W co inwestować małe kwoty?

W co inwestować małe kwoty?

Nie masz do dyspozycji dużego kapitału, a mimo to chciałbyś zacząć inwestować? Obecnie jest to możliwe, nawet jeśli na inwestowanie możesz przeznaczyć sumy rzędu 100-300 zł miesięcznie. Sprawdź, jak zainwestować niewielkie kwoty, by w przyszłości cieszyć się z wymiernych zysków.

Jak inwestować małe kwoty?

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych przekonań dotyczących inwestowania? Zakłada ono, że aby zacząć inwestować potrzebujesz dużego kapitału. Jednak nie jest to prawda. Równie dobrze przygodę z inwestowaniem możesz zacząć od małych sum pieniędzy rzędu 100–200 zł miesięcznie. Musisz tylko być świadomy, że inwestycje małych kwot to strategia długoterminowa. W perspektywie roku czy dwóch lat nie wypracujesz w ten sposób spektakularnych zysków. Może nie pozwoli ci to na podbicie giełdy, czy inwestowanie w sztukę. Jednak nie to jest najważniejsze. Dlaczego zatem warto postawić na małe inwestycje?

Po pierwsze, inwestując nawet niewielkie pieniądze, wypracowujesz pewien nawyk. Jeśli dziś zaczniesz inwestować 100 zł miesięcznie, to gdy za jakiś czas będziesz dysponował większą kwotą wolnych środków, również przeznaczysz je na inwestycję, zamiast na przypadkowe zakupy. Dzięki temu wraz ze wzrostem kwot inwestycji będą rosły także twoje zyski.

Po drugie, dzięki inwestowaniu małych sum, sprawiasz, że pracują one dla ciebie. I choć początkowo zyski nie prezentują się imponująco, to najważniejsze jest to, abyś był na plusie i systematycznie powiększał swój kapitał. Po tym względem inwestowanie zawsze będzie lepsze od wydawania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy lub przetrzymywania ich na koncie.

Po trzecie, małe inwestycje to także ryzyko stosunkowo niewielkiej straty. A zanim przejdziesz do inwestowania dużych pieniędzy, warto dobrze poznać i zrozumieć, jak działa ten rynek. Dzięki temu z czasem, gdy będziesz już dysponował większymi pieniędzmi, będziesz sprawniej poruszał się po świecie inwestycji.

Z tych właśnie względów warto inwestować nawet niewielkie sumy. Tylko jak to zrobić? Czy postawić na inwestowanie w srebro, inwestowanie dywidendowe czy na inwestowanie w waluty? Przyjrzyjmy się, w co inwestować drobne kwoty. 

Jak zainwestować 100 zł?

Czy wiesz, że mając tylko 100 zł miesięcznie, możesz zacząć inwestować? Warto jednak dokładnie przyjrzeć się, jak najlepiej inwestować małe kwoty, by było to jak najbardziej efektywne. W co zatem warto inwestować małe pieniądze?

Przede wszystkim przy kwocie rzędu 100 zł miesięcznie rozważ inwestowanie w swoją emeryturę. W takim przypadku masz do wyboru fundusz IKE oraz IKZE, które stanowią III filar polskiego systemu emerytalnego. Decydując się na takie rozwiązanie, jesteś w stanie zapewnić sobie całkiem przyzwoitą dodatkową emeryturę na jesień życia. Oczywiście możesz na ten cel przeznaczać nawet więcej niż 100 zł miesięcznie, ale nawet taka kwota po kilkudziesięciu latach odkładania przełoży się na całkiem sporą sumę, która będzie miała pozytywny wpływ na jakość twojego życia.

Załóżmy jednak, że na dodatkową emeryturę już odkładasz i masz jeszcze wolne 100 zł na inne inwestycje. W co inwestować te małe kwoty?

W przypadku niewielkich sum inwestorzy decydują się najczęściej na inwestowanie w:

  • obligacje skarbowe i komercyjne,
  • fundusze inwestycyjne,
  • lokaty bankowe.

Dzięki systematycznemu inwestowaniu nawet małych kwot twój kapitał będzie się zwiększał. Z czasem pozwoli ci to na podejmowanie kolejnych, tym razem bardziej zyskownych inwestycji i dywersyfikację portfela. Wówczas będziesz mógł zastanawiać się, w co inwestować duże pieniądze.

Inwestowanie na giełdzie małych kwot

Inwestowanie małych kwot na giełdzie nie jest łatwe. Szczególnie gdy mówimy o sumach 100 zł miesięcznie. Nie jest to jednak niemożliwe. Jak zatem zacząć inwestować małe pieniądze na giełdzie?

Po pierwsze, kwoty w wysokości 100-200 zł miesięcznie możesz najpierw odkładać na lokacie bankowej bądź na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu po roku będziesz miał do dyspozycji środki, które pozwolą ci na większą swobodę w inwestowaniu na giełdzie.

Po drugie, niewielkie kwoty możesz przeznaczyć na zakup akcji oraz ETF-ów ułamkowych. W tym drugim przypadku możesz nabyć nawet 0,0001 ETF, przy czym minimalna inwestycja musi mieć równowartość co najmniej 1 euro. Dodajmy, że ułamkowe ETF-y można kupować tylko w przypadku wybranych funduszy.

Jak inwestować małe kwoty? W takim przypadku liczy się przede wszystkim systematyczność. Dzięki temu z miesiąca na miesiąc, z roku na rok, twój kapitał będzie rósł. Z czasem zyski z takich inwestycji pozwolą ci na coraz bardziej intratne reinwestycje. Z tego względu nie czekaj na moment, w którym będziesz miał do dyspozycji większą sumę, tylko zacznij od inwestycji nawet 100-200 zł miesięcznie.

Podsumowanie: W co inwestować niewielkie kwoty?

Wiele osób rezygnuje z inwestowania, ponieważ wydaje im się, że nie mają wystarczającego kapitału. Prawda jest jednak taka, że zamiast zastanawiać się, czy warto inwestować, gdy ma się do dyspozycji 100 zł miesięcznie, lepiej szukać odpowiedzi na pytanie, gdzie inwestować małe kwoty. Dzięki temu nie tylko systematycznie będziesz zwiększał swój kapitał, czy wyrobisz w sobie nawyk inwestowania, ale też poznasz kluczowe mechanizmy, które rządzą rynkiem inwestycyjnym. W co zatem możesz inwestować z małym kapitałem? W takim przypadku najczęściej wybieranymi opcjami są: inwestowanie w fundusze, obligacje, akcje czy lokaty bankowe. Dodajmy, że przy niewielkich sumach możesz także inwestować na giełdzie, jednak w tym przypadku warto rozważyć zakup akcji czy ETF-ów ułamkowych. Co ważne, przy inwestowaniu małych sum znaczenie ma przede wszystkim systematyczność i nastawienie na zyski długofalowe. Dzięki takiemu podejściu za 10 czy 20 lat będziesz wdzięczny samemu sobie, że twoja przygoda z inwestowaniem zaczęła się właśnie dziś. 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!