Wypełniłeś PIT i wysłałeś go do urzędu skarbowego w terminie? W teorii nie pozostaje ci nic innego, jak czekać na ewentualny zwrot. Jeśli jednak wysyłałeś PIT pocztą lub online, możesz się zastanawiać, jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony przez urząd skarbowy. Na szczęście jest to bardzo prosta czynność, która zajmie ci dosłownie chwilkę. Przyjrzyjmy się zatem, jak sprawdzić status rozliczenia PIT i gdzie sprawdzić PIT rozliczony przez urząd.
Spis treści:
Jak sprawdzić, czy mój PIT dotarł do urzędu skarbowego?
Na rozliczenie podatków za 2023 rok masz czas aż do 30 kwietnia 2024. Jeśli jednak lubisz szybko załatwiać sprawy z urzędem skarbowym, zapewne postarasz się złożyć PIT jak najszybciej. A jeśli należysz do osób niecierpliwych, pewnie od razu zaczniesz zastanawiać się, czy urząd skarbowy rozliczył już twoją deklarację oraz, czy wszystkie podane przez ciebie informacje są prawidłowe. Przyjrzymy się zatem, jak sprawdzić status PIT i jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony przez urząd skarbowy. Na początek zajmijmy się kwestią tego, jak sprawdzić, czy doszedł twój PIT do urzędu skarbowego.
Jeśli roczne rozliczenie osobiście zaniosłeś do urzędu skarbowego, to sprawa jest prosta. Zwłaszcza jeśli przygotowałeś dokument w dwóch egzemplarzach, a na jednym z nich dostałeś pieczątkę, potwierdzającą, że złożyłeś PIT-37 w swoim urzędzie skarbowym.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku PIT-ów dostarczanych pocztą lub online. Jak w takich przypadkach sprawdzić status twojego PIT-u? Upraszczając, wszystko możesz zweryfikować przez internet lub telefonicznie. Jeśli nie czujesz się pewnie, korzystając z komputera, zawsze możesz zadzwonić do „swojego” urzędu skarbowego, by zapytać, czy twoja deklaracja dotarła i na jakim etapie jej weryfikacji są urzędnicy.
Jednak mimo wszystko najszybciej dowiesz się, jaki status ma twój rozliczony PIT, gdy wykorzystasz do tego internet i serwis rządowy „Twój e-PIT”. Dodajmy, że jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT przez internet, to właśnie ten system do tego służy.
Po pierwsze, jeśli robisz roczne rozliczenie podatku poprzez „Twój e-PIT”, otrzymasz z urzędu skarbowego informację o tym, że twoja deklaracja do nich dotarła. A mówiąc dokładniej, otrzymasz UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. UPO to po prostu numer, jaki nadawany jest, aby poświadczyć poprawne przyjęcie deklaracji podatkowej przez organ podatkowy. Z tego względu, jeśli wysyłka PIT, np. PIT-28, zakończyła się sukcesem, otrzymasz UPO. Co więcej, twojej sprawie PIT zostanie nadany status 200.
A co dokładnie oznacza status 200 w przypadku PIT? Tylko i aż to, że twoja deklaracja dotarła do urzędu skarbowego i została przez niego przyjęta. Nie oznacza to jednak, że jest bezbłędna. Poprawność przeprowadzonych przez ciebie rozliczeń dopiero zostanie przez urząd skarbowy sprawdzona. Jednak mając status 200, wiesz, że na ten moment nic więcej nie musisz robić. Po prostu pozostaje ci czekać na ewentualny zwrot podatku lub na informację o błędach i konieczności ich poprawienia. Jednak jeśli wszystko wypełniłeś poprawnie, a żaden zwrot ci się nie należy, to już więcej nic nie będziesz musiał robić, aż do następnego roku i kolejnego rozliczenia rocznego.
Gdzie sprawdzić status PIT?
Wiesz już, co oznacza status PIT 200. Jednak to niejedyny status, jaki może otrzymać twoja sprawa w przypadku rozliczania deklaracji rocznej. Inne możliwe statusy to:
- status 401 – nie wszystkie pozycje w deklaracji zostały wypełnione,
- status 411 – negatywna weryfikacja deklaracji, taki status może pojawić się, jeśli tę samą deklarację wysłałeś 2 raz, np. pocztą i elektronicznie,
- status 412 – niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie,
- status 414 – błędne dane identyfikacyjne, np. PESEL, NIP lub kwota przychodu za poprzedni roku.
We wszystkich tych przypadkach musisz poprawić błędy i wysłać deklarację ponownie, dopóki nie otrzyma ona statusu 200. Oczywiście, jeśli twoja sprawa ma status 411, a ty faktycznie wysyłałeś wcześniej deklarację pocztą lub osobiście, nie podejmuj ponownych prób dostarczenia jej elektronicznie.
Dodajmy, że jeśli wysłałeś PIT do urzędu skarbowego elektronicznie, jak chcesz sprawdzić status swojej deklaracji, koniecznie przejrzyj swoją skrzynkę e-mail. To tam znajdziesz informację zwrotną w postaci UPO. Niemniej, jeśli natychmiast nie dostaniesz UPO, nie przejmuj się. Czasem na poświadczenie odbioru trzeba zaczekać nieco dłużej. Najczęściej wynika to z faktu, że wielu użytkowników korzysta w danym momencie z serwisu do rozliczania PIT online, przez co serwery są przeciążone. Dzieje się tak zazwyczaj zaraz po tym, jak większość pracodawców wysłała swoim pracownikom PIT-11 lub przed upływem terminu składania deklaracji rocznej, czyli pod koniec kwietnia. Z tego też względu nie czekaj na ostatnią chwilę z rozliczeniem się z urzędem skarbowym. Zrób to odpowiednio wcześniej, aby nie musieć przejmować się tym, gdy nagle zabraknie ci prądu, będzie awaria internetu, popsuje ci się komputer lub po prostu serwery serwisu Twój e-PIT będą przeciążone.
Kiedy urząd skarbowy rozliczy PIT?
Wiesz już, co oznacza status 200 w przypadku PIT. Jeśli właśnie taka adnotacja widnieje przy twojej sprawie, pozostaje ci czekać na to, kiedy urząd skarbowy rozliczyć twój PIT. Jest to szczególnie ważne, jeśli z deklaracji PIT wynika, że nadpłaciłeś podatek i teraz czekasz na jego zwrot. Ile zatem musisz czekać na swoje pieniądze?
W przypadku deklaracji PIT składanej w firmie papierowej urząd skarbowy ma aż 3 miesiące na zwrot nadpłaconego podatku. Jednak jeśli deklarację przesłałeś online, pieniądze powinny pojawić się na twoim koncie maksymalnie po 45 dniach. Jest to na pewno jedna z wielu zalet rozliczania PIT online.
Co jednak ważne, jeśli już wysłałeś do urzędu skarbowego deklarację PIT w formie papierowej, nie wysyłaj jej ponownie przez internet. Nic to nie da i nie otrzymasz zwrotu podatku wcześniej. Wszystko dlatego, że deklaracje PIT online nie mają pierwszeństwa przed papierowymi. Oznacza to, że urząd skarbowy zabiera się za ich analizowanie zgodnie z kolejnością, w jakiej zostały one dostarczone. Poza tym, jeśli w systemie urzędu skarbowego została już odnotowana twoja papierowa deklaracja PIT za 2023 rok, nie będziesz w stanie przesłać tej samej deklaracji elektronicznie. Po prostu zostanie jej nadany status 411, ponieważ zostanie ona zweryfikowana negatywnie.
PIT status 200 – co dalej?
Wiesz już, że status 200 to bardzo dobra wiadomość. Jak sprawdzasz swój PIT rozliczony przez urząd skarbowy, to właśnie ten status oznacza, że twoja deklaracja, w tym ta, w której uwzględniłeś podatek od kryptowalut lub podatek od dochodów kapitałowych poprawnie dotarła do urzędu. Co teraz powinieneś zrobić? Po prostu pobierz UPO z numerem swojej sprawy. I to tyle. Teraz możesz czekać na zwrot nadpłaconego podatku lub informację o ewentualnych błędach związanych z rozliczeniem rocznym. Oczywiście, jeśli otrzymasz pieniądze na wskazane przez ciebie konto bankowego, możesz uznać, że twoje rozliczenie było poprawne. Pamiętaj jednak, aby UPO zachować na wypadek ewentualnej kontroli. Możesz trzymać ten dokument na dysku komputera lub go wydrukować i przechowywać w bezpiecznym miejscu z innymi ważnymi dokumentami.
Jak można sprawdzić status rozliczenia PIT?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić PIT rozliczony przez urząd skarbowy? Możesz zrobić to na kilka sposobów, ale najwygodniej jest zalogować się do serwisu Twój e-PIT. Jednak, aby było to możliwe, musisz zalogować się poprzez Profil Zaufany, aplikację mObywatel, lub poprzez weryfikację danych rozliczeniowych.
PIT online – kiedy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?
Obecnie, jak widzisz, można sprawdzić status rozliczenia PIT przez internet. To jednak niejedyne udogodnienia, z jakich możesz skorzystać. Przez internet może wysłać swoją deklarację PIT do urzędu skarbowego. A co więcej, w niektórych przypadkach nawet takiej deklaracji nie będziesz musiał wypełnić, ponieważ urząd zrobi to za ciebie. Jak to możliwe? Wystarczy, że zalogujesz się do oficjalnego serwisu Twój e-PIT. Tam od 15 lutego 2024 czeka już na ciebie twoja deklaracja, która jest wstępnie wypełniona. Wystarczy ją przejrzeć w poszukiwaniu ewentualnych błędów, zatwierdzić i zlecić jej wysyłkę do urzędu skarbowego.
Jest jednak jedno zastrzeżenie. Jeśli przy rozliczaniu PIT chcesz skorzystać z przysługujących ci ulg, musisz je osobno dodać w załączniku PIT/O. Niestety system nie robi tego automatycznie, także nie zapomnij o tym kroku.
Dodajmy jeszcze, że z serwisu Twój e-PIT, w którym samodzielnie i za darmo rozliczysz się z urzędem skarbowym, możesz skorzystać, jeśli w ramach rocznego rozliczenia wypełniasz następujące deklaracje:
- PIT-28,
- PIT-36,
- PIT-36L,
- PIT-37,
- PIT-38,
- oświadczenie PIT-OP,
- informacja PIT-DZ.
Do rozliczenia się poprzez Twój e-PIT będziesz potrzebował danych, aby zalogować się do systemu, czyli Profilu Zaufanego bądź aplikacji mObywatel. Do tego niezbędne będą twoje dane, takie jak PESEL, data urodzenia i adres zamieszkania. Poza tym będziesz potrzebował PIT-11, który otrzymasz od swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Ponadto przygotuj informacje o przychodzie z 2022 i 2023 roku, które posłużą do weryfikacji twojej tożsamości. Co ważne, poprzez Twój e-PIT możesz skorzystać, również, gdy rozliczasz się ze współmałżonkiem.
Podsumowanie: Rozliczenie PIT – jak sprawdzić status?
Czy należysz do osób, którym coroczne rozliczenie z urzędem skarbowym spędza sen z powiek? W końcu progi podatkowe w Polsce i mnogość formularzy, o niewiele mówiących nazwach, takich jak PIT-2, mogą przyprawić o ból głowy. A może wprost przeciwnie, już nie możesz doczekać się, by odzyskać zwrot nadpłaconego podatku? Jednak bez względu na powód, warto wiedzieć, gdzie sprawdzić status deklaracji PIT. Na szczęście sprawa jest prosta. Jeśli przesłałeś deklarację do urzędu skarbowego i nie wiesz, jak sprawdzić status PIT, to wystarczy, że zalogujesz się na serwis Twój e-PIT. Jeśli twój PIT dotarł do urzędu, otrzyma on status 200. Jednak taki status PIT nie oznacza, że poprawnie rozliczyłeś dokument, tylko że został on przyjęty przez urząd. Zatem może się okazać, że i tak będziesz musiał nanieść jakieś korekty. Niemniej, widząc status 200, pobierz na swój komputer UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. I to wszystko. Teraz możesz czekać na zwrot podatku Powodzenia!
Źródła:
Komentarze i opinie użytkowników