
Nie radzisz sobie ze spłatą swoich zobowiązań? Comiesięczne raty twoich kredytów i pożyczek coraz mocniej odbijają się na domowym budżecie? A może potrzebujesz dodatkowej gotówki, ale twoja zdolność kredytowa jest niewystarczająca? W takich przypadkach sięgnij po kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu zmniejszysz wysokość spłacanych zobowiązań i poprawisz swoją sytuację finansową.
Spis treści:
Sprawdź zatem, czym jest kredyt konsolidacyjny i dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie.
Czym jest kredyt konsolidacyjny i czym jest konsolidacja kredytów?
Kredyt konsolidacyjny to rodzaj bankowego kredytu celowego, który służy spłacie dotychczasowych zobowiązań. Co ważne, w przypadku tego kredytu konsolidacyjnego kredytobiorca nie dostaje pieniędzy do ręki ani na konto. Zamiast tego bank udzielający kredytu konsolidacyjnego spłaca w imieniu kredytobiorcy jego zobowiązania wobec innych banków lub instytucji.
W tym sensie konsolidacja kredytów oznacza połączenie kilku zobowiązań w jedno. Dzięki temu, zamiast spłacać kilka różnych rat, co miesiąc oddajesz tylko jedną. W ten sposób masz większy porządek w finansach i nie musisz pamiętać o różnych terminach spłaty poszczególnych zobowiązań. Jednak nie to jest kluczową kwestią, która sprawia, że tak wiele osób sięga po kredyt konsolidacyjny. Skąd zatem taka popularność tego rodzaju finansowania?
Otóż zdarza się, że przy kilka różnych kredytach czy pożyczkach ratalnych, wysokość rat zaczyna niekorzystnie odbijać się na domowym budżecie. Może to wynikać z niekorzystnej zmiany oprocentowania lub po prostu zmieniła się twoja sytuacja finansowa. Jednak bez względu na powód, jeśli tylko masz problem ze spłatą kilku różnych zobowiązań w terminie, złóż wniosek o kredyt konsolidacyjny. Zastanawiasz się, co na tym zyskasz?
Jakie są korzyści ze wzięcia tego typu kredytu?
Przede wszystkim łącząc kilka kredytów w jeden, spłacasz tylko jedną ratę, która będzie niższa od sumy twoich dotychczasowych, comiesięcznych rat. Dzięki temu takie zobowiązanie nie będzie aż tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jednocześnie musisz zdawać sobie sprawę, że niższa rata jest konsekwencją wydłużenia okresu spłaty kredytu. A to z kolei oznacza, że całkowity koszt kredytu będzie większy, niż gdybyś spłacał poszczególne kredyty z osobna.
Dlatego też, zanim sięgniesz po kredyt konsolidacyjny, dokładnie przeanalizuj i przelicz, czy na pewno jest to rozwiązanie dla ciebie. Poza tym pamiętaj, że nie każde zobowiązanie, które spłacasz, musisz objąć kredytem konsolidacyjnym. Czasem wystarczy wybrać te, które stanowią dla ciebie największe obciążenie, a pozostałe spłacać tak jak do tej pory.
Najistotniejsze jednak jest to, że kredyt konsolidacyjny sprawdzi się, gdy masz problem ze spłatą swoich zobowiązań. W takim przypadku lepiej połączyć kilka kredytów w jeden i wydłużyć okres jego spłaty niż doprowadzić do sytuacji, w której przestaniesz spłacać część z nich. Po prostu decydując się na kredyt konsolidacyjny, zapobiegasz sytuacji, w której wpadasz w spiralę długów. Pod tym względem lepiej jest zapłacić za kredyt nieco więcej, ale dzięki temu zachować płynność finansową.
Warto również pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to także sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Jeśli potrzebujesz środków na niespodziewane wydatki, a masz już kilka aktywnych kredytów, twoja zdolność kredytowa może być niewystarczająca, aby otrzymać kolejne finansowanie. Natomiast biorąc kredyt konsolidacyjny, możesz otrzymać wyższą kwotę kredytu niż suma twoich dotychczasowych zobowiązań. W takim przypadku część kredytu konsolidacyjnego zostanie przeznaczona na spłatę innych kredytów, a pozostałe środki będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel.
Jakie kredyty można konsolidować?
Za pomocą kredytu konsolidacyjnego możesz połączyć w jedno wiele różnych zobowiązań. Są to m.in.:
- kredyty gotówkowe,
- kartę kredytową,
- limit w koncie osobistym,
- kredyt ratalny,
- kredyt samochodowy,
- kredyt mieszkaniowy.
To jednak nie wszystko. W ramach takiego kredytu możesz także skonsolidować pożyczki pozabankowe, a także zobowiązania wobec różnych instytucji. Co więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba możesz także skonsolidować inny kredyt konsolidacyjny. Pamiętaj tylko o jednym. Jeśli zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny, spłacaj go regularnie i na czas. W przeciwnym razie będziesz mieć problem, aby uzyskać jakikolwiek inny kredyt na atrakcyjnych warunkach.
Jak znaleźć najtańszy kredyt i wnioskować online?
Kredyt konsolidacyjny jest na tyle popularnym produktem finansowym, że znajdziesz go praktycznie w każdym banku. Taka sytuacja ma oczywiście swoje zalety i wady. Do pozytywnych stron należy zaliczyć duży wybór ofert, co pozwala znaleźć taką, która idealnie wpisze się w twoje potrzeby i możliwości finansowe. Natomiast wadą takiej mnogości ofert kredytów konsolidacyjnych jest trudności w znalezieniu tej, która będzie dla ciebie najlepsza.
Na szczęście nie musisz robić tego samodzielnie. Zamiast tego skorzystaj z aktualnego rankingu kredytów konsolidacyjnych. Pozwala on na porównanie wszystkich najważniejszych ofert w jednym miejscu pod względem różnych kryteriów. Dzięki temu od razu możesz odrzucić najmniej atrakcyjne kredyty konsolidacyjne i skupić się na tych, które są faktycznie warte zainteresowania.
A co zrobić, gdy już znajdziesz odpowiedni kredyt konsolidacyjny dla siebie? Po prostu złóż wniosek kredytowy. Co ważne, nie musisz w tym celu udawać się do banku. Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz przez internet.
Banki starają się, aby wniosek o kredyt konsolidacyjny był prosty i intuicyjny. Musisz w nim podać dane, na podstawie których bank oceni twoją zdolność kredytową i wyda decyzję. Obecnie czeka się na nią coraz krócej, dzięki czemu szybko dowiesz się, czy możesz liczyć na dany kredyt. Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy twój wniosek o kredyt konsolidacyjny, otrzymasz do wglądu warunki umowy kredytowej oraz dalsze instrukcje co do tego, jak ją podpisać. Następnie wystarczy postępować zgodnie z tymi zaleceniami.
Podsumowanie
Kredyt konsolidacyjny to sposób na uporządkowanie własnych zobowiązań finansowych. Dzięki połączeniu kilku kredytów w jeden zmniejszy się wysokość rat, jakie co miesiąc musisz oddawać do banku. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, co jednak wiąże się ze zwiększeniem kosztów spłaty zobowiązania. Jednak często jest to jedyny sposób na poprawienie własnej sytuacji finansowej, szczególnie gdy raty kredytów coraz bardziej nadwyrężają domowy budżet. Poza tym kredyt konsolidacyjny sprawdzi się, gdy potrzebujesz dodatkowej gotówki, ale dotychczasowe zobowiązania sprawiają, że nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kolejny kredyt. W takim przypadku warto połączyć kilka zobowiązań w jedno, a dodatkowo otrzymać niezbędne środki w ramach kredytu konsolidacyjnego. Pamiętaj także, że w przypadku takiego kredytu możesz połączyć wiele różnorodnych zobowiązań: od tradycyjnych kredytów, poprzez pożyczki pozabankowe, aż po należności wobec różnych instytucji. A jako że kredyt konsolidacyjny to bardzo popularny produkt finansowy, zachęcamy do skorzystania z aktualnego rankingu kredytów konsolidacyjnych, aby szybko i wygodnie przeanalizować poszczególne oferty i wybrać najlepszą z nich.
Komentarze i opinie użytkowników