Podatek od dochodów kapitałowych – jak rozliczyć się z zysków na giełdzie?

53 opinie
Podatek od dochodów kapitałowych – jak rozliczyć się z zysków na giełdzie?

Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych? W jaki sposób możesz rozliczyć podatek od giełdy? Czy składanie deklaracji jest konieczne, jeśli w danym roku poniosłeś stratę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule, który poświeciliśmy podatkowi od giełdy.

Początek nowego roku to okres, w którym wiele osób decyduje się na podsumowanie poprzednich 12 miesięcy. W przypadku finansów taki obowiązek nakłada na nas państwo. Dotyczy to także podatku od giełdy. I choć na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych masz czas do końca kwietna, już dziś sprawdź, jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne.

Jaki jest podatek od zysków kapitałowych?

Podatek od zysków kapitałowych to opłata, jaką musisz zapłacić, jeśli w ubiegłym roku wykonałeś przynajmniej jedną transakcję giełdową, np. sprzedałeś akcje dowolnej spółki. Podatek ten nazywany jest potocznie „podatkiem Belki”. Określenie to wzięło się od nazwiska ministra finansów w rządzie Leszka Millera, który wprowadził tę opłatę.

Podatek od zysków kapitałowych to jeden z prostszych podatków, jakie przyjdzie ci rozliczyć. W przeciwieństwie do takich podatków jak podatek od dochodów osobistych nie musisz przejmować się żadnymi progami, ulgami czy kwotami wolnymi od podatku. Po prostu zapamiętaj, że podatek od zysków kapitałowych zawsze wynosi 19%, bez względu na to, ile zarobiłeś na sprzedaży akcji lub innych instrumentów notowanych na giełdzie.

Rozliczenie podatku od zysków kapitałowych dotyczy wszystkich osób, które prywatnie uzyskały przychody z tytułu:

 • odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw, jakie z nich wynikały, udziałów w spółkach, które mają osobowość prawną,
 • objęcia akcji w spółkach, które mają osobowość prawną,
 • objęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny,
 • zysków z inwestycji w kryptowaluty.

Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Podatek od zysków kapitałowych rozliczysz poprzez deklarację PIT-38. Natomiast wszystkie potrzebne do tego informacje znajdziesz na formularzu PIT-8C, który otrzymasz od swojego biura maklerskiego. Ten sam dokument wędruje także bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Formularz PIT-8C zawiera zestawienie wszelkich transakcji giełdowych, jakie przeprowadziłeś w danym roku. Jeśli korzystasz tylko z jednego biura maklerskiego, a do tego nie masz strat z poprzednich lat, które mógłbyś odliczyć, rozliczenie podatku od zysków kapitałowych będzie naprawdę proste.

Wystarczy, że w deklaracji PIT-38 wpiszesz informacje dotyczące wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania i osiągniętego zysku. Oczywiście wszystkie potrzebne liczby znajdziesz na formularzu PIT-8C. Następnie musisz pomnożyć kwotę osiągniętego zysku przez wartość podatku od zysków kapitałowych, czyli 19%.

Obecnie rozliczanie i składanie deklaracji PIT-38 jest jeszcze prostsze. Odkąd działa internetowa usługa e-PIT, wszelkie formalności z tym związane możesz załatwić przez Internet. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, gdzie znajdziesz gotową deklarację PIT-38, którą w twoim imieniu wypełni urząd.

W praktyce wygląda to tak, że logujesz się do serwisu e-PIT na jeden z dwóch sposobów:

 • poprzez profil zaufany,
 • poprzez podanie danych takich jak PESEL lub NIP oraz kwota przychodów.

W serwisie e-PIT znajdziesz dane, jakie urząd skarbowy otrzymał od twojego domu maklerskiego. Wystarczy, że sprawdzisz ich poprawność i gotowe. Za pomocą kilku kliknięć rozliczysz podatek od zysków kapitałowych, nie wychodząc z domu.

Uwaga! Urząd przy wyliczeniu dochodu nie uwzględni strat z lat ubiegłych. Aby to zrobić musisz samodzielnie dodatkowo dodać stratę, którą chcesz rozliczyć. 

Aby to zrobić w sekcji PIT-38 kliknij edytuj dochód:

Na następnym ekranie w sekcji "Straty z lat ubiegłych" kliknij dodaj stratę. Zostaniesz przeniesiony na stronę z możliwością wpisania straty z lat ubiegłych:

Więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.

A co w przypadku, gdy korzystałeś w ubiegłym roku z kilku biur maklerskim?

Przede wszystkim PIT-8C otrzymasz tylko z tych biur, których aktywnie używałeś, czyli przeprowadziłeś za ich pośrednictwem przynajmniej jedną transakcję. Jednak bez względu na to, ile formularzy PIT-8C otrzymasz, i tak będziesz musiał rozliczyć je w ramach jednej deklaracji PIT-38.

Po prostu w tym przypadku musisz najpierw dodać do siebie wszystkie pozycje dotyczące przychodów, kosztów oraz zysków. Dopiero te zsumowane kwoty wpisujesz do formularza PIT-38, a następnie pomnażasz zysk przez 19% podatek Belki.

Sprawdź ranking kont maklerskich.

Do kiedy rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Na rozliczenie podatku od zysków kapitałowych, czyli wypełnienie i przesłanie deklaracji PIT-38 do urzędu skarbowego zawsze masz czas do końca kwietnia. Jeśli rozliczasz zyski za 2019 rok, wypełniony formularz musisz dostarczyć do „swojego” urzędu skarbowego najpóźniej w czwartek 30 kwietnia 2020.

Jak rozliczyć stratę na giełdzie?

Z jednej strony rozliczenie podatku od zysków kapitałowych nie jest trudne. Jednak sprawa nieco bardziej się komplikuje, jeśli w ostatnich pięciu latach poniosłeś straty z tytułu inwestycji giełdowych. Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych w takiej sytuacji? Wbrew pozorom jest to prostsze, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Przede wszystkim, nawet jeśli w danym roku poniosłeś stratę z tytułu inwestycji giełdowych, musisz wypełnić i złożyć do urzędu skarbowego deklarację PIT-38.

Poza tym musisz pamiętać o dwóch zasadach rozliczania strat na giełdzie w kontekście „podatku Belki”.

 1. Stratę możesz rozliczyć w ciągu maksymalnie 5 lat, licząc od roku, w którym ją poniosłeś.
 2. Wysokość straty w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, lub może być odliczona jednorazowo w całości w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat (kwota ta nie może przekroczyć 5 000 000 zł).

Przyjrzyjmy się temu na przykładzie

Załóżmy, że w 2017 roku poniosłeś stratę na giełdzie, która wyniosła 1000 zł, a w roku 2020 odnotowałeś zysk w wysokości również 1000 zł. W takim przypadku zapłacisz podatek od zysku, wynoszącego 500 zł, a nie 1000 zł (500*19% zamiast 1000*19%). Natomiast pozostałe 500 zł straty będziesz mógł odliczyć od zysków dopiero w kolejnym roku.

Oczywiście, jeśli zamkniesz taki rok z zyskiem kapitałowym. Jeśli ponowne poniesiesz stratę, poprzednią stratę z roku 2017 będziesz mógł rozliczyć w kolejnych latach aż do 2022 roku. Za każdym razem możesz rozliczyć maksymalnie 50% wartości pierwotnej starty.

Podsumowanie

Rozliczenie 19% podatku od zysków kapitałowych to obowiązek każdego, kto przeprowadził co najmniej jedną transakcję na giełdzie w minionym roku. Jednak popularny „podatek Belki” jest jedną z najprościej skonstruowanych opłat na rzecz państwa, jakie co roku musisz rozliczać.

Zwłaszcza że obecnie wszelkie formalności załatwi za ciebie sam urząd, jeśli tylko skorzystasz z usługi e-PIT.

Jednak, jeśli chcesz rozliczyć się samodzielnie, zaczekaj na formularz PIT-8C, który otrzymasz od swojego biura maklerskiego, a następnie wypełnij deklarację PIT-38. Jest to koniecznie, nawet jeśli w danym roku poniosłeś stratę z tytułu inwestycji giełdowych. Na szczęście będziesz mógł ją rozliczyć w ciągu kolejnych pięciu lat.

Ważne: nie jesteśmy doradcą podatkowym. Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Jeśli masz wątpliwości co do rozliczenia skontaktuj się z urzędem skarbowym. Rozliczasz się na własną odpowiedzialność.

Komentarze i opinie użytkowników

 • Bogdan
  Jesli w 2020 roku mialem zysk wystarczajacy do odliczenia maksymalnej kwoty strat z lat ubieglych, a z tego co czytalem, od 2019 roku zmienily sie przepisy dopuszczajace odliczenie pelnej straty . Czy mozna odliczyc strate np. 50% za rok 2018 i jednoczesnie 100% za 2019?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Bogdan
   100% straty można rozliczyć dopiero od 2019 roku, za rok 2018 maksymalna kwota wynosi 50%.
   Odpowiedz
 • MarekZ
  Oczywiście, jeśli zamkniesz taki rok z zyskiem kapitałowym. Jeśli ponowne poniesiesz stratę, poprzednią stratę będziesz mógł rozliczyć w latach kolejnych: trzecim, czwartym, piątym lub maksymalnie szóstym. Za każdym razem możesz rozliczyć maksymalnie 50% wartości pierwotnej straty.
  Piszecie że stratę można rozliczyć w roku szóstym , jak to mozliwe ?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   MarekZ
   Dziękujemy za informację. Faktycznie wkradł się błąd i został już poprawiony.
   Odpowiedz
 • Jack
  W 2016 zanotowałem stratę 3400 pln. i nic z niej nie odliczałem a w 2020 zysk 20000 pln. Czy mogę odliczyć za 2020 50% straty z 2016 czy jednak 100%?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Jack
   Możesz odliczyć 50%.
   Odpowiedz
 • Jacek
  Jeżeli w tamtym roku, czyli 2020 osiągnąłem stratę w wyniku obrotu akcjami ale miałem dochody z innego źródła tzn. umowa o pracę. To czy mogę tę stratę odpisać w tym roku?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Jacek
   Nie można łączyć strat z dochodami z innych źródeł.
   Odpowiedz
 • Mateusz
  Zatelefonowałem na infolinię KIS i zapytałem jak mogę rozliczyć stratę 4000 zł, tj. czy tylko 50% z roku poprzedniego, co wynosi 2000 zł.
  W odpowiedzi usłyszałem, że 100% na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o PIT.

  Czyli jak to w końcu jest?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Mateusz
   Stratę poniesioną w 2019 roku można rozliczyć jednorazowo w całości w kolejnym roku (max. 5 000 000 zł)
   Odpowiedz
 • Adam
  Witam
  czy to prawda ze za 2019 rok mozna nie 50% a 100% straty odliczyc w tym roku?
  Odpowiedz
  • Katarzyna Wieczorek
   Redaktor
   Adam
   Tak dokładnie. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy.
   Odpowiedz
 • Renata
  Witam,
  mam pytanie dotyczące rozliczenia straty z roku 2019 ze zbycia papierów wartościowych.
  Czy stratę taką można odliczyć w PIT-38 za 2020 tylko do wysokości 50 %, czy całą wartość? Wiem, że zmieniło się od 2019r. brzmienie art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym.
  Czy to dotyczy tylko przedsięborcy, czy również zwykłego człowieka? :)
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Renata
   Stratę z roku 2019 możesz rozliczyć w całości jednorazowo lub 50% w kolejnych 5 latach.
   Odpowiedz
 • Andrzej
  Super artykuł ?
  Dzięki
  Odpowiedz
 • waldek b
  Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy – w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r. – o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może obniżyć dochód : Mam pytanie - może na przykładzie
  Rok 2015 strata 1659, 2016 strata 1633, 2017 strata 3040, 2018 strata 1421 , 2019 strata 11500 , rok 2020 zysk 18645. Jak te straty odpisać , czy połowę straty z 2015 już się nie odpisze . I co znaczy pod punkt b art. 9 ust 3 ustawy - coś mówiący o jednorazowym odpisie.
  Odpowiedz
 • Jan
  Przykładowo w 2018r. mam stratę 500zł, w 2019r. mam stratę 1000zł. W 2020r. zysk 200 zł.
  Ile mogę rozliczyć 2020r. i ile będę miał do rozliczenia w 2021r.?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Jan
   W rozliczeniu za 2020 rok uwzlędniasz 200 zł straty za rok 2018 czyli wychodzisz na zero i nie płacisz podatku. W kolejnych latach możesz rozliczać max. 50% nierozliczonych strat (do 5 lat od powstałej straty)
   Odpowiedz
 • Tomasz
  Podstawowe pytanie. Z tego co wiem są różne rodzaje strat. W sensie z różnych źródeł i nie można ich ze sobą łączyć. Prawda to? Czyli mam za 2019 straty 1000zł ze sprzedaży akcji i 1000zł z handlu na forex. A w 2020 zysk 1000zł ze sprzedaży akcji GPW. I z tego co wiem. Nie mogę odpisać 500zł+500zł strat, a jedynie tylko te 500zł z rynku akcji GPW. Mam rację.?
  Odpowiedz
 • Edek
  Składając zeznanie za 2020 r. (uzyskałem dochód z giełdy), za które lata poprzednie mogę rozliczyć stratę? od 2015 czy od 2016?
  Jeśli hipotetycznie przez następne 4 lata będę miał zysk, to co roku przez 5 lat będę mógł odliczać te 50 % straty ( czy przez 2 lata )?
  Dzięki za pomoc
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Edek
   Rozliczając rok 2020 można uwzględnić straty od 2015 roku. Rozliczać można max 50% straty rocznie aż do jej rozliczenia w 100%. Czyli np wykazując stratę w 2018 roku można ją rozliczyć w 50% w 2019 roku i 50% w 2020 roku.
   Odpowiedz
 • Maciek
  Dzień dobry. Posiadam dwa formularze pit-8c za rok 2020 z dwóch domów maklerskich na jednym mam zysk 9000 a na drugim 900 straty . Czy ta strata została już odliczona jak sumowałem koszty przychodu ? czy dopiero mam ją odliczyć 900x50% w roku 2021 jak będę składał kolejną deklaracje pit 38 za rok 2021 ?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Maciek
   Jeśli masz dwa formularze PIT-8C to aby wyliczyć dochód należy odjąć od sumy kolumny z przychodem na obu dokumentach sumę kolumn z kosztami. Strata z tego samego roku rozliczana jest w całości. W Twoim przypadku masz 8100 zł dochodu i od tej sumy zapłacisz podatek. W 2021 nie będziesz miał straty do rozliczenia.
   Odpowiedz
 • Pan
  Witam, pytanie techniczne. Urząd teraz samodzielnie rozliczna na wszystkie pity, zarówno pit 37 jak i ten giełdowy 38 (zyski lub straty). Czy urząd samodzielnie również rozliczy nam straty z poprzednich lat z obecnego zysku czy to już my jakoś mamy zrobić?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Pan
   Urząd samodzielnie rozliczy dochód na podstawie przesłanych dokumentów od domów maklerskich. Niestety aby rozliczyć stratę z lat ubiegłych należy zrobić to samodzielnie w serwisie e-PIT. W sekcji PIT 38 należy kliknąć "edytuj dochód" a następnie "dodaj stratę".
   Odpowiedz
   • Maikeru
    Jan Sosnowski
    W moim przypadku w zeszłym roku, w e-pit urząd sam wpisał mi rozliczenie 50% straty z 2018r. W tym roku widzę, że resztę straty za 2018 muszę sam dopisać. Warto zawsze samemu prześledzić w e-pit co tam urzędnicy wypełnili za nas i popoprawiać.
    Odpowiedz
 • Łukasz
  Czy stratę ze sprzedaży akcji można odliczyć od innych podatków? (Np. od podatku od wynajmowania mieszkania PIT-28)
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Łukasz
   Niestety nie można tego zrobić.
   Odpowiedz
 • Jazon
  W 2020 zł osiągnąłem zysk ze sprzedaży akcji. W 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 roku miałem straty(przez 5lat). Od którego roku mogę rozliczać straty od 2015 roku czy też dopiero od 2016 roku ?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Jazon
   Rozliczając rok 2020 można odliczyć straty poniesione 5 lat wstecz, czyli od 2015 roku.
   Odpowiedz
 • Marek
  pit z transakcji na GPW za 2020 rok trzeba oddać do 30.04.2021. jeżeli w roku 2020 miałem zysk to z jakich lat mogę odliczyć straty czy za 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Marek
   Dokładnie tak, zeznanie trzeba złożyć do końca kwietnia 2021 r. Jeśli chodzi o straty to można rozliczyć te, które zostały wykazane w latach 2015 - 2019.
   Odpowiedz
 • Andrzej
  Witam.
  Mam stratę z 2018 roku 8400zl,rozumiem że teraz mogę max wykorzystać 4200 zł do odpisu.
  Za ten rok coś tam sprzedałem z zyskiem i zostało mi jeszcze 1050zl do odpisu z 4200 zl .

  Czy,w roku 2021 mogę odliczyć 4200 +1050,łącznie 5250zł ,czy połowę z kwoty 5250zl. w roku 2021 a resztę 50% dopiero w 2022 roku ?
  pozdrawiam
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Andrzej
   Można rozliczyć max 50% w każdy z kolejnych 5 lat. Zatem jeśli zostało rozliczone tylko np 30% w jednym roku to w kolejnym znów można rozliczyć 50% oryginalnej straty. W tym przykładzie będzie to znów 4200 zł jako max straty od rozliczenia.
   Odpowiedz
 • Jurek
  a jeśli mam stratę przez trzy kolejne lata, zysk dopiero w czwartym roku, czy odliczam w czwartym roku po 50 proc z każdego poprzedniego roku zakończonego stratą?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Jurek
   Stratę można rozliczyć przez 5 lat przy czym w każdym roku maksymalnie 50% straty. Jeśli np w 2017, 2018 i 2019 miałeś stratę (w każdym po 1000 zł) a w 2020 masz zysk to w 2020 rozliczasz straty z lat ubiegłych po 50% z każdego czyli 3 x 1000zł x 50% = 1500 zł.
   Odpowiedz
 • Marcin
  Witam, dzień dobry.

  Załóżmy, że w 2016 miałem stratę 1000. W 2019 miałem zysk 500. Nie zapłaciłem podatku , gdyż rozliczyłem 50% z 1000 co dało 500, czyli 500-500 = 0. Ale teraz, czy mogę te pozostałe 500 z 2016 (czyli tak naprawdę 250; 50% z 500) rozliczyć w 2020 ? Czyli np. w 2020 mam zysk znowu 500, ale podatek zapłacę od 250 ? 500-250 (50% z 500) = 250 ? Innymi słowy czy mogę jakby dwukrotnie rozliczyć stratę z jednego roku ?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Marcin
   Jeśli w 2019 rozliczyłeś 50% ze straty wynoszącej 1000 zł czyli 500 zł to pozostałe 50% (500 zł) możesz rozliczyć w kolejnych latach (max do 2021 roku). W Twoim przykładzie w 2020 rozliczasz również 500 zł czyli jeśli miałeś znów przychód 500 zł to wychodzisz na zero.
   Odpowiedz
 • Dariusz
  Czyli mogę rozliczyć straty za rok 2016, 2017, 2018 w wysokości 50% i mam na to 5 lat. Czyli np w zeszłym roku rozliczyłem w ten sposób straty za tamte lata. I w roku mogę rozliczyć tak samo? I w przyszłym też?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Dariusz
   W każdym z pięciu lat można rozliczyć maksykalnie 50% wykazanej straty. Oznacza to, że stratę można rozliczyć najkrócej w 2 lata. Jeśli w 2016 miałeś stratę a dopiero w 2020 miałeś zysk to możesz rozliczyć tylko 50% straty z 2016 a pozostałe 50% najpóźniej w przyszłym roku ponieważ jest tylko 5 lat na rozliczenie straty.
   Odpowiedz
   • Łukasz
    Jan Sosnowski
    Czyli mam rozumieć w ciągu 2 lat maksymalnie odliczam łącznie 100 % straty?. A jeśli w jednym roku odliczyłem tylko 2% straty to w kolejnym roku mogę 48%. I czy muszę 48%? Czy mogę 50 % a w kolejnym roku 48%?
    Odpowiedz
    • Jan Sosnowski
     Redaktor
     Łukasz
     W każdym roku można rozliczyć max 50%, czyli np rozłożyć to na kolejne lata: 2%, 50%, 48%
     Odpowiedz
 • Mariusz
  A co kosztami prowizji są doliczane do strat?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   Mariusz
   Koszty prowizyjne są zaliczane do kosztów. Strata występuje, gdy przychód ze zbycia papierów wartościowych jest mniejszy niż koszty. Do kosztów zaliczamy m.in. wartość zakupionych papierów wartościowych i prowizje pobierane przez dom maklerski.

   Wszystkie sumy będą znajdują się w PIT-8C wysyłanym na początku następnego roku przez domy maklerskie.
   Odpowiedz
 • łukasz
  Dzień dobry,
  Który dzień będzie ostatnim dniem, który zostanie przyjęty za rozliczenie za rok 2020 ? - chodzi mi o zoptymalizowanie podatku Belki za ten rok.
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   łukasz
   Ostatnim dniem, w którym można rozliczyć akcje w roku 2020 będzie 28 grudzień.
   Odpowiedz
 • nowy
  witam co rozumieć przez stratę na koniec roku czy strata cząstkowa która w rozliczeniu rocznym nie musi być stratąw ujęciu rocznym
  np. spółka A sprzedana ze stratą -500 zł, spółka B sprzedana z zyskiem +1000zł w sumie za rok jeśtem 500zł na + ale czy mogę odjąć od podatku belki 50% ze straty -500zł (-250zł) czy tylko rozlicza się stratę w przypadku zamknięcia roku ze stratą?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   nowy
   Cześć,

   W Twoim przypadku nie ma mowy o stracie. Zamykasz rok z zyskiem 500 zł. Na początku nowego roku dostaniesz od domu maklerskiego PIT-8C, w którym będziesz miał informacje i zysku lub stracie które na podstawie tego dokumentu rozliczysz.
   Odpowiedz
   • nowy
    Jan Sosnowski
    łał super szybkość ;) dzięki za wyjaśnienie Pozdrawiam
    Odpowiedz
 • Edek
  A czy rezydent, rezydujacy poza Polska rozlicza sie z podatku Belki w Polsce czy w kraju gdzie rezyduje ?
  Odpowiedz
 • tomasz
  Kupując akcje i nie sprzedając nie muszę robic pita38?
  Odpowiedz
  • Jan Sosnowski
   Redaktor
   tomasz
   Kupując akcje i trzymając do końca roku nie musisz rozliczać podatku ponieważ nie osiągnąłeś zysku lub straty.

   Dom maklerski ma obowiązek wystawić Ci PIT-8C i znajdziesz na nim informacje o zyskach / stratach z poprzedniego roku.
   Odpowiedz
   • Tomasz
    Jan Sosnowski
    W roku 2016, 2017, 2018 miałem stratę w każdym roku po 1000 zł./rok a w 2019 zysk 200 zł. W roku 2020 rozliczyłem stratę z poprzednich lat czyli nie płaciłem podatku za 2019r: 200 zł - 200 zł (2016) = 0 zł. W roku 2020 miałem zysk 3000 zł. Jak mam teraz rozliczyć stratę z lat ubiegłych: 3000 zł -500 zł (2016) -500 zł (2017) -500 zł (2018) = 1500 zł. x 19% = 285 zł. podatku? Czy takie wyliczenia są prawidłowe?
    Odpowiedz

Polecane promocje