poradnik

Konta oszczędnościowe, bezpieczne, elastyczne i zyskowne

Konta oszczędnościowe, bezpieczne, elastyczne i zyskowne

Oszczędzać, czy nie oszczędzać? A jeśli oszczędzać, to jak oszczędzać? Zapewne niejednokrotnie zadawałeś sobie pytanie w jaki sposób zwiększyć swoje zyski, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka inwestycyjnego. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego sposobu na regularne pomnażanie pieniędzy, to konto oszczędnościowe może być dokładnie tym, czego szukasz.

Co to jest rachunek oszczędnościowy?

W definicyjnym ujęciu, rachunek oszczędnościowy to rodzaj rachunku bankowego objętego oprocentowaniem, z którego mogą korzystać osoby fizyczne (w przypadku firm, odpowiednikiem rachunku oszczędnościowego jest tzw. konto lokacyjne). Podobnie jak tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto oszczędnościowe jest rachunkiem a vista, a więc jego posiadacz może dokonywać wpłat w dowolnym momencie, a wypłaty realizowane są na jego żądanie.

W praktyce konto oszczędnościowe to połączenie tradycyjnego konta osobistego i lokaty terminowej. To co odróżnia konto oszczędnościowe od zwykłego konta bankowego to jego oprocentowanie, charakterystyczne dla produktów oszczędnościowych, takich jak lokata terminowa.

Zalety konta oszczędnościowego

Jeszcze do niedawna konto oszczędnościowe nie stanowiło zbyt dużej konkurencji dla lokat bankowych. Te drugie były objęte bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem, które generowało znacznie wyższe zyski. Decydując się na lokatę terminową, przy tym samym kapitale i czasie, mogłeś pozyskać nawet kilka procent więcej zysku, niż w przypadku wykorzystania konta oszczędnościowego. Wraz ze zmieniając się stopą referencyjną, inflacją, a także wskaźnikami takimi jak WIBOR, oprocentowanie bankowych produktów oszczędnościowych szybko zaczęło spadać. I tak oto z dwucyfrowego oprocentowania lokat dotarliśmy do momentu, gdzie najwyższe oprocentowanie lokaty krótkoterminowej nie przekracza poziomu 4% w skali roku, co sprowadza się do poziomu obecnie najlepiej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych.

Doskonałym przykładem zyskowności lokat jest ich oprocentowanie w latach 1999-2001. Wynosiło ono wówczas od 11 do 13% w skali roku dla lokat rocznych. Dziś oprocentowanie rocznych lokat nie przekracza poziomu 2,5%.

Przejdźmy jednak do korzyści, jakie zapewnia Ci korzystanie z konta oszczędnościowego. Można je ująć w następujących punktach:

  • Możliwość odkładania nawet niewielkich kwot w dowolnym czasie, w przeciwieństwie do lokat, które wymagają zainwestowania co najmniej 1000 złotych. To Ty decydujesz o tym, czy na koncie oszczędnościowym znajdzie się 100 złotych czy 10 000 złotych, od których bank naliczy należne Ci odsetki.
  • Twoje pieniądze przez cały czas pozostają do Twojej dyspozycji, bez ryzyka utraty naliczonych odsetek. Sam decydujesz o tym kiedy i jaką kwotę wypłacasz. Nie musisz się więc obawiać, że tak jak przy lokacie terminowej Twoje środki zostaną zamrożone na kilka miesięcy.
  • Każda wpłata i zysk z odsetek automatycznie powiększają kapitał podstawowy na koncie oszczędnościowym, co generuje dla Ciebie kolejne zyski.

Wady konta oszczędnościowego

Aktualnie konta oszczędnościowe mają relatywnie niewiele wad. Pomijając nieco zbyt niskie oprocentowanie, problemem mogą być ograniczenia w zakresie bezpłatnych wypłat. Zazwyczaj banki zapewniają Ci jedną darmową wypłatę z rachunku oszczędnościowego w miesiącu, a za każdą kolejną pobierają opłatę. W praktyce naliczona opłata może przekroczyć wygenerowany zysk, a nawet spowodować straty.

Podsumowując, jeżeli nie posiadasz zbyt wysokich nadwyżek finansowych i stawiasz raczej na regularne odkładanie niewielkich kwot, wówczas rachunek oszczędnościowy pozwoli Ci wygenerować dodatkowe zyski. Nawet jeżeli oprocentowanie konta nie jest zbyt wysokie, to i tak w dalszym ciągu zyskujesz więcej, niż przechowując środki na tradycyjnym, a więc pozbawionym oprocentowania koncie osobistym. 

Opinie użytkowników