Rodzaje kont firmowych - co warto wiedzieć?

Rodzaje kont firmowych - co warto wiedzieć?

Jako firma musisz posiadać rachunek bankowy. Co najmniej jeden, czyli ten który umożliwi Ci realizację rozliczeń z instytucjami takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy, a także kontrahentami. O tym jakiego typu konta dla firm oferują Ci banki i kiedy warto z nich skorzystać, dowiesz się z poniższego tekstu.

Podstawowe konto firmowe

Jest to rachunek bieżący przeznaczony do gromadzenia firmowych środków pieniężnych oraz przeprowadzania różnego typu rozliczeń pieniężnych, a w tym rozliczeń podatkowych i składkowych, wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Posiadania rachunku bankowego jest obowiązkowe w myśl obowiązujących przepisów.:

 • Ustawy z dnia 19 listopada 1999r. „Prawo działalności gospodarczej”;
 • Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ordynacji podatkowej;
 • Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
 • Ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pośród licznych ofert bankowych, bez problemu odnajdziesz konta dla firm, zarówno tych rozpoczynających działalność, jak i tych z wieloletnim doświadczeniem.

Wybierając rachunek dla swojej firmy, zwróć uwagę dla jakiego typu podmiotów gospodarczych jest on dedykowany. W każdym banku znajdziesz ofertę dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a w mocno urozmaiconej ofercie nie brakuje kont typu:

 • start - dla początkujących przedsiębiorców, zazwyczaj całkowicie bezpłatne przez pierwszy rok, często z debetem w koncie bez zbędnych formalności;
 • standard – uniwersalny rachunek, który sprawdzi się praktycznie dla każdej firmy, niezależnie od jej stażu;
 • komfort – z dość dużym pakietami darmowych przelewów i dodatkowych usług wspierających prowadzenie biznesu,
 • premium – prestiżowe konto dla najbardziej wymagających firm, zwykle z ugruntowaną pozycją na rynku, które oczekują wsparcia osobistego doradcy klienta, a także dostępu do produktów i usług na preferencyjnych warunkach.

W wielu bankach znajdziesz także ofertę kont dla firmy prowadzonych w formie spółki (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością),fundacji i stowarzyszeń, wolnych zawodów, a także rolników prowadzących działalność wytwórczą.

W polskim systemie bankowości, można wyodrębnić także następujące typy kont firmowych

 • konto pomocnicze – to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla dużych firm. Z rachunku pomocniczego warto skorzystać w sytuacji, gdy:
  • współpracujesz z wieloma kontrahentami lub partnerami biznesowymi i zależy Ci na przejrzystości transakcji, wówczas do rozliczeń z każdym z nich, możesz wykorzystać odrębny rachunek pomocniczy;
  • chcesz upoważnić swoich pracowników do korzystania z rachunku bankowego i/lub kart płatniczych;
  • korzystasz z dotacji unijnych lub innych środków przeznaczonych na rozwój firmy.
 • konto walutowe – rachunek bankowy prowadzony w walucie zagranicznej, który umożliwia Ci realizację przelewów, wpłat i wypłat bez przewalutowania, a co za tym idzie, bez zbędnych kosztów. Zazwyczaj banki oferują konta walutowe prowadzone w jednej z najpopularniejszych walut: EUR, USD, GBP oraz CHF. Jeżeli jesteś zainteresowany kontem prowadzonym w innej walucie, z całą pewnością zainteresuje Cię oferta BIZ Banku lub Raiffeisen Polbanku, w których konto walutowe może być prowadzone także w walutach takich jak na przykład: CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK.
 • konto lokacyjne – to alternatywa konta oszczędnościowego. Możesz z niego korzystać dokładnie na takich samych zasadach jak z prywatnego rachunku oszczędnościowego, jednak lokując na nim nadwyżki finansowe pochodzące z prowadzonej działalności gospodarczej. Oprocentowanie takiego rachunku oscyluje w zakresie od ok. 0,2 do 2% w skali roku (w zależności od oferty poszczególnych banków),a Ty zyskujesz możliwość swobodnego dysponowania zgromadzonymi na nim środkami. Zazwyczaj jedna lub dwie wypłaty w miesiącu są bezpłatne i nie powodują przy tym utraty naliczonych odsetek.

Pamiętaj także o tym, że niezależnie od tego ile rachunków firmowych posiadasz, każdy z nich musi być zgłoszony do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, w terminie do 14 dni od dnia zawarcia z bankiem umowy (także wówczas, gdy zmieniasz dotychczasowy numer konta). Na tym jednak nie koniec. Mając kilka rachunków firmowych, musisz wskazać w urzędzie skarbowym, który z nich jest podstawowym kontem dla Twojej firmy. Jeżeli korzystasz w swojej firmie z kont prowadzonych w kilku bankach, również ów banki muszą być poinformowane o pozostałych rachunkach wraz z określeniem, który z nich stanowi Twój rachunek bieżący.

Co warto wiedzieć o rachunkach firmowych?

Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję zagłębić się w lekturę ustaw regulujących funkcjonowanie firm na polskim rynku, zapewne zauważyłeś, że w żadnej z nich nie znalazłeś określenia „rachunek firmowy”. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje prawny przymus, aby firmy korzystały z kont bankowych dedykowanych dla tego typu podmiotów gospodarczych. Z prawnego punktu widzenia, nic nie stoi na przeszkodzie abyś korzystał z rachunku osobistego do rozliczania transakcji realizowanych w obrębie prowadzonej przez siebie firmie.

Skąd wobec tego to całe zamieszanie dotyczące firmowych kont bankowych? Cóż, jak zapewne się domyślasz, stoją za tym same banki. To w ich interesie leży, aby przedsiębiorcy nie korzystali z osobistych kont do celów firmowych. I to właśnie zapisy w wewnętrznych regulaminach banków uniemożliwiają Ci rozliczanie firmowych płatności z rachunku osobistego. Z drugiej strony, nawet jeżeli zechcesz regulować zobowiązania wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego z prywatnego rachunku, a bank nie wypowie Ci z tego powodu umowy, to i tak najprawdopodobniej zapłacisz prowizję za przelewy do tych instytucji. I tutaj należy zaznaczyć, że wysokość tych prowizji jest porównywalna lub wyższa niż opłaty za prowadzenie rachunku przeznaczonego dla firm. Dodatkowo, przy próbie rozliczenia się z urzędem skarbowym, mogą pojawić się nieścisłości wynikające z użytkowania rachunku prywatnego na potrzeby rozliczeń firmowych. Tego typu sytuacja może zakończyć się nawet karą grzywny. Reasumując, teoretycznie nie musisz podpisywać z bankiem umowy o prowadzenie rachunku firmowego i w zupełności wystarczy Ci konto osobiste, jednak z praktycznego punktu widzenia jest to najprostszy sposób na narażanie się zarówno bankowi, jak i fiskusowi.

Bądź na bieżąco

 • ING przedłuża swoją promocję

  Akcja promocyjna „Do 140 zł za otwarcie Konta”, w której klienci mogli otrzymać 140 zł premii została przedłużona do 30 kwietnia 2018 r.

 • Promocja „Lepiej z eKontem” wraca w III edycji

  Tym razem do zgarnięcia jest aż 650 zł premii. Więcej na stronie opisu promocji.

 • T-Mobile Usługi Bankowe wyłączy starą wersję bankowości online

  Bank poinformował, że do końca tego roku całkowicie wyłączy stary system bankowości online. W kwietniu został udostępniony nowy system, który dostosowany jest do urządzeń mobilnych.

 • Logowanie odciskiem palca w Raiffeisen Polbanku

  Klienci Raiffeisen Polbanku korzystający z aplikacji Mobilny Portfel dostępnej na systemy Android i iOS mogą się logować za pomocą odciska palca. Niedługo bank ma też udostępnić płatności BLIK.

 • Money Mania 12 została przedłużona

  Promocja Money Mania vol. 12 z bonem do Allegro o wartości 150 zł została przedłużona do 6 listopada 2017 r.

 • Pekao i Alior Bank podpisały list intencyjny dotyczący połączenia obu podmiotów

  Obecnie strony nie podjęły jeszcze żadnych wiążących decyzji w sprawie potencjalnej fuzji.

 • Przedłużenie promocji ING Banku Śląskiego

  Promocja „100 zł za otwarcie Konta”, w której do zgarnięcia jest 100 zł została przedłużona aż do 30 listopada 2017 roku.

 • Pekao wprowadził aplikację mobilną z zatwierdzaniem przelewów odciskiem palca

  Klienci Banku Pekao mogą pobrać nową aplikację, która zastępuje obecne dwie aplikacje. PeoPay pozwala na biometryczne autoryzowanie transakcji do kwoty 200 zł.

 • Bank BGŻ BNP Paribas wprowadził usługę Android Pay

  Z płatności mobilnych mogą skorzystać klienci posiadający kartę MasterCard wydaną po 12 września 2016 roku. Dla pozostałych klientów banku BGŻ BNP Paribas usluga Android Pay ma być wprowadzona w przyszłości.

 • Profil zaufany ePUAP w mBanku

  mBank udostępnił swoim klientom usługę zakładania profilu zaufanego ePUAP. Profil umożliwia dostęp do elektronicznych usług administracji publicznej.

Słownik finansowy

Zapoznaj się ze znaczeniem pojęć bankowych, używanych w naszych artykułach i poradnikach.