Rozliczenie roczne z urzędem skarbowym to obowiązek każdego przedsiębiorcy w Polsce, niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wśród wielu dostępnych formularzy jest również PIT-36L. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, co to jest PIT-36L, jakiego podatku dotyczy i jak można szybko i sprawnie wypełnić tę deklarację.
Spis treści:
PIT-36L – co to?
Jako przedsiębiorca wypełniasz całkiem sporo formularzy podatkowych, takich jak PIT-11, PIT-4r czy PIT-2. Można się w tym naprawdę pogubić. Dlatego zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia co to jest PIT-36L i co to jest za podatek. Otóż deklaracja podatkowa PIT-36L to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Formularz ten przeznaczony jest dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, ale rozliczają ją na podstawie podatku liniowego.
Przypomnijmy, że przedsiębiorcy mają do wyboru kilka różnych sposobów opodatkowania. Są to: skala podatkowa, ryczałt ewidencjonowany i właśnie podatek liniowy. W zależności od wybranej opcji przedsiębiorca składa inną deklarację roczną. W przypadku ryczałtu jest to deklaracja PIT-28, przy skali podatkowej jest to PIT-36, a przedsiębiorcy na podatku liniowym wypełniają właśnie formularz PIT-36L. Dodajmy, że w przypadku podatku liniowego przychody opodatkowane są jednolitą stawką 19% bez względu na ich wysokość. Z tego względu wybór podatku liniowego jest korzystny przy dużych przychodach. Z drugiej strony przy wyborze formy opodatkowania należy wziąć pod uwagę, że podatek liniowy rozliczany w PIT-36L wiąże się z utratą prawa do większości ulg i odliczeń podatkowych. Niemniej w dalszym ciągu możesz skorzystać z takich ulg jak: ulga abolicyjna, odliczenie składki na ZUS oraz IKZE, czy składki na ubezpieczenie zdrowotne.
PIT-36L – dla kogo?
Nie będziemy ukrywać, że liczba najróżniejszych formularzy PIT może przyprawić o zawrót głowy. Stąd częste pytania przy takich deklaracjach jak PIT-36L, o to, dla kogo ona jest przeznaczona i kto ją składa. Powtórzymy zatem: formularz PIT-36L wypełniają przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek osobowych opodatkowanych podatkiem PIT, którzy rozliczają swoje dochody na zasadach podatku liniowego. Poza tym PIT-36L mogą również składać osoby, które rozliczają tzw. działy specjalnej produkcji rolnej, o ile wskazały one, że za rok 2023 chcą zostać opodatkowani 19% podatkiem.
Co ważne w przypadku podatku liniowego nie możesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
PIT-36L a emerytura i etat
A co w przypadku osób, które z jednej strony uzyskują przychody z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym, a z drugiej pracują na etacie lub pobierają emeryturę. W takim przypadku musisz złożyć dwie deklaracje roczne.
Po pierwsze będzie to formularz PIT-36L. Należy w nim wykazać przychody, koszty i dochód, jaki osiągasz w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.
Po drugie musisz jeszcze wypełnić PIT-36 lub PIT-37.
PIT-36L – do kiedy?
Kolejnym ważnym pytaniem związanym z deklarację PIT-36L jest kwestia do kiedy ten dokument należy wypełnić. Otóż w przypadku PIT-36L termin składania tego zeznania mija ostatniego dnia kwietnia, czyli w bieżącym roku jest to 30 kwietnia 2024 (wtorek).
I jeszcze jedna kwestia związana z PIT-36L, czyli do kiedy trzeba zapłacić podatek, jeśli wyjdzie niedopłata. Termin zapłaty takiego podatku również mija 30 kwietnia.
Między innymi z tego właśnie względu zalecamy, aby za rozliczenie PIT-36L wziąć się nieco wcześniej. W końcu nigdy nie wiesz, czy ostatniego dnia nie będzie jakiejś awarii czy innego wypadku losowego, który uniemożliwi ci złożenie deklaracji rocznej w terminie. Poza tym pod koniec kwietnia serwery systemu Twój e-PIT mogą być przeciążone, przez co będą pracować wolniej. W rezultacie stracisz mnóstwo czasu i nerwów, aby poprawnie wypełnić PIT-36L. A że liczy on 5 stron, na których znajdziesz całkiem sporo pozycji do uzupełnienia, możesz się z tym nieco namęczyć.
PIT-36L – jak wypełnić?
Jak już wspomnieliśmy, PIT-36L składa się z 5 stron i sekcji od A do T. Oto, czego one dotyczą:
- Sekcja A – Miejsce i cel składania zeznania
- Sekcja B – Dane identyfikacyjne
- Sekcja C – Informacje dodatkowe
- Sekcja D – Dochody/straty ze źródeł dochodów
- Sekcja E – Odliczenie dochodu zwolnionego, strat, składek na ubezpieczenia społeczne i kosztów kwalifikowanych oraz inne odliczenia
- Sekcja F – Ustalenie podstawy opodatkowania/straty
- Sekcja G – Obliczenie podatku
- Sekcja H – Odliczenia od podatku
- Sekcja I – Obliczenie zobowiązania podatkowego
- Sekcja J – Zaliczki oraz podatek
- Sekcja K – Podatek do zapłaty/nadpłata
- Sekcja L – Zryczałtowany podatek dochodowy
- Sekcja M – Odsetki
- Sekcja N – Dochody (przychody)
- Sekcja O i P – Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji podatku publicznego
- Sekcja Q – Informacje o załącznikach
- Sekcja R – Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty
- Sekcja S – Karta Dużej Rodziny
- Sekcja T — Podpis
Sporo tego, prawda? Na szczęście nie musisz wypełniać tego dokumentu samodzielnie. Zamiast tego możesz skorzystać z różnych opcji rozliczenia PIT-36L przez internet. Dzięki tej drugiej opcji nie musisz zastanawiać się, jak obliczyć należną zaliczkę i które pola musisz wypełnić. A jak rozliczyć PIT przez internet? Możesz skorzystać z oficjalnego serwisu Twój e-PIT. Po zalogowaniu uzyskasz dostęp do wstępnie wypełnionej deklaracji rozliczeniowej. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ pozostaje ci tylko prowadzonych kilku informacji. Poza tym, jeśli chcesz skorzystać z ulg, musisz dodać je osobno. Niemniej dzięki Twój e-PIT wypełnienie deklaracji przebiega o wiele szybciej, a już na pewno jest wygodniejsze niż ręczne wypełnianie PIT. Do tego za pomocą tego serwisu możesz przesłać swoją deklarację PIT-36L do urzędu skarbowego.
I jeszcze jedna ważna uwaga. Serwis Twój e-PIT jest dostępny od 15 lutego 2024. Zatem w sumie masz aż 2,5 miesiąca na złożenie rocznej deklaracji.
PIT-36L – jak złożyć?
Załóżmy, że wypełniłeś już PIT-36L zgodnie z omówionym wzorem. Teraz musisz dostarczyć ten dokument do urzędu skarbowego. Przyjrzyjmy się zatem, czy PIT-36L można złożyć papierowo czy przez internet.
Zacznijmy od tego, że obie metody dostarczenia PIT-36L do urzędu skarbowego są dozwolone. Jeśli chcesz, możesz taki dokument wypełnić ręcznie lub za pośrednictwem platformy online. Następnie tak przygotowany formularz możesz zanieść do swojego urzędu lub przesłać go pocztą. W tym drugim przypadku koniecznie wybierz list polecony, aby otrzymać potwierdzenie wysłania dokumentów w terminie.
A jak wysłać PIT-36L elektronicznie?
Jak złożyć PIT-36L elektronicznie?
Jeśli wolisz złożyć PIT-36L drogą elektroniczną, skorzystaj z platformy Twój e-PIT. Przygotowany tam dokument sprawdź, podpisz, a następnie zleć jego wysyłkę do urzędu skarbowego. I to wszystko.
Na koniec pobierz jeszcze UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Ten dokument znajdziesz w zakładce „Moje Centrum Podatnika”. A po co ci on? UPO stanowi potwierdzenie, że PIT-36L został poprawnie wysłany do urzędu skarbowego. Co ważne, nie jest to jednoznaczne z potwierdzeniem, że sam dokument został poprawnie wypełniony. To dopiero zostanie zweryfikowane przez urząd, a w razie błędów będziesz musiał dosłać korektę rozliczenia PIT-36L. Jeśli obawiasz się, że faktycznie mogło dojść do jakiejś pomyłki, zawczasu dowiedz się, jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył PIT.
Podsumowanie: PIT-36L – co to jest?
Deklaracja PIT-36L to formularz przeznaczony dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie podatkiem liniowym, charakteryzującym się jednolitą stawką 19%. Jest to opcja korzystna przy większych przychodach, jednak należy pamiętać, że podatek liniowy ogranicza możliwość korzystania z większości ulg i odliczeń. PIT-36L składają przedsiębiorcy oraz wspólnicy spółek osobowych, którzy dla swoich dochodów wybrali właśnie tę formę opodatkowania. Jednocześnie w przypadku deklaracji PIT-36L nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Dla osób łączących działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo z etatem lub emeryturą konieczne jest złożenie dodatkowego PIT-36 lub PIT-37, zależnie od źródła pozostałych dochodów.
Termin na złożenie PIT-36L to 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Formularz PIT-36L składa się z 5 stron, które można wypełnić ręcznie lub elektronicznie, np. korzystając z serwisu Twój e-PIT, który udostępnia wstępnie wypełnione formularze i ułatwia proces rozliczenia. PIT-36L można złożyć osobiście, wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym, aby mieć potwierdzenie wysłania w terminie) lub elektronicznie poprzez platformę Twój e-PIT. Elektroniczne złożenie deklaracji jest wygodne i szybkie, a po jego zakończeniu należy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które potwierdza wysłanie dokumentu do urzędu skarbowego. Jednak nie jest równoznaczne z potwierdzeniem bezbłędnego wypełnienia formularza.
Komentarze i opinie użytkowników