Konta dla dzieci i młodzieży

Konta Młodzieżowe

Młodzieżowe konto bankowe to pierwszy krok w dorosłość, które nie tylko poprawia poczucie bezpieczeństwa dziecka (karta zastępuje gotówkę, którą trudniej jest skraść lub zgubić), ale i uczy je efektywnego zarządzania pieniędzmi.

Współczesne konta dla młodzieży są funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a przede wszystkim pozwalają lepiej zrozumieć ideę usług bankowych. To zdecydowanie dobry i mądry wybór, gdy zależy nam na bezpiecznej finansowej przyszłości dzieci.

Co kryje się pod hasłem „konto młodzieżowe”?

Obecnie konta młodzieżowe (lub częściej nazywane konta dla dzieci) są dość dobrze znane na rynku usług bankowych. Coraz chętniej i częściej znajdują one zastosowanie wśród dzieci i młodzieży, a kolejne banki wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom ich najmłodszych klientów.

Konto młodzieżowe to jeden z typów rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, które przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 13-18 (dość często zdarza się także, że górna granica przesunięta jest do pułapu 20 lat). Jeżeli posiadacz rachunku nie jest osobą pełnoletnią, wówczas to rodzic lub opiekun prawny sprawuje pieczę nad kontem dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, że pełnoprawnym właścicielem rachunku jest dziecko, do którego przypisany jest numer konta. Ma więc ono prawo do dokonywania płatności kartą lub wykonywania przelewów, jednak tylko i wyłącznie do limitu ustalonego przez rodzica lub opiekuna prawnego.

Dodatkowo konto młodzieżowe umożliwia równoległe prowadzenie konta oszczędnościowego, bezpośrednio powiązanego z głównym kontem. W ten sposób dziecko wchodzi w posiadanie nowoczesnej „skarbonki” objętej oprocentowaniem.

Zapoznaj się ze szczegółami kont

mBank - eKonto mmBank
mBank

eKonto m w mBanku to prawdziwa rewolucja na rynku usług bankowych. To pierwszy bank, który zdecydował się na stworzenie rachunku osobistego „dorastającego” wraz z jego posiadaczem. Zamiast kolejnych kont, jest jeden rachunek prowadzony już od 13. roku życia, a przy tym mBank może dorzucić dodatkowe 760 złotych na telefon, prawo jazdy lub paliwo.

 • konto osobiste dla młodzieży w wieku od 13 do 24 lat
 • brak opłat za wypłaty z bankomatów w całej Polsce
 • możliwość korzystania z rachunku także po 24. roku życia
Ocena Konta: 4,5
Czytaj recenzje konta
Alior Bank - Konto HAIZAlior Bank
Alior Bank

HAIZ konto i aplikacja w Alior Banku to propozycja stworzona z myślą o młodych osobach. Rachunek HAIZ może być uruchomiony zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka poniżej 13. roku życia. Aplikacja mobilna daje rodzicom kontrolę nad finansami dzieci, a przy tym zapewnia wygodne i szybkie realizacje przelewów.

 • bezpłatne konto dla aktywnych
 • 5 lat gwarancji stałości opłat
 • darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie
Ocena Konta: 4,0
Czytaj recenzje konta
Bank Zachodni WBK - Konto<20Bank Zachodni WBK
Bank Zachodni WBK

Bezwarunkowo darmowe, oprocentowane i w pełni funkcjonalne Konto<20 w BZ WBK to konto dla młodzieży, w wieku od 13 do 20 lat. Doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje nowoczesnego rachunku dla swojego dziecka, a przy tym nie chce płacić za obsługę rachunku oraz realizację transakcji bankowych. 

 • bezpłatne konto osobiste dla młodzieży w wieku od 13 do 20 lat
 • brak opłat za wypłaty z bankomatów na całym świecie
 • środki objęte oprocentowaniem na poziomie 3% w skali roku
Ocena Konta: 4,0
Czytaj recenzje konta
mBank - izzyKontomBank
mBank

Dedykowane najmłodszym Klientom izzyKonto, to jeden z wariantów popularnego eKonta od mBanku. To pierwszy krok w dorosłość dla każdego, kto skończył 13 lat i chciałby korzystać z całkowicie darmowego i nowoczesnego konta bankowego. To nic innego jak skarbonka XXI wieku dla młodzieży.

 • brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku;
 • darmowa karta dla dziecka do 18 roku życia;

Z dniem 3 sierpnia 2016 r. izzyKonto zostało wycofane z oferty mBanku.

Ocena Konta: 4,5
Czytaj recenzje konta

Na co warto zwrócić uwagę?

W zależności od banku, niektóre konta młodzieżowe traktowane są jako pewnego rodzaju „subkonto” do rachunku bankowego rodzica lub opiekuna. Oznacza to, że nie można założyć konta dla dziecka, jeżeli rodzic posiada własny rachunek w innym banku. W takiej sytuacji pozostaje jedynie znalezienie innego banku lub przeniesienie rachunku osoby dorosłej.

W większości przypadków, oferty banków w zakresie kont młodzieżowych są bardzo do siebie zbliżone. Główna idea jest taka, by nie pobierać opłat za prowadzenie konta i kartę, przynajmniej do momentu ukończenia przez posiadacza rachunku 18 roku życia. Warto więc nieco większą uwagę poświęcić na sprawdzenie dodatkowych korzyści, takich jak: zniżki na kursy językowe, zwroty na konto za płatności kartą (nawet do ok. 5% od każdej transakcji), dodatkowe rabaty w sieciach handlowych, księgarniach, itp.

Rodzic decydujący się na założenie konta młodzieżowego dla swojego dziecka (osoba pełnoletnia nie  potrzebuje zgody rodzica, jednak w niektórych przypadkach wymagane jest, by rodzic posiadał konto w tym samym banku), powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • Wysokość opłat za prowadzenie rachunku i przelewy zewnętrzne.
 • Wysokość opłat za wydanie i posiadanie karty.
 • Łatwość korzystania z konta i środków na nim zgromadzonych (poprzez: bankomaty, aplikacje mobilne czy też bankowość internetową).
 • Możliwość połączenia rachunku z rachunkiem oszczędnościowym.
 • Dodatkowe korzyści, takie jak: rabaty, promocje, oferty specjalne.
 • Dostęp do materiałów edukacyjnych poświęconych finansom i bezpiecznemu korzystaniu z rachunków bankowych oraz kart płatniczych.