Zaczynasz oszczędzać lub już udało ci się zgromadzić całkiem sporą sumę? Zależy ci na tym, aby twoje oszczędzanie były nie tylko efektywne, ale i bezpieczne? Pomoże ci w tym posiadanie oszczędności w walucie. Przyjrzyjmy się, jakie są zalety tego rozwiązania oraz na jaką walutę warto postawić.
Spis treści:
Dlaczego warto posiadać oszczędności w walucie?
Posiadanie oszczędności w walucie staje się obecnie coraz bardziej atrakcyjne i kuszące. Choć większość z nas wciąż preferuje tradycyjne odkładanie na czarną godzinę w polskich złotych, to warto rozważyć poszerzenie finansowego portfela o waluty obce. Dlaczego?
Przede wszystkim posiadanie oszczędności w różnych walutach pozwoli ci na zminimalizowanie ryzyka związanego z wahaniami wartości rodzimej waluty. Inflacja, taka, a nie inna polityka fiskalna danego kraju, a także sytuacja geopolityczna wpływają na polską gospodarkę, a co za tym idzie na wartość złotówki. Jedną z zasad skutecznego oszczędzania jest dywersyfikacja portfela. Dzięki temu zmiany jednej waluty mogą być równoważone przez stabilność innej, co uchroni twoje oszczędności przed utratą wartości.
Inflacja ma duży wpływ na siłę nabywczą pieniądza. W ostatnich latach doświadczyła tego m.in. nasza polska złotówka. Jeśli będziesz posiadał oszczędności w różnych walutach, masz szanse na uniknięcie strat wynikających z długoterminowego spadku wartości jednej z walut. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na oszczędności trzymane w walutach uznawanych za bezpieczne przystanie.
Oszczędności w różnych walutach ochronią cię także w przypadku kryzysów ekonomicznych, niestabilności politycznej czy innych trudności, jakich może doświadczyć polska gospodarka.
Poza tym posiadanie oszczędności w walucie przydaje się, jeśli często podróżujesz za granicę. W ten sposób unikasz konieczności dokonywania wielu przewalutowań, zwłaszcza w okresie, gdy kurs wymiany jest dla ciebie mało korzystny.
Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, to gromadzenie środków w różnych walutach stanowi dobre rozwiązanie. Teraz przyjrzyjmy się, w jakiej walucie warto oszczędzać. To ważna kwestia, szczególnie w kontekście tego, w co inwestować duże kwoty oraz w co inwestować małe kwoty.
W jakiej walucie najlepiej oszczędzać?
Złotówka ma status waluty lokalnej, która wykorzystywana jest wyłącznie na terytorium jednego kraju. Z tego względu charakteryzuje się sporą zmiennością. Dlatego, mając na uwadze bezpieczeństwo własnych oszczędności, warto gromadzić je w bardziej stabilnych walutach. O czym mowa?
Dolar amerykański
Dolar amerykański to zarówno waluta transakcyjna, jak i rezerwowa. Oznacza to, że stanowi ona część stałych rezerw banków centralnych z całego świata. A to wynika z dużego zaufania, jakim waluta ta cieszy się zarówno wśród banków centralnych, jak i firm oraz osób prywatnych. Ostatecznie dolar amerykański występuje w ogromnych ilościach i podlega tylko niewielkim wahaniom wartości. Z tego względu waluta ta uznawana jest za walutę typu bezpieczna przystań („safe haven”).
Euro
Polacy mają do euro stosunek ambiwalentny. Z jednej strony wielu rodaków nie wyobraża sobie, aby euro zastąpiło w naszym kraju złotówkę. Jednak gromadzenie oszczędności w tej walucie to zupełnie inna sprawa. Euro cieszy się sporym zaufaniem zarówno państw, jak i obywateli.
Co jednak interesujące, euro ma udziały w koszyku walut wchodzących w skład dolara. Co to oznacza? Kupując euro, w pewnym sensie zakładasz, że dolar amerykański osłabnie. Czy tak się stanie? Ciężko to przewidzieć. Z tego względu warto posiadać część oszczędności w dolarach oraz właśnie w euro.
Frank szwajcarski
Frank szwajcarski to kolejna waluta uznawana za bezpieczną przystań. Z tego względu warto rozważyć posiadanie oszczędności, a przynajmniej części z nich, we frankach.
Korona norweska
Choć korona norweska ma tylko znikomy udział w światowym handlu, to system walutowy Norwegii uznawany jest za jeden z najstabilniejszych i najbardziej płynnych na świecie. Jednocześnie korona jest silnie powiązana z rynkiem surowców, a ten w ostatnich latach zmienia się bardzo dynamicznie. Co to oznacza? Akurat tej waluty nie powinniśmy traktować jako bezpieczną przystań dla naszych oszczędności.
Jak oszczędzać w walucie?
Walutę możesz zakupić zarówno w kantorze tradycyjnym, jak i kantorze internetowym. Do tego wiele banków umożliwia wymianę walut poprzez własne aplikacje mobilne. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i skorzystasz z usługi wymiany waluty. A która z tych opcji jest najkorzystniejsza?
Na pewno kantory internetowe, zwłaszcza te dostępne w bankach są bardzo wygodne. Cała transakcja zajmuje dosłownie kilka sekund, a pożądana waluta od razu jest do twojej dyspozycji. Jednak wygoda to jedno. O wiele ważniejszy jest kurs, po jakim wymienisz złotówki. Do tego dochodzą ewentualne prowizje, które potrafią „zjeść” część twoich oszczędności. Dlatego, zanim dokonasz wymiany, porównaj kursy walut w kilku kantorach. Im większą kwotę wymieniasz, tym więcej zyskasz na atrakcyjnym kursie.
Podsumowanie: W jakiej walucie oszczędzać?
Zastanawiasz się, w co inwestować pieniądze? Na pewno warto przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo własnych oszczędności. A właśnie to umożliwia ci dywersyfikacja portfela walutowego i gromadzenie środków w różnych walutach. Dolar amerykański, euro czy frank szwajcarski sprawdzą się idealnie, jeśli chcesz mieć pewności, że wartość twoich oszczędności pozostanie stabilna.
Komentarze i opinie użytkowników