Zasady skutecznego oszczędzania

Zasady skutecznego oszczędzania

Nie ma znaczenia, czy chcesz odłożyć pieniądze na egzotyczne wakacje, nieplanowane wydatki czy emeryturę. Jeśli chcesz zgromadzić na swoim koncie oszczędności, musisz przestrzegać kluczowych zasad oszczędzania pieniędzy. O jakich zasadach mowa?

Wydawaj mniej niż zarabiasz

Najważniejszą zasadą oszczędzania jest wydawanie mniej pieniędzy, niż zarabiasz. Niby jest to oczywiste, ale niestety wiele osób żyje ponad stan. Aby spiąć miesięczny budżet, ratują się kartą kredytową czy pożyczkami. W takiej sytuacji po prostu nie ma z czego odłożyć pieniędzy na jakikolwiek cel. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Rozwiązania są dwa. Po pierwsze, możesz postarać się ograniczyć wydatki. W tym celu przyjrzyj się swoim comiesięcznym zakupom i zastanów się, z których z nich możesz zrezygnować. Może płacisz za jakąś platformę streamingową, z której w ogóle nie korzystasz? Kupujesz karnet na siłownię, choć rzadko do niej zaglądasz? Albo masz inne wydatki, z których spokojnie mógłbyś zrezygnować? Zrób taką analizę raz na kilka miesięcy i przekonaj się, na czym możesz zaoszczędzić.

A co w przypadku osób, które wydają pieniądze tylko na niezbędne rzeczy, takie jak jedzenie, rachunki czy spłata kredytu? Przede wszystkim zawsze możesz złożyć w banku wniosek, dzięki któremu twoja rata kredytu będzie mniejsza. Wystarczy, że wydłużysz okres kredytowania. A jeśli i to nie wystarczy, abyś mógł oszczędzać? Wówczas nie pozostaje ci nic innego jak zwiększenie zarobków. Upomnienie się o podwyżkę, zmiana pracy, a nawet przebranżowienie się, mogą w znacznym stopniu poprawić twoją sytuację finansową, dzięki czemu oszczędzanie stanie się łatwe i przyjemne.

Zrezygnuj z impulsywnych zakupów

Z jednej strony chcesz oszczędzać. Z drugiej, każdego dnia jesteś bombardowany tysiącami reklam, które krzyczą: „kup teraz”, „promocja”, „do 70% taniej”, „taka okazja już się nie powtórzy”. W rezultacie kupujesz całkiem sporo rzeczy, których wcale nie potrzebujesz. Ot, skusiła cię promocja i tyle. Najgorzej, jeśli w taki sposób wydajesz całkiem spore kwoty. W końcu nie sztuką jest wrzucić do wirtualnego koszyka kilka produktów po kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych każda. Tylko że w sumie robi się z tego duża kwota do zapłaty. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim nie finalizuj takich zakupów od razu. Daj sobie minimum 24 godziny na przemyślenie i dopiero po tym czasie podejmij ostateczną decyzję. W większości przypadków na drugi dzień już nie będziesz tak entuzjastycznie podchodził do zakupów i z łatwością je sobie odpuścisz.

Najpierw oszczędzaj, potem wydawaj

Co robisz, gdy tylko dostajesz wypłatę? Opłacasz rachunki. Robisz niezbędne zakupy. Planujesz wydatki, aby starczyło ci na cały miesiąc. A jak coś zostanie, to dorzucasz to do swoich oszczędności. Problem pojawia się, jeśli zazwyczaj nic ci nie zostaje, a pula odkładanych pieniędzy wcale nie rośnie. Z tego właśnie powodu oszczędzanie powinieneś traktować, jako jeden z priorytetowych wydatków w danym miesiącu. Jak tylko przyjdzie wypłata, od razu odłóż określoną sumę, a dopiero później planuj pozostałe wydatki w danym miesiącu. Dzięki temu faktycznie zaczniesz oszczędzać, aż w końcu będziesz mógł zastanawiać się, w co inwestować pieniądze.

Odkładaj nawet niewielkie kwoty

Kolejną kluczową zasadą oszczędzania jest systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot. Nawet jeśli w danym miesiącu masz sporo wydatków, postaraj się coś odłożyć. Dzięki temu zbudujesz nawyk oszczędzania. A gdy tylko będziesz dysponował większymi kwotami, wykorzystasz go, aby systematycznie zwiększać swoje oszczędności. W ten sposób w końcu przejdziesz od prostego oszczędzania do szukania odpowiedzi na pytanie o to, w co inwestować duże kwoty.

Metody oszczędzania pieniędzy

Wiesz już, jakich zasad powinieneś przestrzegać, aby systematycznie oszczędzać pieniądze. Teraz przyjrzymy się, jakie są skuteczne metody oszczędzania, które dodatkowo pozwolą ci zarobić na odkładanych pieniądzach. Zatem, jak oszczędzać pieniądze?

Domowe sposoby oszczędzania

Zacznijmy od tego, że każdy sposób, które pozwoli ci na zgromadzenie określonej sumy, będzie dobry. Nie ma przy tym znaczenia, czy odkładanie pieniądze trzymasz w domu w zwykłej kopercie, czy też prowadzisz specjalny planer, za którego pomocą zarządzasz swoimi oszczędnościami. W internecie znajdziesz również całe mnóstwo wyzwań związanych z oszczędzaniem, które mają za zadanie zmotywować cię do regularnego odkładania pieniędzy na wybrany przez ciebie cel.

Metody oszczędzania w banku

Poza tym, jeśli chcesz oszczędzać i zarabiać jednocześnie, skorzystaj z konta oszczędnościowego lub lokaty bankowej. Oba te produkty bankowe są oprocentowane, dzięki czemu twoje pieniądze niejako pracują na siebie. Dodatkowo im więcej oszczędzasz, tym twój dodatkowy zysk jest większy. A stąd już tylko krok do inwestowania w fundusze lub inne instrumenty finansowe.

W tym miejscu możesz się zastanawiać, co będzie lepsze: lokata czy konto oszczędnościowe? To oczywiście zależy. Pamiętaj tylko, że lokaty są zazwyczaj lepiej oprocentowane, ale nie możesz korzystać z pieniędzy, które na nie wpłaciłeś. Jeśli zamkniesz lokatę przed końcem obowiązywania umowy, po prostu stracisz wypracowane odsetki. Z kolei do pieniędzy na koncie oszczędnościowym masz dostęp cały czas. Choć zazwyczaj tylko jedna wypłata środków z konta w miesiącu jest bezpłatna, a za kolejne musisz zapłacić. Niemniej, jeśli pewnego dnia okaże się, że musisz sięgnąć po te pieniądze, to nic na tym nie stracisz.

Warto dodać, że wiele banków ma własne produkty, które wspierają twoje oszczędzanie. Jednym z nich jest odkładanie na dodatkowym rachunku niewielkich sum po każdej transakcji. Załóżmy, że zrobiłeś zakupy na kwotę 147 zł. W takim przypadku z twojego głównego konta zniknie np. dodatkowe 3 zł, które trafi na specjalne konto oszczędnościowe. Oczywiście możesz wybrać inne zasady odkładania pieniędzy przy okazji zakupów, np. po każdej transakcji na dodatkowe konto wpada 2, 5, 10 zł lub jakaś inna kwota. Wszystko zależy od twoich możliwości finansowych. Najważniejsze jednak jest to, że taki system niejako wymusza na tobie oszczędzanie. Choć oczywiście cały czas masz dostęp do tych pieniędzy i możesz z nich skorzystać, jeśli zajdzie taka potrzeba.  

Oszczędzanie na godną emeryturę

A co w przypadku, gdy chcesz zadbać o swoją przyszłość? W takim przypadku postaw na oszczędzanie na emeryturę za pomocą takich sposobów jak IKE czy IKZE, czyli Internetowe Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dzięki temu systematyczne odkładasz pieniądze, aby w przyszłości otrzymywać z tych środków dodatkową emeryturę.

Pamiętaj, że oszczędzanie to pierwszy krok do realizacji celów czy zapewnienia sobie godnej przyszłości. Jeśli zależy ci na większych zyskach, dowiedź się, w co inwestować małe kwoty lub jak inwestować na giełdzie.

Praktyczne metody oszczędzania – podsumowanie

Każdy wie, że warto oszczędzać. Jednak wciąż niewiele osób faktycznie systematycznie odkłada pieniądze na planowane bądź nieplanowane wydatki. Jak zatem można się do tego zabrać? Przede wszystkim stosuj się do kilku podstawowych zasad oszczędzania, czyli: wydawaj mniej, niż zarabiasz, zrezygnuj z impulsywnych zakupów, najpierw oszczędzaj, potem wydawaj oraz staraj się oszczędzać nawet niewielkie kwoty. Poza tym, jeśli już zdecydujesz się na systematycznie odkładanie określonej sumy, wybierz najlepszą dla siebie metodę. Oszczędzone pieniądze możesz po prostu trzymać w domu w kopercie, czy tradycyjnej skarbonce. Możesz jednak skorzystać z lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego, dzięki czemu dodatkowo zarobisz na oprocentowaniu. Bez względu na to, czy zamierzasz odkładać pieniądze w banku, czy na własną rękę, sprawdź, w jakiej walucie warto oszczędzać. A jeśli chcesz odkładać na emeryturę, załóż konto IKE lub IKZE. W ten sposób zapewnisz sobie dodatkowe środki na jesień swojego życia.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!