Promocje bankowe - co warto o nich wiedzieć?
Każdy w jakiś sposób związany jest z bankami. Nawet jak nie mamy zaciągniętego kredytu, to trudno dziś przecież funkcjonować bez konta osobistego, na które - w coraz większej ilości przypadków - otrzymujemy wypłatę. Oferta banków to jednak dużo więcej, co potwierdzają liczne organizowane przez te placówki promocje. Co warto o nich wiedzieć?
Po co banki robią promocje?
Każdy bank, organizując promocje, robi to w kilku celach. Przede wszystkim chce zdobyć nowych klientów i zaproponować korzystne rozwiązanie stałym odbiorcom swoich usług, a przy okazji na tym zarobić.
Przykłady? Możemy być zachęcani na przykład do założenia konta w danej placówce, za co w zamian otrzymamy pieniądze lub nagrody rzeczowe. Ciekawą opcją jest też podwyższone oprocentowanie na lokacie czy koncie oszczędnościowym. To często spotykane opcje, choć jest ich oczywiście dużo więcej.
Pamiętajmy, że zawsze, przystępując do jakiejś promocji, poniesiemy określone (przewidziane dokładnie przez bank) koszty. Może to być opłata za korzystanie z karty kredytowej. A nawet jak sam produkt jest darmowy, to bank zacznie zarabiać na operacjach z nim związanych. W praktyce nie musimy płacić za używanie karty, ale pod warunkiem dokonaniu kilku transakcji w miesiącu
Ile można zarobić na promocjach bankowych?
W ogromnej mierze to zależy od tego, jak jesteśmy operatywni i trzymamy rękę na pulsie, wiedząc o tym, że w wielu bankach dostępne są różne bonusy. Bardzo często, w promocjach bankowych możemy uzyskać nawet kilkaset złotych premii.
Nie musimy też obawiać się, że podpisując umowy z bankami, wiążemy się z nimi na lata. Nic z tych rzeczy - zaraz po skorzystaniu z bonusów możemy zrezygnować ze współpracy. Oczywiście, zawsze przed podpisaniem umowy, przeczytajmy dokładnie jej zapisy! Zresztą, napiszemy o tym w kolejnym akapicie!
Jakie są warunki otrzymania premii?
Jak wspomnieliśmy, co zresztą też nie jest niczym dziwnym, promocje tworzone są po tym, by skorzystał na nich nie tylko klient, ale również bank. Jeśli więc chcemy wziąć udział w promocji, musimy się liczyć z tym, że organizator postawi przed nami pewne warunki aktywności.
Mówiąc inaczej - chcąc rzeczywiście odebrać premię, powinniśmy wykazać się większą lub mniejszą aktywnością. Zależnie od promocji może być ona różna: związana z koniecznością zapewnienia określonych wpływów na konto, aktywnym posługiwaniem się kartą płatniczą czy utrzymaniem określonego salda na koncie. Czasem, by przystąpić do promocji, wystarczy zaznaczyć opcję “wymagana zgoda marketingowa”. Sprawdzajmy jednak, co się kryje za tymi wyrażeniem - czy tylko przetwarzanie danych w związku z promocją, czy raczej wysyłaniem na maila różnych ofert.
Programy bonusowe w bankach
Promocje bankowe wiążą się również z licznymi programami bonusowymi, najpopularniejsze to:
- Goodie umożliwia otrzymanie zwrotu części wydatków na zakupy w wielu sklepach (prawie 800 punktów!);
- Mastercard Bezcenne Chwile - program rabatowy skierowany dla posiadaczy kart Mastercard. Polega na zdobywaniu punktów, które można wymienić na nagrody. Im więcej transakcji bezgotówkowych, tym więcej punktów i związanych z tym profitów;
- Visa Oferty to dodatkowe oszczędności podczas zakupów. Każdy posiadacz karty Visa może zarejestrować się do darmowego programu lojalnościowego, by uzyskać zwrot części wydanych pieniędzy.
Co to jest moneyback?
Wspomniane powyżej programy bonusowe określane są jako moneyback, czyli zwrot części wydatków za transakcje bezgotówkowe wykonane kartą płatniczą. Taką możliwość oferuje wiele instytucji bankowych w Polsce. Zapewnia to bankowi nie tylko doskonałą reklamę, przyciągając nowych klientów, ale też korzyści dla konsumentów. To jednocześnie popularyzacja używania kart płatniczych.