Jak oszczędzać w czasie inflacji?

Jak oszczędzać w czasie inflacji?

W ostatnich kilku latach doświadczamy w Polsce wysokiej inflacji i dynamicznego wzrostu cen. Dotyczy to zarówno produktów, usług, jak i kosztów utrzymania nieruchomości. Warto więc zastanowić się, jak redukować negatywne skutki inflacji dla swojego portfela i umiejętnie oszczędzać. Z tego artykułu dowiesz się, jak oszczędzać w czasie inflacji i czy ma to sens.

Jak oszczędzać przy inflacji?

Inflacja to negatywne zjawisko, które odbija się na stracie wartości pieniądza. Niestety dotyczy ona każdego z nas. Oznacza to, że nasze codzienne życie staje się coraz droższe i często za tą różnicą nie nadąża podwyżka płac.

Jeżeli do tej pory zgromadziliśmy jakiekolwiek zaskórniaki, to inflacja konsekwentnie redukuje ich wartość. Mimo tego oszczędzanie w czasie inflacji ma sens i jest wskazane. Należy robić to z głową, a zgromadzoną nadwyżkę odpowiednio dystrybuować. Z jednej strony buduje się poduszkę finansową, a z drugiej warto pomyśleć o inwestowaniu. To jeden ze sposobów na to, aby niekorzystna sytuacja gospodarcza nie zjadła naszych oszczędności. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o tym, w co inwestować pieniądze. Warto się z nim zapoznać.

Oszczędzanie powinno wejść w nawyk każdemu z nas. Wbrew pozorom możliwe jest również w trakcie inflacji. Już nawet małe zmiany w codziennych nawykach związanych z wydawaniem pieniędzy mogą przynieść realne korzyści. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych porad dotyczących tego, jak oszczędzać przy inflacji (i nie tylko). Zachęcamy do zapoznania się z nimi i wdrożenia ich w swoim codziennym życiu. Szybko zobaczycie różnice na swoim koncie i dołączycie do grona osób, które wiedzą, jak oszczędzać pieniądze.

Prowadzenie budżetu domowego

Choć wiele gospodarstw domowych z tego rezygnuje, to jednak warto skrupulatnie prowadzić budżet domowy. Polega to na dokładnym zapisywaniu przychodów wszystkich członków gospodarstwa domowego oraz wszystkich wydatków, nawet tych najmniejszych. Dzięki temu będzie można precyzyjnie określić, czy w domu zostaje nadwyżka pieniędzy, którą można zainwestować, czy jednak generujemy deficyt. Prowadzenie budżetu domowego to również doskonałe pole do analizy tego, na co wydajemy najwięcej pieniędzy, jak te proporcje zmieniają się miesiąc do miesiąca oraz gdzie możemy poszukać ewentualnych oszczędności. W ten sposób będzie dużo prościej o ich generowanie.

Dobrze prowadzony budżet domowy może być nieocenionym wsparciem dla metody 6 słoików. Opisywaliśmy ją w jednym z naszych poradników. To system dla początkujących, którzy dopiero poznają zasady skutecznego oszczędzania. Może być dobrym punktem wyjścia do zaznajomienia się z bardziej zaawansowanymi metodami.

Odpowiednie planowanie zakupów

Kolejną skuteczną metodą świadomego i skutecznego oszczędzania jest planowanie zakupów. Oznacza to, że z odpowiednim wyprzedzeniem robi się listę rzeczy, które chce się kupić w sklepie. Następnie ponownie się ją weryfikuje i wykreśla z niej te pozycje, które są zbędne. Ponadto w sklepie należy kupować zgodnie z listą i nic poza tym. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to trudne. Niestety wiele decyzji zakupowych podejmuje się pod wpływem impulsu i w ten sposób kupuje się niepotrzebne produkty lub się za nie przepłaca.

Dotyczy to m.in.: żywności, kosmetyków i chemii gospodarczej. To obszar, w którym można poszukać realnych oszczędności. W tym celu warto być na bieżąco z gazetkami promocyjnymi wybranych marketów. Dzięki temu wybrane produkty można kupić jeszcze taniej. Jeżeli promocja zaczyna się dopiero za jakiś czas, to ustaw sobie przypomnienie w telefonie. W skali miesiąca sporo w ten sposób zaoszczędzisz. Wyzwaniem dla rodziców jest pójście do sklepu z dziećmi. Trudno im odmawiać, a może generować to nadprogramowe zakupy, na które nas w danym momencie nie stać. Jeżeli to możliwe, to warto na zakupy wybierać się bez swoich pociech. Ułatwi to oszczędzanie w obliczu wysokiej inflacji.

Dodatkowym sposobem poszukiwania oszczędności podczas zakupów jest korzystanie ze sklepów internetowych. Często okazuje się, że interesujące nas produkty (np.: ubrania, elektronika czy nawet żywność) w sieci są dużo tańsze, niż w sklepach stacjonarnych. Korzystanie z zakupów online to już nie tylko wygoda, ale też realne oszczędzanie. Warto być jednak bardzo uważnym. W sieci jesteśmy narażeni na oszustwa, w tym tzw. fałszywe promocje. Każdą ofertę należy dokładnie prześwietlić, a cenę produktu porównać z cenami u konkurencji. Odpowiedzialność i nieufność to podstawa bezpiecznych zakupów w internecie.

Nie kupuj pod wpływem chwili

Zastanawiasz się jeszcze, jak oszczędzać podczas inflacji? Zapamiętaj zasadę, że nie wolno kupować pod wpływem chwili. Z każdą większą lub nieplanowaną decyzją zakupową warto się przespać. Badania dowodzą, że odłożenie decyzji już tylko o jedną dobę sprawia, że rezygnujemy z zakupu. To czas, którego potrzebujemy, aby stwierdzić, że dany produkt lub usługa nie są nam niezbędne i wydanie na nie pieniędzy jest nieuzasadnione. Może to dotyczyć bardzo różnych produktów. Ponadto należy unikać wpadania w pułapki ograniczonych czasowo ofert i cen, które dostępne są tylko tu i teraz. To świadoma marketingowa zagrywka sprzedawców, aby przyspieszyć finalizację transakcji, niekonicznie z korzyścią dla konsumenta. Odstępuj od tego typu zakupów, a szybko poprawi się stan Twojego konta.

Załóż konto oszczędnościowe

Jeżeli jeszcze go nie masz, to załóż konto oszczędnościowe i przelewaj na nie wygenerowane nadwyżki. W ten sposób odizolujesz oszczędności od pieniędzy, które trzymasz na koncie głównym. Pozostawienie ich razem sprawi, że wszystko się rozmyje, a Ty stracisz kontrolę nad tym, ile i czy w ogóle oszczędzasz. W czasach inflacji pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym również tracą na wartości, jednak w nieco mniejszym tempie. Gdy jednak uzbiera się już solidna kwota, to warto ją mądrze zainwestować. Nieco więcej o tym w dalszej części tego artykułu.

Co w przypadku kredytów?

Inflacja to trudny czas dla kredytobiorców. Co do zasady zestawienie oszczędzanie a inflacja nie wypada korzystnie. Sytuację komplikuje posiadanie zobowiązania finansowego w banku. Warto jednak spróbować poprawić swoją sytuację. Jeżeli kredytów jest więcej niż jeden, to rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. To takie zobowiązanie, które połączy wszystkie kredyty konsumenta w jeden. Jednocześnie istnieje szansa na wynegocjowanie lepszych warunków spłaty zobowiązania finansowego. W perspektywie całego okresu kredytowania może to dać oszczędności nawet na poziomie wielu tysięcy złotych. Zmiana warunków może dotyczyć także wydłużenia czasu trwania kredytu czy też zmniejszenia jego pojedynczej raty. Przy niższej racie łatwiej będzie o jakiekolwiek oszczędności przy inflacji.

Przy kredycie hipotecznym warto korzystać z wakacji kredytowych. Polega to na tym, że na okres kilku miesięcy zamraża się spłatę zobowiązania, jednak o te kilka miesięcy wydłuża się czas spłaty kredytu. Aby to miało sens, w trakcie wakacji pieniądze należy odłożyć, a następnie nadpłacić kredyt. To proste rozwiązanie, które pozwalana zmniejszenie pojedynczej raty zobowiązania lub skrócenie jego okresu. Należy jednak być bardzo zdyscyplinowanym, aby pieniądze nie rozeszły się na inne wydatki.

Oszczędzanie a inflacja – czy warto?

Rekordowa inflacja sprawia, że oszczędności zgromadzone na koncie kurczą się w dość szybkim tempie. Tym samym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w czasie inflacji w ogóle warto oszczędzać. Oczywiście, że tak. Trzeba jednak robić to z głową. Jeżeli nie lubisz inwestować, to oszczędności warto trzymać w różnych walutach. W ten sposób redukuje się negatywne zjawisko inflacji na jednym z rynków. W jakiej walucie oszczędzać? Poza złotówkami rekomendowane są m.in. dolary amerykańskie i euro. Warto jednak zweryfikować różne możliwości.

Jeżeli nie boisz się inwestycji, to warto pójść w tym kierunku. Ich rodzaj będzie zależał od zgromadzonego kapitału. To jeden ze sposobów na to, aby inflacja nie zjadała oszczędności, a Twój kapitał się powiększał. W naszych poradnikach pisaliśmy już o tym, w co inwestować małe kwoty oraz w co inwestować duże kwoty. Warto do nich zajrzeć.

Oszczędzanie w czasie inflacji ma sens i zdecydowanie warto to robić. Jeżeli wydajesz z głową oraz trafnie zainwestujesz swoje środki, to możesz zneutralizować negatywny wpływ inflacji na Twoje zaskórniaki. Zachęcamy do oszczędzania oraz do zapoznania się z innymi naszymi artykułami dotyczącymi finansów.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!