Jak rozliczyć PIT przez internet?

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT pierwszy raz przez internet? Obecnie nie ma w tym nic trudnego, choć różne progi podatków w Polsce i dostępne formularze mogą początkowo komplikować sprawę. Jednak dzięki serwisowi Twój e-PIT zajmie ci to dosłownie kilka minut. Co więcej, cały proces jest całkowicie darmowy, wygodny i intuicyjny. Dlatego też sprawdź, jak samemu rozliczyć PIT przez internet.

Gdzie rozliczyć PIT online?

Obecnie rozliczanie PIT jest prostsze niż kiedykolwiek. Wszystko dzięki temu, że od kilku lat możesz rozliczyć podatek online. A gdzie dokładnie możesz rozliczyć PIT przez internet? Opcji jest naprawdę sporo. Gdy wpiszesz w wyszukiwarkę Google zapytanie „gdzie rozliczyć PIT online”, znajdziesz mnóstwo stron z programami do PIT, które pomogą ci w wypełnieniu odpowiednich formularzy. Następnie będziesz mógł je przesłać do właściwego urzędu skarbowego przez internet bądź wydrukować i dostarczyć je do urzędu osobiście.

Jednak jeszcze prostszym sposobem na to, jak rozliczyć PIT przez internet, jest skorzystanie ze specjalnej usługi Twój e-PIT, która dostępna jest na rządowym portalu podatki.gov.pl. Dzięki niej będziesz w stanie samodzielnie i zupełnie za darmo rozliczyć się z podatku za ubiegły rok. Obecnie za pośrednictwem Twój e-PIT możesz złożyć zeznania:

Co ważne, możliwość rozliczenie PIT poprzez Twój e-PIT jest dostępna od 15 lutego 2024. To właśnie od tego dnia w serwisie dostępne są niezbędne dokumenty wstępne, wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki temu masz dostęp do gotowego formularza, więc wystarczy przejrzeć zawarte w nim dane i je zaakceptować. Pod tym względem kwestia PIT i tego, jak rozliczyć się przez internet jeszcze nigdy nie była tak prosta.

Jednocześnie musisz mieć na uwadze, że jak wypełniasz i wysyłasz PIT przez internet przez Twój e-PIT, we wstępnie wypełnionych deklaracjach będzie brakować niektórych ulg i odliczeń. Oznacza to, że będziesz musiał dodać je samodzielnie.

A jak wypełnić PIT online za pomocą usługi Twój e-PIT? W tym celu zaloguj się do serwisu poprzez Profil Zaufany lub aplikację mObywatel.

Wiesz już, gdzie najlepiej rozliczyć PIT online. Czas przyjrzeć się, jak rozliczyć PIT przez internet krok po kroku.

Jak rozliczyć PIT online?

Nie da się ukryć, że kwestia tego, jak wypełnić PIT online, niejednej osobie spędza sen z powiek. Jednak od podatków nie da się uciec, zatem im szybciej się za to zabierzesz, tym lepiej. A zanim przejdziemy do konkretów, czyli omówienia, jak złożyć PIT przez internet, przyjrzymy się, czym w ogóle PIT jest.

Otóż PIT to przede wszystkim podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak to pojęcie odnosi się także do deklaracji rozliczeniowej, którą jako podatnik musisz złożyć. Co więcej, deklaracji PIT jest kilka rodzajów, o niewiele mówiących nazwach, takich jak PIT-2, PIT-11, PIT-27, PIT-36, czy PIT-37. Jednak do najpopularniejszych należą: PIT-37, za pomocą którego rozliczasz roczne zarobki oraz PIT-36, który przeznaczony jest dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Dlatego też na początku musisz zorientować się, z jakiego PIT-u musisz skorzystać.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jak chcesz złożyć PIT online, musisz zalogować się do systemu Twój e-PIT poprzez Profil Zaufany bądź aplikację mObywatel. Po przejściu do systemu będziesz mógł skorzystać z opcji złożenia PIT-u. Co ważne, system sam zaciągnie dane dotyczące twoich przychodów. Dodatkowo będziesz mógł wybrać, czy rozliczasz się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem. Ta druga opcja również jest prosta. Wystarczy, że podasz dane współmałżonka, a system pobierze odpowiednie informacje podatkowe. Jak chcesz wysłać taki PIT przez internet, musisz tylko zweryfikować, czy zawarte w formularzu informacje się zgadzają. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zlecić wysyłkę dokumentu do urzędu skarbowego.

Jak odliczyć ulgi podatkowe w PIT?

Jak wypełniasz PIT przez internet, a przysługują ci ulgi podatkowe, musisz wykazać je na dodatkowym dokumencie. Służy do tego formularz PIT/O, który dołączysz do swojego rozliczenia rocznego. A jak wypełnić taki dokument?

W serwisie Twój e-PIT wystarczy wybrać załącznik PIT/O, a następnie kliknąć opcję „Dodaj lub zmień ulgi”. Gdy dodasz poszczególne ulgi, zostaną one automatycznie zsumowane.

Zastanawiasz się, jak odliczyć internet od PIT? Zrobisz to dokładnie w taki sam sposób, który opisaliśmy powyżej. Opcję tę znajdziesz w części B w polu 27 lub 28, która jest w załączniku PIT/O. 

Jak wysłać PIT przez internet?

Masz już gotowy PIT i zastanawiasz się, jak wysłać go przez internet? Nie ma w tym nic trudnego. Gotowy formularz wyślesz za pośrednictwem serwisu Twój e-PIT. Wystarczy, że po sprawdzeniu wszystkich danych wybierzesz odpowiednią opcję.  

Jak sprawdzić swój PIT online?

Odkąd kilka lat wprowadzono możliwość wypełniania PIT online za pośrednictwem serwisu rządowego, coroczny obowiązek rozliczania podatków stał się prostszy. Jednak, aby móc skorzystać z tej opcji, najpierw Krajowa Administracja Skarbowa musi przygotować dla ciebie odpowiednie dokumenty. Jak zatem możesz sprawdzić swój PIT przez internet?

Jak chcesz sprawdzić swój PIT online, najpierw musisz zaczekać do 15 lutego 2024. To dopiero w tym dniu odpowiednie formularze powinny być gotowe. Wtedy możesz zalogować się do serwisu Twój e-PIT, gdzie będziesz mógł złożyć PIT online. Aby zalogować się do serwisu, wykorzystaj swój Profil Zaufany lub aplikację mObywatel.

Co jest potrzebne do rozliczenia PIT przez internet?

Obecnie rozliczenie PIT przez internet jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej musisz podsiadać kilka informacji, aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie.

Po pierwsze potrzebujesz danych, aby zalogować się do serwisu Twój e-PIT. Do tego posłuży ci m.in. Profil Zaufany, aplikacja mObywatel, e-Dowód, bankowość elektroniczna lub katalog danych uwierzytelniających.

Po drugie, przygotuj takie informacje jak przychód za rok 2022 i 2023. Służą one do weryfikacji Twojej tożsamości jako podatnika. Przyda ci się także PIT-11 od twojego pracodawcy, aby sprawdzić dane, które znajdują się w systemie.

Po trzecie, będziesz potrzebować swojego numeru PESEL, datę urodzenia i adres zamieszkania.

Poza tym, jeśli rozliczasz się ze współmałżonkiem, będziesz potrzebować jego lub jej danych, w tym przychodu za lata 2022 i 2023. Do tego potrzebne będą dane dzieci, jeśli je posiadasz. Musisz także wiedzieć, z jakim urzędem skarbowym się rozliczasz.

Kto może złożyć PIT przez internet?

Usługa Twój e-PIT dostępna jest dla osób rozliczających się na formularzu PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36, PIT-36L. Oznacza to, że z tej usługi mogą skorzystać osoby, które:

  • pracują w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, lub umowę o dzieło,
  • chcą rozliczyć podatek od dochodów kapitałowych,
  • są osobami fizycznymi, które osiągają przychody z najmu,
  • prowadzą działalność gospodarczą,
  • osiągają przychody ze specjalnej produkcji rolnej.

Jeśli należysz do jednej z tych grup, możesz zacząć szukać informacji, jak złożyć PIT online. 

Kiedy można rozliczyć PIT przez internet?

Jak chcesz wysłać PIT online za pośrednictwem serwisu Twój e-PIT, musisz zaczekać, aż Krajowa Administracja Sądowa przygotuje dla ciebie wstępne dokumenty. Zatem od kiedy dostępne są PIT-y online? Otóż możliwość rozliczenia się online nastąpiła 15 lutego 2024 roku. To od tego dnia możesz zalogować się do systemu, zatwierdzić swój PIT, nanieść w nim zmiany, a następnie wysłać go do urzędu.

Do kiedy można wysłać PIT przez internet?

Niemniej ważna od pytania, jak wysłać PIT przez internet, jest kwestia tego, do kiedy musisz to zrobić. Otóż ostatecznym terminem rozliczenia się z urzędem skarbowym jest w tym przypadku 30 kwietnia 2024. Jednak nie zalecamy zostawiać tego na ostatnią chwilę. Po pierwsze, im później złożysz formularz PIT za 2023 rok, tym później otrzymasz ewentualny zwrot podatku. Po drugie, musisz liczyć się z tym, że pod koniec kwietnia przydarzy się jakaś awaria lub inne zdarzenie losowe, przez które nie złożyć PIT w terminie. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, poszukaj informacji, jak rozliczyć się z PIT przez internet i zrób to w dogodnym dla siebie momencie.

Jak sprawdzić, czy PIT dotarł do urzędu skarbowego przez internet?

Wypełniłeś i wysłałeś PIT online, ale chcesz się sprawdzić, czy PIT przez internet doszedł prawidłowo? Nie ma w tym nic trudnego. Po pierwsze po tym, jak wysłałeś rozliczenie PIT przez internet, powinieneś otrzymać UPO. Co to jest? Otóż UPO to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które ma postać pliku PDF. Taki dokument stanowi oficjalne potwierdzenie poprawnie złożonej deklaracji elektronicznej.

Pamiętaj jednak, że otrzymanie UPO nie oznacza, że w samym zeznaniu nie ma błędów.

PIT przez internet – kiedy zwrot?

Zrobiłeś rozliczenie PIT przez internet i zastanawiasz się, ile czeka się na zwrot? Jeśli taki zwrot ci się należy, a formularz PIT wypełniłeś i wysłałeś poprawnie, otrzymasz pieniądze w ciągu 45 dni od złożenia zeznania online. Jest to o tyle ważne, że składając PIT w formie papierowej, na taki zwrot będziesz musiał czekać nawet do 3 miesięcy, czyli 2 razy dłużej. Dlatego też, od kiedy tylko można wysłać PIT przez internet, warto t robić. 

Podsumowanie: Jak rozliczyć PIT online – instrukcja krok po kroku

Pierwsze miesiące nowego roku to już tradycyjnie czas na rozliczenie PIT. Na szczęście w ostatnich latach jest to łatwiejsze, wygodniejsze i bardziej intuicyjne niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarcz, że zalogujesz się do serwisu Twój e-PIT, gdzie znajdziesz wstępnie przygotowany formularz. Możesz wysłać go od razu do urzędu skarbowego lub uzupełnić informacje o ulgach, dodając załącznik PIT/O. Opcja rozliczenia PIT-u online dostępna jest w przypadku formularzy PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, oświadczenia PIT-OP oraz informacji PIT-DZ. Co ważne, jeśli chcesz wypełnić PIT online, musisz pamiętać o kilku terminach. Pierwszym z nich jest 15 lutego 2024. To od tego dnia będziesz miał możliwość wypełnianie PIT-u przez serwis Twój e-PIT. Drugim z terminów jest 30 kwietnia 2024, do którego musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym. Po wysłaniu odpowiednich formularzy powinieneś dostać UPO, czyli potwierdzenie, że twój PIT poprawnie dotarł do urzędu. A jeśli liczysz na zwrot, pieniądze powinny znaleźć się na twoim koncie w ciągu 45 dni. A jeśli się niecierpliwisz, dowiedź się, jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył PIT. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy dokładnie możesz spodziewać się upragnionego przelewu.

Źródła: 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!