PIT-0 - czym jest i jak wypełnić?

PIT-0 - czym jest i jak wypełnić?

W polskim prawie podatkowym funkcjonuje instytucja PIT 0. Rozwiązanie to pojawiło sie w 2019 roku na mocy ustawy. Dzięki niemu osoby pracujące poniżej 26. roku życia mogą skorzystać z atrakcyjnej ulgi podatkowej. W tym artykule przyjrzymy mu się nieco bliżej. Sprawdź, co to jest PIT 0, kto powinien go wypełnić i na czym to polega. Zapraszamy do lektury.

PIT 0 – co to?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, co to PIT 0 i na czym polega jego rozliczenie. To ulga podatkowa przygotowana dla osób poniżej 26. roku życia, w tym m.in. studentom oraz młodym pracownikom, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. PIT zerowy pojawił się w Polsce w 2019 roku i uznawany jest za jeden z kluczowych postulatów z nowej piątki rządzącego wówczas w Polsce Prawa i Sprawiedliwości.

Ulga polega na zwolnieniu z opodatkowania osób, które mieszczą się w danym kryterium wiekowym oraz spełniają kilka innych kryteriów. PIT 0 dotyczy tylko:

  • umów o pracę;
  • umów zlecenia;
  • przychodów z pracy nakładczej;
  • przychodów ze stosunku służbowego;
  • przychodów ze stosunku pracy;
  • wybranych przychodów ze stażu uczniowskiego lub praktyki absolwenckiej.

Wiemy już, czym jest PIT 0, ile wynosi limit przy tego typu uldze? Zgodnie z obowiązującymi przepisami z ulgi może skorzystać osoba, która w skali roku zarabia do 85 528 złotych. Jeżeli młody pracownik nie przekroczy tego limitu, to może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Pod uwagę bierze się również datę otrzymania wynagrodzenia. Przykładowo, jeżeli stosunek pracy miał miejsce w 2023 roku, a wypłata wynagrodzenia miała miejsce w 2024 roku, to limit ulgi liczy się już na 2024 rok. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub zaufanym biurem rachunkowym.

Jeżeli jednak przychody są uzyskiwane w ramach innych umów i świadczeń, które nie zostały wymienione przez nas wcześniej, to wówczas obowiązkiem pracownika jest uiszczenie od nich pełnego podatku dochodowego zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Dokument PIT-0 składa się wraz z zeznaniem podatkowym, w tym m.in.: PIT-11PIT-28PIT-2, PIT-36 czy też PIT-37. Wiesz już, co to jest PIT zerowy, jednak warto dowiedzieć się, z czego dokładnie się składa. W załącznik wchodzi pięć kluczowych elementów. Zostały one oznaczone literami od A do E. Poszczególne części zawierają takie dane jak:

  • A - dane identyfikacyjne podatnika składającego PIT;
  • B - odliczenia od dochodu oraz darowizny przekazane na cele pożytku publicznego;
  • C - informacje o odliczeniach od podatku, w tym m.in.: ulgach na wychowanie dzieci lub wyszkolenie uczniów (wypełniają tylko podatnicy, których to dotyczy);
  • D - informacje dotyczące darowizn wraz z danymi identyfikacyjnymi osób obdarowanych;
  • E - informacje o uldze na dzieci (wypełniają tylko rodzice poniżej 26. roku życia).

Bardzo ważne jest to, aby dokument został wypełniony czytelnie, zgodnie ze wskazaniami widocznymi na formularzu oraz zgodnie ze stanem faktycznym. Jakiekolwiek nieprawidłowości będzie trzeba poprawić, co wydłuża czas ubiegania się o ulgę w ramach PIT 0. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie tego, jak wypełnić PIT 0 krok po kroku, warto skonsultować się z urzędnikiem Urzędu Skarbowego.

Kto musi wypełnić PIT 0?

Zanim przejdziemy do tego, jak złożyć PIT 0, dowiedzmy się, kto ma obowiązek wypełnienia tego załącznika do deklaracji podatkowej. Dokument ten powinna wypełnić osoba poniżej 26. roku życia, która chce skorzystać z ulgi podatkowej. Należy pamiętać o tym, że brak dodania tego załącznika do deklaracji sprawi, że młody pracownik nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania i będzie zobowiązany do pokrycia pełnej wysokości należnego podatku na rzecz Urzędu Skarbowego. Przy okazji dowiedz się też, jak sprawdzić, czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT złożony przez Ciebie w urzędzie lub w formie elektronicznej.

W określonych sytuacjach występuje obowiązek złożenia załącznika PIT-0. Sprawdźmy, kto musi składać PIT 0? Muszą zrobić to młode osoby, u których występują dwa rodzaje przychodów, czyli przychody podlegające zwolnieniu z opodatkowania oraz te niepodlegające zwolnieniu. Dodatkowo sytuacja obowiązkowego złożenia PIT-u zerowego występuje wtedy, gdy podatnik poniżej 26. roku życia zobowiązany jest do doliczenia do podatku lub dochodu kwoty poprzednich odliczeń, jeżeli prawo do nich zostało utracone.

Jak dodać PIT 0 do e-Deklaracji?

Wiesz już, jak rozliczyć PIT przez internet? Jeżeli w Twoim przypadku występuje taki obowiązek, to warto wiedzieć, jak dołączyć PIT 0 do e-Deklaracji. PIT 0 – jak wypełnić? Przede wszystkim dokument ten powinien być wypełniany jednocześnie z zeznaniem podatkowych i składany wspólnie. W aplikacji e-Deklaracje należy dodać załącznik do zeznania podatkowego poprzez wpisanie cyfry 1 wskazującej na liczbę dodawanych do zeznania formularzy. W części „Informacje o załącznikach” wpisuje się 1 przy polu „PIT/O”.

Zastanawiasz się jak dodać PIT 0 w podatki.gov w usłudze e-PIT? W tym wypadku należy przejść do zakładki ulgi i odliczenia. Z tego poziomu dodaje się lub zmienia ulgi. Wystarczy znaleźć ulgę dla osób pracujących poniżej 26. roku życia (PIT 0) i ją zaznaczyć. Następnie dodaje się załącznik. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z samouczka lub ze wsparcia urzędnika Urzędu Skarbowego.

PIT 0 – jak złożyć online?

Jak rozliczyć PIT 0 poprzez jego złożenie w formie online? Podatnik ma kilka możliwości. Wcześniej pisaliśmy już o tym, jak wypełnić PIT 0 z uwzględnieniem poszczególnych jego części. Dokument ten powinien zostać dodany jako załącznik do głównego zeznania podatkowego podatnika. W formie online można to zrobić poprzez programy rządowe takie jak e-PIT i e-Deklaracja. Oprócz tego starannie wypełniony wniosek można przesłać za pomocą programów księgowych.

Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają proces wyliczeń należności podatkowych wobec Urzędu Skarbowego oraz proces składania zeznania wraz z załącznikami. Po wyborze dowolnego z nich należy postępować zgodnie ze wskazaniami producenta. Z doświadczenia wiemy, że warto korzystać z oprogramowania od cenionych dostawców. W ten sposób zyskuje się gwarancję bezpieczeństwa danych oraz redukuje ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów w podatkach, co może mieć przykre konsekwencje. Wśród programu do wypełniania i wysyłania zeznań podatkowych znajdują się m.in.: e-pity, PITax.pl czy PIT Pro. Alternatywą jest skorzystanie z usług biura rachunkowego, które dokona wyliczeń i wypełni formularz PIT wraz z załącznikami za Ciebie. Jeżeli interesują Cię kwestie podatkowe i inwestujesz, to może zaciekawić Cię nasz artykuł o tym, jak rozliczyć podatek od kryptowalut.

PIT 0 – do kiedy?

Z ulgi tej można korzystać do ukończenia 26. roku życia. Jeżeli wynagrodzenie wpłynie na konto pracownika po dniu jego 26. urodzin, to wówczas wygasa prawo do zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia. Oznacza to, że jeżeli w miesiącu swoich 26. urodzin warto poprosić przełożonych o dokonanie przelewu z wyprzedzeniem. W ten sposób z ulgi i PIT 0 będzie można korzystać nieco dłużej.

A kiedy składać sam dokument? Załącznik PIT 0 powinien być składany równocześnie z zeznaniem podatkowym. Oznacza to, że za datę graniczną przyjmuje się ostatni dzień możliwego składania zeznania. Tą datą zazwyczaj jest 30 kwietnia danego roku. Tak też będzie w 2024 roku. Przekroczenie tego terminu skutkuje potrzebą tłumaczenia się przed Urzędem Skarbowym, może powodować kary finansowe, a także brak możliwości skorzystania z przysługujących podatnikowi ulg. Właśnie dlatego tak ważne jest pilnowanie kalendarza i składanie dokumentów zgodnie z urzędowymi terminami.

Skąd wziąć PIT 0? Dokument ten dostępny jest w formie papierowej w Urzędzie Skarbowym, w formie do wydrukowania na stronie internetowej dowolnego Urzędu Skarbowego, a także w programie online do wypełniania i składania zeznań podatkowych. Jeżeli przysługuje Ci ulga, to zachęcamy do skorzystania z niej. W ten sposób możesz zwiększyć swoje dochody na samym początku swojej kariery zawodowej. Zachęcamy również do analizy innych naszych artykułów, w których pisaliśmy m.in. o tym, jakie są progi podatkowe w Polsce.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!