Fitbit Pay - płatności dla aktywnych

Fitbit Pay - płatności dla aktywnych

Płatności mobilne cały czas ewoluują. Coraz powszechniejsze staje się ostatnio realizowanie płatności „zegarkiem”. Dokonuje się ich poprzez nowoczesną aplikację mobilną – Fitbit Pay, która umożliwia zrealizowanie transakcji w ten sposób. Poniżej przedstawiamy jej podstawowe cechy i funkcjonalności. 

Fitbit Pay – co to jest?

Fitbit Pay to szczególny rodzaj mobilnego portfela. Za jego pośrednictwem możliwe jest realizowanie transakcji w sposób zbliżeniowy – przy użyciu „zegarka”. Sama aplikacja, która obsługuje takie płatności, instalowana jest na smartfonie. Po zrealizowaniu czynności rejestracyjnych korzystanie i realizowanie płatności odbywa się za pośrednictwem „zegarka”, np. Fitbit Ionic, Fitbit Versa i innych – wystarczy tylko mieć je na nadgarstku. Warto również dodać, że wspomniana aplikacja współpracuje nie tylko z kartami debetowymi. Zainteresowani stosowaniem tej aplikacji, mogą zatem dodać do niej także: karty debetowe, kredytowe czy firmowe.

Jak uruchomić możliwość płacenia z Fitbit Pay?

Aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba przede wszystkim dodać posiadaną kartę płatniczą do aplikacji Fitbit. Jest to stosunkowo proste i możliwe do zrealizowania w zaledwie czterech krokach. Mianowicie:

 1. Krok 1: Należy pobrać aplikację Fitbit ze sklepu (np. Google Play, App Store), a następnie zainstalować ją w urządzeniu i otworzyć.
 2. Krok 2: W otwartej uprzednio aplikacji należy wybrać polecenie portfela: „Wybierz opcję Wallet”, a następnie ustanowić hasło, potrzebne do logowania do wirtualnego portfela. Hasło koniecznie musi się składać z czterech znaków. Na tym etapie można również określić sposób logowania się do aplikacji (tradycyjnie lub za pośrednictwem odcisku palca).
 3. Krok 3: Należy dodać do aplikacji wybraną kartę płatniczą. Aby to zrobić, konieczne jest wybranie w aplikacji polecenia „+”. Następnie należy dokładnie uzupełnić dane wprowadzanej karty: jej numer, datę ważności, kod CVC dla kart Mastercard lub CVV dla kart Visa. Na końcu należy zaakceptować regulamin korzystania z aplikacji do płatności.
 4. Krok 4: Proces uruchamiania płatności za pośrednictwem aplikacji należy zakończyć poprzez wprowadzenie kodu uwierzytelniającego. Kod ten użytkownik uzyska w instytucji bankowej, w której ma dodaną do aplikacji kartę. 

Zrealizowanie płatności z Fitbit Pay – krok po kroku

Zrealizowanie transakcji za pośrednictwem Fitbit jest bardzo prostym, choć innowacyjnym działaniem. W tym celu należy:

 1. Założyć na rękę zegarek, obsługujący proces płatności, np. Smartwatch Fitbit Ionic, Smartwatch Fitbit Versa.
 2. Następnie mocno przycisnąć przycisk po lewej stronie urządzenia, do momentu, aż nie zacznie lekko wibrować, co będzie potwierdzeniem uruchomienia. Po wykonaniu tej czynności na ekranie zegarka pojawi się wizerunek dodanej karty płatniczej.
 3. Aby sfinalizować płatność, należy zbliżyć zegarek ekranem głównym do powierzchni terminala płatniczego i oczekiwać na komunikat końcowy na jego ekranie. Będzie to potwierdzeniem prawidłowo zrealizowanej płatności. 

W jaki sposób za pośrednictwem Fitbit Pay zrealizować transakcje powyżej 50 zł?

W przypadku Fitbit Pay transakcje o wartości powyżej 50 zł są realizowane identycznie jak te, opiewające na mniejsze kwoty. Jednym słowem, aplikacja jest na tyle inteligentna, że nie wymaga dodatkowego potwierdzania transakcji na kwoty powyżej 50 zł, np. za pomocą kodu PIN. W przypadku transakcji realizowanych za pośrednictwem Fitbit Pay ma wówczas zastosowanie tzw. autoryzacja biometryczna transakcji. Mianowicie; zegarek wyczuwa i weryfikuje mierzone na nadgarstku użytkownika tętno. Informacja, jaką w ten sposób uzyskuje, jest podstawą dla akceptacji transakcji na kwoty powyżej 50 zł.

Czy korzystanie z zegarków do Fitbit Pay jest wygodne i funkcjonalne?

Zdecydowanie tak. Zarówno testerzy tych urządzeń, jak i regularni użytkownicy wystawili im szereg bardzo dobrych opinii. 
Przede wszystkim wskazują na to, że urządzenia są:

 • wygodne w noszeniu na nadgarstku, co przekłada się na łatwość zrealizowania płatności np. w czasie porannego biegu, kiedy biegający zwykle nie zabiera ze sobą telefonu, czy tym bardziej portfela z kartami,
 • estetyczne i modne – zegarki bardzo dobrze się prezentują,
 • funkcjonalne – wizualnie wyglądają bowiem jak zwykła ozdoba na nadgarstku, choć w rzeczywistości można za ich pośrednictwem realizować transakcje płatnicze; urządzenie ma też inne funkcje, jak np. liczenie czasu, czy ilości spalonych kalorii,
 • bezpieczne – dzięki temu rozwiązaniu użytkownik ma dostęp do swoich środków i elektronicznego portfela zawsze pod ręką.

Wysoka jakość ww. urządzeń nie jest przypadkowa. Na wygodę ich noszenia, w dużej mierze mają wpływ surowce, z których wykonano poszczególne komponenty. Mianowicie: korpus wykonany jest z bardzo dobrej jakości aluminium, opaska natomiast z wysokogatunkowych elastomerów. Zapinkę urządzenia wykonano zaś ze stali chirurgicznej. Produkt jest zatem idealny także dla alergików. 

Nieocenioną zaletą zegarków, służących do płatności mobilnych są ich ponadprzeciętnie odporne na wszelakie działanie sił mechanicznych właściwości – niestraszne im zatem uderzenia, zgniecenia, czy inne uszkodzenia mechaniczne. Użytkownicy przyznają także, że są one ultralekkie i jest to w istocie prawda, nie ważą bowiem więcej niż 25-30 gramów. Ich noszenie jest więc wyjątkowo komfortowe. 
Zegarki do mobilnych płatności można obecnie nabyć w wielu sieciach sklepów ze sprzętem elektronicznym, AGD i RTV. Urządzenia sprzedawane są średnio w cenie 1000-1200 zł. Najczęściej oferowane modele zegarków to te w kolorach czarnym i szarym. 

Urządzenia są wydajne – czas pracy ich baterii wynosi zwykle do 10-12 godzin. 

Jakie są gwarancje bezpieczeństwa przy korzystaniu z Fitbit Pay?

Analizowane rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne. Wynika to z kilku jego cech. 
Mianowicie:

 • Aplikacja Fitbit Pay funkcjonuje przy zastosowaniu specjalnej platformy do tokenizacji, co jest gwarancją tego, że informacje o karcie, z której jest realizowana płatność, nie zostaną udostępnione niepowołanym podmiotom. Zastosowanie tokenizacji sprawia również, że dochodzi do zintegrowania karty z urządzeniem na ręce użytkownika właśnie poprzez token, a więc ciąg cyfr (nie jest to nr karty).
 • Przy weryfikowaniu prawidłowości realizowanej transakcji powyżej 50 zł ma zastosowanie weryfikacja biometryczna – sprawdzanie tętna korzystającego z zegarka użytkownika w momencie płatności.
 • Po każdym zdjęciu zegarka z nadgarstka, czy nieużywaniu go przez kolejne 24 godziny, system prosi o ponowne uruchomienie aplikacji – wprowadzenie autoryzacyjnego numeru PIN, nadanego wcześniej przez użytkownika w czasie pierwszego uruchomienia.
 • Korzystanie z Fitbit Pay redukuje również przestępstwa związane np. z kradzieżą kart płatniczych. Cały elektroniczny portfel użytkownik ma bowiem pod ręką dzięki umieszczonemu na nadgarstku zegarkowi, nie używając w tym celu kart. 

Możliwość realizowania takich płatności na terenie Polski oferuje obecnie Santander Bank Polska. Bank ten jako pierwszy podmiot na krajowym rynku zdecydował się na umożliwienie tego typu płatności swoim klientom. Aplikacja niewątpliwie stanowi przełom w zakresie dotychczasowych sposobów płatności. Jako pierwsza dosłownie przenosi ośrodek realizacji danych transakcji na nadgarstek realizatora. Jednocześnie jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym.

Komentarze i opinie o Fitbit Pay

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!