowanie telefonu do płatności NFC może wydawać się czasochłonne, to zdecydowanie warto się na zdecydować na takie rozwiązanie. Dzięki temu już podczas najbliższych zakupów zapłacisz za nie telefonem. Nie musisz mieć przy sobie portfela ani gotówki. A jeśli kwota do zapłaty będzie mniejsza niż 50 zł, nie będziesz musiał wystukiwać na terminalu numeru PIN. Co więcej, jeśli odpowiednio skonfigurujesz aplikację do płatności zbliżeniowych, nie będziesz musiał odblokowywać telefonu, aby zapłacić za zakupy w sklepie.

Gdzie dokonasz płatności NFC?

Masz wątpliwości, czy instalowanie aplikacji do płatności NFC ma sens? Może zastanawiasz się, czy w twojej miejscowości znajdziesz sklepy, czy punkty usługowe, które pozwalają na transakcje telefonem? Nie masz się czego obawiać. Płatności NFC, tak jak wszelkie inne płatności zbliżeniowe, można wykonać wszędzie tam, gdzie znajduje się terminal obsługujący tego typu transakcje. W praktyce oznacza to, że telefonem zapłacisz w większości miejsc, w których do tej pory płaciłeś kartą płatniczą.

Zalety i wady płatności NFC

Popularność płatności NFC nieustannie rośnie. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, warto, abyś poznał jego wady i zalety. Dzięki temu będziesz mógł bardziej świadomie z niego korzystać. Zacznijmy zatem od zalet, jakie wiążą się z płatnościami zbliżeniowymi NFC.

Przede wszystkim takie płatności są niezwykle wygodne i błyskawiczne. Wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala, by zapłacić w sklepie czy punkcie usługowym. Nie musisz już nosić przy sobie portfela z plikiem kart płatniczych. Jeśli podepniesz je pod aplikację do płatności zbliżeniowych, w każdej chwili możesz zapłacić którąkolwiek z nich. Co więcej, nie musisz mieć przy sobie gotówki. Koniec z szukaniem drobnych, gdy ekspedientka nie ma z czego wydać reszty, a i kultowe hasło „czy mogę być winna grosik”, odejdzie do lamusa.

Takie rozwiązane jest idealne dla osób uprawiających aktywny tryb życia, które lubią pobiegać na świeżym powietrzu lub poćwiczyć na otwartych siłowniach. Dzięki temu w drodze do domu możesz jeszcze odwiedzić pobliski sklep, aby kupić butelkę wody czy pożywnego batona dla sportowców.

Kolejną zaletą płatności NFC jest ich uniwersalność i wszechstronność. Dzięki nim telefonem zapłacisz nie tylko w sklepach, ale i restauracjach, kinach, na kolei, czy kupując bilety na komunikację miejską. Mówiąc inaczej, wszędzie tam, gdzie dostępny jest terminal obsługujący płatności zbliżeniowe, ty i twój telefon jesteście mile widziani.

Dodatkowo aplikacja do płatności zbliżeniowych posłuży ci także do otrzymywania informacji o wydatkach oraz punktach, które możesz wymieniać na dodatkowe bonusy czy narody.

Warto także wiedzieć, że zabezpieczenia płatności NFC zostały tak pomyślane, aby były bardziej bezpieczne niż pasek magnetyczny, chroniący kartę kredytową. Poza tym twoje dane oraz informacje o kartach nigdy nie trafiają do sprzedawcy, tylko są przechowywane w bezpiecznym systemie.

Płatności zbliżeniowe NFC opłacają się także przedsiębiorcom, szczególnie gdy ci kierują swoją ofertę do osób młodych. Młodsze pokolenia świetnie orientują się w nowoczesnych technologiach i z chęcią z nich korzystają. Dlatego warto umożliwić im płatności za pomocą telefonu w swojej firmie. Łatwość i wygoda, z jaką dokonają u ciebie płatności, sprawi, że chętnie wrócą do ciebie po kolejne zakupy.

Natomiast największą wadą płatności NFC jest ciągły rozwój cyberprzestępczości. Wprawdzie transakcje z wykorzystaniem technologii NFC są bezpieczniejsze od płatności za pośrednictwem zwykłej karty płatniczej, ale korzystanie z nich nie jest całkowicie pozbawione ryzyka. Przestępcy polują na nasze dane, wykorzystując do tego coraz bardziej zaawansowane sposoby na nieautoryzowany dostęp do nich.

Bezpieczeństwo płatności NFC

Temu zagadnieniu poświęciliśmy już nieco uwagi powyżej, jednak kwestii bezpieczeństwa nigdy nie należy bagatelizować. W końcu chodzi o twoje środki do życia i oszczędności. Jak zatem ocenić bezpieczeństwo transakcji NFC?

Najczęściej jego poziom porównywany jest do bezpieczeństwa płatności wykonywanych zbliżeniową kartą płatniczą. Przy czym w przypadku technologii NFC, twoje środki zamknięte są w twoim telefonie. A to oznacza, że płacąc w restauracji czy pubie, nie musisz nikomu wręczać karty płatniczej, więc nigdy nie znika ona z twoich oczu.

Poza tym nie musisz nosić przy sobie portfela wypchanego kartami płatniczymi. Taki widok może być kuszący dla złodzieja, który postanowi wykorzystać twoją nieuwagę. A kradzież portfela, w którym zapewne trzymasz również dokumenty, jest nie tylko nieprzyjemna, ale i kłopotliwa. Płacąc telefonem, nie zdradzasz o sobie aż tylu informacji osobom, które w tłumie kupujących wyszukują swoje ofiary.

Oczywiście musisz liczyć się z tym, że i sam telefon może paść łupem złodzieja. Jednak w takiej sytuacji wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim bankiem i zastrzeżesz usługę płatności zbliżeniowych telefonem. To wystarczy, aby środki znajdujące się na rachunkach powiązanych ze wszystkimi twoimi kartami płatniczymi, były bezpieczne. Gdybyś stracił portfel, musiałbyś zastrzegać każdą kartę z osobna. Poza tym, jeśli tylko dostęp do twojego telefonu zabezpieczony jest numerem PIN lub odciskiem twojego palca, złodziej nie uzyska dostępu do aplikacji, a więc i do danych o twoich kartach płatniczych.

Same płatności zbliżeniowe NFC są bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś dokładnie pilnować swojego telefonu. Jednak łatwiej jest upilnować sam telefon niż jeszcze dodatkowo portfel.

Podsumowanie

Płatności zbliżeniowe NFC stają się coraz bardziej popularne. Wynika to przede wszystkim z tego, że są niezwykle wygodne i błyskawiczne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nieustannie rośnie liczba sklepów i punktów usługowych, które obsługują transakcje z wykorzystaniem technologii NFC. Poza tym płatności NFC są stosunkowo bezpieczne, a jeśli tylko będziesz pilnował swojego telefonu, twoje pieniądze będą bezpieczne.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!