Porównanie ofert darmowych kont - przyjęte założenia
Darmowe konto bankowe to częste hasło reklamowe wielu banków. W rzeczywistości wiele operacji bankowych jest płatnych lub warunkowo darmowych. W zestawieniu kierowaliśmy się głównie poniższymi kryteriami:
- Darmowe prowadzenie rachunku,
- Brak opłat za kartę dodawaną do konta,
- Brak opłat za wypłaty z bankomatów,
- Opłaty za przelewy i podstawowe operacje jak zlecenia stałe.
Czym powinno się charakteryzować konto darmowe?
Konto darmowe to rachunek, za którego uruchomienie i prowadzenie nie zapłacisz żadnej prowizji. Z opłat powinno być także zwolnione zlecanie przelewów, wypłata gotówki z bankomatu oraz korzystanie z wpłatomatów.
Jeszcze do niedawna faktycznie darmowy rachunek osobisty oferowany był tylko w nielicznych bankach i to na określony czas. Zazwyczaj po upływie 12 lub 24 miesięcy od założenia takiego konta, bank zaczynał naliczać prowizję za jego prowadzenie oraz inne opłaty np. za wykonanie przelewu, czy wypłatę gotówki w bankomacie.
Poza tym zdarzało się, że darmowe konto bankowe przysługiwało tylko osobom, które jednocześnie założyły w banku lokatę lub zgodziły się na wyrobienie karty kredytowej.
Obecnie takie praktyki są zakazane, a każdy z nas może założyć konto osobiste, za które nigdy nie zapłaci ani złotówki. A to wszystko dzięki zmianie prawa, które już od ponad roku obowiązuje w Unii Europejskiej.
Czym kierować się przy wyborze darmowego konta?
Wybierając konto osobiste, zawsze kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami.
- Jeśli wiesz, że często wypłacasz gotówkę z bankomatu, zdecyduj się na bank, który posiada sporo tych urządzeń w twojej okolicy.
- Jeśli większość spraw związanych z finansami załatwiasz przez Internet, postaw na bank, który posiada nowoczesną bankowość internetową oraz intuicyjną aplikację na telefon.
- Jeśli w przyszłości zamierzasz starać się o kredyt, już teraz załóż konto osobiste w banku, który posiada atrakcyjną ofertę kredytową.
- A jeśli nie wiesz, jakie konto wybrać, skorzystaj z Rankingu Darmowych Kont i porównaj oferty poszczególnych banków.
Podstawowe konto bankowe a tradycyjny rachunek osobisty
Obecnie darmowe konto bankowe możesz założyć w każdym banku i SKOK-u. Jest to wynik zmian, jakie zaszły w prawie w ostatnich latach. Z tego względu, za posiadanie i korzystanie z podstawowego konta osobistego nie zapłacisz ani złotówki. A czym jest takie konto?
Najogólniej rzecz ujmując, darmowe konto bankowe to uproszczona wersja standardowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, która służy do wykonywania podstawowych operacji finansowych i płatności kartą. Posiadanie podstawowego konta bankowego pozwoli ci na:
- dokonywanie wpłat na rachunek,
- wypłatę środków w bankomatach, placówkach bankowych oraz w sklepach, które posiadają odpowiedni terminal płatniczy,
- płacenie kartą w Polsce oraz krajach należących do UE,
- dokonywanie płatności internetowych,
- zlecanie przelewów,
- korzystanie z poleceń zapłaty czy zleceń stałych.
Choć wszystkie te operacje w ramach podstawowego konta wykonamy bezpłatnie, to wiąże się ono z pewnymi ograniczeniami.
Przede wszystkim darmowe konto bankowe dostępne jest tylko i wyłącznie dla osób, które nie posiadają żadnego innego rachunku bankowego. Jedynym wyjątkiem są tzw. konta techniczne do obsługi kredytu.
Poza tym w przypadku podstawowego rachunku bankowego bank nie będzie naliczał prowizji za:
- prowadzenie rachunku,
- wykonanie 5 pierwszych przelewów w miesiącu,
- wszystkie wpłaty i wypłaty gotówki we własnych bankomatach,
- wykonanie 5 wpłat i wypłat w miesiącu w „obcych” bankomatach na terenie kraju.
Za przekroczenie powyższych limitów, bank zacznie naliczać opłaty. Poza tym płatne są także przelewy zagraniczne.
Jak założyć darmowe konto bez wychodzenia z domu?
Obecnie darmowe konto bankowe możesz założyć przez Internet, bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki banku. Jak to zrobić?
- Wybierz bank, w którym chcesz założyć darmowe konto osobiste – pomoże ci w tym Ranking Darmowych Kont.
- Wypełnij wniosek o otwarcie darmowego konta – będziesz musiał podać w tym celu takie dane jak: imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego (lub innego dokumentu potwierdzającego twoja tożsamość).
Przy wypełnianiu wniosku podejmiesz również decyzję o wyrabianiu karty płatniczej do konta oraz sposobie autoryzacji transakcji. - Po przesłaniu wniosku do banku zaczekaj na wiadomość e-mail lub telefon z banku, z którego dowiesz się, jak podpisać umowę.
- Podpisz umowę dostarczoną przez kuriera - w umówionym dniu kurier dostarczy pod wskazany adres umowę, którą należy podpisać w jego obecności. Następnie kurier przekaże jeden egzemplarz umowy do banku.
- Aktywuj konto bankowe - wraz z umową powinieneś otrzymać instrukcje dotyczące aktywacji konta. Będzie to możliwe, gdy tylko podpisana przez ciebie umowa trafi z powrotem do banku. Sama aktywacja konta może potrwać jeden lub dwa dni.
Darmowe konto bankowe pozwoli ci na bezpłatne wykonywanie podstawowych operacji finansowych. Sprawdzi się ono w przypadku osób, które rzadko zlecają tradycyjne przelewy, ale potrzebują rachunku, na który będą otrzymywały np. wypłatę. Jeśli nie posiadasz żadnego innego konta, darmowy rachunek będzie właśnie dla ciebie.
Opinie o rankingu i pytania czytelników
Szukam przede wszystkim najbezpieczniejszego konta z jak najsilniejszym zabezpieczającym algorytmem ponieważ w sierpniu bieżącego roku padłam ofiarą oszustwa internetowego i w konsekwencji wyczyszczono mi konto oszczędnościowe.