Październik 2018Aktualizacja:

Ranking Kart Kredytowych - Październik 2018

Cześć, szukasz najtańszej karty kredytowej dla siebie?

Karta kredytowa to obecnie coraz częściej nieodzowny element naszego portfela. Zapewnia nie tylko dostęp do dodatkowych środków, ale i pozwala na swobodne podróżowanie po całym świecie. Coraz częściej też karta kredytowa pozwala korzystać z usług i produktów licznych partnerów programów rabatowych, a wiele banków decyduje się na wdrożenie usługi zwrotu części wydatków.

Pamiętaj jednak o tym, aby korzystać z karty kredytowej w sposób rozważny. Jeżeli za każdym razem będziesz spłacać pełną kwotę zadłużenia widniejącą na wyciągu, to w rzeczywistości będziesz korzystać z pieniędzy banku niemal za darmo. W przypadku karty kredytowej niezwykle zasadnym staje się powiedzenie, że „wszystko jest dla ludzi”, a gdy mądrze ją wybierzesz i użytkujesz, to wizja ryzyka wpadnięcia w kłopoty finansowe staje się znacznie bardziej odległa. 

Jaką kartę wybrać dla siebie? Poniżej znajdziesz aktualne porównanie kart kredytowych w październiku.

Jak mądrze wybrać kartę dla siebie?

Zanim wybierzesz kartę kredytową, powinieneś wiedzieć o tym, że nie ma uniwersalnej oferty zaspokajającej potrzeby i oczekiwania każdego. To proste, każdy z nas jest inny, prowadzimy zróżnicowany tryb życia, a i nasze wydatki kształtują się na zupełnie innym poziomie. Warto mieć to na uwadze, gdy analizujemy oferty kart kredytowych różnych banków.

Co powinieneś zrobić, zanim wybierzesz ofertę odpowiednią dla siebie? Oto kilka prostych wskazówek:

 1. Realnie określ swoją płynność finansową – pamiętaj o tym, że karta ze zbyt wysokim limitem może stać się przyczyną problemów finansowych.
 2. Zastanów się, jak często będziesz korzystać z karty – jeżeli tylko sporadycznie, poszukaj oferty, gdzie opłata za posiadanie karty nie jest pobierana, albo jest na bardzo niskim poziomie.
 3. Czy chcesz, aby ktoś poza Tobą mógł korzystać z przyznanego limitu? Pamiętaj o tym, że wiele banków oferuje możliwość wydania dodatkowej karty dla członków rodziny, w tym również dzieci (o ile skończyły 13 lat).
 4. Zastanów się, czy będziesz używać karty poza granicami Polski, ponieważ w takiej sytuacji warto wybrać karty walutowe lub obarczone możliwie najniższą prowizją za przewalutowanie transakcji. Pamiętaj również o tym, że w przypadku kart użytkowanych poza granicami warto zadbać o wyższy limit (np. często depozyt za wynajem samochodu stanowi równowartość minimum 300-500 euro. Jeżeli Twoja karta nie będzie mieć takiego limitu, nie wynajmiesz samochodu).
 5. Pomyśl o tym, jak często zdarza Ci się sięgać po dodatkową gotówkę – w takiej sytuacji sprawdź, ile wynosi opłata za wypłatę środków z bankomatów oraz przelewy.

Porównanie kart - przyjęte założenia

W naszym rankingu kart kredytowych oceniliśmy oferty banków pod kątem kilku ważnych kryteriów, w szczególności:

 • Oprocentowanie karty
 • Opłata za wydanie i posiadanie karty
 • Okres bezodsetkowy
 • Prowizja za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą

Oprócz tych parametrów oceniliśmy karty pod względem bezpieczeństwa ich użytkowania. Ważnym elementem są także promocje bankowe - to one bardzo często decydują o atrakcyjności i przewadze danej karty kredytowej nad innymi.

Najnowszy ranking kart kredytowych

Poniżej znajduje się aktualny ranking ofert kart kredytowych. Zapoznaj się z nim i wybierz najtańszą kartę kredytową dla siebie!

O karcie kredytowej w teorii

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia. Pomimo tego, że karta kredytowa stała się już dość powszechnym produktem bankowym, to w dalszym ciągu wiele osób ma problem z prawidłowym jej zdefiniowaniem.

W najprostszym ujęciu karta kredytowa to środek płatniczy, na którym znajdują się środki w ramach przyznanego przez bank limitu kredytowego. I w tym miejscu mamy „słowo klucz”, ponieważ kredyt to pojęcie ściśle związane z oprocentowaniem. Przyjmuje się, że karta kredytowa to obecnie najdroższa forma kredytu w polskim systemie bankowości.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych form kredytów lub pożyczek, w przypadku karty kredytowej mamy ustalony okres bezodsetkowy (tzw. grace period), a tym samym spłata całościowa powstałego zadłużenia w wyznaczonym przez bank terminie sprawia, że możemy korzystać z pieniędzy banku bez obciążenia w formie doliczonych odsetek.

Kto może korzystać z karty kredytowej?

Przez wzgląd na charakter karty kredytowej, przy wnioskowaniu o ich wydanie zastosowanie znajdują procedury podobne do tych, jakie wykorzystywane są w przypadku wnioskowania o kredyt lub pożyczkę. Oznacza to, że o wydanie karty kredytowej możesz ubiegać się wówczas, gdy jesteś osobą pełnoletnią posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, a przy tym wykazujesz stałe dochody (w tym pobierane z tytułu umowy o pracę, renty, emerytury, umów o dzieło/zleceń, itd.).

Coraz więcej banku wprowadza do swoich ofert opcję wydania dodatkowej karty kredytowej dla bliskich osoby, która jest posiadaczem głównej karty kredytowej. W takim przypadku użytkownikiem karty kredytowej może być każda osoba, która ukończyła 13 rok życia (bez względu na uzyskiwane dochody). Pamiętaj jednak o tym, że w dalszym ciągu to Ty odpowiadasz za spłatę zadłużenia powstającego na każdej karcie, jaka związana jest z główną kartą kredytową jaką posiadasz.

Zanim podpiszesz umowę

Znasz już swoje potrzeby i wiesz jakiej karty kredytowej potrzebujesz. Zanim jednak Twój podpis znajdzie się na umowie z bankiem, koniecznie zwróć uwagę na elementy takie jak:

 1. Oprocentowanie – rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) karty kredytowej może wahać się w przedziale od 10% do ok. 19%. To spora rozbieżność, a to właśnie oprocentowanie karty kredytowej wybiera istotny wpływ na ostateczny koszt jej użytkowania.
 2. Opłata za wydanie karty – w zależności od banku, wysokość takiej opłaty może wynosić od 0 do nawet kilkudziesięciu złotych. Sprawdź uważnie, ile będziesz musiał zapłacić za kartę kredytową, zanim zdążysz ją użyć po raz pierwszy. Zwróć również uwagę na koszt wydania karty dodatkowej, jeżeli planujesz jej wyrobienie.
 3. Opłata za posiadanie karty – w większości przypadków banki pobierają opłatę roczną, za obsługę karty kredytowej. Zdarza się również, że opłata ta pobierana jest w systemie miesięcznym. Koniecznie zwróć uwagę na wysokość tej opłaty i częstotliwość jej naliczania.
 4. Okres bezodsetkowy – to liczba dni, przez które możesz korzystać z przyznanego limitu, bez obciążenia odsetkami. Zazwyczaj okres ten wynosi od 26 do 54 dni. Zdarzają się również oferty, gdzie okres ten wynosi 61 dni. Zwróć uwagę również na to, czy okres bezodsetkowy dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych, czy również tych gotówkowych (wypłata z bankomatu).
 5. Termin spłaty zadłużenia – w większości przypadków samodzielnie możesz ustalić dzień spłaty zadłużenia powstałego na karcie. Zwróć uwagę na to, aby przypadał on na kilka dni po terminie, w którym otrzymujesz regularne wynagrodzenie.
 6. Opłata za wypłaty z bankomatów – w awaryjnej sytuacji możesz potrzebować dodatkowej gotówki. Sprawdź ile wynosi opłata bankowa za wypłatę środków z karty kredytowej za pomocą bankomatu.
 7. Prowizja za przewalutowanie transakcji walutowych – zwykle to ok. 2-3% wartości transakcji.
 8. Opłata za realizację przelewu z karty kredytowej – obecnie w większości przypadków bez problemu zrealizujesz przelew na dowolny rachunek z posiadanej przez siebie karty kredytowej. Najczęściej jest to korzystniejszy wariant niż wypłata pieniędzy z bankomatu.
 9. Ubezpieczenie karty – coraz częściej ubezpieczenie karty kredytowej ma dobrowolny charakter, a opłata za tę usługę zazwyczaj wynosi kilka złotych miesięcznie.
 10. Dodatkowe produkty i usługi – banki oferują swoim klientom dostęp do bogatego wachlarza produktów i usług (w tym ubezpieczeń assistance), a także programów lojalnościowych i rabatowych. Często możesz trafić na oferty kart kredytowych urozmaicone dodatkowymi produktami ubezpieczeniowymi (w formie pakietów dostępnych już od kilku lub kilkudziesięciu złotych), programami rabatowymi, a nawet usługą cashback (zwrot pieniędzy za zakupy).
 11. Możliwość rozłożenia zadłużenia na raty – przy większych wydatkach to opcja, która pozwoli Ci spłacić zadłużenie w wygodnych ratach, które zazwyczaj mają znacznie niższe oprocentowanie niż sama karta kredytowa.

Nie tylko niespodziewane wydatki

Zazwyczaj temat karty kredytowej poruszany jest w kontekście poszukiwań alternatywnych rozwiązań  dla pożyczek i kredytów gotówkowych. Według doradców i znawców tematu, karty kredytowe doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy nie mamy określonych planów zakupowych (lub są one związane z relatywnie niewielkimi nakładami finansowymi) i chcemy mieć szybki i wygodny dostęp do dodatkowych środków finansowych. W praktyce jednak banki coraz częściej zachęcają do płacenia kartą kredytową nawet za codzienne zakupy. W wielu przypadkach realizacja płatności bezgotówkowych powoduje, że bank rezygnuje z opłaty (miesięcznej lub rocznej), jaka pobierana jest za posiadanie karty kredytowej. Co więcej, dla użytkowników kart kredytowych tworzone są specjalne programy lojalnościowe i rabatowe, które wręcz pozwalają zarabiać na realizowaniu transakcji kartą kredytową.

Kiedy jeszcze karta kredytowa może być dla Ciebie niezbędnym narzędziem finansowym? Jeżeli dość często podróżujesz, to z całą pewnością już wiesz o tym, że karta kredytowa stanowi podstawowy wymóg w wielu miejscach takich jak wypożyczalnie samochodów, a nawet obiekty noclegowe. Nierzadko tylko w ten sposób możliwe jest wniesienie depozytu, bądź też zrealizowanie preautoryzacji (forma zabezpieczenia rezerwacji poprzez czasową blokadę środków na Twojej karcie kredytowej). Co ciekawe, konieczność posiadania karty kredytowej coraz częściej wskazywana jest również przez krajowe obiekty i punkty usługowe. Bez niej nie możesz zarezerwować  pokoju w hotelu lub wypożyczyć samochodu na lotnisku.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Bank zaproponował ci kartę kredytową albo dorzucił ją do kredytu? A może usłyszałeś o promocji, w ramach której za wyrobienie karty kredytowej dostaniesz cenny upominek? Dowiedź się wszystkiego na temat kart kredytowych: od wyjaśnienia czym ona właściwie jest, poprzez wybór limitu kredytowego, aż po omówienie, jak jej używać, aby nie popaść w długi i korzystać z niej zupełnie za darmo.

Przeczytaj
Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Konkurencja na polskim rynku usług bankowych jest duża, a banki coraz chętnie sięgają po promocje, jako skuteczny sposób przyciągania uwagi potencjalnego klienta. I trzeba przyznać, że sposób ten działa, bo na bankowych promocjach można zarobić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Komu i kiedy to się opłaca?

Przeczytaj