Październik 2018Aktualizacja:

Ranking Kont Osobistych - Październik 2018

Cześć, szukasz najlepszego konta osobistego dla siebie?

Żyjemy w czasach, w których rachunek bankowy stanowi istotny element funkcjonowania społecznego i gospodarczego. Większość z nas posiada konto w banku, aby móc pobierać wynagrodzenie za pracę lub inne świadczenia finansowe, a przy tym swobodnie regulować bieżące zobowiązania finansowe. Dzięki bankowości internetowej w każdej chwili można opłacić rachunki, zrealizować przelew na konto dziecka lub znajomego, a także regulować należności za np. zakupy internetowe.

Jakie wybrać konto dla siebie? Poniżej znajdziesz aktualne porównanie najlepszych kont w październiku, zapraszam Cię do lektury!

Zanim podpiszesz umowę

Jeżeli planujesz uruchomienie rachunku bankowego lub jego zmianę, zacznij od sensownego porównania ofert różnych banków i kont. Dzięki przygotowanemu przez nas rankingu kont osobistych, zrobisz to w mniej niż 5 minut i to bez wychodzenia z domu.

Czas poświęcony na lekturę poniższego porównania z najważniejszymi parametrami kont różnych banków zapewni Ci wiedzę o opłatach pobieranych przez banki, funkcjonalnościach rachunku, promocjach, programach lojalnościowych i innych usługach dodatkowych.

Uważaj! Nawet konta prowadzone za darmo obciążone są różnymi innymi opłatami, które każdego miesiąca mogą wygenerować niezłą sumkę.

Przed podjęciem decyzji jakie wybrać konto, określ czego potrzebujesz. Wskazane jest, abyś zaczął od odpowiedzi na pytania dotyczące Twoich preferencji, takich jak:

 • do czego potrzebuję rachunku?
 • czy mogę zapewnić stałe wpływy na konto?
 • czy wolę bankowość tradycyjną (z obsługą w placówce bankowej) czy internetową (sam obsługuję swoje konto, gdziekolwiek jestem)?
 • czy często wypłacam środki z bankomatów?
 • czy zwracam uwagę na to, z jakiego bankomatu wypłacam środki?
 • jak często realizuję przelewy (w tym przelewy natychmiastowe i zagraniczne)?
 • czy często bywam poza granicami Polski?
 • czy zależy mi na możliwości regularnego oszczędzania?
 • czy zależy mi na dostępie do dodatkowych produktów bankowych (takich jak debet na koncie, ubezpieczenie, lokaty na preferencyjnych warunkach itd.)?
 • czy zależy mi na nowoczesnych płatnościach mobilnych jak Google Pay czy BLIK?

Następnie porównaj parametry poszczególnych rachunków bankowych pod kątem własnych odpowiedzi. W ten sposób szybko wyeliminujesz te oferty, które nie są zgodne z Twoimi potrzebami.

Porównanie ofert - przyjęte założenia

W naszym rankingu kont osobistych oceniliśmy oferty banków pod kątem kilku ważnych kryteriów:

 • Opłaty, jakie będą pobierane przez bank (za prowadzenie konta, prowizje za przelewy internetowe, telefoniczne i w placówce banku, koszt wyciągnięcia pieniędzy z bankomatu oraz ilość darmowych bankomatów, opłata za kartę do konta).
 • Wysokość oprocentowania środków znajdujących się na koncie.
 • Dostęp do wypłacania gotówki z bankomatów wybranego banku i innych sieci bankomatów
 • Łatwy, bezpłatny i bezpieczny dostęp do naszego konta przez Internet lub telefon.
 • Dodatkowe produkty (np. możliwość wykupienia ubezpieczenia, inwestowanie w fundusze, dostęp do rachunku maklerskiego itp.).
 • Promocje bankowe - to one bardzo często decydują o atrakcyjności i przewadze danej oferty nad innymi.

Najnowszy ranking kont osobistych

Poniżej znajduje się aktualny ranking ofert kont dla osób indywidualnych. Zapoznaj się z nim i wybierz najlepsze konto osobiste dla siebie!

TOP 3 konta osobiste w październiku

Poniżej krótkie podsumowanie rankingu rachunków osobistych, wybór rachunku należy oczywiście do Ciebie, my postaraliśmy się obiektywnie ocenić każdą ofertę i wybrać najlepsze, które spełnią Twoje oczekiwania od konta osobistego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta?

Wiesz już, że wybór konta w banku nie powinien przypominać porannej wycieczki do piekarni. Co prawda w większości przypadków nikt nie zmusi Cię do pozostania przy określonym koncie, ale sam fakt zmiany numeru rachunku może okazać się nieco kłopotliwy.

Można przyjąć, że kilka podstawowych elementów ofert bankowych wpływa na ostateczną atrakcyjność rachunku bankowego. Zalicza się do nich m.in.:

 • wysokość opłat podstawowych (prowadzenie rachunku, wydanie i używanie karty), które mogą wahać się w przedziale od kilku do nawet kilkunastu złotych
 • wysokość opłat za przelewy, w tym: Elixir, przelewy natychmiastowe, przelewy zagraniczne, a także zlecenia stałe i polecenia zapłaty
 • dostępność bankomatów
 • wysokość opłat za wypłaty środków z bankomatów (w kraju i za granicą)
 • oprocentowanie rachunku osobistego – nie jest to standard, ale zdarza się, że banki obejmują oprocentowaniem również środki znajdujące się na klasycznym ROR, warto więc zwrócić uwagę, czy jest taka możliwość (zawsze to kilka złotych miesięcznie więcej na koncie). Co ciekawe, zdarza się, że oprocentowanie rachunku osobistego utrzymuje się na poziomie około 2-4% w skali roku, a więc jest wyższe niż przy rachunku oszczędnościowym
 • dostępność dodatkowych funkcji – poza bankowością internetową, standardowym rozwiązaniem stają się aplikacje mobilne na smartfony i tablety, które zapewniają wygodny dostęp do rachunku i jego funkcji, bez potrzeby korzystania z komputera lub laptopa
 • dostępność i atrakcyjność dodatkowych produktów bankowych, takich jak produkty oszczędnościowe, inwestycyjne, kredytowe itd.
 • programy lojalnościowe

To właśnie te elementy powinieneś poddać ocenie, zanim wybierzesz rachunek dla siebie.

Promocje w bankach – czy warto?

Współczesny rynek usług bankowych jest tak nasycony, że w nurcie nieustającej konkurencji możesz zyskać znacznie więcej, niż bezpłatne czy tanie konto internetowe. Od pewnego czasu niemal standardowym procesem stało płacenie nowym klientom za przejście pod szyld danego banku. W ten sposób banki starają się zabiegać o uwagę Twoją, Twoich bliskich, znajomych i sąsiadów. Słowem – wszystkich.

Dlaczego banki chcą płacić klientom? To proste, nowy klient to napływ nowych środków do banku, a także szansa na rozszerzenie grona osób korzystających z rachunków oszczędnościowych, lokat, pożyczek i kredytów. Konto bankowe ma po prostu „związać” Cię z bankiem, aby w możliwie najprostszy sposób zapewnić sobie bazę odbiorców dodatkowych usług bankowych.

Promocje bankowe można dzielić stosując liczne kryteria. W podstawowym podziale można przyjąć, że mamy:

 1. promocje bankowe dla nowych klientów (te, które mają zwrócić Twoją uwagę)
 2. promocje dla stałych klientów (żebyś chciał pozostać w danym banku jak najdłużej).

Trudno ukryć to, że zdecydowanie przeważają promocje dla nowych klientów, chociaż liczne programy lojalnościowe są w stanie zapewnić całkiem niezłe korzyści dla aktywnych posiadaczy konta.

W promocjach obejmujących otwarcie konta, zazwyczaj zyskać można premię gotówkową. Ile? Wszystko zależy od banku i typu konta (im droższe i bardziej prestiżowe, tym więcej można zyskać). Wystarczy jednak spojrzeć na bieżące promocje, a od razu zauważysz, że minimalna premia to 50 złotych za otwarcie prostego rachunku bankowego, natomiast maksymalna premia przy spełnieniu określonych warunków dodatkowych (takich jak uzyskiwanie regularnych wpływów na konto, realizacja płatności bezgotówkowych itd.), to nawet kilkaset dodatkowych złotych na koncie.

Możesz spotkać się również z tym, że w ramach promocji poza przelewem dodatkowych środków na rachunek, w puli nagród znajdują się również vouchery do sieci sklepów, kin, czy innych obiektów handlowo-usługowych, a nawet gwarancja niezmienności opłat przez rok, a nawet 2-3 lata.

Trzeba przyznać, że przy odrobinie szczęścia (i rozeznania) możesz zyskać na takiej promocji nawet kilkaset złotych w skali roku. To całkiem niezły wyniki, jeśli weźmiesz pod uwagę to, że i tak potrzebujesz konta w banku.

Czy warto wobec tego „polować” na promocje bankowe? I tak, i nie. Tak, jeżeli szukasz atrakcyjnego rozwiązania dla siebie. Nie, jeżeli kierujesz się tylko i wyłącznie chęcią pozyskania zapewnionej premii. Wiele osób niemal zawodowo zajmuje się wyszukiwaniem „lukratywnych” ofert i zakłada konta na masową skalę, tylko po to, by zyskać dodatkowe środki na rachunku. Legendy głoszą, że na bankach da się zarobić całkiem niezłe kwoty, wystarczy korzystać z ich promocji.

Jak założyć konto bez wychodzenia z domu?

Wiesz już na co powinieneś zwracać uwagę przy wyborze konto. A czy wiedziałeś o tym, że nie musisz wychodzić z domu, aby uruchomić nowy rachunek w dowolnym banku?

Procedury w poszczególnych bankach mogą się nieco różnić, jednak zazwyczaj założenie konta przez Internet sprowadza się do kilku prostych czynności:

 1. Wypełnienie formularza na stronie banku (wymaga podania swoich danych), będącego formą złożenia deklaracji chęci założenia konta.
 2. Rozmowa z konsultantem, który kontaktuje się na wskazany przez potencjalnego klienta numer telefonu.
 3. Zawarcie umowy za pośrednictwem kuriera – po wcześniejszych ustaleniach z konsultantem, kurier pojawia się z gotową umową w wyznaczonym miejscu i czasie. Umowę należy podpisać w obecności kuriera, który sprawdza dokument tożsamości klienta banku.
 4. Zalogowanie się na stronie internetowej banku.
 5. Aktywacja karty płatniczej.

Podsumowując, jeżeli chcesz być posiadaczem konta w banku optymalnie dopasowanego do Twoich potrzeb i stylu życia, zadbaj o rzetelne rozeznanie się w bieżącej ofercie rynkowej. Wystarczy, że przygotujesz sobie listę własnych potrzeb i wymagań, a następnie bazując na niej przeanalizujesz dostępne w portalach internetowych zestawienia ofert kont różnych banków.

Pamiętaj o tym, że obecnie większość ofert wygląda bardzo atrakcyjnie na pierwszy rzut oka (brak opłat za prowadzenie konta, wydanie karty, itd.), jednak to analiza kluczowych opłat pobieranych przez bank determinuje atrakcyjność danego konta.

Jeżeli jesteś miłośnikiem zagranicznych podróży i rzadko zwracasz uwagę na bankomat, z którego wypłacasz środki, a przy tym posiadasz regularne wpływy na konto, być może warto rozważyć opcję uruchomienia konta, które co prawda jest płatne, jednak wszystkie inne istotne dla Ciebie usługi są darmowe (takie jak darmowe przelewy zagraniczne, wypłaty z bankomatów na całym świecie, pakiet darmowych przelewów natychmiastowych itd.). I odwrotnie, jeżeli jesteś studentem bez stałego źródła dochodu, którego aktywność bankowa ogranicza się do realizacji przelewów krajowych i płatności kartą, to w zupełności wystarczy Ci prosty rachunek bankowy z dostępem do Internetu i aplikacji mobilnych, za który bank nie pobiera opłat.