Czym jest konto osobiste – definicja
Według twardej definicji, konto osobiste jest rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym (w skrócie – ROR), który tworzony jest przez bank dla klienta indywidualnego. Co za tym idzie, konto osobiste jest rachunkiem imiennym. Wymusza to podanie przy zakładaniu takiego konta swoich danych osobowych oraz przedstawienia dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość. Chroni to nas przed osobami, które chciałyby stworzyć konto na nasze dane.
Głównymi zadaniami konta osobistego, choć w teorii jasno jest powiedziane o rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym, jest jednak ten pierwszy człon. Na konto osobiste możemy przyjmować pieniądze oraz wysyłać je w bardzo prosty sposób, dzięki czemu ten typ konta nadaje się perfekcyjnie jako nasze bazowe konto.
Należy jednak pamiętać, że konto osobiste powinno być mimo wszystko używane jako konto, z którego możemy opłacać bieżące wydatki i trzymanie na nim pieniędzy często mija się z celem. Bardzo często bowiem tego typu konta mają zerowe lub praktycznie zerowe oprocentowanie.
Dla kogo jest konto osobiste?
Aktualnie konta osobiste są nieodłącznym elementem życia wielu osób. Znacznie bowiem ułatwiają transakcje za pośrednictwem karty kredytowej czy debetowej, a także pozwalają na wysyłanie przelewów w mgnieniu oka. Jest to idealne rozwiązanie dla klienta indywidualnego, który przy okazji posiadania własnego konta chce z niego korzystać w prosty i szybki sposób.
Konto osobiste pozwala na odbieranie wynagrodzenia z pracy lub innych świadczeń pieniężnych, a także umożliwiają wysyłanie wszelkiej maści przelewów – czy to rachunki, czy to szybki transfer dla kumpla. Warto jednak pamiętać, iż konto osobiste może być również zarządzane wspólnie przez dwie lub więcej osób, oczywiście jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Jakie są najważniejsze opłaty w koncie osobistym?
Konto osobiste jest typem rachunku, który posiada naprawdę niewiele prowizji. Wszystko po to, by jakiekolwiek transakcje mogły przebiegać szybko i sprawnie. To właśnie dlatego w większości banków nie uświadczymy opłaty za prowadzenie konta czy za kartę (czasem stosuje się minimalną liczbę płatności kartą miesięcznie, po której jej używanie jest darmowe).
Trochę częściej, choć bynajmniej nie jest to regułą, opłatą podlegają jednak przelewy ekspresowe, przelewy walutowe, bankomaty sieci zewnętrznej czy wpłata oraz wypłata pieniędzy w placówkach banku. Istnieją jednak konta, które również i za takie transakcje nie obciążają nas opłatami i prowizjami.
Jak wybrać najlepsze konto osobiste?
Każdy bank, który w swojej ofercie ma rachunki dla osób indywidualnych, będzie proponował nam między innymi konto osobiste. To najpopularniejszy wybór wśród osób zainteresowanych otworzeniem rachunków, co pokazuje liczba czynnych kont tego typu w Polsce – grubo ponad 30 milionów. Ta liczba naprawdę robi wrażenie.
Jeżeli jednak chcecie utworzyć sobie konto osobiste, możecie zacząć się zastanawiać, w którym banku będzie się to najlepiej opłacać. Koniec końców ścisk na tym rynku jest niezwykle ogromny, a każdy bank będzie próbował nas do siebie przekonać. Jak więc w takiej sytuacji podjąć najlepszy dla nas wybór?
Przede wszystkim powinniśmy spróbować przejrzeć oferty interesujących nas instytucji bankowych i prześledzić, czy mają one być może dla nas specjalne promocje. Nie można również zapominać o rankingu kont osobistych, z którego możecie skorzystać na naszej stronie. Znajdziecie w nim propozycje poszczególnych banków oraz będziecie w stanie porównać koszty prowadzenia konta, ewentualne prowizje czy wyjątkowe udogodnienia, jakie proponuje nam konkretny bank.