Czym jest konto oszczędnościowe – definicja
Konto oszczędnościowe jest przeznaczone typowo pod odkładanie pieniędzy. Najważniejszą cechą tego typu rachunku jest jego oprocentowanie, dzięki czemu w dłuższej skali może ich być coraz więcej, choć jest to spore uproszczenie.
Pieniądze na lokacie oszczędnościowej ciągle pracują, a za utrzymywanie określonej kwoty przez dłuższy czas jesteśmy w stanie zwiększyć nasze zyski. Jeżeli więc wyciągniemy pieniądze z tego typu konta, utracimy naliczone wcześniej odsetki i aby je odzyskać, będziemy zmuszeni ponownie wpłacić pieniądze na konto i niejako sprawić, by znowu zaczęły one na siebie pracować.
Nie oznacza to jednak, że pieniądze na naszym koncie oszczędnościowym są zamrożone. Większość banków bez problemu pozwoli nam na wpłacanie lub wypłacanie określonych kwot w ciągu miesiąca. Choć może to zmieniać skalę uzyskanych w czasie pieniędzy (w górę lub w dół), nadal możemy tymi pieniędzmi bez przeszkód obracać. Mit o zamrożeniu pieniędzy włożonych na konto oszczędnościowe nadal występuje dość często i warto pamiętać o tym, że nie zawsze jest on prawdziwy.
Dla kogo jest konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe sprawdzi się najlepiej dla każdej osoby, która chce odkładać pieniądze i pomnożyć swój kapitał. Jest to naprawdę bezpieczny sposób, dzięki któremu nie tylko możemy zwiększyć wartość naszego konta, ale również nadal tymi pieniędzmi obracać, jeżeli będziemy ich potrzebować.
Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie dla wszystkich osób chcących oszczędzać. Konta oszczędnościowe zakładać mogą osoby fizyczne, dzięki czemu istnieją małe ograniczenia w kwestii tego, kto może sobie pozwolić na otworzenie tego typu rachunku, a kto nie.
Jakie są najważniejsze opłaty w koncie oszczędnościowym?
Banki w przypadku kont oszczędnościowych stosują dość restrykcyjne formy opłat i prowizji, by ograniczyć częste wypłacanie pieniędzy z konta. Choć najczęściej samo prowadzenie konta jest bezpłatne, a bank pozwala na darmowe wypłacenie pieniędzy raz lub dwa razy w miesiącu, tak potem będziemy musieli pogodzić się z tym, iż bank może pobierać mniejsze lub większe opłaty.
Najczęściej będą one wynosić kilka złotych, o ile nie są to przelewy ekspresowe. Wypłata bądź wpłata gotówki w placówce banku również będzie nas trochę kosztować. Widać więc jak na dłoni działania banków mające sprawić, by klienci nie obracali zbyt często zgromadzonymi na koncie oszczędnościowym pieniędzmi.
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?
Wybór konta oszczędnościowego wcale nie musi być niestety prosty. Dlaczego? Takie rachunki oferują wszystkie największe instytucje bankowe w Polsce, czym oczywiście chcą przyciągnąć klientów rozważających taką opcję. Kuszą ich mniejszymi prowizjami na początek lub innym zredukowaniem opłat, ukrywając na przykład inne. Jak więc nie pogubić się w gąszczu różnych promocji i propozycji, wybierając ostatecznie tę najlepszą w stosunku do naszych potrzeb?
Przede wszystkim powinniśmy uważnie zapoznać się ze szczegółami każdej oferty bankowej. Najważniejsza kwestia jest odpowiednie oprocentowanie, które będzie nas satysfakcjonowało, zasady działania odsetek, zasady dotyczące wpłat oraz wypłat na konto, a także ewentualne prowizje czy opłaty.
Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z dedykowanego rankingu kont oszczędnościowych, które jesteście w stanie znaleźć na naszym portalu. Pozwala on na błyskawiczne i skuteczne porównanie ofert wielu banków pod różnymi kontami, by móc bez problemu wybrać ofertę skrojoną pod twoje potrzeby.