Konta Studenckie

Współcześni studenci coraz mniej mają wspólnego ze stereotypowym wizerunkiem lekkoduchów żyjących na koszt swoich rodziców. Coraz więcej osób decyduje się na łączenie edukacji z pracą zarobkową, lub regularnie otrzymuje stypendia naukowe, sportowe lub socjalne.

Oznacza to, że studenci generują własne dochody, a to we współczesnym świecie łączy się z koniecznością posiadania rachunku bankowego. I w tym miejscu zaczynają pojawiać się trudności, bo jak najkorzystniej wybrać konto, aby nie musieć za nie płacić?

Zapoznaj się z naszymi analizami kont

Polecamy zapoznać się porównaniem ofert banków w naszym rankingu kont dla studentów. Jest to dokładne zestawienie najlepszych rachnunków młodzieżowych na rynku. Zawiera ono także podstawowe konta osobiste, ponieważ te także są bardzo atrakcyjne dla młodszych klientów. Poniżej prezentujemy opisane konta:

Konto studenckie czyli jakie?

W ofertach większości banków działających na polskim rynku, dostępne są tzw. konta studenckie. To w rzeczywistości niemal klasyczne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe przeznaczone dla osób fizycznych, z tą różnicą, że są one dedykowane osobom uczącym się w wieku od 18 do 26 lat. Podobnie jak w przypadku ROR-ów, rachunek dla studenta prowadzony jest na podstawie umowy zawartej z bankiem, a spełnienie kilku kluczowych warunków uprawnia jego posiadacza do bezpłatnej obsługi konta oraz karty.

Założenie konta wymaga podania danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, oraz adres zameldowania. W większości przypadków wystarczy jedna wizyta w placówce wybranego banku (należy pamiętać o dowodzie osobistym), chociaż coraz częściej możliwe jest uruchomienie konta bez wychodzenia z domu. Po złożeniu odpowiedniej dyspozycji na internetowej stronie banku, otrzymuje się mailowe potwierdzenie założenia konta, a formalności dopełniane są dzięki wsparciu firm kurierskich (kurier dostarcza dokumenty do podpisu i weryfikuje zgodność danych z dowodem osobistym).

Mądry student nie płaci

W przypadku kont studenckich, ważne jest optymalne dopasowanie oferty do realnych i indywidualnych potrzeb danej osoby. Inne kryteria powinny być brane pod uwagę w przypadku osoby często podróżującej za granicę, a inne w przypadku studenta rzadko korzystającego z płatności kartą.

 • Przykład I. Ania jest studentką, która pracuje na pół etatu w sklepie odzieżowym, jednak w niektóre weekendy dorabia także w pobliskiej restauracji. Wynagrodzenie za pracę w sklepie wypłacane jest w formie przelewu na rachunek bankowy, jednak szef restauracji rozlicza się z Anią w formie gotówkowej. W takiej sytuacji najrozsądniejsze będzie znalezienie takiego konta, które umożliwia wygodne i szybkie wpłacanie środków na konto poprzez wpłatomaty. Ania zaoszczędzi swój czas, który musi spędzić w kolejce do okienka kasowego za każdym razem, gdy chce wpłacić na konto zarobione w restauracji pieniądze.
 • Przykład II. Adam jest studentem, który na co dzień pracuje w salonie fotograficznym, a jego wynagrodzenie regularnie wypłacane jest na konto. Adam kocha także podróże i dość często przebywa poza granicami kraju. W takiej sytuacji najważniejsze dla Adama powinny być opłaty za korzystanie z bankomatów innych banków, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Im niższa będzie prowizja banku za wypłaty gotówki z bankomatów, tym korzystniejsza będzie oferta dla Adama.

Powyższe przykłady to tylko dwie sytuacje, spośród licznych możliwości. Ważne jest prawidłowe określenie własnych potrzeb i przez ich pryzmat rozważanie kryteriów takich jak:

 • Wysokość opłat za prowadzenie konta, wydanie i posiadanie karty;
 • Warunki jakie należy spełnić, aby uniknąć opłaty za konto lub kartę;
 • Funkcjonalność konta;
 • Całodobowy dostęp do posiadanych środków, zarówno w kraju jak i za granicą;
 • Dodatkowe korzyści z prowadzenia rachunku (np. dostęp do wyższego oprocentowania środków na koncie oszczędnościowym, atrakcyjne rabaty w sieciach handlowych, restauracjach, księgarniach, kinie, itp.);
 • Dostęp do innych produktów bankowych, np. kredytów, kart kredytowych, ubezpieczeń;
 • Dostęp do ciekawych programów oszczędnościowych, takich jak: konta oszczędnościowe „zasilane” określonym procentem z transakcji bezgotówkowych (np. przy płatności kartą, pobierane jest dodatkowe 2-3%, które księgowane są na specjalnym koncie oszczędnościowym).

Specyfika konta studenckiego

Na pierwszy rzut oka konto takie nie różni się właściwie niczym od zwykłego rachunku osobistego, który mogą założyć osoby małoletnie (po ukończeniu 13. roku życia) lub osoby po studiach (z definicji po ukończeniu 26. roku życia). Różnice pojawiają się dopiero w chwili, gdy bliżej przeanalizuje się ofertę konta studenckiego. Tego typu rachunek bankowych charakteryzuje się między innymi:

 • darmowym otwarciem i prowadzeniem konta,
 • darmowymi przelewami internetowymi (w tym niekiedy darmowymi przelewami błyskawicznymi),
 • darmowym wydaniem i używaniem karty debetowej, z zastrzeżeniem o ilości wykonywanych transakcji lub wysokości wydanej kwoty,
 • darmowymi wypłatami z bankomatów danego banku lub wszystkich bankomatów w Polsce, a także możliwością korzystania z zewnętrznych wpłatomatów,
 • łatwiejszą możliwością uzyskania kredytu studenckiego.

Teoretycznie specyfika ta nadal niewiele się różni od zwykłego konta indywidualnego. Trzeba jednak pamiętać, że rachunek dla studenta nie jest na przykład obciążony opłatą za otworzenie konta (nazywaną niekiedy opłatą manipulacyjną), a samo prowadzenie rachunku pozbawione jest wszelkich kosztów – niezależnie od tego, czy mamy na nim zero złotych czy też konto jest regularnie zasilane gotówką.

Również w przypadku karty debetowej nie ponosimy kosztów ani jej wydania, ani wymiany na nowej (tyczy się to wymiany karty po tym, jak minie okres jej ważności). Korzystanie z karty i dokonywanie nią płatności nie jest obligatoryjne i w każdej chwili możemy z niej zrezygnować. W niektórych bankach karta debetowa obciążona jest drobną opłatą (od 4 do 9 złotych miesięcznie), której można uniknąć, wykonując transakcje na określoną kwotę. W przypadku kont studenckich kwota ta jest najczęściej niższa niż w przypadku normalnych kont osobistych.

Skuteczną pomocą w wyborze konta dla studenta będzie zapoznanie się z naszą porównywarką kont dla młodzieży, w której znajdziesz rzetelne parametry każdego z rachunków i będziesz mogł sprawnie podjąć decyzje, który wybrać dla siebie.