Jak zamknąć konto w banku?

Jak zamknąć konto w banku?

Masz już dość swojego banku? Irytuje cię, że nowi użytkownicy są traktowani lepiej niż lojalni klienci? A może chcesz skorzystać z oferty promocyjnej i założyć konto w nowym banku? Przekonaj się, że zamknięcie starego konta to nic trudnego, o ile robisz to z głową.

Jak zamknąć konto w banku?

Polacy rzadko zamykają swoje konto osobiste i przenoszą się do innego banku. A szkoda, gdyż taka zmiana najczęściej jest bardzo opłacalna. Dlatego, jeśli masz dosyć wysokich opłat za prowadzenie konta lub nie jesteś zadowolony z usług dotychczasowego banku, po prostu zamknij swój rachunek bankowy. W dzisiejszym poradniku podpowiadamy, co powinieneś zrobić, aby taka zmiana była szybka i nie naraziła cię na dodatkowe koszty.

Sprawdź również:

W jaki sposób zamknąć konto bankowe?

Jeśli postanowiłeś uporządkować swoje finanse i zamknąć nieopłacalne lub nieużywane konto bankowe, musisz złożyć wypowiedzenie umowy. Wbrew pozorom nie jest trudne. Możesz zrobić na jeden z kilku sposobów: w oddziale banku, telefonicznie, listownie lub poprzez bankowość elektroniczną. We wszystkich tych przypadkach będzie ci potrzebny dowód osobisty oraz formularz wypowiedzenia umowy, który w taki czy inny sposób musisz dostarczyć do banku.

O czym należy pamiętać przed likwidacją konta bankowego?

Likwidacja konta bankowego to nie tylko złożenie odpowiedniej deklaracji i oczekiwanie na zakończenie okresu wypowiedzenia. Tak naprawdę, zanim jeszcze powiadomisz bank o chęci zamknięcia konta, powinieneś wykonać kilka ważnych czynności.

Przede wszystkim załóż nowe konto bankowe. Oczywiście dotyczy to osób, które do tej pory posiadały tylko jeden rachunek bankowy, który właśnie planują zamknąć.

Z otwarciem nowego konta nie czekaj na ostatnią chwilę. W skrajnym przypadku może się okazać, że stare konto zostanie zamknięte, a nowe nie będzie jeszcze aktywne. W taki sposób możesz pozbawić się dostępu do środków, a przy wybitnie złym timingu twój pracodawca nie będzie w stanie wypłacić ci wynagrodzenia. Poza tym będziesz miał trudności z opłaceniem rachunków czy nawet zrobieniem zakupów. Zatem najpierw załóż nowe konto i dopiero wówczas zabierz się za zamknięcie starego rachunku.

To jednak nie wszystko. Zanim zamkniesz konto, pobierz jego historię. Najlepiej od pierwszej wykonanej za jego pomocą transakcji, czyli od początku istnienia konta. Jeśli bank nie pozwala na pobranie historii, po prostu zrób zrzuty z ekranu w formie screenshotów.

Dodatkowo pobierz z banku potwierdzenie wykonania ważnych przelewów, takich jak opłata za czynsz, spłata rat kredytu, wykonanie przelewów na rzecz urzędu skarbowego itd. Taka dokumentacja w postaci plików PDF okaże się niezbędna w przypadku kontroli, czy wszelkich pomyłek przy księgowaniu płatności.

Przed zamknięciem konta powinieneś również przelać znajdujące się na nim pieniądze na inne konto. Ewentualnie możesz wypłacić gotówkę w bankomacie lub oddziale banku. Jest to tańsze rozwiązanie niż składanie dyspozycji przelania środków na inne konto w dniu zamykania konta. Taka usługa zazwyczaj kosztuje kilka złotych. Nie czyść jednak starego konta do zera. Zostaw na nim taką ilość środków, która pokryje opłaty za korzystanie z konta w okresie wypowiedzenia.

Poza tym, zanim zlikwidujesz jedno ze swoich kont, upewnij się, że nie służyło ci ono do wykonywania przelewów weryfikacyjnych na konto w innym banku. W takim przypadku zamykając konto, tracisz możliwość wypłaty środków z innego rachunku, na którym np. gromadzisz oszczędności. Dotyczy to rachunków w banku, który wpłaca środki tylko na konto w innym banku, które wcześniej wykorzystałeś do potwierdzenia własnej tożsamości.

Pamiętaj również o zamknięciu nie tylko konta bankowego, ale i przypisanej do niego karty płatniczej. W przeciwnym razie bank może w dalszym ciągu naliczać opłaty za korzystanie z karty, której już nie używasz.

Ile trwa likwidacja konta?

Samo złożenie dyspozycji zamknięcia konta bankowego zajmie ci dosłownie kilkanaście minut. Nie oznacza to jednak, że twój rachunek zostanie od razu zlikwidowany. Całkowite zamknięcie konta nastąpi dopiero po tym, jak upłynie okres wypowiedzenia. Standardowo wynosi on 30 dni, jednak w niektórych bankach jest to 14 dni. Czasami zdarza się, że bank zamyka konto od ręki, ale są to wyjątki. Chcesz się dowiedzieć, ile trwa okres wypowiedzenia w twoim banku? Zajrzyj do regulaminu. Tam znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Pamiętaj, aby po upłynięciu okresu wypowiedzenia sprawdzić, czy bank faktycznie zlikwidował twoje konto. Najprawdopodobniej tak właśnie będzie, ale zdarzają się przypadki, że konto w dalszym ciągu istnieje. Ba, bank pobiera za nie cały czas opłaty, co oznacza, że pojawia się na nim debet. Oczywiście w takim przypadku możesz zakwestionować zasadność pobierania opłat za konto, które miało być zamknięte. Tylko po co tracić na to czas i użerać się z bankową biurokracją?

Jakie są ograniczenia lub przeciwskazania do zamykania konta bankowego?

Zanim zdecydujesz się na likwidację konta bankowego, dokładnie przeanalizuj, czy ci się to opłaca. Przede wszystkim dowiedź się, czy z zamknięciem konta nie będą wiązały się dodatkowe koszty. Warto dokładnie sprawdzić regulamin korzystania z rachunku bankowego właśnie pod tym kątem, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.

Poza tym, jeśli otwierałeś konto bankowe w ramach promocji, najpewniej podpisałeś umowę na określony czas, np. rok lub dwa lata. W takim przypadku bank może nałożyć na ciebie karę za rozwiązanie umowy przed upłynięciem tego terminu. Może ona wynieść nawet kilkaset, czy kilka tysięcy złotych. W takim przypadku warto wstrzymać się kilka miesięcy, tak aby likwidacja konta była bezpłatna.

Z zamykaniem konta bankowego, zakładanego w promocji, wiąże się jeszcze jedna kwestia. Często w ramach takiej promocji nagradzani jesteśmy voucherami na zakupy, nagrodami rzeczowymi lub po prostu gotówką. Jeśli jednak postanowisz zamknąć konto podczas trwania takiej promocji, o obiecanej nagrodzie możesz zapomnieć. Wydawana jest ona tylko i wyłącznie osobom, które posiadają aktywne konto.

Natomiast jeśli prezent został przyznany z chwilą podpisania umowy o świadczenie usług bankowych, bank może nałożyć na ciebie karę umowną, o której wspomnieliśmy powyżej. Tak czy siak, likwidacja konta w takiej sytuacji jest po prostu nieopłacalna.

Z likwidacją konta warto wstrzymać się, jeśli jego otwarcie było konieczne do uzyskania kredytu na lepszych warunkach. Jeśli zamkniesz takie konto w trakcie trwania okresu kredytowego, narażasz się na wzrost oprocentowania kredytu. Wprawdzie oszczędzisz na comiesięcznych opłatach za konto, ale rata twojego kredytu wzrośnie. W takiej sytuacji praktycznie nie ma szans, abyś wyszedł na swoje.

Jak znaleźć konto idealne?

Załóżmy, że podjąłeś ostateczną decyzję o likwidacji konta bankowego. Dokładnie przeanalizowałeś umowę z bankiem oraz regulamin i doszedłeś do wniosku, że jest to dla ciebie opłacalne. Jednak, jakby nie patrzeć, jakieś konto posiadać musisz. No właśnie, tylko jak wybrać konto, żeby nie było ono „jakieś”, tylko aby faktycznie było ono opłacalne, a nawet dało się na nim zarobić?

W takim przypadku pomoże ci ranking kont osobistych, w którym sprawdzić, który z banków ma aktualnie najlepszą ofertę kont bankowych. Możesz takie oferty porównać pod różnym kątem, m.in. wysokości opłat, nagród za otwarcie konta czy przyjazności banku.

Podsumowanie

Zamknięcie konta w banku wcale nie musi być trudne. Pamiętaj jednak, aby zawczasu dokładnie zapoznać się z warunkami likwidacji konta, aby uniknąć dodatkowych opłat czy kar za przedterminowe zerwanie umowy z bankiem. Dodatkowo pobierz z rachunku jego historię oraz potwierdzenie wykonania kluczowych przelewów. A przede wszystkim zapoznaj się z ofertą innych banków, w których możesz założyć swoje nowe, lepsze konto.
 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!