poradnik

Masterpass - Elektroniczny portfel od Mastercard

Masterpass - Elektroniczny portfel od Mastercard

W 2013 roku MasterCard stworzył system płatności internetowych, tzw. elektroniczny portfel płatniczy (wallet), który zapewnia wygodną, bezpieczną i szybką realizację płatności w Internecie, za pośrednictwem dowolnego urządzenia mobilnego (takiego jak: smartfon, tablet, laptop/komputer). Początkowo system dostępny był tylko w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Singapurze, Izraelu, we Włoszech oraz Australii. W Polsce teoretycznie dostępny jest od lipca 2014 roku, jednak dopiero teraz można mówić o dynamicznym wzroście popularności tego rozwiązania.

Masterpass – co to jest?

To jedna z metod płatności on-line, która jest prosta i bezpieczna. Elektroniczny portfel Masterpass umożliwia realizację płatności dowolną kartą płatniczą (debetową, kredytową oraz pre-paid, wydaną przez Mastercard lub Visa), która została zapisana w portfelu płatniczym zarejestrowanym w usłudze Masterpass. Osoba korzystająca z Masterpass nie musi podawać danych karty płatniczej, ani też logować się do systemu bankowości elektronicznej w celu uregulowania należności za realizowane w sieci zakupy. Wystarczy jedynie zalogować się do posiadanego portfela Masterpass, który obsługiwany jest przez wszelkiego typu urządzenia mobilne z dostępem do Internetu, zarówno w kraju jak i za granicą.

Kto może korzystać z Masterpass?

W skrócie – każdy. Z usługi Masterpass mogą korzystać wszystkie osoby, które posiadają kartę płatniczą. W tym miejscu warto podkreślić, że mogą z niej korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i firmy. Nazwa usługi może być nieco myląca, ponieważ wbrew pozorom nie jest ona zarezerwowana tylko i wyłącznie dla posiadaczy kart MasterCard. Zgodnie z zapewnieniami dostawcy usługi, nie ma żadnych przeciwskazań, aby w wirtualnym portfelu znalazły się karty również innych wystawców, np. VISA.

Jak działa Masterpass?

Realizacja płatności za pomocą Masterpass jest prostsza niż realizacja płatności internetowych za pomocą przelewu internetowego czy też płatności kartą płatniczą. Wynika to z tego, że nie trzeba już pamiętać loginu i hasła do swojego konta w banku, czy też podawać numeru karty.

W przypadku elektronicznego portfela płatność internetowa jest tak prosta, jak zalogowanie się do skrzynki mailowej.

Aby rozpocząć korzystanie z Masterpass, należy:

 1. Aktywować elektroniczny portfel Masterpass korzystając z bankowości lub aplikacji mobilnej banków: Raiffeisen Polbank, BZ WBK, BGŻ BNP Paribas S.A. lub Banku Pekao.
 2. Uzupełnić swoje dane – imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres mailowy, a także ustalić hasło logowania do elektronicznego portfela.
 3. Dodać karty płatnicze, które chce się umieścić w elektronicznym portfelu.

W przypadku osób posiadających rachunek w banku, który nie obsługuje elektronicznego portfela Masterpass, można:

Realizując płatność za pomocą Masterpass wystarczy jedynie kliknąć w przycisk z napisem „Masterpass”, wybrać portfel (bankowy lub partnerski), a następnie zalogować się podając login i hasło.

Gdzie można realizować płatności za pomocą Masterpass?

Z technicznego punktu widzenia – praktycznie w każdym sklepie i portalu internetowym, który dopuszcza tę formę płatności online.

Według dostawcy usługi, aktualnie już połowa punktów handlowo-usługowych w branży e-commerce umożliwia swoim klientom regulowanie płatności za pomocą elektronicznego portfela.

Czy Masterpass to bezpieczne rozwiązanie?

Masterpass uznawany jest jako w pełni bezpieczne rozwiązanie, przez wzgląd na zastosowane zabezpieczenia, takie jak:

 • weryfikacja użytkownika na etapie zakładania portfela oraz dodawania karty/kart;
 • zabezpieczenie (uwierzytelnienie) realizowanych płatności za pomocą mPIN-u, który eliminuje konieczność podawania kodów CVV/CVC dostępnych na karcie.

Ile to kosztuje?

Korzystanie z portfela Mastercard, niezależnie od tego czy jest on utworzony z poziomu bankowości elektronicznej czy też dedykowanego portalu Mastercard, jest w pełni darmowe.

Więcej korzyści z Masterpass

Przez wzgląd na rosnącą popularność portfela Masterpass, coraz więcej partnerów premiuje swoich klientów, którzy decydują się na tę formę realizacji płatności za zrealizowane zakupy produktów lub usług.

Zazwyczaj użytkownicy Masterpass mogą liczyć na rabaty, które oferowane są w formie obniżki ceny (np. o 10 złotych, 20 złotych, 50 złotych lub wyrażonych w procentach – 10%, 20% itd.) lub zwrot części wydatków.

Informacje o bieżących promocjach można odnaleźć m.in. logując się do swojego portfela.

Nie wiesz jakie konto wybrać?

Zapoznaj się z aktualnym rankingiem i wybierz konto dla siebie!

Podsumowanie

Usługa elektronicznego porfela Masterpass to sposób na wygodne płatności w sieci. Dzięki niej już nie trzeba logować się do swojego konta w banku lub sięgać po kartę płatniczą, za każdym razem gdy realizuje się zakupy w Internecie. Rozwiązanie jest w pełni bezpieczne, do tego pozwala na utworzenie kilku portfeli, a także dodanie kart zarówno MasterCard jak i VISA. Z całą pewnością portfel elektroniczny przypadnie do gustu osobom, które chętnie i często robią zakupy w sklepach internetowych, kupują bilety do kina/na koncerty itd. przez portale internetowe, czy też zamawiają jedzenie w systemie online. Dodatkową korzyścią są liczne promocje i rabaty, z których mogą korzystać tylko użytkownicy Masterpass.

Opinie użytkowników

(Ocena 3.5 z 5 opinii)
 • Justyna
  Hej, super usługa, fajnie jakby większość sklepu wprowadziła te płatności bo to wiele ułatwia i przyspiesza proces zakupu.
  Odpowiedz
 • waweł
  moim zdaniem fajna usługa, raz się konfiguruje i później dużo łatwiej płacić.
  Odpowiedz
 • Anka
  Już kilka razy próbowałam kupić bilet do kina helios- nie udało się. MasterPas nie działa.
  Odpowiedz
 • Jacek
  Płatności Masterpass przestały działać na merlin.pl pojawia się komunikat "brak autoryzacji" a bank po reklamacji umywa ręce i odsyła do masterpass.
  Odpowiedz
 • wacław
  ciekawy ten portfel. Załapałem się na promocję multikina i kupiłem tanio bilety. Mam nadzieję, że w przyszłości nie odpuszczą bo zapowiada się bardzo dobrze!
  Odpowiedz