Lokata a konto oszczędnościowe - podobieństwa i różnice

Lokata a konto oszczędnościowe - podobieństwa i różnice

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza i najbezpieczniejsza forma oszczędzania? Sprawdź, czym jest lokata bankowa i konto oszczędnościowe, a następnie zdecyduj, który sposób jest najlepszy, aby zarabiać na własnych oszczędnościach. 

Bezpieczne formy oszczędzania: lokata a konto oszczędnościowe

Wybór konto oszczędnościowe vs. lokata nie jest łatwy. Jednak zanim przejdziemy do przedstawienia podobieństw i różnic pomiędzy tymi formami oszczędzania, przyjrzyjmy się, na czym one dokładnie polegają.

Czym zatem jest lokata? Jest to rodzaj umowy, na mocy której deponujesz w banku określoną kwotę na określony czas w zamian za odsetki. Innymi słowy, bank płaci ci za to, że udostępniasz mu swoje pieniądze. Dlaczego? Ponieważ wbrew pozorom pieniądze na lokacie „nie leżą odłogiem”, tylko bank nimi obraca. Może je na przykład wypłacić innym klientom w ramach kredytu. Innymi słowy, bank zyskuje na lokacie, ponieważ ma dostęp do gotówki. Z kolei ty zarabiasz, ponieważ tak długo, jak środki znajdują się na lokacie, naliczane są od nich odsetki.

A czym jest konto oszczędnościowe? Jest to rodzaj rachunku bankowego, na którym możesz gromadzić swoje oszczędności. Jednak w przeciwieństwie do zwykłego konta bankowego, pieniądze na rachunku oszczędnościowym są dodatkowo oprocentowane.

Jak widzisz, wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe czy lokatę, sprawiasz, że zaczynają one na siebie zarabiać. Tylko która z tych usług bankowych jest lepsza? Lokata czy rachunek oszczędnościowy? 

Konto oszczędnościowe a lokata — podobieństwa

Jak możesz się domyślać, pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym jest całkiem sporo podobieństw. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Po pierwsze, zarówno lokata, jak i rachunek oszczędnościowy nie wiążą się praktycznie z żadnym ryzykiem inwestycyjnym. Szanse na to, że nie odzyskasz swoich środków, są bliskie zeru. Zatem, jeśli nie lubisz nadmiernie ryzykować, zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe będą dla ciebie dobrym wyborem.

Po drugie, kwota do równowartości 100 tys. euro, którą wpłacisz na lokatę czy konto oszczędnościowe, będzie objęta gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Co to oznacza dla ciebie w kwestii upadłość banku a konsumenci? W takim przypadku po prostu odzyskasz swoje oszczędności.

Szukając podobieństw pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą, musimy także wspomnieć o zyskach. W obu przypadkach są one przewidywalne. Przy zakładaniu lokaty czy konta oszczędnościowego dostajesz informację o wysokości oprocentowania, zatem z góry możesz wyliczyć, ile na tym zarobisz.

Warto w tym miejscu dodać, że zyski wypracowane na lokacie i na koncie oszczędnościowym są opodatkowane. W obu przypadkach musisz zapłacić od nich tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Co ważne, ten podatek od zysków kapitałowych rozliczany jest bezpośrednio przez bank, w którym założyłeś lokatę lub konto oszczędnościowe.

Poza tym lokatę i konto oszczędnościowe możesz otworzyć w dowolnym banku. Wybór pod tym względem jest naprawdę spory, dlatego też warto poszukać najbardziej opłacalnej opcji. Zwłaszcza że banki regularnie organizują promocje dla nowych klientów. Zastanawiasz się, jak zarabiać na bankach? Jednym ze sposobów jest właśnie otworzenie lokaty bądź konta oszczędnościowego podczas takiej oferty specjalnej. Dodajmy, że promocje bankowe obejmują różne produkty bankowe, takie jak chociażby konta walutowe. A co to jest konto walutowe? To rachunek, który prowadzony jest w innej walucie niż złotówki.

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Teraz przyjrzyjmy się, jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym w zakresie:

  • minimalnej kwoty wpłaty,
  • czasu trwania umowy,
  • wysokości oprocentowania,
  • ewentualnych opłat.

Lokata a konto oszczędnościowe – różnica w minimalnej kwocie wpłaty

Zakładając lokatę, musisz zdeponować w banku określoną kwotę minimalną. Najczęściej jest to co najmniej 1000 zł. Jeśli nie masz takiej sumy, nie będziesz mógł skorzystać z lokaty. Poza tym bank może określić także kwotę maksymalną, jaką możesz wpłacić na daną lokatę.

W przypadku konta oszczędnościowego nie ma takich ograniczeń. Oznacza to, że na takim rachunku możesz zacząć odkładać nawet niewielkie sumy pieniędzy.

Lokata a konto oszczędnościowe – różnice w czasie trwania umowy

Lokatę zakładasz na określony czas. Czasem jest on stosunkowo krótki i wynosi kilka miesięcy, ale możesz skorzystać także z lokaty kilkuletniej. Co jednak kluczowe, jeśli będziesz chciał wcześniej odzyskać swoje pieniądze, stracisz część lub całość wypracowanych odsetek.

W przypadku konta oszczędnościowego jest nieco inaczej. Jeśli nagle potrzebujesz pieniędzy, możesz błyskawicznie wypłacić je na swoje konto osobiste.

Niemniej jednak lokatę i konto oszczędnościowe możesz wykorzystać jako sposób oszczędzania na dowolny cel: krótko bądź długoterminowy.

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

W większości przypadków to lokaty są lepiej oprocentowane od kont oszczędnościowych. Jest to pewnego rodzaju rekompensata za mniejszą elastyczność lokat w porównaniu do rachunków oszczędnościowych.

A o jakim oprocentowaniu mówimy? Zazwyczaj wynosi ono kilka procent. Może nie jest to imponująca wysokość, ale za to masz pewność zysków. A przy większych oszczędnościach, nawet stosunkowo niskie oprocentowanie przekłada się na całkiem przyzwoite zyski.

Wprawdzie, jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy się zastanawiać, czy lokaty bankowe się opłacają, ale dziś sprawa jest jasna. Obecnie oprocentowanie lokat, a także kont oszczędnościowych, jest sporo wyższe niż jeszcze 1-2 lata temu. Wszystko za sprawą wyższych stóp procentowych, które przełożyły się na oprocentowanie wszystkich produktów bankowych.

Konto oszczędnościowe a lokata – różnice w ewentualnych opłatach 

Lokata i konto oszczędnościowe służą do tego, abyś na nich zarabiał, a nie za nie płacił. Niemniej jednak pewne opłaty mogą się pojawić. W przypadku lokat, jak już wspomnieliśmy, będą się one wiązać z wycofaniem środków przed terminem. Wówczas możesz stracić część, a nawet całość wypracowanych zysków kapitałowych.

Z kolei w przypadku kont oszczędnościowych, opłaty najczęściej pojawiają się w związku z wypłatą środków na zwykłe konto osobiste. Jednak zazwyczaj pierwsza taka wypłata w miesiącu jest darmowa, a dopiero za drugą i kolejną bank będzie pobierał prowizje.

Dodajmy, że za samo założenie konta oszczędnościowego nic nie płacisz, więc pod tym względem nie musisz się zastanawiać, czy warto mieć dwa konta bankowe.

Co bardziej się opłaca: lokata czy konto oszczędnościowe?

Wiesz już, czym różni się lokata od konta oszczędnościowego oraz w czym oba te produkty do oszczędzania są podobne. Najwyższy czas odpowiedzieć sobie na pytanie, co się bardziej opłaca: lokata czy konto oszczędnościowe? Jak to zazwyczaj bywa, i w tym przypadku odpowiedź brzmi: to zależy.

Lokatę warto założyć, jeśli możesz sobie pozwolić, aby przez dłuższy czas nie sięgać po zdeponowane na niej oszczędności. Poza tym warto zdecydować się na tę opcję, gdy boisz się, że w przeciwnym razie wydasz zgromadzoną przez siebie kwotę. Ponadto na korzyść lokaty przemawia nieco wyższe oprocentowanie niż w przypadku rachunku oszczędnościowego.

A kiedy warto oszczędzać na koncie oszczędnościowym? Przede wszystkim, gdy jeszcze nie masz oszczędności i chcesz zacząć odkładać niewielkie kwoty. Poza tym takie konto sprawdzi się, gdy wolisz mieć swobodny dostęp do odkładanych środków bez straty odsetek.

Zatem, co będzie lepsze? Konto oszczędnościowe czy lokata? Szczerze mówiąc, wcale nie musisz wybierać. Jeśli już dysponujesz jakimiś oszczędnościami, możesz część z nich deponować na lokacie. Dodatkowo możesz co miesiąc przelewać jakąś kwotę na konto oszczędnościowe. A gdy tam zbierzesz większą sumę, możesz wrzucić ją na kolejną lokatę. 

Podsumowanie: Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, by zyskać na tym jak najwięcej, ale bez nadmiernego ryzyka? Nie wiesz, czy wybrać lokatę, czy rachunek oszczędnościowy? W końcu oba te produkty są równie bezpieczne, mają gwarancję BFG i oferują podobne oprocentowanie. Do tego są opodatkowane 19% podatkiem Belki. A czym różni się konto oszczędnościowe od lokaty? Przede wszystkim z takiego konta możesz w każdej chwili wypłacić pieniądze bez utraty odsetek. W przypadku lokaty, jeśli wycofasz pieniądze przed końcem umowy, stracisz część, a nawet całość wypracowanych zysków kapitałowych. Z drugiej strony lokata jest nieco wyżej oprocentowana. Co zatem lepiej wybrać? Lokatę czy konto oszczędnościowe? Przy większych kwotach warto postawić na lokatę, ale jeśli wolisz mieć stały dostęp do swoich oszczędności, to lepiej wybierz konto oszczędnościowe. Najlepiej jednak połączyć oba te sposoby na oszczędzanie, łącząc zalety każdego z nich.  

Oszczędzanie nawet niewielkich kwot to bardzo przydatny i opłacalny nawyk. Zwłaszcza jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko oszczędzać. Po prostu, gdy ty zaczniesz to robić, twoja pociecha automatycznie będzie cię naśladować. Zatem już dziś daj przykład swojemu dziecku i zacznij oszczędzać na koncie oszczędnościowym lub lokacie.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!