Podatek od dochodów kapitałowych – jak rozliczyć się z zysków na giełdzie?

Podatek od dochodów kapitałowych – jak rozliczyć się z zysków na giełdzie?

Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych? W jaki sposób możesz rozliczyć podatek od giełdy? Czy składanie deklaracji jest konieczne, jeśli w danym roku poniosłeś stratę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule, który poświeciliśmy podatkowi od giełdy.

Początek nowego roku to okres, w którym wiele osób decyduje się na podsumowanie poprzednich 12 miesięcy. W przypadku finansów taki obowiązek nakłada na nas państwo. Dotyczy to także podatku od giełdy. I choć na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych masz czas do końca kwietna, już dziś sprawdź, jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne.

Jaki jest podatek od zysków kapitałowych?

Podatek od zysków kapitałowych to opłata, jaką musisz zapłacić, jeśli w ubiegłym roku wykonałeś przynajmniej jedną transakcję giełdową, np. sprzedałeś akcje dowolnej spółki. Podatek ten nazywany jest potocznie „podatkiem Belki”. Określenie to wzięło się od nazwiska ministra finansów w rządzie Leszka Millera, który wprowadził tę opłatę.

Podatek od zysków kapitałowych to jeden z prostszych podatków, jakie przyjdzie ci rozliczyć. W przeciwieństwie do takich podatków jak podatek od dochodów osobistych nie musisz przejmować się żadnymi progami, ulgami czy kwotami wolnymi od podatku. Po prostu zapamiętaj, że podatek od zysków kapitałowych zawsze wynosi 19%, bez względu na to, ile zarobiłeś na sprzedaży akcji lub innych instrumentów notowanych na giełdzie.

Rozliczenie podatku od zysków kapitałowych dotyczy wszystkich osób, które prywatnie uzyskały przychody z tytułu:

 • odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw, jakie z nich wynikały, udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną,
 • objęcia akcji w spółkach, które mają osobowość prawną,
 • objęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny,
 • zysków z inwestycji w kryptowaluty.

Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Podatek od zysków kapitałowych rozliczysz poprzez deklarację PIT-38. Natomiast wszystkie potrzebne do tego informacje znajdziesz na formularzu PIT-8C, który otrzymasz od swojego biura maklerskiego. Ten sam dokument wędruje także bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Formularz PIT-8C zawiera zestawienie wszelkich transakcji giełdowych, jakie przeprowadziłeś w danym roku. Jeśli korzystasz tylko z jednego biura maklerskiego, a do tego nie masz strat z poprzednich lat, które mógłbyś odliczyć, rozliczenie podatku od zysków kapitałowych będzie naprawdę proste.

Wystarczy, że w deklaracji PIT-38 wpiszesz informacje dotyczące wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania i osiągniętego zysku. Oczywiście wszystkie potrzebne liczby znajdziesz na formularzu PIT-8C. Następnie musisz pomnożyć kwotę osiągniętego zysku przez wartość podatku od zysków kapitałowych, czyli 19%.

Obecnie rozliczanie i składanie deklaracji PIT-38 jest jeszcze prostsze. Odkąd działa internetowa usługa e-PIT, wszelkie formalności z tym związane możesz załatwić przez Internet. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, gdzie znajdziesz gotową deklarację PIT-38, którą w twoim imieniu wypełni urząd.

W praktyce wygląda to tak, że logujesz się do serwisu e-PIT na jeden z dwóch sposobów:

 • poprzez profil zaufany,
 • poprzez podanie danych takich jak PESEL lub NIP oraz kwota przychodów.

W serwisie e-PIT znajdziesz dane, jakie urząd skarbowy otrzymał od twojego domu maklerskiego. Wystarczy, że sprawdzisz ich poprawność i gotowe. Za pomocą kilku kliknięć rozliczysz podatek od zysków kapitałowych, nie wychodząc z domu.

Uwaga! Urząd przy wyliczeniu dochodu nie uwzględni strat z lat ubiegłych. Aby to zrobić musisz samodzielnie dodatkowo dodać stratę, którą chcesz rozliczyć. 

Aby to zrobić w sekcji PIT-38 kliknij edytuj dochód:

Na następnym ekranie w sekcji "Straty z lat ubiegłych" kliknij dodaj stratę. Zostaniesz przeniesiony na stronę z możliwością wpisania straty z lat ubiegłych:

Więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.

A co w przypadku, gdy korzystałeś w ubiegłym roku z kilku biur maklerskim?

Przede wszystkim PIT-8C otrzymasz tylko z tych biur, których aktywnie używałeś, czyli przeprowadziłeś za ich pośrednictwem przynajmniej jedną transakcję. Jednak bez względu na to, ile formularzy PIT-8C otrzymasz, i tak będziesz musiał rozliczyć je w ramach jednej deklaracji PIT-38.

Po prostu w tym przypadku musisz najpierw dodać do siebie wszystkie pozycje dotyczące przychodów, kosztów oraz zysków. Dopiero te zsumowane kwoty wpisujesz do formularza PIT-38, a następnie pomnażasz zysk przez 19% podatek Belki.

Sprawdź ranking kont maklerskich.

Do kiedy rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych, czyli wypełnienie i przesłanie deklaracji PIT-38 do urzędu skarbowego zawsze masz czas do końca kwietnia. Jeśli rozliczasz zyski za 2019 rok, wypełniony formularz musisz dostarczyć do „swojego” urzędu skarbowego najpóźniej w czwartek 30 kwietnia 2020.

Jak rozliczyć stratę na giełdzie?

Z jednej strony rozliczenie podatku od zysków kapitałowych nie jest trudne. Jednak sprawa nieco bardziej się komplikuje, jeśli w ostatnich pięciu latach poniosłeś straty z tytułu inwestycji giełdowych. Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych w takiej sytuacji? Wbrew pozorom jest to prostsze, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Przede wszystkim, nawet jeśli w danym roku poniosłeś stratę z tytułu inwestycji giełdowych, musisz wypełnić i złożyć do urzędu skarbowego deklarację PIT-38.

Poza tym musisz pamiętać o dwóch zasadach rozliczania strat na giełdzie w kontekście „podatku Belki”.

 1. Stratę możesz rozliczyć w ciągu maksymalnie 5 lat, licząc od roku, w którym ją poniosłeś.
 2. Wysokość straty w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, lub może być odliczona jednorazowo w całości w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat (kwota ta nie może przekroczyć 5 000 000 zł).

Przyjrzyjmy się temu na przykładzie

Załóżmy, że w 2017 roku poniosłeś stratę na giełdzie, która wyniosła 1000 zł, a w roku 2020 odnotowałeś zysk w wysokości również 1000 zł. W takim przypadku zapłacisz podatek od zysku, wynoszącego 500 zł, a nie 1000 zł (500*19% zamiast 1000*19%). Natomiast pozostałe 500 zł straty będziesz mógł odliczyć od zysków dopiero w kolejnym roku.

Oczywiście, jeśli zamkniesz taki rok z zyskiem kapitałowym. Jeśli ponowne poniesiesz stratę, poprzednią stratę z roku 2017 będziesz mógł rozliczyć w kolejnych latach aż do 2022 roku. Za każdym razem możesz rozliczyć maksymalnie 50% wartości pierwotnej starty.

Podsumowanie

Rozliczenie 19% podatku od zysków kapitałowych to obowiązek każdego, kto przeprowadził co najmniej jedną transakcję na giełdzie w minionym roku. Jednak popularny „podatek Belki” jest jedną z najprościej skonstruowanych opłat na rzecz państwa, jakie co roku musisz rozliczać.

Zwłaszcza że obecnie wszelkie formalności załatwi za ciebie sam urząd, jeśli tylko skorzystasz z usługi e-PIT.

Jednak, jeśli chcesz rozliczyć się samodzielnie, zaczekaj na formularz PIT-8C, który otrzymasz od swojego biura maklerskiego, a następnie wypełnij deklarację PIT-38. Jest to koniecznie, nawet jeśli w danym roku poniosłeś stratę z tytułu inwestycji giełdowych. Na szczęście będziesz mógł ją rozliczyć w ciągu kolejnych pięciu lat.

Ważne: nie jesteśmy doradcą podatkowym. Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Jeśli masz wątpliwości co do rozliczenia skontaktuj się z urzędem skarbowym. Rozliczasz się na własną odpowiedzialność.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
 • Bogdan
  Jesli w 2020 roku mialem zysk wystarczajacy do odliczenia maksymalnej kwoty strat z lat ubieglych, a z tego co czytalem, od 2019 roku zmienily sie przepisy dopuszczajace odliczenie pelnej straty . Czy mozna odliczyc strate np. 50% za rok 2018 i jednoczesnie 100% za 2019?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Bogdan
   100% straty można rozliczyć dopiero od 2019 roku, za rok 2018 maksymalna kwota wynosi 50%.
   Odpowiedz
 • MarekZ
  Oczywiście, jeśli zamkniesz taki rok z zyskiem kapitałowym. Jeśli ponowne poniesiesz stratę, poprzednią stratę będziesz mógł rozliczyć w latach kolejnych: trzecim, czwartym, piątym lub maksymalnie szóstym. Za każdym razem możesz rozliczyć maksymalnie 50% wartości pierwotnej straty.
  Piszecie że stratę można rozliczyć w roku szóstym , jak to mozliwe ?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   MarekZ
   Dziękujemy za informację. Faktycznie wkradł się błąd i został już poprawiony.
   Odpowiedz
 • Jack
  W 2016 zanotowałem stratę 3400 pln. i nic z niej nie odliczałem a w 2020 zysk 20000 pln. Czy mogę odliczyć za 2020 50% straty z 2016 czy jednak 100%?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Jack
   Możesz odliczyć 50%.
   Odpowiedz
 • Jacek
  Jeżeli w tamtym roku, czyli 2020 osiągnąłem stratę w wyniku obrotu akcjami ale miałem dochody z innego źródła tzn. umowa o pracę. To czy mogę tę stratę odpisać w tym roku?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Jacek
   Nie można łączyć strat z dochodami z innych źródeł.
   Odpowiedz
 • Mateusz
  Zatelefonowałem na infolinię KIS i zapytałem jak mogę rozliczyć stratę 4000 zł, tj. czy tylko 50% z roku poprzedniego, co wynosi 2000 zł.
  W odpowiedzi usłyszałem, że 100% na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o PIT.

  Czyli jak to w końcu jest?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Mateusz
   Stratę poniesioną w 2019 roku można rozliczyć jednorazowo w całości w kolejnym roku (max. 5 000 000 zł)
   Odpowiedz
 • Adam
  Witam
  czy to prawda ze za 2019 rok mozna nie 50% a 100% straty odliczyc w tym roku?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Adam
   Tak dokładnie. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy.
   Odpowiedz
 • Renata
  Witam,
  mam pytanie dotyczące rozliczenia straty z roku 2019 ze zbycia papierów wartościowych.
  Czy stratę taką można odliczyć w PIT-38 za 2020 tylko do wysokości 50 %, czy całą wartość? Wiem, że zmieniło się od 2019r. brzmienie art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym.
  Czy to dotyczy tylko przedsięborcy, czy również zwykłego człowieka? :)
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Renata
   Stratę z roku 2019 możesz rozliczyć w całości jednorazowo lub 50% w kolejnych 5 latach.
   Odpowiedz
 • Andrzej
  Super artykuł ?
  Dzięki
  Odpowiedz
 • waldek b
  Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r. – o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może obniżyć dochód : Mam pytanie - może na przykładzie
  Rok 2015 strata 1659, 2016 strata 1633, 2017 strata 3040, 2018 strata 1421 , 2019 strata 11500 , rok 2020 zysk 18645. Jak te straty odpisać , czy połowę straty z 2015 już się nie odpisze . I co znaczy pod punkt b art. 9 ust 3 ustawy - coś mówiący o jednorazowym odpisie.
  Odpowiedz
 • Jan
  Przykładowo w 2018r. mam stratę 500zł, w 2019r. mam stratę 1000zł. W 2020r. zysk 200 zł.
  Ile mogę rozliczyć 2020r. i ile będę miał do rozliczenia w 2021r.?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Jan
   W rozliczeniu za 2020 rok uwzlędniasz 200 zł straty za rok 2018 czyli wychodzisz na zero i nie płacisz podatku. W kolejnych latach możesz rozliczać max. 50% nierozliczonych strat (do 5 lat od powstałej straty)
   Odpowiedz