Konto XTB w Domu Maklerskim XTB

Konto XTB w Domu Maklerskim XTB
Kryptowaluty
ponad 20 CFD
Prowizja maker / taker
0,5% - 1%
Stablecoiny
Nie
Waluty FIAT
 • PLN
 • EUR
 • USD

Binance

Binance
Kryptowaluty
ponad 700
Prowizja maker / taker
0,1% / 0,1%
Stablecoiny
Tak
Waluty FIAT
 • EUR
 • USD
 • GBP
 • AUD
 • + 3 inne

Zonda

Zonda
Kryptowaluty
ponad 50
Prowizja maker / taker
0,3% / 0,43%
Stablecoiny
Tak
Waluty FIAT
 • PLN
 • EUR
 • USD
 • GBP

Artykuły

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalut są specjalnymi miejscami, które zajmują się obrotem, jak sama nazwa wskazuje kryptowalut. Chodzi tu nie tylko o osławionego Bitcoina, ale inne wirtualne pieniądze, zarówno te bardziej popularne, jak Ethereum czy Tether, jak i te bardziej niszowe. Za pośrednictwem specjalnych stron i technologii blockchain za prawdziwe pieniądze jesteśmy w stanie kupić określoną kryptowalutę po aktualnej cenie.

Istnieje naprawdę wiele giełd kryptowalut, a ich najważniejszą funkcją jest oczywiście kupno i sprzedaż wirtualnego pieniądza. Niektóre z nich będą dodatkowo oferowały nam podglądanie kursu danej waluty na żywo, przewidywania analityków dotyczących ich kursu, co jest ważne przy tak niestabilnych walutach, a także możliwość tworzenia cyklicznych zleceń.

Warto pamiętać o wyborze giełd, które oferują swoim użytkownikom najwyższe standardy bezpieczeństwa. Uchroni nas to przed włamaniami i potencjalną utratą całych naszych zysków, czego z pewnością nikt z nas nie chciałby nigdy doświadczyć.

Dla kogo jest giełda kryptowalut?

Na to pytanie można by było odpowiedzieć bardzo prosto – dla każdego. Wypadałoby jednak trochę to uściślić. Przede wszystkim bowiem z giełd kryptowalut powinny korzystać osoby, które mają, chociaż podstawowe pojęcie o mechanizmach rządzących się tym rynkiem.

Jeżeli inwestowanie rozpocznie kompletny żółtodziób, może on podejmować nieodpowiednie decyzje lub reagować w nieodpowiedni sposób, przez co może on stracić bezpowrotnie swoje pieniądze. Ryzyko jest o tyle większe, iż kryptowaluty są o wiele mniej stabilne niż zwykłe waluty oraz akcje na giełdach papierów wartościowych.

Jakie są najważniejsze opłaty w giełdzie kryptowalut?

Chyba najważniejsza formą prowizji występującą na giełdach kryptowalutowych są prowizję Maker oraz Taker. Ta pierwsza jest przeznaczona dla osób tworzących zlecenie przelewu, zaś ta druga – dla osoby przelew odbierającej.

Dzięki tym prowizjom giełdy kryptowalut mogą nie tylko utrzymać płynność finansową, ale również poniekąd wynagradzają osoby tworzące nowe zlecenia kupna i sprzedaży – opłata Maker jest często bowiem o wiele niższa niż opłata Taker. Warto o tym pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami.

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Na rynku jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę wiele różnych propozycji giełd kryptowalutowych. Każda z nich może się rządzić swoimi własnymi prawami, mieć inne systemy kupna i sprzedaży, inne kwoty prowizji oraz różne udogodnienia. Jak więc skutecznie wybrać tę najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom?

Warto jest dla przykładu skorzystać z konta demo, za którego pomocą bez problemu będziemy w stanie tylko wejść w świat kryptowalut bez podejmowania większego ryzyka, ale również sprawdzić, co konkretna giełda tych wirtualnych pieniędzy ma do zaoferowania. Dzięki temu od podszewki poznamy mechanizmy, jakie stoją za konkretną giełdą.

Jeżeli jednak nie mamy chęci lub czasu na sprawdzanie po kolei ofert i działania kolejny giełd, dobrym pomysłem będzie zajrzenie do naszego rankingu giełd kryptowalut, który znajdziecie na tej stronie. Dzięki niemu będziecie mogli w prosty i bardzo skuteczny sposób sprawdzić, jak konkretne giełdy wypadają na tle swojej konkurencji i czy korzystanie z nich jest rzeczywiście opłacalne, czy też nie.