Konta Osobiste

Aktualnie blisko 80% dorosłych Polaków posiada co najmniej jedno konto osobiste. Liczne instytucje bankowe prześcigają się w kolejnych, rewolucyjnych ofertach, które mają nakłonić potencjalnych klientów do uruchomienia rachunku bankowego pod ich szyldem.

Darmowe konta, preferencyjne warunki kredytów hipotecznych, wyższe oprocentowanie lokat, czy chociażby mocno rozbudowana sieć bankomatów, to tylko część z korzyści jakie nierzadko wynikają z odpowiedniego konta. Jak wobec tego dokonać wyboru, by na długo pozostać zadowolonym klientem banku?

Zapoznaj się z naszymi recenzjami kont

Poniżej znajduję się lista rachunków osobistych, które szczegółowo opisaliśmy. Zapoznaj się koniecznie z naszym rankingiem kont osobistych, który przygotowaliśmy dla Ciebie abyś mógł obiektywnie porównać najlepsze oferty banków.

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to nic innego, jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR), który obsługiwany jest przez daną instytucję bankową, na mocy umowy zawartej z  posiadaczem konta. Rachunek tego typu, przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób fizycznych i służy przede wszystkim do przechowywania i dysponowania środkami finansowymi, jakie otrzymywane są w ramach należności (z tytułu na przykład: wynagrodzenia, emerytury, renty, czynszów najmu nieruchomości itp., jednak z wykluczeniem wpływów z prowadzonej działalności gospodarczej). Konto osobiste umożliwia także swobodne wykonywanie przelewów, jak i regulowanie stałych opłat i innych należności.

Konto osobiste to imienny rachunek bankowy, który przypisywany jest do określonej osoby lub osób (ROR może być wspólny także dla grupy osób fizycznych, np. małżeństwa). Zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, uruchomienie imiennego rachunku bankowego wymaga podania danych takich jak: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania i adresu korespondencyjnego.

Zanim wybierzesz, czyli na co warto zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniego konta osobistego nie powinien być przypadkowy, ani też dyktowany aktualną promocją banku. W rzeczywistości konto osobiste powinno być optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb jego posiadacza, zarówno tych obecnych, jak i przyszłych.

Przykładowo, osoba mająca stałe dochody planująca zaciągnięcie kredytu hipotecznego w najbliższej przyszłości, powinna założyć rachunek bankowy w instytucji, która posiada w swojej ofercie najatrakcyjniejsze produkty oszczędnościowe, inwestycyjne oraz kredyty. Wynika to przede wszystkim z tego, że banki chętniej udzielają kredytów hipotecznych na preferencyjnych warunkach własnym klientom, niż tym, którzy „przyszli z ulicy”. W takiej sytuacji przy wyborze konta, lepiej skoncentrować się na dodatkowych produktach i usługach, niż tylko i wyłącznie na kosztach związanych z jego prowadzeniem.

Natomiast osoby, które nie uzyskują regularnych dochodów, powinny skoncentrować się na Tabeli Opłat i Prowizji, aby dokładnie przeanalizować opłat takie jak: za utrzymanie rachunku (nawet wówczas, gdy nie ma regularnych wpływów), posiadanie karty, wypłaty w bankomatach, sprawdzanie salda w bankomacie, raporty dokonanych operacji, itp.

Przed wyborem konta osobistego, należy zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • Wysokość opłat i prowizji pobieranych przez bank, w ramach obsługi rachunki i kart płatniczych (TOiP dostępne są w każdym banku oraz na stronie internetowej danej instytucji).
  • Funkcjonalność konta i łatwość jego obsługi – dobre konto powinno być w pełni intuicyjne i przyjazne jego użytkownikom.
  • Dostępność bankomatów i wpłatomatów w najbliższej okolicy.
  • Lokalizacja najbliższej placówki bankowej – w niektórych przypadkach, internetowe rachunki bankowe obsługiwane są tylko i wyłącznie przez zdalne biura obsługi. W takiej sytuacji jakikolwiek problem lub wątpliwości należy rozwiązywać poprzez telefoniczny kontakt z konsultantem lub drogą mailową, co nie dla każdego stanowi dogodne rozwiązanie.
  • Dostępność i atrakcyjność produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych, szczególnie gdy dysponujemy większymi zasobami finansowymi.