Październik 2018Aktualizacja:

Ranking Kont dla Firm - Październik 2018

Jak wybrać konta dla firmy i nie żałować?

Co prawda wybór konta dla firmy to nie decyzja jaką podejmujesz raz na całe życie, więc zawsze możesz go zmienić, jednak warto przemyśleć swój wybór zanim podpiszesz umowę z bankiem, a nowy numer rachunku firmowego trafi do ZUS, Urzędu Skarbowego oraz kontrahentów. Pamiętaj też o tym, że ciąży na Tobie, jako przedsiębiorcy, obowiązek posiadania rachunku firmowego. Wyjątek stanowi sytuacji, gdy prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo. Pytanie tylko, czy w pełni świadomie chcesz zrezygnować z konta dla własnej firmy?

Jaki rachunek firmowy wybrać dla swojej firmy? Poniżej znajduje się aktualny ranking najlepszych kont w październiku, zapraszamy do lektury!

Zanim podpiszesz umowę

Nie musisz ufać reklamom banków i miłym doradcom w placówkach. Dobór najlepszego konta dla firmy ułatwi Ci Internet. Wystarczy około 15 minut aby porównywać rachunki bankowe dla firm.

W tabeli zestawienia oferta poniżej prezentowane są najważniejsze parametry kont firmowych, takich jak: wysokość opłat za prowadzenie konta, warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie konta, wysokość opłat za wydanie i używanie karty (oraz kart dodatkowych, np. dla pracowników), opłaty pobierane za realizację przelewów, koszt wpłat i wypłat realizowanych w oddziałach bankowych, opłaty za wypłaty z bankomatów, aktualne promocje itd. Nie musisz wobec tego tracić czasu na szczegółowe analizy dziesiątek Tabel Opłat i Prowizji różnych banków.

Pamiętaj jednak o tym, aby tak przygotowane zestawienia analizować przez pryzmat potrzeb własnej firmy, zarówno tych obecnych, jak i przyszłych.

Wskazane jest, abyś zaczął od wypisania odpowiedzi na pytania dotyczące bieżących i przyszłych potrzeb firmy, dla której chcesz uruchomić konto w banku. Weź pod uwagę kwestie takie jak:

 • forma prawna prowadzonej działalności (Uwaga! Większość banków oferuje prowadzenie rachunku dla jednoosobowej działalności gospodarczej, jednak nie w każdym prowadzi się rachunki dla spółek, czy firm z zagranicznym kapitałem)
 • profil działalności
 • kierunek rozwoju firmy (np. eksport, import)
 • wysokość stałych wpływów/miesięcznego salda rachunku (od tego często zależy możliwość bycia zwolnionym z płatności za prowadzenia konta)
 • częstotliwość wpłat/wypłat realizowanych w oddziale banku
 • struktura kontrahentów (czy są to same polskie podmioty czy też są wśród nich zagraniczni kontrahenci?)
 • częstotliwość wypłat środków z bankomatów
 • częstotliwość zagranicznych podróży
 • uśredniona ilość przelewów realizowanych każdego miesiąca
 • chęć korzystania z dodatkowych usług i funkcji, takich jak przypomnienie o zbliżających się płatnościach, wirtualna księgowość, wirtualny kantor itp.
 • chęć korzystania z dodatkowych produktów bankowych (takich jak debet na koncie, ubezpieczenie, lokaty na preferencyjnych warunkach, leasing itd.)

Następnie porównaj parametry poszczególnych rachunków bankowych pod kątem własnych odpowiedzi. W ten sposób szybko wyeliminujesz te oferty, które nie są zgodne z potrzebami Twojej firmy.

Porównanie ofert - przyjęte założenia

Konto firmowe przeznaczone jest dla klientów prowadzących działalność gospodarczą lub właścicieli spółek. Rachunki tego typu służą do gromadzenia środków pieniężnych i wykonywania rozliczeń różnego typu jak przelewy do Urzędu Skarbowego, ZUS czy wypłaty dla pracowników. W wielu sytuacjach także konto dla firm jest używane do rozliczeń międzynarodowych.

Jak wybrać najlepsze konto dla swojej działalności? W naszym rankingu oceniliśmy oferty banków pod kątem kilku ważnych kryteriów:

 • Podstawowe koszty związane z kontem firmowym - opłaty za jego otwarcie i prowadzenie rachunku
 • Karty płatnicze i opłaty związane z ich używaniem - opłaty miesięczne za użytkowanie kont a także koszty wypłat pieniędzy
 • Łatwy, bezpłatny i bezpieczny dostęp do naszego konta przez Internet lub telefon
 • Promocje kont firmowych - bardzo często można zyskać nawet kilkaset złotych co wpływa na przewagę danego konta nad konkurencją
 • Dodatkowe produkty - możliwość wykupienia ubezpieczenia, inwestowanie w fundusze, dostęp do rachunku maklerskiego itp.

Najnowszy ranking kont firmowych

Poniżej znajduje się ranking rachunków przeznaczonych dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Zestawienie zrobiliśmy według wcześniej określonych parametrów. Porównanie pomoże Ci wybrać najlepsze konto, które będzie spełniało wszystkie Twoje oczekiwania.

Najlepsze konta firmowe w październiku

Poniżej krótkie podsumowanie rankingu rachunków firmowych, wybór rachunku należy oczywiście do Ciebie, my postaraliśmy sie obiektywnie ocenić każdą ofertę i wybrać najlepsze, które spełnią Twoje oczekiwania od oferty konta do prowadzenia swojego biznesu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rachunku firmowego?

Wiesz już, że wybór konta dla firmy to zadanie wymagające starannego przemyślenia tematu. Oczywiście zwykle masz możliwość zmiany konta w każdym dowolnym momencie (o ile nie uruchomiłeś go w ramach promocji, która równocześnie stanowi formę umowy lojalnościowej na czas określony).

Można przyjąć, że kilka podstawowych elementów ofert bankowych wpływa na ostateczną atrakcyjność rachunku bankowego. Zalicza się do nich m.in.:

 • wysokość opłat podstawowych (w tym opłaty za prowadzenie rachunku, wydanie i używanie karty oraz dodatkowych kart) – w przypadku oferty dla przedsiębiorców rozbieżności te mogą wahać się w przedziale od kilku złotych do nawet kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca
 • wysokość opłat za przelewy, w tym: Elixir, przelewy natychmiastowe, przelewy zagraniczne, a także zlecenia stałe i polecenia zapłaty (warto zwrócić uwagę na wysokość opłat za przelewy zewnętrzne, które często są bezpłatne w ramach określonych pakietów)
 • wysokość opłat za przelewy do Urzędu Skarbowego oraz ZUS
 • wysokość opłat za wypłatę gotówki w oddziale
 • wysokość prowizji za wpłatę gotówki na konto firmowe w oddziale (lub wpłatomacie)
 • dostępność bankomatów
 • wysokość opłat za wypłaty środków z bankomatów (w kraju i za granicą)
 • dostępność dodatkowych funkcji – poza bankowością internetową, standardowym rozwiązaniem stają się aplikacje mobilne na smartfony i tablety, które zapewniają wygodny dostęp do rachunku i jego funkcji, bez potrzeby korzystania z komputera lub laptopa, a także dedykowane programy do fakturowania (księgowości), usługa osobistego doradcy klienta, usługa osobistego asystenta
 • dostępność i atrakcyjność dodatkowych produktów bankowych, takich jak produkty oszczędnościowe, inwestycyjne, kredytowe, ubezpieczeniowe, leasingowe itd.
 • dostęp do rachunku przez 24 godziny na dobę
 • programy partnerskie (np. zwrot części kosztów za tankowanie firmowych samochodów);
 • przejrzystość tabeli opłat i prowizji.

Na te elementy powinieneś zwrócić szczególną uwagę, zanim wybierzesz rachunek bankowy najlepiej dopasowany do potrzeb Twojej firmy.

Promocje w bankach – sposób na ekstra środki na koncie

Promocje kont bankowych to zazwyczaj propozycje skierowane do klientów detalicznych, nie oznacza to jednak, że banki koncentrują się tylko na nich. Banki rywalizują również o uwagę klientów biznesowych, czyli firm.

W przypadku promocji kont firmowych zwykle mamy do czynienia z ofertami skierowanymi do nowych klientów. Przeglądając portale z porównaniami kont bankowych z całą pewnością sam zwrócisz na to uwagę. Zdarzają się promocje dla stałych klientów, te jednak częściej związane są z produktami dodatkowymi, takimi jak karty kredytowe, kredyty, lokaty, rachunki lokacyjne itd.

W promocjach bankowych skierowanych do firm, zazwyczaj zyskać możesz dodatkowe środki na rachunku. Jak dużo? Tutaj zasada wygląda podobnie, jak w przypadku kont osobistych. Wszystko zależy od banku, typu konta (im droższe i bardziej prestiżowe, tym więcej można zyskać), a czasami nawet i stażu firmy. W tego typu promocjach w puli nagród zwykle znajdują się kwoty od około 150 złotych do 600 złotych. Nierzadko dodatkowym atutem uruchomienia rachunku w ramach promocji jest gwarancja opłat przez określony czas (najczęściej 2 lata, ale bywa i dłużej). Inne promocyjne dodatki to darmowy dostęp do panelu księgowego lub brak opłat za użytkowanie dodatkowych kart płatniczych.

Ciekawy aspekt promocji dla firm stanowi to, że banki zwykle nagradzają w ten sposób klientów, którzy uruchomią u nich rachunek, a następnie zrealizują za pomocną nowego konta przelew do ZUS lub Urzędu Skarbowego. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie możesz znaleźć w pierwszej części tego tekstu – realizując przelew z określonego rachunku bankowego, musisz wskazać go do informacji zarówno Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Skarbowych. Dla banku to dość skuteczna ochrona przed tym, aby klient nie zamknął konta chwilę po tym, jak bank prześle Ci środki w ramach promocji.

Czy warto wobec tego korzystać z tego typu promocji? Oczywiście, że tak. Pamiętaj tylko o zachowaniu zdrowego rozsądku i wybierz konto, które stanowi odpowiedź na potrzeby Twojej firmy. Jeżeli przy okazji możesz zyskać dodatkowe kilkaset złotych, gwarancję niezmienności opłat, a przy tym dostęp do atrakcyjnych produktów i usług bankowych, to wszystko będzie stanowić dla Ciebie pakiet dodatkowych korzyści.

Jak założyć konto dla firmy przez Internet?

W zależności od wybranego banku, procedury zakładania konta firmowego mogą nieco się różnić. Zdarza się bowiem, że bank wymaga dostarczenia dodatkowych dokumentów firmy, jednak i o tym zostaniesz odpowiednio wcześniej poinformowany (na przykład w formie wiadomości mailowe lub poprzez telefoniczny kontakt konsultanta).

Niektóre banki procedury te upraszczają do minimum, i tak oto będąc już klientem detalicznym danego banku, za pomocą kilku kliknięć możesz otworzyć rachunek dla firmy. Umowę zawrzesz za pośrednictwem kuriera, lub wybierając się do najbliższej placówki banku.

Chcąc uruchomić nowy rachunek w banku, którego klientem jeszcze nie jesteś, wystarczy że:

 1. Wypełnisz formularz dostępny na stronie internetowej banku (wypełniając niezbędne dane).
 2. W trakcie rozmowy z konsultantem wyrazisz chęć założenia rachunku dla firmy (jest to wariant opcjonalny, ponieważ nie wszystkie banki decydują się na telefoniczny kontakt z przyszłym klientem).
 3. Podpiszesz umowę za pośrednictwem kuriera, który dostarczy Ci dokumenty do dowolnie wybranego przez Ciebie miejsca, o odpowiedniej dla Ciebie godzinie (możesz też to zrobić w dowolnym oddziale banku)
 4. Zalogujesz się na stronie internetowej banku.
 5. Aktywujesz kartę płatniczą (lub karty) wydane do rachunku.

Podsumowując, jeżeli chcesz wybrać możliwie najlepszy wariant konta dla swojej firmy, koniecznie przeanalizuj swoje bieżące i przyszłe potrzeby, pod kątem czynników takich jak: ilość realizowanych przelewów, typ najczęściej realizowanych przelewów (np. często zostawiasz płatności na ostatni moment i korzystasz z przelewów natychmiastowych/ekspresowych), transakcje zagraniczne (przy czym ważne są nie tylko przelewy wychodzące, ale i przychodzące, za które również nierzadko płaci odbiorca), realizowanie wpłat i wypłat w oddziale banku, a także częstotliwość posługiwania się kartą płatniczą. W ten sposób możesz uniknąć zbędnych opłat, a Ty sam możesz korzystać z rachunku, który na stałe wpisze się w dokumentację firmową.