Zgłoszenie zmiany konta firmowego do Urzędu Skarbowego

Zgłoszenie zmiany konta firmowego do Urzędu Skarbowego

Przedsiębiorca zmieniający dane swojej firmy, w tym m.in. o zmianie numeru rachunku biznesowego. Szczegółowa procedura z tym związana zależy od formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. Zgłoszenie zmiany konta firmowego do Urzędu Skarbowego należy wykonać zgodnie z obowiązującymi terminami po to, aby zachować ciągłość prawidłowych rozliczeń podatkowych. W tym artykule sprawdzimy, jak to wygląda w praktyce.

Jak zaktualizować numer konta w Urzędzie Skarbowym?

To, jak zaktualizować rachunek bankowy w Urzędzie Skarbowym, zależy od kilku czynników. Zawsze jednak przedsiębiorca ma na to tylko siedem dni. Bardzo ważne jest to, aby dotrzymać tego terminu. Przed wybraniem odpowiedniego typu rachunku biznesowego, sprawdź dokładnie różne rodzaje kont firmowych i ich warunki. Dzięki temu wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie opcje.

Zgłoszenie zmiany konta bankowego do Urzędu Skarbowego przy jednoosobowej działalności polega na złożeniu aktualizacji wniosku wpisu do CEIDG. Jeżeli zgłasza się więcej niż jeden rachunek bankowy, to niezbędne jest też wypełnienie załącznika RB. Jednocześnie we wniosku możemy dokonać zamiany rachunku bankowego poprzez wycofanie poprzedniego i wpisanie nowego numeru. Przedsiębiorca nie musi przekazywać tych informacji do ZUS i US. Wszystko dlatego, że następuje to w sposób automatyczny. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to nie musisz mieć osobnego konta firmowego. To, czy trzeba mieć konto firmowe, opisaliśmy w jednym z naszych poradników. Z naszego portalu dowiesz się też, jak założyć konto firmowe.

W przypadku spółki cywilnej zgłoszenie zmiany rachunku bankowego do Urzędu Skarbowego odbywa się za pomocą formularza NIP-2, który należy przedłożyć w ciągu siedmiu dni do urzędu. To, jak zmienić numer konta w US, jeszcze inaczej wygląda w przypadku przedsiębiorstw wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Wówczas należy zrobić to za pomocą formularza NIP-8 i również ma się na to tylko siedem dni. Jako przedsiębiorca możesz nie tylko zmienić rachunek, ale również przesłać zgłoszenie nowego rachunku bankowego do Urzędu Skarbowego. Czy firma może mieć dwa konta bankowe? Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma w tym zakresie ograniczeń.

Warto sprawdzić, gdzie zgłosić konto firmowe. To nie tylko Urząd Skarbowy i ZUS. W przypadku vatowców niezbędne jest wpisanie numeru rachunku biznesowego do białej księgi podatników VAT. Wszystko po to, aby zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji i zapobiegać próbom wyłudzenia podatku VAT.

Zmiana numeru konta - Urząd Skarbowy online

Postęp technologii przekłada się na wiele obszarów naszego życia. Dotyczy to również kontaktu z urzędami. Jeżeli zastanawiasz się, jak poinformować Urząd Skarbowy o zmianie konta, to możesz zrobić to również za pośrednictwem internetu. Wówczas po zalogowaniu na swoje konto za pomocą profilu zaufanego, należy wypełnić odpowiedni wniosek online. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej jest to wniosek CEIDG-1, który następnie podpisuje się profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym.

Jeżeli prowadzisz inną formę prawną przedsiębiorstwa, które nie jest wpisane do CEIDG, to należy wypełnić wniosek NIP-2 lub NIP-8 oraz ewentualne załączniki, jeżeli jest to konieczne. Warto postępować zgodnie z procedurą, która jest dokładnie wyjaśniona na stronach Urzędu Skarbowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomenduje się kontakt z urzędnikiem. Zgłoszenie zmiany rachunku bankowego firmy do Urzędu Skarbowego online to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić cenny czas. Pamiętaj jednak o tym, że w celu uwierzytelnienia zmiany musisz posiadać profil zaufany lub podpis elektroniczny.

Zmiana numeru konta - Urząd Skarbowy jaki druk?

Aby zmiana numeru konta bankowego w Urzędzie Skarbowym przeszła sprawnie, warto wiedzieć, z jakich druków korzystać. Dostępne są one zarówno w wersji papierowej w urzędzie, jak i elektronicznej. Druk można wydrukować i dostarczyć do urzędu lub w stu procentach wypełnić online. Dedykowany wniosek dla jednoosobowych działalności gospodarczych to wniosek CEIDG-1, który poddaje się aktualizacji. Jeżeli kont jest więcej niż jedno, to dodatkowo wypełnia się załącznik RB. Spółka cywilna wypełnia druk NIP-2, a podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego NIP-8.

Z tego artykułu dowiedzieliśmy się, jak poinformować Urząd Skarbowy o zmianie numeru konta i ile mamy na to czasu. Zadbaj o to, aby zachować prawidłową procedurę i urzędowe terminy.

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!