Październik 2018Aktualizacja:

Ranking Kont Studenckich - Październik 2018

Cześć, szukasz najlepszego konta studenckiego dla siebie?

Jesteś uczniem lub studentem? Zdarza Ci się pracować dorywczo lub otrzymujesz stypendium? Zaczynasz coraz częściej myśleć o założeniu własnego rachunku bankowego, a na Twoją skrzynkę mailową spływają kolejne oferty kont dla studentów? Zapoznaj się z poniższym porównaniem rachunków studenckich i dowiedz się, na co powinieneś zwrócić największą uwagę, zanim podpiszesz umowę z bankiem.

Obecnie podstawowe parametry kont studenckich nie odbiegają w znacznym stopniu od cech ogólnodostępnych kont osobistych. Ich atrakcyjność determinują wobec tego dodatkowe usługi i funkcjonalności. Z tego powodu powinieneś wiedzieć, w jaki sposób wybrać konto dopasowane do własnych potrzeb. Zapraszam do lektury!

Zanim podpiszesz umowę

Możesz polegać na opinii rodziny lub znajomych, możesz też wybrać się z wizytą do kilku banków i dopytać o szczegóły ofert kont studenckich. Biorąc pod uwagę to, że z Internetu korzystasz na co dzień, możesz też w kilka minut sprawdzić nie tylko dostępne dla Ciebie konta, ale i podstawowe informacje o poszczególnych opłatach i prowizjach. Nie musisz więc wychodzić z domu, aby w prosty, szybki i wygodny sposób wybrać konto, które będzie dopasowane do Twoich obecnych potrzeb.Skorzystaj w tym celu z przygotowanego rankingu kont bankowych, które dostarczą Ci wszystkich odpowiedzi na kluczowe pytania związane z doborem rachunku osobistego dla studenta/ucznia.

Poszukiwania właściwego banku oraz konta studenckiego rozpocznij od przygotowania odpowiedzi na poniższe pytania:

 • dlaczego chcę posiadać własny rachunek bankowy?
 • czy posiadam stałe źródło dochodów?,
 • czy chcę korzystać z tradycyjnej bankowości (obsługa w placówce)?
 • czy często wypłacam środki z bankomatów?,
 • czy zwracam uwagę na to, z jakiego bankomatu wypłacam środki?,
 • jak często realizuję przelewy (w tym przelewy natychmiastowe i zagraniczne)?,
 • czy często podróżuję poza granice Polski?,
 • czy chcę regularnie oszczędzać?,
 • jakie są moje zainteresowania (kino, koncerty, sport itd.)?

Jeżeli już odpowiesz na powyższe pytania, sprawdź w rankingach kont dla studentów (zwróć uwagę również na to, że nie wszystkie konta muszą być przeznaczone dla studentów. Coraz częściej w takich zestawieniach pojawiają się najtańsze warianty kont bankowych, które z powodzeniem mogą być użytkowane przez pełnoletnie osoby) te parametry, które mają dla Ciebie szczególne znaczenie. To ułatwi Ci wytypowanie tych kont, które najlepiej dopasują się do Twoich obecnych możliwości i potrzeb.

Porównanie ofert - przyjęte założenia

Konto studenckie musi być przede wszystkim tanie i nowoczesne. Młodzieżowy rachunek powinien się charakteryzować:

 • Brakiem opłat - prowadzenie rachunku, karty dodawane do konta i przelewy powinny być darmowe lub ewentualnie brak opłat może być uwarunkowany niskimi wymaganiami (np ilość transakcji miesięcznie).
 • Dostępem do nowoczesnych aplikacji mobilnych - młoda osoba często zamiast komputera używa przenośnego urządzenia, powinien mieć możliwość wykonywania podstawowych operacji bankowych a także sprawdzenia stanu konta przy użyciu aplikacji mobilnej.
 • Łatwym i tanim dostępem do gotówki - ilość darmowych bankomatów w kraju i zagranicą to ważny czynnik, który wpływa na pozycję w rankingu.
 • Programami rabatowymi - dodatkowe zniżki przy zakupach lub w sieci partnerów to dodatkowy atut.

Najnowszy ranking kont dla studentów

Prezentujemy ranking ofert rachunków dla osób młodych powyżej 18 roku życia i studentów. Lista ofert została zestawiona według wcześniej określonych kryteriów. Pamiętaj, że idealne konto dla Ciebie, które będzie spełniało wszyskie Twoje oczekiwania nie musi być tym najlepszym w rankingu. Zapoznaj się z wszystkimi kontami i ich parametrami aby wybrać najlepsze dla siebie!

TOP 3 konta studenckie w październiku

Poniżej krótkie podsumowanie rankingu rachunków dla studentów, wybór rachunku należy oczywiście do Ciebie, my postaraliśmy sie obiektywnie ocenić każdą ofertę i wybrać najlepsze, które spełnią Twoje oczekiwania od rachunku studenckiego.

Na co zwracać uwagę?

Wiedząc o tym, że wybór konta studenckiego powinien stanowić indywidualną sprawę, koniecznie zwróć uwagę na informacje takie jak:

 • wysokość opłat podstawowych (prowadzenie rachunku, wydanie i używanie karty), które w przypadku kont studenckich są bezwarunkowo zniesione lub utrzymane na minimalnym poziomie (zwykle też można ich uniknąć, realizując przynajmniej jedną płatność bezgotówkową w miesiącu);
 • wysokość opłat za przelewy, w tym: Elixir, przelewy natychmiastowe, przelewy zagraniczne, a także zlecenia stałe i polecenia zapłaty;
 • dostępność bankomatów;
 • wysokość opłat za wypłaty środków z bankomatów (w kraju i za granicą);
 • oprocentowanie rachunku osobistego – to prawdziwa rzadkość, jednak na rynku pojawiają się oferty kont osobistych z oprocentowaniem. Nie musi to być konto dla studenta, ponieważ może z niego korzystać każdy, kto ukończył 18 lat. Zwróć jednak uwagę na to, czy bank nie wymaga przy tym stałych wpływów;
 • dostępność dodatkowych funkcji – prawdopodobnie bankowość internetowa nie robi na Tobie już żadnego wrażenia, jeżeli jednak chcesz, aby Twój telefon stał się nie tylko narzędziem komunikacji ze światem, ale i Twoim prywatnym bankiem i środkiem płatniczym w jednym, to sprawdź co dany bank oferuje w ramach tzw. bankowości mobilnej. Najczęściej zyskasz w ten sposób możliwość obsługiwania konta przez smartfona (bez konieczności logowania się), a także realizacji płatności zbliżeniowych (BLIK). Jednym z najnowszych rozwiązań są przelewy na telefon oraz Facebooka;
 • dostępność i atrakcyjność dodatkowych produktów bankowych – banki coraz częściej oferują studentom preferencyjne warunki w zakresie prowadzenia kont oszczędnościowych lub lokat, a nawet wydawania kart kredytowych (o ile masz zdolność kredytową);
 • programy lojalnościowe i programy rabatowe – tańsze bilety do kina, restauracji, pizzerii, rabaty na kursy językowe czy zakupy w sklepach odzieżowych lub sportowych, to tylko część bogatej ofert specjalnych, jakie banki zapewniają młodym klientom.

Promocje w bankach – czy warto?

Bądźmy szczerzy, dla banku jako student bez stałego źródła dochodu nie jesteś klientem, na którym da się zarobić (raczej nie dysponujesz odpowiednim kapitałem inwestycyjnym i nie masz zdolności kredytowej, aby móc zaciągać pożyczki i kredyty na znaczne kwoty). Nie oznacza to jednak, że bankom na studentach nie zależy. Wręcz przeciwnie. Jako student masz w sobie potencjał, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że po zakończeniu edukacji i rozpoczęciu aktywności zawodowej pozostaniesz w wybranym wcześniej banku. Oznacza to, że dla banku jesteś potencjalnym przyszłym kredytobiorcą, który pozwoli bankowi wygenerować własne zyski.

Z tego też powodu banki tworzą specjalne promocje dla studentów, których celem jest zachęcenie młodych ludzi do uruchomienia konkretnego konta. W przypadku kont studenckich (lub dla młodych) nagrodą za założenie rachunku może być zarówno gotówka (zwykle około 50 - 100 złotych), jak i bony na zakupy u wybranych partnerów banku (np. bony do kina, sklepów sportowych, sklepów odzieżowych).

Jako osoba pełnoletnia, możesz również wybrać standardowe konto osobiste. W takiej sytuacji promocje bywają znacznie bardziej atrakcyjne, a premie gotówkowe sięgają nawet 800 złotych w skali roku. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że o ile w przypadku kont studenckich dodatkowe środki wpływają na Twoje konto za sam fakt założenia konta, tak przy rachunkach standardowych nierzadko wymagane jest spełnienie warunku aktywności (czyli musisz mieć stałe wpływy na konto, realizować płatności kartą itd.).

Jak założyć konto bez wychodzenia z domu?

Internet nie ma przed Tobą żadnych tajemnic, a obsługa komputera, laptopa, tableta oraz smartfona jest dla Ciebie bardziej naturalna niż ustawienie w pralce trybu ekonomicznego. Być może już wiesz o tym, że konto bankowe również możesz założyć przez Internet.

Procedury w poszczególnych bankach mogą nieco się różnić (szczegółowe informacje znajdziesz na ten temat w wybranym banku), jednak standardowe czynności jakie musisz wykonać to:

 1. Wypełnić formularza na stronie banku (musisz podać swoje dane), jako deklarację chęci założenia konta.
 2. Porozmawiać z konsultantem, który kontaktuje się na wskazany przez Ciebie numer telefonu.
 3. Podpisać umowę za pośrednictwem kuriera – po wcześniejszych ustaleniach z konsultantem, kurier pojawi się z gotową umową w ustalonym miejscu i czasie. Umowę musisz podpisać w obecności kuriera, z równoczesnym okazaniem dokumentu tożsamości.
 4. Zalogować się na stronie internetowej banku.
 5. Aktywować kartę płatniczą.

Podsumowując, jeżeli jesteś uczniem lub studentem poszukującym odpowiedniego konta studenckiego dla siebie, zacznij od zbadania ofert kilku banków. Nie koncentruj swojej uwagi tylko i wyłącznie na rozwiązaniach dedykowanych studentom. Szybko zauważysz, że obecnie coraz więcej standardowych kont dostępnych jest na tak atrakcyjnych warunkach, że z powodzeniem możesz wybrać dla siebie w pełni i bezwarunkowo darmowe konto osobiste, które posłuży Ci nie tylko w okresie nauki.

Zanim wybierzesz właściwe konto, zastanów się z jakich rozwiązań najczęściej będziesz korzystać (np. płatności kartą, przelewy na telefon, BLIK itd.), to pomoże Ci uniknąć zbędnych opłat, a przy tym zapewni maksymalne funkcjonalności. Zwróć również uwagę na promocje i programy partnerskie. Jeżeli jesteś miłośnikiem sportów ekstremalnych lub prawdziwym kinomanem, szybko może się okazać, że dobór konta rozpatrzysz przez programów partnerskich oraz stałych rabatów.