Jeszcze na dobre Android Pay nie zagrzał miejsca w polskiej rzeczywistości, a już doczekał się swego następcy. W listopadzie ubiegłego roku minął zaledwie rok od uruchomienia Android Pay w Polsce (po dość długim okresie oczekiwania na wprowadzenie tej usługi na rodzimym rynku), a tymczasem z początkiem nowego roku przemienił się on w Google Pay.
Spis treści:
Czy ma to sens? I czy zmieniło się coś poza nazwą i szatą graficzną tej aplikacji? Sprawdźmy to.
Google Pay – co to jest?
Z założenia to jeszcze lepsze i bardziej wydajne rozwiązanie, niż jego poprzednik – Android Pay. Google Pay to zapowiadana już od jakiegoś czasu usługa, która połączyła w jedno Android Pay, Google Wallet oraz Pay With Google (API). Sam gigant twierdzi, że prace nad zunifikowaniem wszystkich tych usług zajęły specjalistom rok. Wszystko po to, by w jednej aplikacji umieścić zarówno system do realizacji płatności zbliżeniowych (w technologii NFC), płatności online, jak i portfel cyfrowy, który służy do przechowywania kart płatniczych, a nawet kart lojalnościowych różnych wystawców. Co ciekawe, Google Pay to także możliwość przechowywania różnych kart podarunkowych, kuponów rabatowych, a nawet biletów. Wszystko po to, by jeszcze bardziej ułatwić życie posiadaczom smartfonów z systemem Android.
Warto również podkreślić to, że to w dalszym ciągu rozwiązanie działające na tej samej zasadzie, co dobrze już znana aplikacja Android Pay. Oznacza to, że Google Pay to nic innego jak aplikacja przemieniająca smartfony z Androidem w wirtualne portfele. Google Pay umożliwia realizację płatności w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych, sklepach internetowych, a także w wybranych aplikacjach mobilnych, bez konieczności używania tradycyjnej karty płatniczej.
Kto może korzystać z Google Pay?
Dokładnie te same osoby, które mogły korzystać z aplikacji Android Pay. Google nie zmieniło bowiem wymagań technicznych, jakie muszą być zachowane, aby aplikacja mogła działać w wybranych modelach urządzeń. Ważne jest również to, aby posiadać kartę płatniczą wydaną przez bank, który zapewnia obsługę płatności w systemie Google Pay.
Z aplikacji Google Pay mogą korzystać osoby, które:
- posiadają urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android w wersji KitKat 4.4 lub nowszej
- posiadają urządzenia mobilne z funkcjonalnością NFC
- posiadają konto oraz aktywną kartę płatniczą w banku umożliwiającym realizację płatności za pomocą aplikacji Google Pay
Aktualnie płatności są dostępne w bankach:
- Alior Bank
- Bank BGŻ BNP Paribas
- Santander Bank Polska
- Citi Handlowy
- Eurobank
- Getin Bank
- ING Bank Śląski
- mBank
- Nest Bank
- Orange Finanse
- Plus Bank
- T-Mobile Usługi Bankowe
- Toyota Bank
- Millennium Bank
Jak działa Google Pay?
I w tym zakresie nie ma niespodzianek. Użytkownicy Android Pay bardzo dobrze znają już to rozwiązanie i w codziennym użytkowaniu nie powinni oni odczuć większej różnicy. Może jedynie dodanie kilku nowych funkcji będzie dla nich nowinką, która jeszcze bardziej zwiększy możliwości ich smartfonów.
W przypadku realizacji płatności za pomocą Google Pay wszystko sprowadza się do zastąpienia karty zbliżeniowej przez urządzenie obsługujące aplikację Google Pay. Cały schemat działania jest niemal identyczny, gdy decydujemy się zrealizować transakcję bezgotówkową w punktach stacjonarnych. Wszystko co trzeba zrobić, to wybudzić urządzenie (odblokować je) i przyłożyć jego tylną cześć do terminala.
Podobnie jak w przypadku karty płatniczej, tak i przy płatnościach realizowanych za pomocą Google Pay wszystkie transakcje na kwoty powyżej 50 złotych, muszą być zatwierdzone kodem PIN, który został przypisany do danej karty płatniczej.
Aby rozpocząć korzystanie z płatności mobilnych, należy:
- Pobrać ze sklepu Google Play aplikację Google Pay lub aktualizację Android Pay (automatycznie pobrana zostanie najnowsza wersja Google Pay)
- Zainstalować na swoim urządzeniu aplikację Google Pay (lub pobraną aktualizację).
- Dodać do aplikacji dane karty płatniczej (debetowej i/lub kredytowej), które można wprowadzić ręcznie lub poprzez wykonanie zdjęcia karty. W przypadku osób, które korzystały wcześniej z Android Pay i pobrały aktualizację aplikacji, wszelkie zapisane do tej pory karty pozosta w niej zapisane.
Gdzie można płacić za pomocą Google Pay?
Wszędzie tam, gdzie punkty handlowe i usługowe umożliwiają realizację płatności zbliżeniowych. Zazwyczaj odpowiednie oznakowania można odnaleźć bezpośrednio przy kasie lub przy wejściu do wybranego lokalu.
Za pomocą Google Pay łatwo i wygodnie można realizować płatności w sklepach internetowych (o ile sprzedawca zapewnia taką możliwość), a także w wielu aplikacjach mobilnych (na przykład allegro, Uber, pyszne.pl itd.).
Tak jak w przypadku Android Pay, tak i Google Pay nie wymaga połączenia z Internetem.
Czy Google Pay jest bezpieczne?
Tak, to wciąż ten sam schemat funkcjonowania i zabezpieczeń, które zastosowano w Android Pay. Oznacza to, że Google Pay to rozwiązanie w pełni bezpieczne, które posiada szereg zabezpieczeń, takich jak:
- szyfrowanie informacji o płatnościach i przechowywanie ich na bezpiecznych serwerach;
- indywidualny numer wirtualnego konta (tzw. VAN) – każda transakcja realizowana za pomocą aplikacji Google Pay oznaczana jest wirtualnym numerem, jaki nadany jest każdej z dodanych do aplikacji kart płatniczych;
- blokada ekranu – przed dodaniem karty płatniczej do aplikacji Google Pay, konieczne jest ustawienie w telefonie blokady ekranu. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu blokada ta zostanie usunięta, wszystkie karty zapisane w aplikacji zostaną z niej automatycznie usunięte;
- menedżer urządzeń Android – w sytuacji utraty urządzenia (np. na skutek kradzieży) możliwe jest jego zlokalizowanie, zablokowanie, a nawet usunięcie z niego wszelkich danych, jak również wprowadzenie zmiany hasła.
Ile to kosztuje?
Google Pay to w 100% bezpłatna aplikacja. Google nie pobiera opłat ani za jej udostępnienie, ani też użytkowanie. Żaden z banków nie pobiera również opłat z tytułu realizacji transakcji za pośrednictwem Google Pay. Możliwe jest jednak naliczanie prowizji, które wynikają w sposób bezpośredni z umowy, jaka została zawarta z danym bankiem.
Google Pay i konkurencyjne rozwiązania
Biorąc pod uwagę rozbudowane funkcje Google Pay, trudno mówić o jakieś szczególnej konkurencji dla tej aplikacji na polskim rynku. Koncentrując się jednak tylko na możliwości realizacji płatności zbliżeniowych można porównywać Google Pay z aplikacją BLIK.
BLIK to system realizacji płatności z rodzimego podwórka. Został on stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności i wdrożony do użytku w lutym 2015 roku. To właśnie dzięki aplikacji BLIK Polacy zyskali możliwość realizacji płatności za pomocą smartfonów.
Użytkownicy BLIKa mogą realizować płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wykonywać przelewy na numer telefonu, nawet wówczas, gdy rachunek prowadzony jest w innym banku.
W Google Pay tymczasowo brak jest funkcji realizacji przelewów, chociaż zgodnie z zapowiedziami, to jedynie kwestia czasu. W zamian za to użytkownicy aplikacji posiadają do swej dyspozycji wirtualny portfel, który pomieści niemalże wszystko to, co zwykle gubi się w tradycyjnym portfelu, torebce czy plecaku. Z powodzeniem można w nim umieścić dane różnych karty płatniczych, upominkowych i lojalnościowych, a także kupony rabatowe, a nawet bilety.
Z technicznego punktu widzenia użytkowanie Google Pay wydaje się również bardziej przyjazne użytkownikowi. W trakcie realizacji płatności wystarczy jedynie zbliżyć urządzenie do terminala. Jeżeli kwota pobierana z konta przekracza 50 złotych, konieczne jest również wprowadzenie numeru PIN, jaki został przypisany do danej karty płatniczej.
W przypadku aplikacji BLIK wykorzystane zostały nieco inne zabezpieczenia, które nieznacznie wydłużając cały proces płatności. Jednak dla osób regularnie korzystających z tej formy płatności, nie powinno sprawiać to zbyt wielu kłopotów.
Warto również wspomnieć o tym, że większość banków posiada obecnie własne aplikacje mobilne, które zapewniają możliwość realizacji transakcji zbliżeniowych i internetowych. Większość z nich działa na podobnych zasadach i zapewniają ich użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa.
W zakresie obsługi płatności internetowych dostępne są również liczne rozwiązania, takie jak np. PayPal, Masterpass czy Visa Checkout. Wszystkie pozwalają na bezpieczne i wygodne zawieranie transakcji internetowych, bez potrzeby podawania danych kart płatniczych.
Sprawdź inne systemy płatności mobilnych
Podsumowanie
Wprowadzenie na polski rynek usług finansowych aplikacji Android Pay wywołało spore zainteresowanie klientów banków. Już wtedy dostrzegano znaczny potencjał, jaki skrywał się w tym wyjątkowo funkcjonalnym i przyjaznym w użytkowaniu rozwiązaniu. Google Pay będąc następcą Android Pay to w rzeczywistości gigantyczny krok w przyszłość. To jedno rozwiązanie łączy w sobie funkcjonalności kilku innych aplikacji, jakie już pojedynczo rewolucjonizowały system płatności mobilnych i internetowych.
Analizują szczegółowo możliwości Google Pay trudno jest doszukać się realnego konkurenta na Polskim rynku. Wiele osób oczekuje na wprowadzenie w Polsce aplikacji Apple Pay, jednak to wciąż raczej niewyraźne widmo, niż realny plan.
Google Pay jest genialny w swej prostocie użytkowania, a przy tym „pojemności”. W teorii można w nim umieścić wszelkie karty płatnicze, karty lojalnościowe ulubionych sklepów i punktów usługowych, kupony rabatowe, jak również bilety. Trzeba przyznać, że tego typu funkcja to znaczne ułatwienie dla tych osób, które nie lubią trzymać w swoich portfelach pliku różnych kart, które zazwyczaj trudno wyszukać w odpowiednim momencie.
Bardzo istotne jest również to, że obecnie Google Pay może być wykorzystywane przez klientów wielu polskich banków. Przybywa również punktów handlowo-usługowych oraz aplikacji mobilnych, które akceptuję tę formę płatności. Pozostaje jedynie oczekiwać na uruchomienie funkcji obsługi przelewów, chociaż już teraz można śmiało stwierdzić, że Google przenosi świat bankowości w zupełnie nowy wymiar.