Porównanie płatności mobilnych - sprawdzamy, który system jest najlepszy

Porównanie płatności mobilnych - sprawdzamy, który system jest najlepszy

Odkąd uzyskaliśmy dostęp do stosunkowo taniego Internetu, a nowoczesne smartfony posiadają nawet niezamożni klienci banków, rynek finansowy zaczęły podbijać płatności mobilne, dzięki którym wykonamy wszelkie transakcje przy użyciu samego telefonu, a nawet zegarka.

W dzisiejszym artykule przedstawimy najciekawszych graczy na rynku płatniczych aplikacji mobilnych. Zacznijmy jednak od tego, czym są płatności mobilne.

Czym są płatności mobilne?

Płatności mobilne to wszelkie płatności bezgotówkowe wykonywane za pomocą urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon, tablet, a nawet zegarek. Jest to możliwe dzięki systemom NFC i HCE, których moduły wbudowane są w mobilne urządzenia i pozwalają na błyskawiczne przesyłanie pieniędzy z naszego konta bankowego na inne rachunki lub wypłatę pieniędzy z bankomatu bez konieczności posługiwania się fizyczną kartą debetową czy kredytową.

Warto wiedzieć, że pod pojęciem płatności mobilnych kryją się zarówno płatności zdalne, jak i zbliżeniowe. Te pierwsze polegają na dokonywaniu opłat za pomocą telefonu poprzez wiadomości SMS lub Internet. Najczęściej stosuje się je w przypadku płatnych treści dostępnych w Internecie, udziału w konkursach i głosowaniach w programach telewizyjnych. W przypadku mobilnych płatności zbliżeniowych do wymiany danych wykorzystuje się fale radiowe. Jeśli chcemy zapłacić za zakupy, wystarczy zbliżyć telefon z technologią NFC do terminala płatniczego, aby pieniądze z naszego konta przelane zostały na rachunek sprzedawcy.

Bezpieczeństwo transakcji

Pomimo niezaprzeczalnej wygody stosowania płatności mobilnych, wiele osób wyraża obawy związane z bezpieczeństwem ich używania. Z tego względu zarówno twórcy aplikacji mobilnych, jak i banki oraz firmy wypuszczające karty płatnicze nieustannie udoskonalają reguły, który mają za zadanie ochronę naszych pieniędzy.

Pamiętajmy również, że poszczególne aplikacje do płatności mobilnych mają swoje własne zabezpieczenia, takie jak zatwierdzenie transakcji odciskiem palca, limitowany czas na wykorzystanie wygenerowanego kodu, czy konieczność posiadania na ręce urządzenia (w tym wypadku smartwatcha), które wyczuwa nasze tętno.

Można w zasadzie powiedzieć, że większość niebezpieczeństw nie jest związana bezpośrednio z samym procesem płatności mobilnych, ale ewentualnie z samym urządzeniem, jeśli nie posiada ono żadnych zabezpieczeń, a ponadto jego właściciel nie zabezpiecza się przed jego kradzieżą.

Wady i zalety

Jak każda nowa technologia, również płatności mobilne mają zarówno wady, jak i zalety. Zacznijmy od tych pierwszych. Jaka jest największa bolączka ludzi w XXI wieku? Brak Wi-Fi i rozładowana bateria w telefonie. Możemy się wprawdzie z tego podśmiechiwać, ale faktycznie nie uda nam się zapłacić za zakupy, jeśli nasz telefon nie będzie działał. Żywa gotówka nigdy nam tego nie zrobi. Poza tym coraz więcej funkcji zamkniętych w telefonie sprawia, że jego utrata może narobić nam niemałych kłopotów. W najgorszej sytuacji kradzież lub zgubienie telefonu odcina nam dostęp do pieniędzy, co może być poważnym problemem, jeśli znajdujemy się z dala od domu. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy w ogóle rezygnować z płatności mobilnych. Chodzi raczej o to, aby posiadać w zanadrzu awaryjny sposób na dostęp do gotówki.

Co do zalet, to sprawa jest w zasadzie prosta. Płatności mobilne to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Wykonanie transakcji trwa dosłownie sekundy, a dodatkowo nie musimy pamiętać, aby zabierać ze sobą plik kart debetowych i kredytowych, gdziekolwiek byśmy nie szli. Ogromną zaletą płatności mobilnych jest również bardzo prosty i intuicyjny sposób korzystania z nich oraz możliwość monitorowania wydatków i transakcji z dowolnego miejsca i o dogodnej porze. Poza tym płatności mobilne dają nam szereg możliwości. Z ich pomocą możemy płacić w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz w zakupowych aplikacjach mobilnych, wypłacać pieniądze z bankomatu oraz przelewać pieniądze na konto bankowe lub telefon odbiorcy. Nie zapominajmy także, że korzystanie z płatności mobilnych jest bezpłatne, dzięki czemu coraz więcej osób przekonuje się do ich stosowania.

Porównanie płatności mobilnych

Obecnie możemy skorzystać z wielu aplikacji do płatności mobilnych. Przejdźmy zatem do omówienia najciekawszych z nich.

Blik – przelewy w mig

Blik to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów płatności mobilnych. Jest niezwykle wygodny w użyciu między innymi z tego względu, że został zintegrowany z aplikacjami mobilnymi większości banków. Za pomocą Blika wykonamy szybki przelew na dowolny rachunek bankowy, zapłacimy za zakupy i usługi zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet, a do tego wypłacimy gotówkę z bankomatu. A to wszystko za pośrednictwem telefonu z aplikacją naszego banku, która generuje specjalny kod, którym autoryzujemy płatności. Pamiętajmy tylko, że taki kod jest ważny jedynie przez 2 minuty. Jeśli nie wykorzystamy go w tym limicie czasowym, będziemy musieli wygenerować kolejną kombinację cyfr.

Analogicznie wygląda proces wypłaty gotówki z bankomatu. Wystarczy, że wybierzemy opcję „wypłata Blik” lub „wypłata bez karty”, podamy kod wygenerowany przez aplikację na telefonie, wybierzemy interesującą nas kwotę i gotowe. Kolejnym ułatwieniem Blika jest wykonywanie przelewów bez konieczności wpisywania 26-cyfrowego numeru konta bankowego! Wystarczy, że podamy w aplikacji numer telefonu odbiorcy, a wygeneruje ona czek oraz hasło, które do niego wysyłamy. Dzięki temu już po chwili może on korzystać z udostępnionych przez nas pieniędzy.

Google Pay dla właścicieli urządzeń z Androidem

Aplikacja mobilna Google Pay to rodzaj elektronicznego portfela, do którego podpinamy nasze karty płatnicze. Aplikację należy zainstalować na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym z system Android 4.4 (lub jego nowszą wersją) i aktywnym modułem NFC.

Dzięki temu w każdej chwili będziemy w stanie szybko i wygodnie wykonać płatność po prostu zbliżając telefon do terminala, bez konieczności posiadania przy sobie fizycznej karty.

Apple Pay dla posiadaczy „iUrządzeń”

Odpowiednikiem Google Pay dla osób korzystających z systemu iOS jest Apple Pay. O ile aplikacja ta jest niezmiernie popularna na Zachodzie, o tyle w Polsce można z niej korzystać dopiero od czerwca 2018 roku. Apple Pay umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych użytkownikom iPhonów, iPadów, Apple Watchów i MacBooków.

Do aplikacji możemy przypisać posiadane przez nas karty płatnicze, dzięki czemu szybko i sprawnie zapłacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych poprzez dowolne urządzenie mobilne pracujące na systemie od iOS, na którym zainstalowaliśmy Apple Pay. Transakcje dodatkowo potwierdzamy odciskiem palca, co w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo naszych pieniędzy i zmniejsza ryzyko nieautoryzowanych płatności.

Garmin Pay zamknięty w zegarku

Wcześniej opisane aplikacje pozwalały zapomnieć o ciągłym posiadaniu przy sobie portfela wypchanego kartami płatniczymi, zastępując go smartfonem. Co jednak w przypadku, gdy również noszenie ze sobą telefonu jest dla nas niewygodne? Z pomocą przychodzi kolejna aplikacja – Garmin Pay, która pozwala płacić za zakupy za pomocą smartwatcha. To doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych, które w ten sposób mogą zapłacić za zakupy od razu po treningu.

Porównanie płatności mobilnych - Garmin Pay

Do korzystania z Germin Pay będziemy potrzebowali wprawdzie telefonu, ale tylko na początku. Najpierw instalujemy w naszym smartfonie aplikację Garmin Connect Mobile, która działa zarówno na systemie Android, jak i iOS. Następnie parujemy nasz zegarek z aplikacją. Teraz wystarczy tylko dodać do aplikacji nasze karty oraz utworzyć 4-cyforwy PIN, który, będziemy aktywowali płatności. Korzystanie z płatności mobilnej w ramach Garmin Pay jest niezwykle proste. W przypadku pierwszej płatności wybieramy opcję cyfrowego portfela i podajemy numer PIN. Od tego momentu mamy 60 sekund na przyłożenie zegarka do terminala płatniczego w celu dokonania płatności. Co ważne, przez kolejne 24 godziny od pierwszej transakcji, kolejnych nie będziemy musieli zatwierdzać PIN-em. Po prostu cyfrowy portfel jest aktywny, dopóki zegarek znajduje się na naszej ręce i mierzy nasze tętno, co również stanowi dodatkowe zabezpieczenie naszych środków.

Niewątpliwą wadą Garmin Pay jest to, że aktualnie mogą korzystać z niej tylko użytkownicy kart Mastercard, wydanych przez Bank Zachodni WBK.

Bankowe aplikacje mobilne

Takie aplikacje, jak Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay to świetne rozwiązanie, jeśli posiadamy kilka kart debetowych i kredytowych w różnych bankach. Jeśli jednak korzystamy z usług tylko jednego banku, z powodzeniem możemy ograniczyć się do aplikacji mobilnej wydanej właśnie przez nasz bank. W większości przypadków taka aplikacja zainstalowana na telefonie pozwala nam na wszystko to, co możemy wykonać za pośrednictwem komputera z dostępem do bankowości internetowej oraz karty płatniczej w jednym: do kontrolowania stanu konta, wykonywania przelewów, płatności za zakupy w sieci i stacjonarnie, płatności Blikiem, czy doładowania telefonu. Warto sprawdzić, czy nasz bank posiada taką aplikację mobilną, po czym ściągnąć ją na telefon i korzystać z o dowolnym miejscu i czasie.

Podsumowanie

Takie aplikacje jak Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay, a także wszelkie aplikacje poszczególnych banków oraz system natychmiastowych płatności Blik pozwalają nam na błyskawiczne przelewanie pieniędzy i wygodne płatności za zakupy za pomocą telefonów, z którymi przecież nie rozstajemy się ani na krok. Jako że żyjemy w niesamowicie szybkich, ale i wygodnych czasach, to od technologii, które stosujemy na co dzień, wymagamy tego samego. Z pewnością płatności mobilne spełniają te kryteria, dzięki czemu powoli zastępują zarówno gotówkę, jak i wszechobecnych kart płatniczych.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
  • Patrycja
    Moim zdaniem najlepszy jest BLIK, od wielu miesięcy nie wyobrażam sobie innych płatności, najszybciej. Jedyne co to trzeba mieć telefon przy sobie ale chyba każdy go zawsze ma pod ręką:)
    Odpowiedz
  • Gino
    Fajne porównanie, na rynku co chwila powstaje nowe rozwiązanie i ciężko się w tym odnaleźć. Płatności mobilne to przyszłość a może już teraźniejszość. Ciekawe czasy!
    Odpowiedz