SwatchPAY! - usługa płatności zbliżeniowych w zegarkach od Swatch

SwatchPAY! - usługa płatności zbliżeniowych w zegarkach od Swatch

Swatch odpowiada na potrzeby fanów płatności zbliżeniowych. Nowa seria zegarków z wbudowanym chipem NFC daje Ci wolność, jakiej szukasz. Nowoczesne, designerskie i wodoszczelne zegarki pozwalają na realizację szybkich i bezpiecznych transakcji bezgotówkowych, gdziekolwiek jesteś. Wystarczy połączyć kartę płatniczą z zegarkiem. A później płać tak jak lubisz.

W Polsce rynek usług płatności zbliżeniowych rozwija się w zawrotnym tempie. Szacuje się, że w pierwszym kwartale 2020 roku z płatności realizowanych telefonem lub zegarkiem korzystało 3,3 miliona Polaków. To ponad milion więcej, niż rok wcześniej. Z jednej strony to wynik popularyzacji płatności bezgotówkowych, z drugiej banki też ułatwiają dostęp do wszelkich nowości. Od dawna możemy korzystać z Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay. Od grudnia 2020 roku do naszej dyspozycji jest również SwatchPAY! Korzystasz już z tego? A może chcesz wiedzieć, co oferuje Ci Swatch?

Czym jest SwatchPAY! 

SwatchPAY! to najnowsza usługa płatności mobilnych. System płatności zbliżeniowych od Swatch zadebiutował na kilku zagranicznych rynkach, w tym w Szwajcarii oraz w Chinach. Od grudnia 2020 roku dostępny jest również w Polsce. Warto przy tym dodać, że SwatchPAY! wykorzystuje technologię NFC (Near Field Communication) oraz BLE (Bluetooth Low Energy). 

Chip radiowy NFC został wbudowany do kilku modeli zegarków Swatch. Aktualnie masz do wyboru 5 wariantów modelu Gent, 15 modeli serii New Gent oraz 6 z serii Big Bold. Aby móc bezpiecznie połączyć wirtualną kartę z zegarkiem, niezbędny jest SwatchPAY! Box, czyli specjalny czytnik, dzięki któremu możesz bezpiecznie połączyć zegarek z urządzeniem mobilnym za pomocą technologii BLE. Czytnik ten dostępny jest w sklepach Swatch.

Jak działa SwatchPAY!?

Jeżeli jesteś zwolennikiem mobilnych systemów płatności, to z całą pewnością wiesz, jak działa technologia NFC. Chip radiowy znajdujący się w zegarku pozwala Ci realizować płatności w punktach stacjonarnych, bez konieczności używania fizycznej karty lub gotówki. 

Aby móc korzystać ze SwatchPAY! musisz posiadać urządzenie mobilne z systemem Android 5.0 lub iOS 10 lub z ich nowszymi wersjami. Na tym urządzeniu instalujesz aplikację „SwatchPAY! App by wearonize” pobraną w App Store Apple lub Google Play. Jeżeli aktywujesz zegarka w sklepie, otrzymujesz kod QR 1 w SwatchPAY! Box do pobrania aplikacji.

Wszelkie zmiany (dodanie lub usunięcie karty) będziesz mógł wykonać już za pośrednictwem aplikacji, bez konieczności wizyty w sklepie wyposażonym w SwatchPAY! Box.

Realizacja płatności zegarkiem jest już bardzo prosta. Wystarczy, że zbliżysz nadgarstek do czytnika kart. Wszelkie płatności do kwoty 100 złotych wykonasz bez konieczności podawania kodu PIN. Jeżeli przekroczysz ten limit, podaj kod PIN ustalony dla karty połączonej ze SwatchPAY! Watch.

Co ciekawe, Twój zegarek czerpie „energię” z terminala. Nie musisz się więc martwić, gdy jego bateria nagle odmówi posłuszeństwa, a Ty zostaniesz bez portfela i karty. 

Czy SwatchPAY! jest dla Ciebie?

Jeżeli jesteś klientem Alior Banku lub Getin Banku, to masz możliwość korzystania z usługi SwatchPAY!

Potrzebujesz również urządzenia mobilnego z systemem Android 5.0 lub iOS 10, bądź z ich nowszymi wersjami, a także zegarka obsługującego SwatchPAY!

Wszystkie aktualne modele, a także informacje o tym, czy Twoja karta jest obsługiwana, znajdziesz na stronie: https://www.swatch.com/pl-pl/swatch-pay.html#fast

Gdzie możesz zapłacić SwatchPAY! Watch?

Wszędzie tam, gdzie punkty stacjonarne wyposażone są w terminale płatnicze z funkcją płatności zbliżeniowych. W praktyce oznacza to, że korzystając ze SwatchPAY! Watch możesz zapłacić zarówno za paliwo na stacji benzynowej, za zakupy w hipermarkecie czy za obiad w ulubionej restauracji. 

SwatchPAY! kontra Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay

Analizując ofertę Swatch, przez pryzmat innych dostawców usług płatności mobilnych, warto zwrócić uwagę na to, że nie jest to usługa obsługiwana przez zegarek, a nie przez smartfony czy smartwatche. 

SwatchPAY! Watch to przede wszystkim dobrej klasy zegarek (wodoszczelny do tego), który pozbawiony jest tych wszystkich funkcji, jakie daje Ci telefon czy smartwatch. Czy jest to jego wada, czy też zaleta, zdecyduj sam. Nie zmienia to jednak faktu, że SwatchPAY! Watch ma dużą przewagę nad innymi urządzeniami do płatności mobilny. Możesz nim zrealizować transakcję nawet wtedy, gdy wyczerpie się bateria. 

Dodatkowym atutem zegarków od Swatch jest ich design. Nowoczesny, chociaż mocno nawiązujący do klasyki. Cena również nie jest wygórowana. Za model Gent zapłacisz ok. 320 złotych (w autoryzowanym sklepie internetowym Swatch), najdroższy zegarek kosztuje mniej niż 500 złotych. 

Zalety usługi SwatchPAY!

  • działa nawet przy rozładowanej baterii,
  • błyskawiczne działanie,
  • bezpieczeństwo,
  • możliwość podłączenia kilku zegarków do jednej karty (gdy lubisz zmieniać zegarek w zależności od nastroju lub stroju),
  • to zegarek, w którym możesz uprawiać różne sporty (w tym pływanie),
  • dość niska cena zegarków.

Wady usługi SwatchPAY!

  • zegarek nie jest smartwatchem, a tym samym nie ma innych funkcji jak odmierzanie czasu i realizacja płatności zbliżeniowych,
  • aktualnie usługa dostępna jest dla klientów jedynie dwóch banków w Polsce,
  • sparowanie zegarka z urządzeniem mobilnym wymaga użycia SwatchPAY! Box, który znajdziesz w sklepach Swatch.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!