Jak efektywnie oszczędzać i inwestować wolne środki?

1 opinia
Jak efektywnie oszczędzać i inwestować wolne środki?

Oszczędności to bardzo ważna część domowego budżetu. Dzięki nim zapewniasz sobie bezpieczeństwo, możliwość spełniania marzeń czy dobry start dla Twoich dzieci. W tym tekście postaramy się opisać najważniejsze, efektywne sposoby inwestycji, które w skuteczny i większości bezpieczny sposób pozwolą Ci zaoszczędzić określone środki.

Pamiętaj, że oszczędzanie to najważniejsza inwestycja. Lokata dodatkowych środków na zewnętrznym koncie, w akcjach, obligacjach albo metalach szlachetnych zdecydowanie się opłaca!

Czym są oszczędności?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie czym w ogóle są oszczędności? To nie tylko określona kwota, którą udało Ci się odłożyć. Oszczędnością może być też zgromadzony majątek, akcje, nieruchomości i inne dobra, których ceny nie będą raczej spadać. Na oszczędności składają się współcześnie także kryptowaluty.

Oszczędzanie może mieć różny cel ostateczny. Determinującym czynnikiem jest często zapewnienie dzieciom odpowiedniego wykształcenia lub mieszkania po wejściu w dorosłe życie. Niektórzy starają się odłożyć środki na wyjazd na wakacje, inni chcą zapewnić sobie dostatnią emeryturę. W zależności od tego jaki jest cel oszczędzania, możesz dobrać określony sposób lokowania kapitału.

Pamiętaj, że inwestycje powiązane z oszczędnościami mają krótko i długoterminowy czas oczekiwania na zwrot. W przypadku lokat czy IKE (o których wspomnimy później) mówimy raczej o długim planie i oczekiwaniu na zyski. Z kolei konta oszczędnościowe na rachunkach bankowych mogą mieć formę krótkotrwałego oszczędzania pieniędzy.

Tradycyjne sposoby oszczędzania – na co możesz zwrócić uwagę?

Nowoczesne inwestowanie i oszczędzanie polegają na odszukaniu bezpiecznego i skutecznego sposobu pomnażania swojego majątku. Trzymanie pieniędzy w domu, w formie gotówki jest najmniej efektywną możliwością szukania oszczędności. Tak naprawdę wartość zgromadzonych pieniędzy stale maleje ze względu na rosnącą inflację. Dodatkowo gotówka wcale nie jest w domu bezpieczna – w przypadku włamania możesz stracić całą zgromadzoną kwotę.

W jaki sposób więc trzymać oszczędzoną wcześniej kwotę? Przez lata najpopularniejsze były lokaty. To rachunki bankowe na które przelewa się pieniądze i przez określony czas nie można ich z nich wyjąć. W zamian za to, że bank będzie mógł np. przez trzy, sześć lub dwanaście miesięcy dysponować środkami, otrzymasz określone w umowie lokaty odsetki. Drugim, również podstawowym sposobem oszczędzania w banku jest założenie specjalnego, wyżej oprocentowanego konta oszczędnościowego, wydzielonego z Twojego konta głównego. W odróżnieniu od lokaty środki z takiego rachunku możesz zawsze wyjąć i dołożyć tam kolejne.

Warto zainwestować swoje oszczędności

Lokaty i konta oszczędnościowe dają określone zyski, ale nie są to wielkie kwoty. Niektórzy decydują się więc na określone formy inwestycyjne, by zwiększyć zgromadzone środki. Z jakich form inwestycji możesz skorzystać?

Jeżeli celem Twojego oszczędzania jest odkładanie środków na emeryturę, to możesz uruchomić Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. To określone przez ustawodawcę rachunki bankowe, które pozwalają przyszłym emerytom odłożyć pieniądze na jesień życia. Banki obracają tymi pieniędzmi i starają się je pomnażać, a część zysku z takich trafia do właściciela konta.

Jakie są inne, alternatywne możliwość inwestowania oszczędności? W miarę bezpieczne są obligacje, a także lokowanie środków w metalach szlachetnych. Najlepiej zakupić w takim przypadku określoną ilość złota. Wartość sztabek raczej tylko rośnie (możemy zaznaczyć, że raczej nie zmaleje), a co za tym idzie – inwestycja na pewno się zwróci! Poza złotem oszczędności często lokuje się w dziełach sztuki, a także nieruchomościach.

Rozwiązania dla osób stawiających na większy zysk i zdających sobie sprawę z ryzyka

Jeżeli zależy Ci na większym zysku i zdajesz sobie sprawę z ryzyka inwestycyjnego, możesz pokusić się o inwestycje w alternatywne źródła lokowania pieniędzy. Możemy wymienić kilka różnego rodzaju sposobów.

Najczęściej spotykany sposób lokowania pieniędzy w celu uzyskania większego zysku to inwestowanie na giełdzie. Posłuży Ci do tego specjalne konto maklerskie, które możesz założyć w swoim banku lub w innej instytucji finansowej. Rachunek umożliwi Ci przelanie pieniędzy z konta bankowego, a później dysponowanie nimi zgodnie z Twoją wolą. Będziesz mógł sprzedawać i kupować określone akcje, analizować ich wartość i śledzić wiele różnych parametrów. W jaki sposób najlepiej znaleźć konto maklerskie? Poszukaj oferty, która ma niskie prowizje za zakup i sprzedaż akcji, nie bierze pieniędzy za prowadzenie konta i oferuje rozbudowany system analizy wzrostów i spadków giełdowych. Kompleksowe porównanie znajdziesz w naszym rankingu kont maklerskich. Pamiętaj, że inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem strat, dlatego nie warto przelewać tam wszystkich zgromadzonych środków.

Na podobnej zasadzie do kupowania akcji giełdowych działa rynek Forex (inwestycja w waluty obce) czy różnorakie giełdy kryptowalut. Wszystkie wyżej wymienione pozwalają kilkukrotnie zwiększyć zgromadzony majątek, ale wiąże się też z ryzykiem utraty zgromadzonych pieniędzy.

Jaki sposób inwestycji wybrać?

Jak widzisz, istnieje wiele różnych sposobów inwestycji i oszczędzania. Wszystko zależy od celu jaki sobie wybierzesz. Najlepiej podzielić zgromadzone środki. Część powinieneś przeznaczyć na kontro oszczędnościowe lub standardową lokatę. Aby zapewnić sobie środki na starość, dobrze uruchomić indywidualne konto emerytalne. Z kolei, jeżeli masz nadwyżkę, to warto uruchomić podstawowe konto maklerskie, aby rozpocząć przygodę z papierami wartościowymi, walutami i kryptowalutami.

Komentarze i opinie użytkowników

  • Darek
    Do tych tradycyjnych form oszczędzania dorzuciłbym ppk. Jakby nie patrzeć póki co dla wielu Polaków to jedyna opcja na oszczedzanie. Na lokaty ich nie stać, bo drożej kosztuje utrzymanie konta
    Odpowiedz

Polecane promocje