Sprawdź swoje konto!
Prowadzisz własną firmę, masz konto firmowe i terminowo regulujesz swoje zobowiązania. Aktualnie proces sprzedaży i zakupy towarów i usług jest prosty i właściwie niemal automatyczny.
Jeżeli sprzedajesz produkty lub usługi, to Ty (lub ktoś z Twoich pracowników) wystawiasz dla kontrahenta odpowiedni dokument (fakturę), na którym widnieje numer konta do wpłaty należności z tytułu wystawionej faktury. Jeżeli to Ty kupujesz towary i/lub usługi, zapewne sprawdzasz, czy kwota widniejąca na fakturze zgodna jest z wcześniejszymi ustaleniami i czy dostarczone produkty są tymi, które w rzeczywistości zamówiłeś. Od stycznia 2020 roku sporo się w tym zakresie zmieni.
Przede wszystkim jako wystawca faktur musisz zadbać o to, aby Twój firmowy numer konta znalazł się na tzw. „Białej Liście Podatników”. W przeciwnym razie Twoi kontrahenci prawdopodobnie nie dokonają płatności, gdy kwota faktury będzie wynosiła minimum 15 000 złotych brutto. Co więcej, ich zachowanie będzie całkowicie zgodne z obowiązującym prawem.
Będąc odbiorcom produktów i/lub usług, musisz sprawdzić, czy numer rachunku wskazany na fakturze od dostawcy znajduje się na „Białej Liście Podatników”. Taki proces weryfikacyjny możesz przeprowadzić korzystając z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub poprzez stronę:
https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka
Co to jest „Biała Lista Podatników”?
Nowe narzędzie do weryfikacji kontrahentów pojawiło się w polskim systemie już we wrześniu 2019 roku. W rzeczywistości to wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma na celu ułatwienie szybkiego i wiarygodnego sprawdzania kontrahentów. „Biała Lista Podatników” zastąpiła wcześniejszą listę podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
Korzystając z „Białej Listy Podatników” możesz m.in.:
- ustalić, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT;
- sprawdzić podstawy prawne decyzji o odmówieniu rejestracji kontrahenta, wykreśleniu go z rejestru lub przywróceniu statusu zarejestrowanego podatnika VAT;
- potwierdzić numer rachunku bankowego, jaki wskazano na fakturze VAT.
Nowe obowiązki i potencjalne sankcje
Powinieneś pamiętać o tym, że korzystanie z „Białej Listy Podatników” nie jest opcjonalne. Jako płatnik zobowiązany jesteś do tego, aby sprawdzić swojego kontrahenta. W przeciwnym razie ciążyć będą na Tobie potencjalne sankcje.
Jeżeli po 1 stycznia 2020 roku płatności za fakturę o wartości minimum 15 000 złotych dokonasz w sposób inny niż poprzez przelew na rachunek wpisany na „Białą Listę Podatników”, musisz liczyć się z tym, że:
- nieprawidłowo uregulowana faktura nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów;
- staniesz się solidarnie odpowiedzialny wraz z wystawcą faktury, w sytuacji braku prawidłowego rozliczenia sprzedaży.
Nie warto wobec tego ryzykować spotkań z urzędnikami i lepiej już dziś zacznij uważnie sprawdzać swoich kontrahentów. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli omyłkowo dokonasz wpłaty na rachunek spoza listy, to możesz uniknąć sankcji, jeżeli najpóźniej w ciągu 3 dni od realizacji przelewu poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla sprzedawcy.
Bądź widoczny na „Białej Liście Podatników”
Prowadząc firmę już teraz możesz sprawdzić swoje dane widoczne na „Białej Liście Podatników”. W większości przypadków numer konta firmowego powinien być automatycznie przypisany do profilu danej firmy. Jeżeli nie ma tam informacji o Twoim koncie firmowym, koniecznie sprawdź:
- Czy posiadasz konto firmowe? Jeżeli nie, załóż konto firmowe w wybranym banku.
- Czy zgłosiłeś nowy/zmieniony numer rachunku firmowego we właściwym dla siebie Urzędzie Skarbowym? Jeżeli nie, zrób to niezwłocznie, aby Twój numer konta stał się widoczny na „Białej Liście Podatników”.
- Czy Twój bank przekazał informacje o uruchomionym rachunku do STIR? Jest to proces automatyczny, wobec tego konieczne będzie skontaktowanie się ze swoim bankiem, w celu wyjaśnienia sytuacji.
Zgłoszenie numeru rachunku formowego można przeprowadzić w różny sposób, w zależności od tego, w jakiej formie prowadzona jest działalność:
- w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej złożyć dokumenty z aktualizacją CEIDG we właściwym Urzędzie Gminy lub poprzez stronę internetową (jeżeli posiadasz tzw. profil zaufany):
- jeżeli Twoja firma działa w formie spółki cywilnej, konieczne będzie złożenie dokumentu NIP-2;
- w przypadku spółek posiadających wpis w KRS konieczne będzie złożenie dokumentu NIP-8.
Podsumowując, aktualnie „Biała Lista Podatników” to narzędzie ułatwiające wersyfikację kontrahentów, dzięki której można sprawdzić, czy dana firma jest czynnym podatnikiem VAT. Już za chwilę korzystanie z tego rejestru stanie się niezbędnym elementem działalności wielu polskich firm. Jeżeli nie chcesz ryzykować potencjalnymi sankcjami, koniecznie już dziś zapoznaj się z tematem i mechanizmem działania „Białej Listy Podatników”.
Komentarze i opinie użytkowników