Garmin Pay - Jak działają płatności zegarkiem Garmin?

Garmin Pay - Jak działają płatności zegarkiem Garmin?

Wiosną 2018 roku Santander Bank Polska poinformował swoich klientów o wprowadzeniu nowej usługi – Garmin Pay. To innowacyjne rozwiązanie, zaproponowane przez amerykańskiego producenta urządzeń nawigacyjnych, pozwala realizować płatności zbliżeniowe za pomocą zegarków sygnowanych logo marki Garmin.

Czy w dobie powszechnego dostępu do aplikacji zmieniających smartfony w wirtualne portfele warto inwestować w zegarki sportowe z funkcją płatności zbliżeniowych?

Garmin Pay – co to jest?

Aplikacja pozwalająca realizować bezgotówkowe transakcje zbliżeniowe za pomocą zegarka to ukłon w stronę ludzi, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Sam dostawca usługi przyznaje, że inspiracją do jej stworzenia były osoby żyjące w ciągłym biegu. Wystarczy tylko zegarek na nadgarstku, by przy okazji porannego joggingu zakupić świeże pieczywo w pobliskiej piekarni lub zapłacić za kawę kupowaną w zaprzyjaźnionej kawiarni obok naszego biura.

Zastosowanie nowoczesnej technologii oraz innowacyjnych rozwiązań sprawiły, że w prosty i wygodny sposób można zmienić zegarki Garmin w funkcjonalny i bezpieczny portfel w wirtualnym wydaniu.

Kto może korzystać z Garmin Pay?

W Polsce dostęp do usługi Garmin Pay zapewniają obecnie następujące banki:

 • Santander Bank,
 • PKO BP,
 • Bank Pekao,
 • Nest Bank (tylko dla kart Visa).,
 • Getin Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Banki Spółdzielcze SGB,
 • Bank Pocztowy,
 • EnveloBank,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,

Usługa Garmin Pay dostępna jest tylko dla posiadaczy i użytkowników następujących modeli zegarków:

 • vívoactive® 3;
 • vívoactive 3 Music;
 • D2™ Delta S;
 • D2 Delta;
 • D2 Delta PX;
 • fēnix® 5S Plus;
 • fēnix 5 Plus;
 • fēnix 5X Plus;
 • Forerunner® 645;
 • Forerunner 645 Music;
 • i nowszych odpowiedników.

Uwaga! Korzystanie z usługi wymaga pobrania aplikacji Garmin Connect Mobile na urządzenie mobilne z systemem Android lub iOS. W związku z tym osoby zainteresowane użytkowaniem Garmin Pay muszą posiadać również smartfona, jaki zostanie sparowany z zegarkiem.

Jak działa Garmin Pay?

Garmin Pay to aplikacja mobilna stworzona z myślą o urządzeniach sygnowanych przez markę Garmin. Dzięki niej nie potrzebujemy portfela, karty płatniczej w fizycznej postaci, ani nawet telefonu. Realizacja płatności zbliżeniowych za pomocą zegarka jest prosta, wygodna i bezpieczna.

Aby rozpocząć korzystanie z usługi należy:

 1. Pobrać na smartfona aplikację Garmin Connect Mobile ze sklepu Google Play lub App Store.
 2. Sparować zegarek z telefonem.
 3. Wybrać funkcję „Utwórz porfel”
 4. Dodać do aplikacji dane karty płatniczej (debetowej i/lub kredytowej), postępując zgodnie z instrukcją.
 5. Ustalić 4-cyfrowy kod PIN dla każdej z dodanych karty.

W trakcie realizacji płatności należy:

 1. Nacisnąć i przytrzymać na zegarku przycisk akcji lub menu.
 2. Nacisnąć ikonę portfela.
 3. Wybrać kartę, którą chcemy zrealizować płatność.
 4. Podać 4-cyfrowe hasło zabezpieczające (PIN) – jeżeli jest to pierwsza transakcja realizowana po założeniu zegarka. Przy realizacji kolejnych transakcji PIN nie będzie wymagana przez 24 godziny lub do momentu zdjęcia zegarka z ręki.

Gdzie można płacić za pomocą Garmin Pay?

Zgodnie z założeniami, usługa Garmin Pay pozwala realizować płatności zbliżeniowe wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe realizowane za pomocą kart Visa oraz MasterCard. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w niektórych miejscach terminalne płatnicze zabezpieczone są dodatkowymi nakładkami, co może nieco utrudniać swobodne przyłożenie nadgarstka do czytnika.

Czy Garmin Pay jest bezpieczne?

W przypadku Garmin Pay użyte zostałe podobne zabezpieczenia, jakie znajdują zastosowanie w przypadku innych aplikacji wirtualnych portfeli. W trakcie realizacji płatności dane użytkownika są szyfrowane w taki sposób, aby zarówno dane osobowe jak i dane z karty nie zostały udostępnione sprzedawcy. Co więcej, informacje dotyczące numeru kart nie są przechowywane w wirtualnym portfelu, ani też na serwerach dostawcy usługi. Istotnym zabezpieczeniem jest również to, że w przypadku dodania karty do aplikacji otrzymuje ona specjalny, unikatowy numer (tzw. token), który uniemożliwia identyfikację danych jej użytkownika.

Transakcje realizowane za pomocą zegarka Garmin wymagają weryfikacji za pomocą nadanego wcześniej kodu PIN. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że raz wpisany kod PIN pozwala realizować płatności (niezależnie od kwoty) bez podawania kodu zabezpieczenia przez 24 godziny lub do momentu zdjęcia zegarka z ręki. W ten sposób nawet w przypadku zagubienia lub kradzieży zegarka nie ma możliwości, aby osoby nieupoważnione mogły dokonać płatności korzystając z naszej karty.

Ile to kosztuje?

Garmin Pay to darmowa aplikacja. Nie ma również dodatkowych opłat, jakie pobierane byłyby przez banki od klientów korzystających z tej usługi. Możliwe jest jednak naliczanie prowizji, które wynikają w sposób bezpośredni z umowy, jaka została zawarta z danym bankiem.

Osoby chcące korzystać z usługi Garmin Pay powinny liczyć się jednak z kosztem zakupu zegarka, który zgodny z wymaganiami technicznymi usługi. Ceny poszczególnych modeli wahają się w przedziale od około 1 500 złotych do 5 500 złotych.

Garmin Pay a konkurencja

Jeżeli weźmiemy pod uwagę specyfikę usługi Garmin Pay, to możemy śmiało stwierdzić, że w Polsce brakuje w tym zakresie alternatywnych rozwiązań. Co prawda pojawienie się w czerwcu Apple Pay sprawiło, że fani urządzeń giganta zza oceanu mogą realizować płatności za pomocą Apple Watch, jednak smartwatch od Apple to zdecydowanie innego typu produkt niż zegarki sportowe Garmin. Mamy wobec tego specyficzną usługę skierowaną do wąskiego grona odbiorców ze ściśle określonymi potrzebami i wymaganiami. Trudno wobec tego poszukiwać alternatywnych rozwiązań, ponieważ te sprowadzają się do użytkowania standardowych aplikacji mobilnych w telefonach lub specjalnych naklejek, które w teorii możemy umieścić w dowolnie wybranymi miejscu.

Podsumowanie

Garmin Pay to innowacyjna usługa, która równocześnie jest specyficzna i zdecydowanie skierowana do określonego typu konsumentów. To nie jest uniwersalne rozwiązanie dla każdego. Należy zwrócić uwagę na to, że samo Garmin Pay to jedynie dodatkowa funkcjonalność zegarków sportowych Garmin. Jeżeli ktoś poszukuje dobrej jakości zegarka sportowego umożliwiającego mu prowadzenie monitoringu aktywności, a przy tym nie jest zwolennikiem stałego „bycia pod telefonem”, to możliwość korzystania z funkcji płatności zbliżeniowych Garmin Pay z całą pewnością przypadnie mu do gustu. W pozostałych przypadkach mamy do czynienia z ciekawym gadżetem, który z powodzeniem może być zastąpiony przez smartfona z zainstalowanymi odpowiednimi aplikacjami.

Komentarze i opinie o Garmin Pay

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!