Jak wypełnić PIT-2 i do kiedy go złożyć?

Jak wypełnić PIT-2 i do kiedy go złożyć?

Nie da się ukryć, że coroczny zwrot nadpłacanego podatku, to całkiem przyjemny zastrzyk gotówki. Niemniej taki zwrot oznacza, że przez cały rok płaciłeś większy podatek, niż powinieneś. Innymi słowy, wypłata, którą otrzymywałeś na konto, była mniejsza od kwoty, którą faktycznie powinieneś dostawać. Dlatego też, jeśli bardziej cenisz sobie wyższe wpływy na konto w miesiącu, zamiast zwrotu nadpłaconego podatku raz do roku, to mamy dla ciebie rozwiązanie. Polega ono na złożeniu u pracodawcy specjalnego oświadczenia PIT-2. Co to jest? Jak taki PIT-2 wypełnić? Kiedy składamy PIT 2 i gdzie go złożyć? Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące PIT-2 i przekonaj się, o co w tym chodzi.

Co to jest PIT-2?

Zastanawiasz się, po co składać PIT-2? To całkiem zasadne pytanie, ponieważ od stycznia 2023 zmieniła się funkcja tego oświadczenia. Zatem, co to obecnie jest PIT-2 i kogo dotyczy? Przede wszystkim PIT-2 to określenie na formularz, który nazywa się „Oświadczenia/Wnioski podatnika do celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy osób fizycznych”. Składając taką deklarację w postaci PIT-2 zmniejszasz zaliczkę na podatek, czyli otrzymujesz co miesiąc wyższą pensję. Czy warto zatem złożyć PIT-2? Ile na rękę więcej otrzymasz? Miesięcznie może być to nawet 300 zł więcej. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ 300 zł to 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli 3600 zł.

Co ważne, jak chcesz wypisać PIT-2, możesz zrobić to w przypadku maksymalnie 3 pracodawców jednocześnie. Wówczas owe 300 zł jest dzielone pomiędzy nimi na 3 części. W praktyce wygląda to następująco:

 • jeden płatnik – 300 zł,
 • dwóch płatników – po 150 zł każdy,
 • trzech płatników – po 100 zł każdy.

Oznacza to, że u każdego z tych pracodawców twoja wypłata będzie większa właśnie o taką sumę, co daje łącznie 300 zł, które zamiast na poczet podatku idą do twojej kieszeni.

Wiesz już, czym jest PIT-2. A po co go składać? Przede wszystkim po to, aby nie nadpłacać podatku i dzięki temu otrzymywać co miesiąc większe wynagrodzenie. Po prostu zamiast zwrotu podatku przy okazji rocznego rozliczenia już dziś dostajesz wyższą wypłatę.

Przyjrzyjmy się teraz, kto musi składać PIT-2.

PIT-2 – kto składa?

Zajmijmy się teraz kwestią PIT-2 a tym, kto musi taką deklarację złożyć. Zwłaszcza że przepisy, które obowiązują od 2023 roku, poszerzyły grupę podatników do tego uprawnioną. Oznacza to, że obecnie tym, kto składa PIT-2 może być:

 • osoba zatrudniona na etacie,
 • zleceniobiorca,
 • wykonawca dzieła,
 • menedżer na kontrakcie,
 • osoba odbywająca praktykę absolwencką lub staż uczniowski.

Ponadto, z opcji tej mogą skorzystać także osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, o ile rozliczają się według skali podatkowej (warto przy tej okazji sprawdzić progi podatków w Polsce). A gdzie tacy przedsiębiorcy mogą złożyć PIT-2? Oczywiście u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. A kiedy składa się PIT-2? Sprawdźmy to. 

A gdzie składać PIT-2? Oczywiście u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. A gdzie przechowywać PIT-2? Po tym jak złożysz go u pracodawcy, może być on przechowywany w dokumentacji płacowej, a pracodawca nie musi dostarczać go do urzędu skarbowego.

PIT-2 – kiedy składać?

Zastanawiasz się, kiedy wypełnić PIT-2? W końcu PIT-y, takie jak PIT-37 czy PIT-28 należy składać do 30 kwietnia danego roku. Przede wszystkim powinno to nastąpić przed rozpoczęciem pracy u danego pracodawcy. Jednak możesz zrobić to także w trakcie roku. Oznacza to, że jak chcesz uzupełnić PIT-2 to możesz zrobić to w dowolnym momencie. A od kiedy obowiązuje taka deklaracja? Twój pracodawca lub zleceniodawca musi uwzględnić twoje oświadczenie najpóźniej w miesiącu kolejnym po miesiącu, w którym złożyłeś u niego PIT-2.

Możesz się także zastanawiać, czy PIT-2 składa się co roku. Co do zasady nie ma takiej potrzeby, ponieważ PIT-2 obowiązuje do odwołania. Oznacza to, że jeśli w jednym roku złożyłeś PIT-2, to będzie on obowiązywał również w latach kolejnych. Jest jednak jeden wyjątek od tej zasady. Dotyczy on oświadczeń odnośnie do niepobierania zaliczek na podatek w danym roku. Czy w takim przypadku PIT-2 trzeba składać co roku? Tak, o ile chcesz, aby owe zaliczki na podatek nie były pobierane w roku następnym. Wówczas co roku należy od nowa wypełnić i złożyć PIT-2. 

PIT-2 – jak wypełnić?

PIT-2 jak uzupełnić? Oto jest pytanie. Zwłaszcza że PIT-2 ma aż 10 sekcji, więc warto przyjrzeć się, co należy zaznaczyć w każdej z nich. Zatem przejdźmy do omówienia PIT-2 i tego, jak wypełnić go krok po kroku:

 • Część A i B: podaj swoje dane oraz dane płatnika, czyli swojego pracodawcy lub zleceniodawcy, któremu składasz oświadczenie PIT-2.
 • Część C: wypełniasz, jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło i nie chcesz korzystać z miesięcznego odliczania kwoty zmniejszającej podatek, jak chcesz poprawnie wypełnić PIT-2, musisz wskazać, o jaką część kwoty ma być obniżona zaliczka na podatek dochodowy (o 1/12 przy jednej umowie, o 1/24 przy dwóch umowach, o 1/36 przy trzech umowach).
 • Część D: wypełniasz, jeśli masz prawo do renty lub emerytury, przy czym w polu nr 9 możesz zaznaczyć, że rezygnujesz ze stosowania pomniejszenia, czyli pracodawca ma odliczać kwotę wolną od podatku w wysokości 300 zł miesięcznie.
 • Część E: ta sekcja przeznaczona jest dla osób, które rozliczają się z małżonkiem lub jako rodzice samotnie wychowujący dziecko.
 • Część F: ta sekcja przeznaczona jest dla osób, które mieszkają poza miejscowością, w której znajduje się ich zakład pracy, przez co mogą stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów.
 • Część G: ta sekcja przeznaczona jest dla osób, które w trakcie roku chcą skorzystać z ulg, takich jak: ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, ulga dla pracujących seniorów.
 • Część H: ta sekcja przeznaczona jest dla osób, które mają mniej niż 26 lat i rezygnują z ulgi dla młodych lub chcą zrezygnować z pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.
 • Część I: ta sekcja przeznaczona jest dla osób, które wykonują pracę twórczą z przeniesieniem praw własności, a nie chcą, aby do obliczania wynagrodzenia stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodów.
 • Część J: tę sekcję wypełniasz, jeśli zakładasz, że w danym roku uzyskasz dochód mniejszy niż 30 000 zł (wysokość kwoty wolnej od podatku). Co jednak ważne, jeśli jednak przekroczysz kwotę 30 000 zł dochodu, najpewniej będziesz musiał dopłacić podatek w rozliczeniu rocznym. 

Wypełnienie takiego dokumentu może wydawać się skomplikowane, jak to niejednokrotnie bywa z formularzami PIT, takimi jak chociażby PIT-11. Niemniej, podany formularz to tylko wzór PIT-2. Jednak nie jest obowiązkowa forma postać tego, jak ma on wyglądać. Jeśli dany zakład pracy ma inne formularze, to też możesz ich używać, kiedy wypełniasz PIT-2. Nie ma to wpływu na to, jak rozliczyć PIT przez internet w przyszłości.

PIT-2 – jak wypełnić do 26. roku życia?

Wiesz już, jak uzupełnić PIT-2. A jak prawidłowo wypełnić PIT-2 w przypadku osób do 26. roku życia? W tym przypadku, jak wypełniasz PIT-2, interesuje cię głównie część H. Jest to sekcja, stanowiąca wniosek o niestosowanie ulgi dla osób, które mogą korzystać z preferencji. Możesz w niej wybrać opcję:

 • niestosowania ulg dla młodych – gdy nie skończyłeś 26. roku życia i zakładasz, że nie przekroczysz progu 85 528 zł dochodu,
 • niestosowania pracowniczych kosztów uzyskania przychodu.

Innymi słowy, jak chcesz wypisać PIT-2, a masz mniej niż 26 lat, stosujesz ten sam formularz, co osoby powyżej 26. roku życia. 

Co, jeśli nie złożę PIT-2?

Pytaniu o to, kto musi złożyć PIT-2, często towarzyszy wątpliwość, co się stanie, jeśli nie złożę PIT-2, choć mnie on dotyczy. Jednak nie masz się czego obawiać. Po prostu wypełnienie PIT-2 to twoje prawo, a nie obowiązek. A to oznacza, że w ogóle nie musisz składać PIT-2, jeśli uznajesz, że to, co ci on daje, nie ma dla ciebie znaczenia.

Podsumowanie: PIT 2 – co to jest i kto powinien złożyć taką deklarację?

PIT-2 to istotny dokument podatkowy, który daje możliwość zmniejszenia miesięcznych zaliczek na podatek i zwiększenia wynagrodzenia już w trakcie roku. Wypełnienie tego formularza będzie dla ciebie korzystne, jeśli cenisz sobie regularne, wyższe wpływy ze swojej pracy. PIT-2 mogą złożyć: osoby zatrudnione na etacie, zleceniobiorcy,  wykonawcy dzieła, menedżerowie na kontrakcie oraz osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski. Choć składanie PIT-2 nie jest obowiązkowe, to może przynieść korzyści finansowe dla tych, którzy chcą otrzymywać większe wynagrodzenie na bieżąco. Dlatego zachęcamy do zgłębienia tematu i skorzystania z możliwości, jakie daje PIT-2, aby lepiej zarządzać swoimi finansami. A jeśli akurat przygotowujesz się do corocznego rozliczania podatków, zapoznaj się dodatkowo, jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył PIT.

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!