Deklaracja PIT-4r to formularz, który może wydawać się kolejnym skomplikowanym dokumentem, który musimy wypełnić po zakończeniu starego roku. Jednak w rzeczywistości jest to narzędzie, które ułatwia życie zarówno przedsiębiorcom, jak i ich pracownikom, gwarantując przejrzystość i uporządkowanie w zakresie rozliczeń podatkowych. Sprawdźmy zatem, co to jest formularz PIT-4r, do kiedy jest płatny i jak wypełnić deklarację PIT-4r.
Spis treści:
PIT-4r – co to jest?
Formularz PIT-4r to deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy. Jest to forma rozliczenia podatkowego, za pomocą której płatnik (np. pracodawca) wykazuje sumy zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobranych od dochodów wypłaconych na rzecz pracowników, zleceniobiorców, czy innych osób fizycznych, które uzyskują przychody opodatkowane według skali podatkowej. Innymi słowy, dokument ten jest podsumowaniem kwot, które pracodawca przekazał do urzędu skarbowego z tytułu podatku dochodowego swoich pracowników. W przeciwieństwie do PIT-5, PIT-4r cały czas obowiązuje i należy dostarczać go do urzędu skarbowego w przewidzianym do tego terminie.
Co ważne, PIT-4r nie jest deklaracją, na podstawie której bezpośrednio płaci się podatek. Nie do tego służy PIT-4r. Zatem pytanie „kiedy płacimy podatek PIT-4r” jest bezzasadne, ponieważ sam podatek odprowadzany jest w momencie pobrania zaliczki od pracownika lub zleceniobiorcy. Deklaracje PIT-4r jedynie to potwierdza.
Dlaczego informacje o podatku wykazywanym w PIT-4r są istotne? Po prostu deklaracja PIT-4r odgrywa kluczową rolę w systemie rozliczeń podatkowych. Dzięki niej urząd skarbowy ma pełen obraz zaliczek na podatek dochodowy, które zostały już zapłacone przez pracowników za pośrednictwem płatnika. Umożliwia to sprawniejszą weryfikację deklaracji rocznych składanych przez podatników, a także przyspiesza proces zwrotu nadpłaconego podatku.
Wiesz już, czym jest PIT-4r i czego dotyczy ten formularz. Przyjrzyjmy się zatem jaki jest termin złożenia PIT-4r w urzędzie skarbowym.
PIT-4r – do kiedy?
Zastanawiasz się, do kiedy musisz wypełnić i wysłać PIT-4r? Otóż termin składania deklaracji PIT-4r jest ściśle określony przez przepisy podatkowe i przypada na koniec stycznia roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Oznacza to, że płatnicy, tacy jak pracodawcy czy zleceniodawcy, mają obowiązek zgłosić sumę pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za poprzedni rok do 31 stycznia. Warto o tym pamiętać, ponieważ inne deklaracje, takie jak PIT-36 należy wypełnić do końca kwietnia.
W tym miejscu jak zwykle przypominamy, że zostawianie złożenia deklaracji PIT-4r na ostatnią chwilę nie jest najlepszy pomysł. Jeśli większość płatników zacznie wysyłać formularz PIT-4r w ostatnim możliwym terminie, systemy online mogą mieć problem z płynnym przyjęciem wszystkich zgłoszeń. Do tego nagła awaria prądu czy dostępu do internetu również może uniemożliwić wysłanie PIT-4r na czas. Dlatego przygotuj wszystkie dokumenty odpowiednio wcześniej i oszczędź sobie stresu.
PIT-4r – dla kogo?
W przypadku deklaracji PIT-4r rodzi się jeszcze jedno ważne pytanie: kto ją składa? To zadanie spoczywa na barkach płatników, czyli tych, którzy wypłacają dochody osobom fizycznym, z których potem należy odprowadzić podatek dochodowy. Choć podobnie jak PIT-2 deklaracja ta dotyczy pracowników lub zleceniobiorców, to wypełnia ją zleceniodawca. Jednocześnie obowiązek ten nie dotyczy płatników podatku PIT, którzy opłacają zaliczki sami za siebie.
W praktyce oznacza to, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i zatrudniasz pracowników na umowę o pracę, umowę zlecenie czy też umowę o dzieło i wypłacasz im wynagrodzenia, to właśnie na tobie spoczywa obowiązek przygotowania i wysłania PIT-4r.
I jeszcze jednak kwestia. Choć deklaracja PIT-4r dotyczy zaliczki na podatek dochodowy, jaka była odprowadzana na rzecz podatnika, to jako płatnik nie musisz wysłać takiej deklaracji podatnikowi. Dokument ma po prostu w stosownym terminie trafić do urzędu skarbowego. Nie musisz również informować swoich pracowników czy zleceniobiorców, czy i kiedy dokładnie taki formularz wysłałeś.
PIT-4r – jak wypełnić?
Przejdźmy teraz do kwestii tego, jak wypełnić formularz PIT-4r. Zacznijmy od tego, że deklaracja składa się z 3 stron i sekcji od A do G:
- Sekcja A — Miejsce i cel składania deklaracji – podajesz nazwę urzędu skarbowego, do którego składasz deklarację oraz wskazujesz, czy składasz deklarację, czy jej korektę.
- Sekcja B – Dane identyfikacyjne płatnika – zaznaczasz, czy jesteś osobą fizyczną, czy też płatnikiem niebędącym osobą fizyczną, a także podajesz dane do identyfikacji (nazwisko, imię, datę urodzenia lub pełną nazwę firmy).
- Sekcja C – Wykaz należnych zaliczek na podatek dochodowy za poszczególne miesiące roku podatkowego – ta sekcja jest najbardziej wymagająca. Na początek podajesz w niej, liczbę podatników w poszczególnych miesiącach ubiegłego roku, za których odprowadzałeś podatek, o jakim jest mowa w PIT-4r.
- W tym miejscu możesz zastanawiać się, czy w PIT-4r wykazujemy osoby do 26 roku życia. Mowa oczywiście o pracownikach bądź zleceniobiorcach, w stosunku do których zastosowanie ma ulga dla młodych. A jako że przychody tych osób są zwolnione z podatku i nie pobierano od nich zaliczek na podatek, to nie wykazuje się ich w liczbie pracowników.
- Natomiast w kolejne wiersze tej sekcji PIT-4r musisz wpisać należne składki na podatek dochodowy za poszczególne miesiące. Jak to obliczyć? Musisz po prostu sumować zaliczki w danym miesiącu, które wynikały z progów podatków w Polsce.
- Sekcja D – Pomniejszenie podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek – w tym miejscu możesz wykazać kwoty pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego.
- Sekcja E – Podatek do wpłaty do urzędu skarbowego – są to informacje dotyczące kwoty podatku wpłat do urzędu skarbowego za poszczególne miesiące.
- Sekcja F – Wyjaśnienie dotyczące wpłat – w tym miejscu możesz wyjaśnić ewentualną różnicę pomiędzy kwotą pobranego podatku a kwotą wpłaconego podatku.
- Sekcja G – Podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczania i pobrania podatku – w tym miejscu podpisujesz wypełnioną deklarację.
- Jeśli nie wiesz, co wpisać w poszczególnych wierszach, skorzystaj z oficjalnych instrukcji, jakie możesz znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów.
Jak wysłać PIT-4r do urzędu skarbowego?
Załóżmy, że masz już przygotowany PIT-4r. Jak możesz go wysłać do urzędu skarbowego? Przede wszystkim deklarację PIT-4r wysyłasz wyłącznie online. W tym celu możesz skorzystać z oficjalnej platformy e-Deklaracje.
Podsumowanie: Podatek PIT-4r – co to jest?
PIT-4r to deklaracja, która podsumowuje zaliczki na podatek dochodowy pobrane od wypłacanych dochodów i przekazane do urzędu skarbowego przez płatnika. To również na płatniku spoczywa obowiązek wypełnienia PIT-4r. A do kiedy należy wysłać tę deklarację? Termin mija wraz z końcem stycznia, czyli 31 stycznia 2024 roku. Co ważne, dokument ten należy dostarczyć do urzędu skarbowego drogę elektroniczną.
Komentarze i opinie użytkowników