Rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw - Kredyty gospodarcze dla firm

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw - Kredyty gospodarcze dla firm

Nie wiesz, jaki kredyt dla przedsiębiorstw będzie najlepszy w przypadku twojej firmy? A może zastanawiasz się, na jakie finansowanie możesz liczyć, jeśli twoje zdolność kredytowa nie jest optymalna? Poznaj najpopularniejsze rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw i przekonaj się, który z nich sprawdzi się w twojej sytuacji.

Planujesz kosztowne inwestycje w rozwój firmy? Potrzebujesz stałego dostępu do dodatkowych środków, aby zawsze na bieżąco spłacać swoje zobowiązania? A może szukasz najlepszego sposobu na sfinansowanie firmowych zakupów? W każdym z tych przypadków możesz skorzystać z kredytów dla przedsiębiorców, które znajdziesz w ofercie większości banków. Przyjrzymy się zatem bliżej, jakie są rodzaje kredytów bankowych dla firm i czym się one od siebie różnią.  

Charakterystyka kredytów dla przedsiębiorstw

Kredyt dla przedsiębiorstw to rodzaj finansowania, z którego mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz firmy. Dzięki temu przedsiębiorcy mają środki na bieżącą działalność firmy, większe inwestycje, a także nieplanowane wydatki czy okazje. Przyjrzyjmy się zatem, z jakich rodzajów kredytów dla firmy mogą korzystać przedsiębiorcy. 

Rodzaje kredytów dla firm

Banki prześcigają się w oferowaniu przeróżnych kredytów dla przedsiębiorstw. To oczywiście dobra informacja dla właścicieli firm, ponieważ dzięki temu mogą oni znaleźć rozwiązanie, które wpasuje się w ich potrzeby i możliwości finansowe. Sprawdźmy zatem, na czym polegają takie kredyty, jak:

  • kredyt inwestycyjny, 
  • kredyt obrotowy na bieżącą działalność, 
  • linia kredytowe w rachunku bieżącym,
  • kredyt technologiczny na innowacje, 
  • kredyt pomostowy, 
  • leasing na pojazdy. 

Kredyt inwestycyjny

Jednym z najpopularniejszych kredytów dla przedsiębiorstw jest kredyt inwestycyjny. Jest to kredyt celowy, dzięki któremu przedsiębiorca może sfinansować konkretne inwestycje, takie jak modernizacja zakładu, pozyskanie know-how czy zakup udziałów w innej firmie. Dlatego też można powiedzieć, że różne rodzaje kredytów inwestycyjnych służą rozwojowi przedsiębiorstw, zwiększaniu przychodów oraz umacnianiu pozycji danej firmy w branży. 

Cechą charakterystyczną kredytów inwestycyjnych jest wysoka kwota finansowania oraz długi okres kredytowania. W zależności od wielkości inwestycji spłata takiego kredytu zajmuje firmie od 3 do nawet 20 lat. 

Samo uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest wcale proste. Większość banków będzie wymagała od przedsiębiorcy wniesienia wkładu własnego w wysokości 20-30% wartości inwestycji oraz sporządzenie biznesplanu. Jest to w zasadzie kluczowy dokument, bez którego nie mamy szans na uzyskanie żadnego rodzaju kredytu inwestycyjnego. Dlatego warto w tej sprawie zwrócić się do specjalisty, który pomoże nam w stworzeniu przejrzystego i rzetelnego biznesplanu. 

Dodajmy jeszcze, że kredyt inwestycyjny przeznaczony jest dla firm, które działają na rynku od przynajmniej 12 miesięcy. Osoby, które dopiero wchodzą na rynek i szukają dodatkowego finansowania, mogą za to skorzystać z innych rodzajów kredytów inwestycyjnych, typu kredyt na start.   

Kredyt obrotowy na bieżącą działalność

W przeciwieństwie do kredytu inwestycyjnego kredyt obrotowy jest rodzajem kredytu dla firm, który można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Idee tego kredytu dla przedsiębiorców polega na tym, że bank udostępnia firmie środki, które można wykorzystać w dowolnym momencie. Z kolei wysokość takiego kredytu bankowego dla przedsiębiorstw ustalana jest indywidualnie. Co więcej, przedsiębiorca może od razu wykorzystać całą kwotę kredytu obrotowego lub tylko jej część. Wszystko zależy od jego aktualnych potrzeb. 

Ciekawy jest także sposób spłaty kredytu obrotowego na bieżącą działalność. Na ogół bank wymaga, aby cała kwota zadłużenia wraz z odsetkami została spłacona, gdy okres kredytowania dobiegnie końca. Jednak czasami zdarza się, że bank będzie wymagał regularnej spłaty wykorzystanych środków w tzw. kwocie minimalnej. Dodajmy jeszcze, że gdy tylko zwrócimy bankowi wykorzystane pieniądze, od razu możemy skorzystać z nich ponownie. 

Jak widać kredyty obrotowe na bieżącą działalność to takie rodzaj kredytów bankowych dla firm, który można potraktować jako awaryjną poduszkę finansową na nieprzewidziane sytuacje.   

Linia kredytowa w rachunku bieżącym

Jednym z częściej stosowanych kredytów dla przedsiębiorstw jest linia kredytowa w rachunku bieżącym. W tym przypadku bank udostępnia przedsiębiorcy dodatkowe środki na rachunku firmowym, z których ten może w dowolnym momencie skorzystać.

Podobnie jak w przypadku kredytu obrotowego, pieniądze uzyskane w ramach linii kredytowej można przeznaczyć na dowolny cel. Poza tym środki można wykorzystać w całości lub tylko w części, w zależności od potrzeb. Co jednak ważne, w przypadku tych kredytów dla przedsiębiorstw bank nalicza odsetki tylko od kwoty, która faktycznie została wykorzystana. 

Dodajmy jeszcze, że spłata linii kredytowej następuje automatycznie. Gdy tylko na rachunek zostaną wpłacone pieniądze, w pierwszej kolejności księgowane są przez bank jako spłata zadłużenia. Oczywiście, oddane środki można natychmiast wykorzystać ponownie. 

Kredyt technologiczny na innowacje

Kredyt technologiczny na innowacje to specyficzny rodzaj kredytu dla przedsiębiorstw, z którego mogą skorzystać wyłącznie mikro, małe oraz średnie firmy. Ten rodzaj kredytu gospodarczego ma formę dotacji, która musi zostać przeznaczona na ściśle określony cel inwestycyjny. 
Ten rodzaj kredytów dla firm udzielany jest w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy po niego sięgną, mogą liczyć na bezzwrotną premię technologiczną w wysokości nawet do 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Co ważne, w tym celu należy złożyć specjalny wniosek do BGK.

Kredyt pomostowy

Jeszcze innym rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest tzw. kredyt pomostowy. Jest to specjalny rodzaj kredytu gospodarczych, który pozwala sfinansować wydatki inwestycyjne, do czasu aż przedsiębiorca uzyska dotację unijną lub środki w ramach kredytu konsorcjalnego. Dzięki temu taki kredyt dla przedsiębiorstw pomaga zachować firmie płynność finansową. 

W przypadku kredytu pomostowego przedsiębiorca może liczyć na środki w wysokości:

  • do 100% inwestycji unijnej, 
  • 100% inwestycji unijnej oraz sfinansowanie wkładu własnego. 

Dodajmy jeszcze, że warunkiem uzyskane tego rodzaju kredytów dla przedsiębiorstw jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz przygotowanie rzetelnego biznesplanu.  

Leasing - na pojazdy i nie tylko

Zdarza się, że przedsiębiorcy nie są w stanie uzyskać potrzebnego kredytu dla przedsiębiorstw. Rodzaje takiego finansowania nie mają tu często żadnego znaczenia, gdyż liczą się inne czynniki, takie jak zdolność kredytowa firma czy okres, od jakiego działa ona na rynku. Nie oznacza to jednak, że poza kredytem dla przedsiębiorstw nie ma innych możliwości finansowania firmowych zakupów. Jest wręcz przeciwnie, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest leasing dla firm

Leasing jest usługą, dzięki której przedsiębiorca może korzystać z leasingowanego przedmiotu w zamian za opłacanie rat leasingowych. W leasing najczęściej brane są pojazdy, ale przedmiotem leasingu mogą być także:

  • maszyny i urządzenia produkcyjne, 
  • sprzęt rolniczy, 
  • sprzęt komputerowy, 
  • oprogramowanie i licencje,
  • wyposażenie gabinetów lekarskich i weterynaryjnych,
  • sprzęt biurowy, 
  • fotowoltaika. 

Co więcej, w leasing dla firm można wziąć zarówno pojazdy czy sprzęt całkowicie nowe, jak i używane. Poza tym, w zależności od rodzaju leasingu, na jaki się zdecydujemy, przedmiot leasingu staje się naszą własnością lub możemy go wykupić na atrakcyjnych warunkach po wygaśnięciu umowy leasingowej. 

Tym, co przemawia za wyborem leasingu dla firm, jest jego dostępność. W przeciwieństwie do kredytów dla przedsiębiorstw, załatwienie wszystkich formalności związanych z leasingiem jest nie tylko prostsze, ale i szybsze. Dlatego też, jeśli nie masz czasu lub ochoty, aby składać wniosek o kredyt dla przedsiębiorstw, zdecyduj się na leasing.

Podsumowanie: kredyty dla przedsiębiorstw - rodzaje

Kredyty dla przedsiębiorców to często jedyny sposób, aby sfinansować wydatki w firmie. Na szczęście oferta kredytów bankowych dla przedsiębiorstw jest na tyle szeroka, że pozwala znaleźć produkt, który będzie odpowiedni w danej sytuacji. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą rozwijać swoją działalność, bez względu na stan firmowych oszczędności. A w przypadku gdy zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie odpowiedniego kredytu dla przedsiębiorstw, zawsze można zdecydować się na leasing dla firm. Jego uzyskanie jest zazwyczaj dużo łatwiejsze, niż ma to miejsce w przypadku różnych rodzajów kredytów gospodarczych.   

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!