Podatek od dochodów kapitałowych – jak rozliczyć się z zysków na giełdzie?

2 opinie
Podatek od dochodów kapitałowych – jak rozliczyć się z zysków na giełdzie?

Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych? W jaki sposób możesz rozliczyć podatek od giełdy? Czy składanie deklaracji jest konieczne, jeśli w danym roku poniosłeś stratę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule, który poświeciliśmy podatkowi od giełdy.

Początek nowego roku to okres, w którym wiele osób decyduje się na podsumowanie poprzednich 12 miesięcy. W przypadku finansów taki obowiązek nakłada na nas państwo. Dotyczy to także podatku od giełdy. I choć na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych masz czas do końca kwietna, już dziś sprawdź, jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne.

Jaki jest podatek od zysków kapitałowych?

Podatek od zysków kapitałowych to opłata, jaką musisz zapłacić, jeśli w ubiegłym roku wykonałeś przynajmniej jedną transakcję giełdową, np. sprzedałeś akcje dowolnej spółki. Podatek ten nazywany jest potocznie „podatkiem Belki”. Określenie to wzięło się od nazwiska ministra finansów w rządzie Leszka Millera, który wprowadził tę opłatę.

Podatek od zysków kapitałowych to jeden z prostszych podatków, jakie przyjdzie ci rozliczyć. W przeciwieństwie do takich podatków jak podatek od dochodów osobistych nie musisz przejmować się żadnymi progami, ulgami czy kwotami wolnymi od podatku. Po prostu zapamiętaj, że podatek od zysków kapitałowych zawsze wynosi 19%, bez względu na to, ile zarobiłeś na sprzedaży akcji lub innych instrumentów notowanych na giełdzie.

Rozliczenie podatku od zysków kapitałowych dotyczy wszystkich osób, które prywatnie uzyskały przychody z tytułu:

  • odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw, jakie z nich wynikały, udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną,
  • objęcia akcji w spółkach, które mają osobowość prawną,
  • bjęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny,
  • zysków z inwestycji w kryptowaluty.

Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Podatek od zysków kapitałowych rozliczysz poprzez deklarację PIT-38. Natomiast wszystkie potrzebne do tego informacje znajdziesz na formularzu PIT-8C, który otrzymasz od swojego biura maklerskiego. Ten sam dokument wędruje także bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Formularz PIT-8C zawiera zestawienie wszelkich transakcji giełdowych, jakie przeprowadziłeś w danym roku. Jeśli korzystasz tylko z jednego biura maklerskiego, a do tego nie masz strat z poprzednich lat, które mógłbyś odliczyć, rozliczenie podatku od zysków kapitałowych będzie naprawdę proste.

Wystarczy, że w deklaracji PIT-38 wpiszesz informacje dotyczące wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania i osiągniętego zysku. Oczywiście wszystkie potrzebne liczby znajdziesz na formularzu PIT-8C. Następnie musisz pomnożyć kwotę osiągniętego zysku przez wartość podatku od zysków kapitałowych, czyli 19%.

Obecnie rozliczanie i składanie deklaracji PIT-38 jest jeszcze prostsze. Odkąd działa internetowa usługa e-PIT, wszelkie formalności z tym związane możesz załatwić przez Internet. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie www.epit.podatki.gov.pl, gdzie znajdziesz gotową deklarację PIT-38, którą w twoim imieniu wypełni urząd.

W praktyce wygląda to tak, że logujesz się do serwisu e-PIT na jeden z dwóch sposobów:

  • poprzez profil zaufany,
  • poprzez podanie danych takich jak PESEL lub NIP oraz kwota przychodów.

W serwisie e-PIT znajdziesz dane, jakie urząd skarbowy otrzymał od twojego domu maklerskiego. Wystarczy, że sprawdzisz ich poprawność i gotowe. Za pomocą kilku kliknięć rozliczysz podatek od zysków kapitałowych, nie wychodząc z domu.

A co w przypadku, gdy korzystałeś w ubiegłym roku z kilku biur maklerskim? Przede wszystkim PIT-8C otrzymasz tylko z tych biur, których aktywnie używałeś, czyli przeprowadziłeś za ich pośrednictwem przynajmniej jedną transakcję. Jednak bez względu na to, ile formularzy PIT-8C otrzymasz, i tak będziesz musiał rozliczyć je w ramach jednej deklaracji PIT-38. Po prostu w tym przypadku musisz najpierw dodać do siebie wszystkie pozycje dotyczące przychodów, kosztów oraz zysków. Dopiero te zsumowane kwoty wpisujesz do formularza PIT-38, a następnie pomnażasz zysk przez 19% podatek Belki.

Sprawdź ranking kont maklerskich.

Do kiedy rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych, czyli wypełnienie i przesłanie deklaracji PIT-38 do urzędu skarbowego zawsze masz czas do końca kwietnia. Jeśli rozliczasz zyski za 2019 rok, wypełniony formularz musisz dostarczyć do „swojego” urzędu skarbowego najpóźniej w czwartek 30 kwietnia 2020.

Jak rozliczyć stratę na giełdzie?

Z jednej strony rozliczenie podatku od zysków kapitałowych nie jest trudne. Jednak sprawa nieco bardziej się komplikuje, jeśli w ostatnich pięciu latach poniosłeś straty z tytułu inwestycji giełdowych. Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych w takiej sytuacji? Wbrew pozorom jest to prostsze, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Przede wszystkim, nawet jeśli w danym roku poniosłeś stratę z tytułu inwestycji giełdowych, musisz wypełnić i złożyć do urzędu skarbowego deklarację PIT-38.

Poza tym musisz pamiętać o dwóch zasadach rozliczania strat na giełdzie w kontekście „podatku Belki”.

  1. Po pierwsze, stratę możesz rozliczyć w ciągu maksymalnie 5 lat, licząc od roku, w którym ją poniosłeś.
  2. Po drugie, w danym roku możesz rozliczyć do 50% wartości poniesionej straty. Oznacza to, że stratę musisz rozliczać w ciągu co najmniej dwóch kolejnych lat. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie.

Załóżmy, że w danym roku poniosłeś stratę na giełdzie, która wyniosła 1000 zł, a rok później odnotowałeś zysk w wysokości również 1000 zł. W takim przypadku zapłacisz podatek od zysku, wynoszącego 500 zł, a nie 1000 zł (500*19% zamiast 1000*19%). Natomiast pozostałe 500 zł straty będziesz mógł odliczyć od zysków dopiero w kolejnym roku.

Oczywiście, jeśli zamkniesz taki rok z zyskiem kapitałowym. Jeśli ponowne poniesiesz stratę, poprzednią stratę będziesz mógł rozliczyć w latach kolejnych: trzecim, czwartym, piątym lub maksymalnie szóstym. Za każdym razem możesz rozliczyć maksymalnie 50% wartości pierwotnej starty.

Podsumowanie

Rozliczenie 19% podatku od zysków kapitałowych to obowiązek każdego, kto przeprowadził co najmniej jedną transakcję na giełdzie w minionym roku. Jednak popularny „podatek Belki” jest jedną z najprościej skonstruowanych opłat na rzecz państwa, jakie co roku musisz rozliczać.

Zwłaszcza że obecnie wszelkie formalności załatwi za ciebie sam urząd, jeśli tylko skorzystasz z usługi e-PIT.

Jednak, jeśli chcesz rozliczyć się samodzielnie, zaczekaj na formularz PIT-8C, który otrzymasz od swojego biura maklerskiego, a następnie wypełnij deklarację PIT-38. Jest to koniecznie, nawet jeśli w danym roku poniosłeś stratę z tytułu inwestycji giełdowych. Na szczęście będziesz mógł ją rozliczyć w ciągu kolejnych pięciu lat. 

Opinie użytkowników

Bądź na bieżąco z najlepszymi promocjami!

Nie przegap żadnej promocji.
Śledź KontoManiaka na Facebooku lub na Twitterze

Polecane promocje