Inwestowanie w srebro

Inwestowanie w srebro

Inwestowanie w metale szlachetne cieszy się rosnącym zainteresowaniem Polaków. To jeden ze sposobów na zabezpieczenie środków przed utratą ich wartości, a także na wygenerowanie długoterminowych zysków. W tej kategorii znajduje się m.in. inwestowanie w srebro. Z tego poradnika dowiesz się, jak inwestować w srebro, czym ono się charakteryzuje  i kiedy jest najlepszy czas na zakup tego kruszcu. Odpowiemy również na pytanie, czy warto inwestować w srebro?

Jak inwestować w srebro?

Oczywiście do każdej inwestycji należy się odpowiednio przygotować. Na samym początku warto dokładnie zapoznać się z tym, jak inwestować pieniądze. Inwestor powinien oszacować swój kapitał, a także zapoznać się z różnymi możliwościami. W przypadku srebra przede wszystkim mamy do czynienia ze zdecydowanie większą zmiennością, niż w przypadku złota. Oznacza to, że trudniej przewidzieć jego notowania na rynku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak inwestować w złoto, sprawdź inny z naszych poradników.

Zmienność cen srebra doskonale widać na przykładzie XXI wieku. Choć jesteśmy dopiero w pierwszej połowie trzeciej dekady, to w tym czasie srebro zdążyło zanotować kilka historycznych wzrostów i spektakularnych spadków. Jeszcze na początku tego tysiąclecia mało kto poważnie traktował srebro jako aktyw inwestycyjny. Do 2008 roku jego cena jednak regularnie rosła. Pierwsze poważne tąpnięcie nastąpiło w 2008 roku w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego i upadku banku inwestycyjnego Bear Stearns, który był liderem sprzedaży srebra w kontraktach krótkoterminowych. W kolejnych latach cena tego metalu regularnie wzrastała. Na początku 2020 roku zanotowała jednak kolejny spektakularny spadek. W ostatnich 2-3 latach cena srebra ponownie wzrosła trzykrotnie. Oznacza to, że warto rozważyć jego zakup pod kątem inwestycyjnym, ponieważ mimo wielu wahań, koniec końców gwarantuje minimum utrzymanie swojej wartości. Szanse na lepszy zwrot z inwestycji daje zakup srebra w momencie jego dużych spadków.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć inwestować w srebro, to konieczne jest na początku zrozumienie jego specyfiki. O współczesnej historii już nieco napisaliśmy. Teraz dowiedzmy się, czym jeszcze charakteryzuje się srebro. Inwestycja w nie powinna być rozpatrywana w kontekście długoterminowym. Trudno o oczekiwanie wysokich zysków w perspektywie krótkoterminowej. Ostatnie lata pokazują, że przy zakupie srebra w czasie spadków, w perspektywie pięciu lat można oczekiwać wzrostu jego wartości nawet na poziomie 50% lub więcej. W kontekście opłacalności inwestycji w srebro warto zapoznać się ze wskaźnikiem gold-to-silver ratio. Wskazuje on na to, ile uncji srebra potrzebne jest do zakupu uncji złota. Jeżeli wskaźnik ten wynosi około 70, to aktualna cena srebra jest bardzo atrakcyjna. Jednocześnie srebro stanowi dobry wybór pod kątem dywersyfikacji lokowania oszczędności oraz jest dobrą odpowiedzią na to, w co inwestować małe kwoty. Zakup srebra możliwy jest przy zdecydowanie niższym kapitale, niż w przypadku inwestowania w sztukę lub złoto. W innych naszych poradnikach dowiesz się też, w co inwestować duże pieniądze.

Inwestowanie w srebro może obejmować metal w postaci fizycznej, jak i papierowej. Oba modele inwestycyjne mają swoje wady i zalety, o których nieco więcej napisaliśmy w dalszej części poradnika.

Inwestowanie w srebro w formie papierowej

Czy opłaca się inwestować w srebro w formie papierowej? Tu do wyboru inwestora pozostaje kilka możliwości. Jedną z nich jest inwestowanie w fundusze ETF na srebro. Należą do nich zarówno spółki wydobywcze, jak i fundusze ETF notowane na giełdzie, które replikują cenę srebra. Wśród popularnych wyborów inwestorów znajduje się m.in. iShares Silver Trust ETF. Potencjał takiej inwestycji warto zweryfikować z ekspertem.

Alternatywą pozostaje zakup akcji spółek wydobywających srebro. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieje mało firm, dla których wydobycie srebra jest podstawą działalności. Zdecydowanie częściej jest to jedna z form dywersyfikowania biznesu, co doskonale widać m.in. na przykładzie KGHM. Zgodnie z ostatnimi danymi, polski potentat wydobywa około 1200 ton srebra rocznie. Dobrym wyborem inwestycyjnym są amerykańskie spółki, których działalność jest zbieżna z wykresem cenowym metalu na rynku. To m.in.: Pan American Silver.

Inne możliwości inwestowania w srebro w postaci papierowej to m.in.: kontrakty terminowe (na giełdzie COMEX), kontakty CFD na srebro, fundusze oparte na srebrze oraz certyfikaty strukturyzowane, które dostępne są m.in. na GPW. Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w srebro, to warto sprawdzić dostępne możliwości. Wymaga to jednak poświęcenia czasu, aby zrozumieć mechanizm rządzący rynkiem oraz zredukować występujące ryzyko inwestycyjne.

Zaletą inwestowania w tzw. srebro papierowe jest to, że można oczekiwać przyspieszonego zwrotu z inwestycji i wymiernego zysku. Z drugiej strony nie trzeba przechowywać w srebra w postaci fizycznej, co wymaga miejsca i stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Jednocześnie tego typu inwestycje wymagają szybkich reakcji i ciągłego monitorowania rynku. Wielu inwestorów ceni sobie jednak spokój i wówczas decyduje się na srebro fizyczne, które, choć oferuje mniejszy potencjał inwestycyjny, wydaje się być jednak zdecydowanie stabilniejsze.

Jak inwestować w srebro fizyczne?

Zastanówmy się nad tym, jak inwestować w srebro fizyczne. Jak sama nazwa wskazuje, inwestowanie polega wówczas na nabywaniu przedmiotów wykonanych ze srebra. Mogą one być traktowane jako siła nabywcza, a w skrajnych sytuacjach posłużyć jako środek płatniczy. Inwestowanie w srebro fizyczne ma to do siebie, że należy rozpatrywać je długoterminowo. Trudno oczekiwać szybkiego zarobku.

Standardem przy inwestowaniu w srebro jest zakup monet lub sztabek. W tym obszarze rekomendujemy skorzystanie z oferty zaufanych podmiotów specjalizujących się w handlu metalami szlachetnymi. W Polsce należą do nich Mennica Polska oraz Mennica Skarbowa. Nie musimy jednak ograniczać się do lokalnego rynku i z powodzeniem można rozpatrzyć zakup srebra fizycznego w innych krajach.

W sprzedaży dostępne są srebrne monety jednouncjowe, monety bulionowe o wadze około jednej uncji oraz monety półuncjowe, a nawet 10-uncjowe. Do tego dochodzą sztabki złota. W związku z tym możliwości jest naprawdę dużo. Do najbardziej popularnych i najstabilniejszych inwestycyjnie srebrnych monet bulionowych należą: Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy oraz Krugerrand. Sztabki srebra również dostępne są w różnej wadze. Zazwyczaj jest to od 100 gramów do 1 kilograma.

Nieco mniejszą popularnością cieszy się inwestowanie w srebrną biżuterię oraz przedmioty dekoracyjne. One również mogą stanowić cenne zabezpieczenie majątku, jednak większość ekspertów rekomenduje zakup monet i sztabek, ponieważ łatwiej ocenić ich potencjał inwestycyjny. Ponadto należą do dóbr powszechnie poszukiwanych i relatywnie prostych w sprzedaży wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Inwestowanie w srebro fizyczne wiąże się jednak z koniecznością zapłacenia podatku VAT, który w Polsce wynosi 23%. Pod tym względem kruszec ten wypada zdecydowanie gorzej od złota inwestycyjnego, które zwolnione jest z podatku VAT w całej Unii Europejskiej. Inwestor powinien wziąć ten aspekt pod uwagę, ponieważ może okazać się kluczowy pod kątem opłacalności lokowania środków w srebro w postaci fizycznej.

Kiedy inwestować w srebro?

O tym, czy inwestowanie w srebro ma sens, decyduje m.in. to, kiedy przeprowadza się inwestycję. Ostatnie lata pokazują, że najlepiej kupować ten metal szlachetny w trakcie spadków. Te występują przy okazji dużych wahań gospodarczych, w tym m.in. globalnego kryzysu, pandemii koronawirusa czy też wybuchu wojny na Ukrainie.

Dodatkowym czynnikiem motywującym do inwestycji w srebro może być wysoka inflacja. Ta ma to do siebie, że oszczędności szybko tracą na wartości. Aby się przed tym uchronić, warto wiedzieć, jak inwestować w czasie inflacji oraz w co lokować środki. Jednym z wyborów jest srebro, które dostępne jest również przy mniejszym kapitale. Dzięki temu jeszcze więcej osób może zdecydować się na jego zakup w ramach podstawowej inwestycji lub dywersyfikacji lokowania oszczędności. Inne atrakcyjne możliwości ochrony środków to m.in. inwestowanie dywidendowe oraz inwestowanie w waluty, o których również pisaliśmy w naszych poradnikach.

Czy warto inwestować w srebro?

Warto zastanowić się, dlaczego warto inwestować w srebro. Jeżeli określone czynniki zostaną spełnione, to wybór ten może przynieść wymierne korzyści. Ostatnie lata pokazują, że mimo dużych wahań cenowych, srebro stało się istotnym aktywem poszukiwanym przez inwestorów. Kupowanie tego metalu w okresie spadku daje szanse na wygenerowanie sporych zysków w kilkuletniej perspektywie. Ponadto jest to sposób na zabezpieczenie oszczędności przed spadkiem ich wartości na skutek wysokiej inflacji. Inwestowanie w srebro można rozpocząć już przy mniejszym kapitale i traktować to jako podstawowy rodzaj inwestycji lub jej dywersyfikacje. 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!