Biała Lista Podatników VAT czyli przygotuj się na zmiany

Biała Lista Podatników VAT czyli przygotuj się na zmiany

Polski ustawodawca usilnie walczy z wyłudzeniami podatku VAT, co dość mocno odczują niemal wszyscy przedsiębiorcy już w styczniu 2020 roku. Wraz z nadejściem nowego roku faktury opiewające na kwotę minimum 15 000 złotych brutto będą musiały być opłacane poprzez przelew bankowy. Co ważniejsze, nie ma znaczenia czy jesteś wystawcą faktury czy jej odbiorcą, ponieważ każda ze stron zobowiązana jest do przestrzegania nowych przepisów.

Sprawdź swoje konto!

Prowadzisz własną firmę, masz konto firmowe i terminowo regulujesz swoje zobowiązania. Aktualnie proces sprzedaży i zakupy towarów i usług jest prosty i właściwie niemal automatyczny.

Jeżeli sprzedajesz produkty lub usługi, to Ty (lub ktoś z Twoich pracowników) wystawiasz dla kontrahenta odpowiedni dokument (fakturę), na którym widnieje numer konta do wpłaty należności z tytułu wystawionej faktury. Jeżeli to Ty kupujesz towary i/lub usługi, zapewne sprawdzasz, czy kwota widniejąca na fakturze zgodna jest z wcześniejszymi ustaleniami i czy dostarczone produkty są tymi, które w rzeczywistości zamówiłeś. Od stycznia 2020 roku sporo się w tym zakresie zmieni.

Przede wszystkim jako wystawca faktur musisz zadbać o to, aby Twój firmowy numer konta znalazł się na tzw. „Białej Liście Podatników”. W przeciwnym razie Twoi kontrahenci prawdopodobnie nie dokonają płatności, gdy kwota faktury będzie wynosiła minimum 15 000 złotych brutto. Co więcej, ich zachowanie będzie całkowicie zgodne z obowiązującym prawem. 

Będąc odbiorcom produktów i/lub usług, musisz sprawdzić, czy numer rachunku wskazany na fakturze od dostawcy znajduje się na „Białej Liście Podatników”. Taki proces weryfikacyjny możesz przeprowadzić korzystając z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub poprzez stronę: 

https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Co to jest „Biała Lista Podatników”?

Nowe narzędzie do weryfikacji kontrahentów pojawiło się w polskim systemie już we wrześniu 2019 roku. W rzeczywistości to wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma na celu ułatwienie szybkiego i wiarygodnego sprawdzania kontrahentów. „Biała Lista Podatników” zastąpiła wcześniejszą listę podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Korzystając z „Białej Listy Podatników” możesz m.in.:

 • ustalić, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT;
 • sprawdzić podstawy prawne decyzji o odmówieniu rejestracji kontrahenta, wykreśleniu go z rejestru lub przywróceniu statusu zarejestrowanego podatnika VAT;
 • potwierdzić numer rachunku bankowego, jaki wskazano na fakturze VAT.

Nowe obowiązki i potencjalne sankcje

Powinieneś pamiętać o tym, że korzystanie z „Białej Listy Podatników” nie jest opcjonalne. Jako płatnik zobowiązany jesteś do tego, aby sprawdzić swojego kontrahenta. W przeciwnym razie ciążyć będą na Tobie potencjalne sankcje.

Jeżeli po 1 stycznia 2020 roku płatności za fakturę o wartości minimum 15 000 złotych dokonasz w sposób inny niż poprzez przelew na rachunek wpisany na „Białą Listę Podatników”, musisz liczyć się z tym, że:

 • nieprawidłowo uregulowana faktura nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów;
 • staniesz się solidarnie odpowiedzialny wraz z wystawcą faktury, w sytuacji braku prawidłowego rozliczenia sprzedaży.

Nie warto wobec tego ryzykować spotkań z urzędnikami i lepiej już dziś zacznij uważnie sprawdzać swoich kontrahentów. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli omyłkowo dokonasz wpłaty na rachunek spoza listy, to możesz uniknąć sankcji, jeżeli najpóźniej w ciągu 3 dni od realizacji przelewu poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego, właściwego dla sprzedawcy.

Bądź widoczny na „Białej Liście Podatników”

Prowadząc firmę już teraz możesz sprawdzić swoje dane widoczne na „Białej Liście Podatników”. W większości przypadków numer konta firmowego powinien być automatycznie przypisany do profilu danej firmy. Jeżeli nie ma tam informacji o Twoim koncie firmowym, koniecznie sprawdź:

 1. Czy posiadasz konto firmowe? Jeżeli nie, załóż konto firmowe w wybranym banku.
 2. Czy zgłosiłeś nowy/zmieniony numer rachunku firmowego we właściwym dla siebie Urzędzie Skarbowym? Jeżeli nie, zrób to niezwłocznie, aby Twój numer konta stał się widoczny na „Białej Liście Podatników”.
 3. Czy Twój bank przekazał informacje o uruchomionym rachunku do STIR? Jest to proces automatyczny, wobec tego konieczne będzie skontaktowanie się ze swoim bankiem, w celu wyjaśnienia sytuacji. 

Zgłoszenie numeru rachunku formowego można przeprowadzić w różny sposób, w zależności od tego, w jakiej formie prowadzona jest działalność:

 • w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej złożyć dokumenty z aktualizacją CEIDG we właściwym Urzędzie Gminy lub poprzez stronę internetową (jeżeli posiadasz tzw. profil zaufany):
 • jeżeli Twoja firma działa w formie spółki cywilnej, konieczne będzie złożenie dokumentu NIP-2;
 • w przypadku spółek posiadających wpis w KRS konieczne będzie złożenie dokumentu NIP-8.

Podsumowując, aktualnie „Biała Lista Podatników” to narzędzie ułatwiające wersyfikację kontrahentów, dzięki której można sprawdzić, czy dana firma jest czynnym podatnikiem VAT. Już za chwilę korzystanie z tego rejestru stanie się niezbędnym elementem działalności wielu polskich firm. Jeżeli nie chcesz ryzykować potencjalnymi sankcjami, koniecznie już dziś zapoznaj się z tematem i mechanizmem działania „Białej Listy Podatników”.

Komentarze i opinie użytkowników

Bądź pierwszy, napisz opinię!

Polecane promocje