Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?

Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?

Zastanawiasz się nad zamknięciem konta w ING Banku Śląskim, ale nie do końca wiesz, jak się za to zabrać? Skorzystaj z naszego krótkiego poradnika.

ING Bank Śląski jest jednym z najstarszych i największych banków w Polsce. W latach 90. zaczynał swoją działalność, jako bank państwowy, pod nazwą Bank Śląski. Po latach – już jako spółka akcyjna – został wykupiony przez wywodzącą się z Holandii grupę finansową o nazwie ING. Z tego połączenia powstał dziś znany nam dobrze bank. Jak zamknąć w nim konto? O tym już za moment.

Jakie są sposoby zamknięcia konta w ING?

Konto w ING Banku Śląskim zamknąć można na dwa sposoby:

 • w oddziale banku,
 • listownie.

O każdym z nich szerzej opowiemy w dalszej części naszego poradnika. Niestety, nie ma możliwości zamknięcia konta przez internet czy za pośrednictwem infolinii bankowej, podczas rozmowy z konsultantem.

Zanim zdecydujesz się skorzystać z którejś z metod zamknięcia konta, najlepiej przelej wszystkie środki, jakie Ci na nim zostały, na rachunek, z którego zamierzasz korzystać po likwidacji tego w ING Banku Śląskim. To pozwoli Ci chociażby uniknąć opłaty za wypłatę pieniędzy w placówce, podczas procedury likwidacji konta.

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy?

Jeśli chodzi o ING Bank Śląski, pojęcie okresu wypowiedzenia w przypadku zamykania konta bankowego, w zasadzie nie istnieje. To oznacza, że zaraz po likwidacji rachunku – w placówce lub listownie – przestanie on istnieć. 

Rozwiązanie umowy rachunku ze skutkiem natychmiastowym jest niemożliwe tylko w bardzo ważnych sytuacjach, m.in.: gdy zalegasz ze spłatą jakiegoś zobowiązania, Twoje konto zajęte jest egzekucją komorniczą, wykorzystujesz je do prowadzenia rozliczeń z tytułu posiadania działalności gospodarczej, istnieje domniemanie popełnienia przestępstwa przez Ciebie, jako posiadacza rachunku. Wówczas okres wypowiedzenia wyniesie co najmniej 2 miesiące.

Pamiętaj, że zamknięcie konta w ING Banku Śląskim nie jest równoznaczne z odstąpieniem od przetwarzania przez niego Twoich danych marketingowych. By i ten temat został zamknięty, musisz wycofać wszelkie zgody marketingowe dla banku, jakie kiedykolwiek wyraziłeś. Warto poprosić o kopię wszystkich dokumentów, które – również w tym celu – podpisujesz podczas likwidacji konta.

Zamknięcie konta w placówce

Zamknięcie konta w oddziale ING Banku Śląskiego rozpocznij najlepiej od wyszukania placówki, do której masz najbliżej. W tym celu skorzystaj z wyszukiwarki na stronie banku. Jeśli planujesz wypłacać pozostałe na rachunku środki podczas wizyty w oddziale, sprawdź, czy dostępna jest w nim obsługa kasowa. W innym przypadku nie będzie możliwości wybrania pieniędzy od ręki. 

Zamykanie konta w placówce ING Banku Śląskiego trwa raptem kilka minut (nie wliczając w to oczywiście ewentualnego czasu spędzonego w kolejce do doradcy). Wszystko odbywa się naprawdę sprawnie. Doradca drukuje dla Ciebie:

 • dyspozycję zamknięcia rachunku dla klientów indywidualnych,
 • dyspozycję zamknięcia dostępu do systemów bankowości internetowej,
 • dyspozycję zamknięcia rachunku oszczędnościowego (jeśli takowy posiadasz lub innych rachunków, jakie założyłeś w ING Banku Śląskim).

Podpisujesz dokumenty, otrzymujesz ewentualne środki, jakie zostały na Twoim koncie i gotowe.

Zamknięcie konta listownie

Konto w ING Banku Śląskim można zamknąć również listownie. W tym celu należy sporządzić stosowne pismo z treścią wypowiedzenia oraz danymi takimi, jak:

 • numer rachunku do zamknięcia,
 • numer rachunku do ewentualnego przelania środków pozostałych na zamykanym rachunku.
 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • serię i numer dowodu osobistego,
 • adres.

Na dokumencie, na dzień dzisiejszy, wystarczy złożyć własnoręczny podpis i wysłać je na adres siedziby banku. Warto też umieścić w treści prośbę o formę potwierdzenia zamknięcia konta – korespondencyjną lub elektroniczną. Nie zapomnij również o żądaniu usunięcia danych osobowych oraz o wycofaniu zgód marketingowych.

Zamknięcie dostępu do bankowości internetowej

No dobrze, konto zamknięte. Ale co z dostępem do bankowości internetowej, która w ING Banku Śląskim już nie będzie Ci dłużej potrzebna? Ją też możesz, a nawet powinieneś zamknąć. Ten etap można – na szczęście – załatwić już elektronicznie. 

W tym celu zaloguj się do systemu ING Banku Śląskiego. Wybierz sekcję “Kontakt i pomoc”, następnie “Twoje produkty”, “Konto”, “Jak zamknąć bankowości internetową” i złóż dyspozycję “Zamknij bankowość”.

Pamiętaj jednak, że samo zamknięcie dostępu do bankowości internetowej nie spowoduje, że zlikwidujesz jakikolwiek produkt w ING Banku Śląskim, a jedynie dezaktywujesz swój dostęp do elektronicznego konta. Dlatego ten etap pozostaw sobie na sam koniec, gdy definitywnie zrezygnujesz z rachunku bankowego i nie będziesz mieć potrzeby dłuższego logowania się na konto online.

Mamy nadzieję, że z naszą krótką instrukcją uda Ci się bez problemu zamknąć konto w ING Banku Śląskim i uniknąć ewentualnych “pułapek”, takich, jak chociażby dodatkowa opłata za wypłacenie w placówce pozostałych na rachunku środków pieniężnych.

Komentarze i opinie użytkowników

Bądź pierwszy, napisz opinię!

Polecane promocje