
Bitcoin szturmem podbił świat finansów. A jednak pomimo upływu ponad 10 lat od jego pojawienia się, rynek kryptowalut wciąż spowija nutka tajemnicy. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, czym jest Bitcoin i inne kryptowaluty, pokazujemy, jak możesz je zdobyć i gdzie możesz je bezpiecznie przechowywać.
Spis treści:
Czym są kryptowaluty?
Jeśli dopiero zaczynasz zapoznawać się z tematyką kryptowalut, określenie to może wydawać ci się nieco mylące. Zapamiętaj jednak, że kryptowaluta to po prostu szczególny rodzaj wirtualnej monety, czy wirtualnych pieniędzy. Możesz spotkać się także z określeniem waluta kryptograficzna, które jest bardziej precyzyjne, jednak stosuje się je niezmiernie rzadko.
Nazwa kryptowaluta odnosi się do rozproszonego systemu księgowego, który bazuje na technice szyfrowania danych, czyli właśnie kryptografii. W systemie tym przechowywane są informacje dotyczące stanu posiadania wirtualnych pieniędzy. Co więcej, system ten składa się z węzłów, czyli tzw. portfeli. Kontrolę nad poszczególnymi portfelami mają tylko i wyłącznie właściciele prywatnych kluczy (haseł). Służą one do podpisywania i zatwierdzania każdej transakcji.
Działanie całego systemu opiera się na sieci peer-to-peer. Nie ma żadnej centralnej jednostki czy organizacji, która by go kontrolowała. Oznacza to, że jeśli chcesz przeprowadzić transakcję z wykorzystaniem kryptowaluty, dokona się ona bezpośrednio pomiędzy tobą a kontrahentem.
Czym jest Bitcoin?
Obecnie istnieje kilka tysięcy różnych kryptowalut, ale pierwszą i jak na razie najbardziej popularną są Bitcoiny.
Bitcoin został stworzony w 2009 roku i jak każda inna kryptowaluta jest ciągiem kilkudziesięciu znaków, które tworzą zaszyfrowany kod. Za jej pomocą możesz w prosty, szybki i bezpieczny sposób sfinansować różnorodne transakcje elektroniczne. Jest to możliwe dzięki łańcuchom bloków, czyli tzw. blockchainom. To w nich zapisywane są transakcje z wykorzystaniem Bitcoinów, a także wielu innych kryptowalut. Dzięki temu nie ma możliwości, aby jednostka danej kryptowaluty została wydana dwukrotnie.
Skąd brać kryptowaluty?
Na początku istnienia kryptowalut, najpopularniejszym sposobem ich pozyskania było wydobycie. Mógł to robić każdy, kto miał dostęp do komputera i Internetu.
Wydobywanie, czyli kopanie kryptowalut polega na użyczaniu mocy obliczeniowej własnego komputera do obliczania złożonych problemów matematycznych. Jednak obecnie nie jest to aż tak rentowne, jak na początku istnienia rynku kryptowalut. Wynika to między innymi z faktu, że twórcy Bitcoina stworzyli specjalny mechanizm, który reguluje pozyskiwanie kryptowaluty we własnym zakresie. Polega on na tym, że im więcej osób stara się wydobyć Bitcoiny, tym jest to trudniejsze. W rezultacie, do wykopania jednego Bitcoina potrzebne jest sporo czasu i ogromna moc obliczeniowa, którą można uzyskać tylko za pomocą potężnych serwerów.
Dodatkowo inwestycja w najbardziej wydajny sprzęt oraz rachunki za zużytą energię sprawiają, że koszt wykopania jednej kryptowaluty może wręcz przekroczyć jej wartość.
Na szczęście nie musisz zamieniać swojego mieszkania w serwerownię, aby przeprowadzać transakcje z wykorzystaniem kryptowalut. Zamiast tego Bitcoiny lub inne kryptowaluty możesz po prostu kupić.
Gdzie kupić kryptowaluty?
Kryptowaluty możesz kupić w kantorach lub na giełdzie. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym rozwiązaniom.
Korzystanie z kantorów kryptowalut to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z Bitcoinami lub innymi walutami wirtualnymi. Sprawdzi się ono także w przypadku okazjonalnych inwestorów.
Sprzedażą kryptowalut w Polsce zajmuje się kilka kantorów. Co istotne, różnice w cenach kryptowalut w poszczególnych kantorach mogą być dosyć spore. Z tego względu dokładnie przeanalizuj oferowane przez dany kantor stawki za daną kryptowalutę, zanim skorzystasz z jednego z nich. Sprawdź również wysokość i sposób naliczania prowizji od takiej transakcji. Ponadto zwróć uwagę na sposób realizacji wpłat, ponieważ są one różne w zależności od wybranego przez ciebie kantoru.
Zaletą kantorów handlujących kryptowalutami jest to, że sprzedaż i zakup Bitcoinów odbywa się anonimowo. Dzięki temu cały proces zakupowy jest znacznie prostszy i przebiega szybciej.
Z drugiej strony, ceny kryptowalut w kantorach zawsze będą nieco wyższe niż na giełdzie, jednak w perspektywie długoterminowych inwestycji nie będzie miało to aż tak dużego znaczenia.
Weź również pod uwagę to, że większość kantorów uniemożliwia wymianę jednej kryptowaluty na inną, co oznacza, że np. Bitcoiny możesz sprzedać tylko za złotówki lub inną tradycyjną walutę.
Z kolei giełdy kryptowalut to świetne rozwiązanie dla inwestorów, którzy planują aktywnie alokować i często zmieniać posiadane kryptowaluty. Dzięki korzystaniu z giełdy możesz liczyć na aktualnie najlepszy kurs. Poza tym na giełdzie możesz handlować wieloma kryptowalutami i wymieniać je między sobą.
Korzystanie z giełdy kryptowalut wymaga wcześniejszej rejestracji i potwierdzenia własnej tożsamości. Taka procedura zajmuje zazwyczaj około 1-2 dni. Poza tym handel kryptowalutami na giełdzie nie jest tak anonimowy, jak korzystanie z kantoru.
Jak przechowywać kryptowaluty?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup kryptowalut, musisz jeszcze podjąć decyzję, jak będziesz je przechowywał. Do wyboru masz kilka możliwości, takich jak:
- giełda i serwisy internetowe,
- komputer osobisty (hot wallet),
- nośnik wymienny (cold wallet),
- profesjonalny portfel hardware,
- nośnik papierowy.
Przechowywanie kryptowalut na giełdzie lub w serwisach internetowych nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z wrażliwości takich miejsc na ataki hackerskie. Jest to o tyle kłopotliwe, że w przypadku kradzieży kryptowauty jej odzyskanie jest praktycznie niemożliwe.
Nieco lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie bitcoinów na osobistym komputerze. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że zarówno komputer stacjonarny, jak i urządzenia mobilne, które mają dostęp do Internetu, narażone są na kradzież danych.
W przypadku nośników wymiennych, twoje Bitcoiny umieszczane są na USB, kartach SD czy płytach CD i DVD. Zazwyczaj cold wallet służy jako kopia zapasowa, którą możesz umieścić w sejfie, czy innym zabezpieczonym miejscu. To, w połączeniu z faktem, że nośniki wymienne nie mają dostępu do Internetu, sprawia, że przechowywanie kryptowalut w taki sposób jest dużo bezpieczniejsze od wcześniejszych opcji.
Jednak jedną z najbezpieczniejszych i wygodniejszych form przechowywania Bitcoinów i innych kryptowalut są specjalne nośniki USB, które są dodatkowo zabezpieczone kodem PIN i systemem 2FA.
Przechowywanie kryptowaluty na nośniku papierowym polega na wydrukowaniu klucza prywatnego i przechowywania go w bezpiecznym miejscu, takim jak sejf. To najtańsze i proste rozwiązanie, które zapewnia ci 100% poufności danych. Wadą tego rozwiązania jest jego nietrwałość. W przypadku zniszczenia wydruku tracisz dostęp do swojej kryptowaluty.
Poza tym zawsze możesz skorzystać z usług firm, które zajmują się przechowywaniem prywatnych zbiorów kluczy i kryptowalut.
Ile kosztują kryptowaluty?
Kurs Bitcoina i innych kryptowalut jest zmienny. W styczniu 2020 kurs Bitcoina (BTC) wynosił około 8649 USD, czyli około 33 053 PLN. Oznacza to, że za 100 zł kupisz 0,0030 BTC.
Bitcoin to jedna z wielu wirtualnych walut, za których pośrednictwem możesz dokonywać jak najbardziej rzeczywistych transakcji. Bazują one rozproszonym systemie księgowym, w którym przechowywane są informacje o stanie posiadania kryptowaluty. Wirtualne pieniądze możesz zakupić na specjalnych giełdach lub w kantorach, a następnie przechowywać je na bezpiecznym nośniku zewnętrznym lub we własnym komputerze.
Komentarze i opinie użytkowników