Rodzaje kont firmowych - co warto wiedzieć?

Rodzaje kont firmowych - co warto wiedzieć?

Jako firma musisz posiadać rachunek bankowy. Co najmniej jeden, czyli ten który umożliwi Ci realizację rozliczeń z instytucjami takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy, a także kontrahentami. O tym jakiego typu konta dla firm oferują Ci banki i kiedy warto z nich skorzystać, dowiesz się z poniższego tekstu.

Podstawowe konto firmowe

Jest to rachunek bieżący przeznaczony do gromadzenia firmowych środków pieniężnych oraz przeprowadzania różnego typu rozliczeń pieniężnych, a w tym rozliczeń podatkowych i składkowych, wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Posiadania rachunku bankowego jest obowiązkowe w myśl obowiązujących przepisów.:

 • Ustawy z dnia 19 listopada 1999r. „Prawo działalności gospodarczej”;
 • Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ordynacji podatkowej;
 • Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
 • Ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pośród licznych ofert bankowych, bez problemu odnajdziesz konta dla firm, zarówno tych rozpoczynających działalność, jak i tych z wieloletnim doświadczeniem.

Wybierając rachunek dla swojej firmy, zwróć uwagę dla jakiego typu podmiotów gospodarczych jest on dedykowany. W każdym banku znajdziesz ofertę dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a w mocno urozmaiconej ofercie nie brakuje kont typu:

 • start - dla początkujących przedsiębiorców, zazwyczaj całkowicie bezpłatne przez pierwszy rok, często z debetem w koncie bez zbędnych formalności;
 • standard – uniwersalny rachunek, który sprawdzi się praktycznie dla każdej firmy, niezależnie od jej stażu;
 • komfort – z dość dużym pakietami darmowych przelewów i dodatkowych usług wspierających prowadzenie biznesu,
 • premium – prestiżowe konto dla najbardziej wymagających firm, zwykle z ugruntowaną pozycją na rynku, które oczekują wsparcia osobistego doradcy klienta, a także dostępu do produktów i usług na preferencyjnych warunkach.

W wielu bankach znajdziesz także ofertę kont dla firmy prowadzonych w formie spółki (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością),fundacji i stowarzyszeń, wolnych zawodów, a także rolników prowadzących działalność wytwórczą.

W polskim systemie bankowości, można wyodrębnić także następujące typy kont firmowych

 • konto pomocnicze – to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla dużych firm. Z rachunku pomocniczego warto skorzystać w sytuacji, gdy:
  • współpracujesz z wieloma kontrahentami lub partnerami biznesowymi i zależy Ci na przejrzystości transakcji, wówczas do rozliczeń z każdym z nich, możesz wykorzystać odrębny rachunek pomocniczy;
  • chcesz upoważnić swoich pracowników do korzystania z rachunku bankowego i/lub kart płatniczych;
  • korzystasz z dotacji unijnych lub innych środków przeznaczonych na rozwój firmy.
 • konto walutowe – rachunek bankowy prowadzony w walucie zagranicznej, który umożliwia Ci realizację przelewów, wpłat i wypłat bez przewalutowania, a co za tym idzie, bez zbędnych kosztów. Zazwyczaj banki oferują konta walutowe prowadzone w jednej z najpopularniejszych walut: EUR, USD, GBP oraz CHF. Jeżeli jesteś zainteresowany kontem prowadzonym w innej walucie, z całą pewnością zainteresuje Cię oferta BIZ Banku lub Raiffeisen Polbanku, w których konto walutowe może być prowadzone także w walutach takich jak na przykład: CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK.
 • konto lokacyjne – to alternatywa konta oszczędnościowego. Możesz z niego korzystać dokładnie na takich samych zasadach jak z prywatnego rachunku oszczędnościowego, jednak lokując na nim nadwyżki finansowe pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej. Oprocentowanie takiego rachunku oscyluje w zakresie od ok. 0,2 do 2% w skali roku (w zależności od oferty poszczególnych banków),a Ty zyskujesz możliwość swobodnego dysponowania zgromadzonymi na nim środkami. Zazwyczaj jedna lub dwie wypłaty w miesiącu są bezpłatne i nie powodują przy tym utraty naliczonych odsetek.

Pamiętaj także o tym, że niezależnie od tego ile rachunków firmowych posiadasz, każdy z nich musi być zgłoszony do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, w terminie do 14 dni od dnia zawarcia z bankiem umowy (także wówczas, gdy zmieniasz dotychczasowy numer konta). Na tym jednak nie koniec. Mając kilka rachunków firmowych, musisz wskazać w urzędzie skarbowym, który z nich jest podstawowym kontem dla Twojej firmy. Jeżeli korzystasz w swojej firmie z kont prowadzonych w kilku bankach, również ów banki muszą być poinformowane o pozostałych rachunkach wraz z określeniem, który z nich stanowi Twój rachunek bieżący.

Co warto wiedzieć o rachunkach firmowych?

Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję zagłębić się w lekturę ustaw regulujących funkcjonowanie firm na polskim rynku, zapewne zauważyłeś, że w żadnej z nich nie znalazłeś określenia „rachunek firmowy”. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje prawny przymus, aby firmy korzystały z kont bankowych dedykowanych dla tego typu podmiotów gospodarczych. Z prawnego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie abyś korzystał z rachunku osobistego do rozliczania transakcji realizowanych w obrębie prowadzonej przez siebie firmie.

Skąd wobec tego to całe zamieszanie dotyczące firmowych kont bankowych? Cóż, jak zapewne się domyślasz, stoją za tym same banki. To w ich interesie leży, aby przedsiębiorcy nie korzystali z osobistych kont do celów firmowych. I to właśnie zapisy w wewnętrznych regulaminach banków uniemożliwiają Ci rozliczanie firmowych płatności z rachunku osobistego. Z drugiej strony, nawet jeżeli zechcesz regulować zobowiązania wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego z prywatnego rachunku, a bank nie wypowie Ci z tego powodu umowy, to i tak najprawdopodobniej zapłacisz prowizję za przelewy do tych instytucji. I tutaj należy zaznaczyć, że wysokość tych prowizji jest porównywalna lub wyższa niż opłaty za prowadzenie rachunku przeznaczonego dla firm. Dodatkowo, przy próbie rozliczenia się z urzędem skarbowym, mogą pojawić się nieścisłości wynikające z użytkowania rachunku prywatnego na potrzeby rozliczeń firmowych. Tego typu sytuacja może zakończyć się nawet karą grzywny. Reasumując, teoretycznie nie musisz podpisywać z bankiem umowy o prowadzenie rachunku firmowego i w zupełności wystarczy Ci konto osobiste, jednak z praktycznego punktu widzenia jest to najprostszy sposób na narażanie się zarówno bankowi, jak i fiskusowi.

Bądź na bieżąco

 • Android Pay w mBanku od teraz obsługuje także karty VISA

  W najnowszej aktualizacji aplikacji mobilnej mBanku została wprowadzona możliwość używania kart VISA w płatnościach mobilnych Android Pay. Dotychczas możliwe to było tylko z kartami MasterCard.

 • Przedłużenie promocji ING Banku Śląskiego

  Promocja ,,100 zł za otwarcie Konta”, którą opisaliśmy w tym artykule została przedłużona aż do 18 października 2017r.

 • Bank Millennium wprowadza usługę QLIK

  QLIK to usługa umożliwiająca firmom przesyłanie informacji o płatności do banku klienta, w celu szybkiego opłacenia faktury. Dzięki temu płatnicy mają wygodny dostęp do wielu płatności w jednym miejscu a firmy mogą liczyć na szybsze opłacenie rachunków.

 • T-Mobile Usługi Bankowe wprowadził płatności telefonem

  Bank udostępnił w aplikacji mobilnej płatności w technologii HCE. Wystarczy wybudzić i zbliżyć telefon do terminala. Płatności powyżej 50 zł wymagają dodatkowo podania numeru PIN do podpiętej karty.

 • Przerwa techniczna w serwisie Pekao24

  Dziś (26 czerwca 2017r.) w godzinach 19:00 - 21:00 nastąpi przerwa techniczna w dostępie do Pekao24. Bank Pekao udostępni klientom nową wersję mobilnego serwisu.

 • ING wprowadził autoryzację transakcji przy pomocy aplikacji mobilnej

  Klienci ING Banku Śląskiego mogą teraz potwierdzać transakcje bankowe przy pomocy aplikacji mobilnej.

 • eurobank wprowadza płatności Android Pay z kartą Visa

  Kolejny bank dołącza do grona wspierających płatności Android Pay. Aktualnie w eurobank można do systemu płatności mobilnych podpiąć kartę Visa.

 • Orange Finanse wprowadził płatności Android Pay

  Klienci Orange Finanse mogą już pobrać nową wersję aplikacji i podpiąć kartę do Android Pay. To kolejny bank, który wprowadził już tą coraz bardziej popularną usługę płatności w Polsce. Więcej o Android Pay przeczytasz w poradniku.

 • Pekao będzie miało nową aplikację mobilną

  Bank Pekao 26 czerwca uruchomi nową odsłonę swojego serwisu Pekao24 na urządzenia mobilne. Pod koniec wakacji ma być udostępniona aplikacja na telefony, która zastąpi obecne narzędzia.

 • Aktualizacja aplikacji BZWBK24 mobile

  W poniedziałek 5 czerwca 2017 Bank Zachodni WBK będzie aktualizował aplikację BZWBK24 mobile. Z nowości m.in. blokowanie i aktywowanie kart, zmiana PINu, powiadomienia push.

Słownik finansowy

Zapoznaj się ze znaczeniem pojęć bankowych, używanych w naszych artykułach i poradnikach.