Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze?

Czy wiesz, że możesz budować poduszkę finansową, nawet gdy nie zarabiasz kokosów? Sprawdź, jakie są formy oszczędzania pieniędzy i które kreatywne sposoby na oszczędzanie najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku.

Czym są oszczędności?

Oszczędności to środki, których nie wydajesz na bieżące potrzeby. Dzięki nim jesteś w stanie kupować rzeczy, na które nie byłoby cię stać w ramach jednej wypłaty. Oznacza to, że oszczędzanie pieniędzy pozwala ci spełniać marzenia oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Po pierwsze, wiedząc, jak zaoszczędzić pieniądze, możesz gromadzić środki na wymarzone wakacje, zakup samochodu czy wpłatę własną na mieszkanie. Co więcej, wiedząc, jak mądrze oszczędzać pieniądze, możesz zapewnić sobie wysoką emeryturę. Jeśli właśnie taki jest twój cel oszczędzania, to sprawdź, jakie fundusze emerytalne wybrać i przekonaj się, czy warto skorzystać z IKE

Po drugie zgromadzone oszczędności sprawiają, że nie straszne ci są nieplanowane wydatki. Jeśli nagle popsuje ci się telewizor, czy komputer, nie musisz sięgać po kredyt, aby kupić nowe urządzenia. Z kolei mając większą poduszkę finansową, bez trudu poradzisz sobie, jeśli nagle stracisz pracę bądź zlecenia, z których żyjesz.

Jak widzisz, oszczędzanie się opłaca. Przyjrzyjmy się zatem, jak nauczyć się oszczędzać pieniądze, nawet gdy nie masz ich zbyt dużo.

Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach?

Jeśli twoje zarobki nie są duże lub masz wysokie koszty życia, może ci się wydawać, że nie jesteś w stanie nic odłożyć ze swojej wypłaty. Przy czym to właśnie w takiej sytuacji oszczędności są najważniejsze. Jakie są zatem patenty na oszczędzanie przy małych zarobkach? 

Najważniejszą zasadą oszczędzania pieniędzy przy niewielkim budżecie jest odkładanie pieniędzy od razu po wypłacie. Jeśli tego nie zrobisz, pod koniec miesiąca faktycznie może brakować ci środków, aby cokolwiek odłożyć. Jednak, jeśli od razu przeznaczysz na oszczędności nawet niewielką sumę, będą one systematycznie rosły.

Możesz się oczywiście zastanawiać, czy takie oszczędzanie ma w ogóle sens. Jednak tu nie chodzi nawet o kwotę, ale o sam nawyk i naukę oszczędzania pieniędzy. Jeśli z czasem polepszy się twoja sytuacja finansowa, będziesz w stanie odkładać więcej. I pamiętaj, że czasem nawet niewielkie oszczędności mogą okazać się na wagę złota. 

A jak masz oszczędzać pieniądze, gdy tak naprawdę nie starcza ci do pierwszego i co miesiąc zapożyczasz się, np. na karcie kredytowej? Jeśli nie masz możliwości zrezygnowania z części wydatków, popracuj nad zwiększeniem zarobków. Złóż podanie o podwyżkę. Zmień pracę na taką z wyższą stawką. Podejmij kolejną pracę na część etatu. Na dziś nie masz takiej możliwości? Skorzystaj z darmowych szkoleń, zwiększ swoje kompetencje i daj sobie szansę na lepsze zarobki.

Sposoby na oszczędzanie

Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest mnóstwo. Który z nich jest najlepszy? To już zależy od tego, jaką kwotę możesz co miesiąc odłożyć i na jaki cel zbierasz pieniądze. Możesz np. założyć lokatę bądź otworzyć konto oszczędnościowe. Dzięki temu odłożone środki będą na siebie dodatkowo zarabiać.

Jak jeszcze możesz efektywnie oszczędzać pieniądze? Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie jest zdecydowanie się na subkonto w banku, na które automatycznie będzie przelewana określona suma za każdym razem, gdy robisz zakupy. Najczęściej jest to zaokrąglenie kwoty, którą wydajesz. No przykład, gdy płacisz za coś 147 zł, na subkonto zostanie przelane 3 zł. W ten sposób oszczędzana suma systematycznie rośnie, a ty nawet nie musisz o tym pamiętać. Co jednak ważne, pieniądze te są cały czas do twojej dyspozycji. Jeśli okaże się, że musisz z nich skorzystać, po prostu przelej je na swoje główne konto.

A jak szybko zaoszczędzić pieniądze na zakupach? Po pierwsze, ściągnij na swój telefon aplikacje mobilne sklepów, w których najczęściej robisz zakupy. Obecnie praktycznie każdy sklep organizuje codzienne promocje przeznaczone dla stałych klientów. W takim przypadku wystarczy, że zeskanujesz swoją aplikację przy kasie lub podasz swój numer telefonu, by rachunek za zakupy nieco się zmniejszył.

Po drugie, kupuj z głową. Czasem produkt z najniższą ceną wcale nie jest najtańszy. Dlatego jak chcesz skutecznie odkładać pieniądze, porównuj ceny poszczególnych produktów w przeliczeniu na kilogram lub litr. Oczywiście nie musisz liczyć tego samodzielnie. Takie informacje znajdziesz na etykiecie przy każdym produkcie.

Kolejnym domowym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, jest korzystanie z promocji. Jeśli cena danego produktu jest bardzo atrakcyjna, zrób zapasy. Szczególnie w przypadku produktów niepsujących się lub o długim terminie ważności. Do tego poszukaj, czy danej rzeczy nie kupisz taniej przez internet.

Poza tym kupuj na wyprzedażach. Pod koniec każdego sezonu sklepy pozbywają się asortymentu, dzięki czemu wysokiej jakości buty czy ubrania możesz kupić nawet za mniej niż połowę ich pierwotnej ceny.

Jakie są jeszcze inne nietypowe sposoby na oszczędzanie? A słyszałeś o czymś takim jak wakacje kredytowe? Jest to okres, w którym spłata raty kredytu ulega zamrożeniu. Z zasady rozwiązanie to przeznaczone jest dla osób, które mają chwilowe problemy ze spłatą swojego zobowiązania. Jednak ty możesz wykorzystać je nieco inaczej. Jeśli zawiesisz spłatę raty na jakiś czas, możesz wykorzystać oszczędzone w ten sposób pieniądze na nadpłacenie kredytu. W ten sposób zmniejszy się suma kapitału, jaki musisz oddać, zatem w ostatecznym rozrachunku zapłacisz mniej za swój kredyt.

Domowe sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Przejdźmy teraz do metod oszczędzania, które możesz wykorzystywać na co dzień. Jak zatem możesz skutecznie oszczędzać pieniądze w domu?

Po pierwsze przyjrzyj się swoim rachunkom za prąd i gaz. Sprawdź, z jakiej taryfy korzystasz i czy faktycznie jest ona dla ciebie opłacalna. Jeśli nie, zmień ją.

Po drugie, zorientuj się, w jakich godzinach korzystanie z energii jest najtańsze. Następnie postaraj się dopasować do tego godziny, w jakich uruchamiasz pralkę, suszarkę, czy zmywarkę.

Oczywiście, pamiętaj o codziennym oszczędzaniu energii i wody. Gaś światło w pomieszczeniach, w których cię nie ma. Wyłączaj sprzęty, których nie używasz. Nie marnuj wody. Wybierz prysznic zamiast codziennych kąpieli w wannie itd.

Jak jeszcze można zaoszczędzić pieniądze? Przyjrzyj się wydatkom na paliwo. Wprawdzie nie każdy może zrezygnować z dojazdów samochodem do pracy, ale czy faktycznie wszędzie musisz dojeżdżać? Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz spacer lub skorzystaj z komunikacji miejskiej.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak najlepiej oszczędzać pieniądze, to postaw na takie małe kroki. Z jednej strony nic cię one nie kosztują, a z drugiej – pozwalają dodatkowo zaoszczędzić. 

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko oszczędzać? Jest na to kilka sposobów, ale najskuteczniejszy jest jeden z nich. Sam zacznij oszczędzać. W końcu dzieci nie uczą się poprzez słuchanie rodziców, ale naśladowanie tego, co oni robią. 

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać pieniądze, to na początek przeanalizuj swój comiesięczny budżet. Innymi słowy, sprawdź, na co wydajesz i na czym możesz oszczędzać pieniądze. Czy korzystasz z danej platformy streamingowej? Czy faktycznie potrzebujesz płatnej aplikacji, którą masz w telefonie? Z jakich subskrypcji możesz zrezygnować i nawet tego nie poczujesz?

Albo odwrotnie. Czasem warto zdecydować się na subskrypcję np. e-booków lub audiobooków, zamiast kupować książki każdego miesiąca. 

Po takiej analizie może okazać się, że masz do dyspozycji więcej pieniędzy, niż ci się wydaje, więc tylko od ciebie zależy, jak szybko odłożysz pieniądze na wybrany cel. Co więcej, jeśli oszczędzisz większą sumę, możesz zacząć zastanawiać się, jak inwestować na giełdzie.

Podsumowanie: Jak oszczędzać pieniądze w życiu codziennym?

Nawet niewielka poduszka finansowa daje poczucie bezpieczeństwa. Jest ratunkiem, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki, lub masz przejściowe kłopoty z pracą. Jednak taka poduszka nie zrobi się sama. Jak zatem odkładać pieniądze? Na początek zacznij od analizy domowego budżetu, dzięki której zorientujesz się, ile i na co wydajesz. Następnie zastanów się, jakie sposoby oszczędzania pieniędzy w domu sprawdzą się w twoim przypadku najlepiej. Czasem, jak będziesz chciał odłożyć pieniądze, będziesz musiał zdecydować się na cięcie wydatków, a innym razem będziesz musiał zastanowić się, jak możesz zwiększyć swoje dochody. Najważniejsze jednak, by wyrobić w sobie nawyk odkładania. Jak nauczysz się oszczędzania pieniędzy nawet przy małych zarobkach, zgromadzone przez ciebie środki szybko urosną, gdy twoja sytuacja finansowa się poprawi.   

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
 • Darek
  Do tych tradycyjnych form oszczędzania dorzuciłbym ppk. Jakby nie patrzeć póki co dla wielu Polaków to jedyna opcja na oszczedzanie. Na lokaty ich nie stać, bo drożej kosztuje utrzymanie konta
  Odpowiedz
  • hubert
   Darek
   PPK każdemu bym odradzał , nastepna wielka wtopa podobne do 3 filaru, brak możliwosci wyplaty swoich środków, dopiero po osiagnieciu wieku emerytalnego bedą wypłacane w ratach i to z góry narzuconych. radze poczytać regulamin zanim się przystąpi do PPK.
   Odpowiedz
   • Fico
    hubert
    Można wypłacić w dowolnym momencie co oczywiście wiąże się z konsekwencjami , które i tak pozwalają osiągnąć dobry wynik finansowy. Po osiągnięciu wieku 60 lat można wypłacić wszystkie środki płacąc zryczałtowany podatek.
    Odpowiedz