BLIK - System płatności mobilnych

BLIK - System płatności mobilnych

Do czego wykorzystujesz swój telefon? Do niedawna zapewne służył ci on przede wszystkim do błyskawicznego kontaktowania się z bliskimi i przeglądania Internetu. Jednak te czasy powoli odchodzą w niepamięć. Od jakieś czasu smartfon z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją mobilną banku pełni również rolę portfela, dzięki któremu zapłacisz za zakupy, wykonasz przelewy, a nawet wypłacisz gotówkę z bankomatu.

A to wszystko dzięki nowoczesnemu systemowi płatności mobilnych BLIK.

Czym jest BLIK?

BLIK jest jednym z najpopularniejszych systemów płatności mobilnych. Pozwala na wykonywanie transakcji bez użycia kart płatniczych. Dzięki niemu z łatwością zapłacimy za usługi i zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacimy gotówkę z bankomatu oraz wykonamy szybki przelew na dowolny rachunek bankowy. Wystarczy do tego telefon komórkowy z dostępem do Internetu, na którym zainstalujemy aplikację banku, w którym posiadamy konto.

I choć o BLIK-u zrobiło się głośno stosunkowo niedawno, to z możliwości, jakie daje ten system, klienci polskich banków mogli korzystać już kilka lat temu.

Od IKO do BLIK-a

Wszystko zaczęło się od tego, że bank BP PKO stworzył autorską aplikację mobilną IKO. Za jej pomocą już 5 lat temu klienci tego banku mogli wypłacać gotówkę z bankomatu czy dokonywać płatności w terminalach nie za pomocą karty płatniczej, ale specjalnego 6-cyforwego kodu.

Pomysł ten na tyle przypadł do gustu innym bankom, że zdecydowały się one na współpracę. Ich celem było opracowanie wspólnego standard płatności mobilnych właśnie na bazie IKO. W rezultacie doszło do powstania spółki Polski Standard Płatności, która stworzyła, a następnie wdrożyła następcę IKO, czyli właśnie system mobilnych płatności BILK.

Kto może skorzystać z BLIK-a?

Jako że system Blik został stworzony przy współpracy największych polskich banków, został on zintegrowany z bankowymi aplikacjami mobilnymi. Początkowo mogli z niego korzystać klienci tylko 6 banków, jednak kolejne w niedługim czasie dołączały do tej inicjatywy, również umożliwiając swoim klientom płatności mobilne w ramach BLIK-a. Obecnie z BLIK-a mogą korzystać osoby, posiadające konto w następujących bankach:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Santander Bank Polska
 • mBank
 • ING Bank Śląski
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • BGŻ BNP Paribas
 • Raiffeisen Polbanku
 • Credit Agricole
 • Inteligo
 • Orange Finanse
 • T-Mobile Usługi Finansowe
 • Pekao SA
 • VeloBank
 • BOŚ Bank

Mimo iż nie wszystkie obecne na naszym rynku banki posiadają w swojej ofercie płatności mobilne za pomocą systemu BLIK, to i tak może z niego korzystać ponad 80% wszystkich klientów banków w Polsce.

Gdzie zapłacimy BLIK-iem?

Przede wszystkim BLIK-iem zapłacimy w każdym sklepie czy lokalu, który posiada terminal płatniczy oznaczony logiem BLIK. Z każdym miesiącem jest ich coraz więcej, a takie sieci jak Żabka czy Freshmarket już jakiś czas temu umożliwiły płatności BLIK-iem w swoich placówkach. Poza tym BLIK-iem zapłacimy w ponad 30 000 sklepów internetowych. Taką możliwość daje większość najpopularniejszych systemów bezpiecznych płatności internetowych:

 • DotPay
 • Przelewy24
 • PayByNet
 • CashBill
 • First Data Polcard
 • Tpay.com
 • Pay
 • Blue Media
 • e-Card
 • ESprzedaz.co
 • SellIngo

Poza tym system BLIK pozwala na płatności za zakupy na Allegro, stacjach benzynowych Shell i Orlen oraz w placówkach Poczty Polskiej. Co więcej, system ten dotarł również do polskich urzędów. W ponad 600 placówkach za wyrobienie paszportu czy prawa jazdy możemy zapłacić telefonem z aplikacją mobilną naszego banku.
Ponadto system BLIK pozwala na wypłatę gotówki z bankomatu bez potrzeby użycia karty płatniczej oraz na przelewy, które błyskawicznie trafiają do odbiorcy, również w weekendy i święta.

Jak płacić BLIK-iem?

Powiedzieliśmy wcześniej, że za pomocą BLIK-a możemy wykonać szybki przelew na dowolny rachunek bankowy, zapłacić za zakupy i usługi. Jak to jednak zrobić?

Siłą płatności BLIK jest ich prostota. Jako że system ten jest automatycznie zintegrowany z mobilnymi aplikacjami banku, wystarczy ściągnąć ją na telefon, aby w pełni zarządzać swoim kontem i dokonywać dowolnych transakcji, czy to w sposób tradycyjny, czy poprzez płatności mobilne BLIK. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych aplikacji lub przypisywania kart płatniczych do zewnętrznego systemu.

Jedyne czego potrzebujemy do wykonania płatności BLIK-iem, to telefon z dostępem do Internetu i ściągniętą aplikacją mobilną naszego banku. Gdy postanowimy uregulować rachunek BLIK-iem, aplikacja mobilna automatycznie wygeneruje specjalny 6-cyforwy kod, którym autoryzujemy płatność. Dla bezpieczeństwa, taki kod jest ważny jedynie przez 2 minuty. Jeśli nie zdążymy z niego w tym czasie skorzystać, będziemy musieli po prostu wygenerować kolejną kombinację cyfr.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są również jednorazowe czeki, które pozwalają na płatność, nawet jeśli nie mamy przy sobie telefonu. Czek BLIK to 9-cyfrowy kod, zabezpieczony hasłem, o wartości i terminie ważności, które możemy ustawić w aplikacji mobilnej banku. Taki czek można wykorzystać samodzielnie lub udostępnić go innej osobie. Jeśli nie wykorzystamy czeku w terminie, pieniądze powrócą na nasze konto.

System BLIK pozwala ponadto na wykonywanie przelewów bez konieczności wpisywania 26-cyfrowego numeru konta bankowego! Jeśli nasz odbiorca również korzysta z BLIK-a, wystarczy, że w naszej aplikacji podamy jego numer telefonu, a wygeneruje ona czek oraz hasło, które do niego wysyłamy. Oznacza to, że nasz odbiorca będzie mógł skorzystać z tych pieniędzy od razu po otrzymaniu SMS-a z hasłem dostępu.

Czym jest przelew BLIK na telefon?

Przelew BLIK na telefon to alternatywa dla zwykłych przelewów pieniężnych pomiędzy klientami indywidualnymi. Zamiast zlecać przelew poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną, gdzie musimy podać numer rachunku odbiorcy, możemy wykonać transakcję, wpisując numer jego telefonu komórkowego. 

To duże ułatwienie, ponieważ niewiele osób zna numer swojego konta na pamięć. W przeciwieństwie do tego swój numer telefonu pamięta każdy. Również osoba zlecająca przelew najczęściej ma ten numer wpisany po prostu w swoim telefonie. To wszystko sprawia, że przelew BLIK na telefon zlecimy w ciągu dosłownie kilku sekund. 

Co więcej, przelew na telefon działa w standardzie Express Elixir, co oznacza, że środki trafiają do odbiorcy niemalże natychmiast. I to bez żadnych dodatkowych opłat, gdyż opcja ta jest aktualnie darmowa w przypadku przelewów BLIK.

Czym jest prośba o przelew na BLIK?

Prośba o przelew BLIK to usługa, która umożliwia wysyłanie próśb o finansowe wsparcie do rodziny czy znajomych. Jest to bardzo przydatna opcja, gdy niespodziewanie znaleźliśmy się w podbramkowej sytuacji i pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki. W takim przypadku wystarczy, że wyślemy za pomocą aplikacji mobilnej prośbę o przelew, która automatycznie dotrze na telefon odbiorcy w formie powiadomienia push. Jeśli tylko odbiorca wiadomości zaakceptuje powiadomienie, pieniądze od razu trafią na nasze konto. 

Co jednak ważne, jednego dnia możemy wysłać maksymalnie 30 próśb na łączną kwotę w wysokości 1500 zł. Z kolei w ramach jednej prośby o przelew na BLIK nie możemy prosić o więcej niż 500 zł. Dodajmy do tego, że wysłana prośba ważna jest przez maksymalnie 24 godziny. Oczywiście usługa ta dostępna jest dla osób, które mają możliwość korzystania z BLIK-a i posiadają konto w banku, który obsługuje prośby o przelew BLIK.  

Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą blik

Wypłata pieniędzy z bankomatu przebiega bardzo podobnie. Aby maszyna wypłaciła gotówkę, wystarczy na ekranie bankomatu wybrać opcję „wypłata Blik” lub „wypłata bez karty”. Wówczas aplikacja w naszym telefonie wygeneruje unikalny 6-cyfrowy kod BLIK, który należy wpisać na ekranie bankomatu. Tak jak w przypadku innych transakcji, tak i przy wypłacie gotówki, kod ważny jest przez 2 minuty, po czym jest automatycznie dezaktywowany. W kolejnym kroku należy podać kwotę, jaką chcemy wypłacić. Następnie możemy zostać poproszeni o zaakceptowanie transakcji w aplikacji mobilnej. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, bankomat wypłaci gotówkę. 

W przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu BLIK-iem obowiązują takie same limity jak przy korzystaniu z kartu. Limity te zależą od banku i rodzaju konta, jakie posiadamy, i wahają się od 2000 do 10 000 zł. Niemniej jednak możemy samodzielnie ustalić swoje limity wypłat. Odpowiednie opcje znajdują w bankowości internetowej po zalogowaniu się na nasze konto.   

Czy korzystanie z systemy płatności BLIK jest bezpieczne?

Niektóre osoby wyrażają obawy, czy dokonywanie transakcji poprzez BLIK jest bezpieczne. Polski Standard Płatności dba, aby korzystanie z tego systemu było w pełni bezpieczne. Pamiętajmy, że sam BLIK jest zintegrowany z aplikacją mobilną banku, która przypisana jest do konkretnego urządzenia mobilnego i jest dodatkowo zabezpieczona PIN-em, a w przypadku niektórych smartfonów również odciskiem palca.

W ramach BLIK część płatności z użyciem terminali płatniczych możemy przeprowadzić, po prostu podając wygenerowany przez aplikację kod. Jednak w przypadku rachunków na kwotę wyższą niż 50 zł, będziemy musieli dodatkowo autoryzować płatność, wpisując PIN. Co ważne, użytkownik ma możliwość samodzielnego ustalenia limitów, od jakich płatność BLIK-iem trzeba będzie dodatkowo potwierdzić PIN-em. Możemy również ustalić górną wysokość transakcji jednorazowych lub w skali dnia, jakie będziemy w stanie opłacić BLIK-iem.

Jeszcze innym zabezpieczeniem stosowanym przez banki jest to, że aplikacje mobilne nie przechowują w swojej pamięci numerów PIN. Wszystko odbywa się na serwerach banków, które są w najwyższym stopniu strzeżone, a ponadto połączenie pomiędzy aplikacją a serwerem jest szyfrowane.

Pamiętajmy jednak, że o bezpieczeństwo naszych pieniędzy musimy również zadbać sami. Przede wszystkim pilnujmy, aby nasz telefon nie dostał się w ręce osób trzecich, a jeśli już do tego dojdzie, to aby niepowołane osoby nie miały dostępu do aplikacji. W tym celu telefon możemy zabezpieczyć kodem, wzorem, odciskiem palca lub za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy. Poza tym na telefon nie powinniśmy wgrywać oprogramowania z nieznanych źródeł lub łamać fabrycznych zabezpieczeń.

Wady i zalety systemu BLIK

Korzystanie z płatności mobilnych BLIK ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to duże ułatwienie i wygoda, gdyż nie musimy nosić przy sobie kilku kart debetowych i kredytowych, a wszelkie transakcje błyskawicznie wykonamy z poziomu telefonu.
Ogromną zaletą jest również wielość zastosowań BLIK-a: od płatności stacjonarnych, internetowych, poprzez wypłatę gotówki z bankomatu, aż po przelewy. Zwłaszcza te ostatnie mają ogromną przewagę nad przelewami tradycyjnymi, gdyż dzięki BLIK odbiorca ma błyskawiczny dostęp do przelanych pieniędzy, nawet jeśli wyślemy je w weekend czy dzień świąteczny.

O sile BLIK-a świadczy też jego ogromna uniwersalność. Obecnie większość sklepów i lokali, nie mówiąc już o sklepach internetowych, pozwala na płatności BLIK. Poza tym system działa na każdym telefonie, na którym jesteśmy w stanie zainstalować aplikację mobilną naszego banku, bez względu na to, na jakim systemie on działa. Poza tym do skorzystania z BLIK-a nie jest nam potrzebna żadna dodatkowa aplikacja, ponieważ wszystko odbywa się za pośrednictwem zwykłej aplikacji mobilnej naszego banku.

Używanie BLIK-a także wiąże się ponadto z rozmaitymi korzyściami. Możemy w ten sposób zbierać punkty, oszczędzać, a nawet otrzymać od własnego banku dodatkową gotówkę.

Co ważne, płatności BLIK są darmowe, ale trzeba uważać przy wypłacaniu gotówki z bankomatu, gdyż niektóre banki naliczają sobie w takim przypadku prowizję.

Jednak największą wadą BLIK-a jest fakt, że jak na razie nie mamy możliwości płacić z jego pomocą za granica. W przypadku wyjazdu musimy zabrać ze sobą karty płatnicze lub skorzystać z innych aplikacji.

BLIK a konkurencyjne aplikacje

Trzeba przyznać, że stworzenie systemu BLIK było strzałem w dziesiątkę. To bardzo wygody sposób płatności, który pozwala nam uwolnić się od noszenia przy sobie pliku kart płatniczych.

Poza tym BLIK bardzo dobrze wypada na tle konkurencyjnych płatności mobilnych, takich jak Google Pay, czy dostępny od niedawna w Polsce Apple Pay. BLIK jest przede wszystkim uniwersalny, jeśli chodzi o środowisko pracy, podczas gdy Google Pay zainstalujemy tylko na urządzeniach z Androidem, a Apple Pay z iOS-em. Poza tym BLIK nie wymaga od nas instalowania kolejnej aplikacji i przypisywania do niej wszystkich kart płatniczych, jak ma to miejsce u konkurencji. System płatności BLIK jest automatycznie dostępny dla każdego, kto zainstalował w swoim telefonie aplikację mobilną swojego banku, która korzysta z tego rozwiązania.

Natomiast sporą przewagą konkurencji nad BLIK-iem jest możliwość płacenia aplikacją Google Pay, Apple Pay czy inną aplikacją o zasięgu międzynarodowym za zakupy poza granicami Polski. Warto również wiedzieć, że niektóre z aplikacji mobilnych pozwalają na płatności zbliżeniowe, a w przypadku BLIK-a musimy podać kod generowany przez aplikację.

Podsumowanie

System płatności BLIK to niezwykle wygodny sposób wykonywania transakcji. Jako że obecnie telefony z dostępem do Internetu to dziś codzienność, coraz więcej osób korzysta z tego typu płatności. Również korzystanie z BLIK jest niezwykle proste i intuicyjne, a menu aplikacji zazwyczaj podpowiada nam, jaki krok powinniśmy aktualnie wykonać. Młodsi klienci banków używają BLIK-a w sposób naturalny, ale system został tak stworzony, że nawet użytkownicy, którzy nie do końca nadążają za nowoczesnymi technologiami, szybko nauczą się jak z nich swobodnie korzystać.

Komentarze i opinie o BLIK

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
 • Filip
  Blik to moim zdaniem teraz najlepsza tachnologia do płacenia mobilnie i online. Duma !
  Odpowiedz