Wspólne rozliczenie małżonków - kiedy można i jak to zrobić?

Wspólne rozliczenie małżonków - kiedy można i jak to zrobić?

Jesteś w związku małżeńskim? Jednym ze sposobów na optymalizację kosztów podatkowych w Waszym gospodarstwie domowym może być wspólne rozliczenie małżonków. Dostępne jest ono w określonych warunkach. Warto więc dowiedzieć się więcej o tym, czym jest wspólne rozliczenie z małżonkiem, jakie korzyści daje i kto może z tego skorzystać. Dowiesz się tego z lektury tego artykułu.

Co daje wspólne rozliczenie z małżonkiem?

Czy rozliczać się z małżonkiem, czy jednak z tego zrezygnować? Ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim wtedy, gdy daje realne korzyści finansowe. Warto więc nieco lepiej poznać specyfikę tego typu rozliczeń i dowiedzieć się, kiedy jest to opłacalne. Robi się to wtedy, kiedy po zsumowaniu łącznych przychodów okazuje się, że małżonkowie wspólnie mają do zapłacenia niższy podatek niż w sytuacji, gdy każdy z nich rozliczałby się osobno. Nie zawsze jest to jednak oczywiste, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swój indywidualny przypadek z biurem rachunkowym.

Czy małżeństwo może rozliczyć się osobno? Oczywiście, że tak. Wybór w tej kwestii jest sprawą indywidualną. Z doświadczenia wiemy jednak, że małżeństwa, u których rozliczanie podatku z małżonkiem się opłaca, po prostu decydują się na ten krok. Ponadto warto mieć na uwadze, że nie potrzebne jest dedykowane oświadczenie czy też zgłoszenie wspólnego rozliczenia małżonków do Urzędu Skarbowego przed złożeniem zeznania rocznego.

Standardowo na taki krok decydują się małżeństwa, w których jeden ze współmałżonków osiąga duże dochody, a drugi niższe lub nie osiąga ich wcale. Po wspólnym rozliczeniu może okazać się, że w ramach rozliczenia na skali podatkowej pozostanie się na niższej stawce podatku. W określonych warunkach może dać to solidne oszczędności liczone nawet w tysiącach złotych. Bez wątpienia to preferencja podatkowe, po którą warto sięgnąć, jeżeli ma to uzasadnienie ekonomiczne.

W ramach optymalizacji podatkowej warto wiedzieć, czym jest i kiedy przysługuje ulga na dziecko czy też, w jaki sposób rozliczać działalność nierejestrowaną PIT.

Jaki PIT dla małżonków?

Wiemy już, co daje rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem. Warto zastanowić się nad tym, jaki PIT do rozliczenia z małżonkiem wybrać. W zdecydowanej większości przypadków będzie to druk PIT-37. To dokument, który stosuje się wtedy, gdy jeden lub dwójka małżonków pracują w oparciu o umowę o pracę, lub umowę cywilnoprawną oraz wtedy, gdy jeden ze współmałżonków nie pracuje. Jeżeli minimum jeden ze współmałżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w skali podatkowej, to stosuje się formularz PIT-36. Oczywiście rozliczenie możliwe jest tylko wtedy, gdy spełnia się określone warunku. W dalszej części artykułu wskazano na to, kiedy można rozliczać się z małżonkiem.

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem? Wspominaliśmy już o tym, że nie ma potrzeby składania żadnego oświadczenia czy też zgłoszenia takiego zamiaru do Urzędu Skarbowego. Jeżeli zachodzą określone przesłanki prawne do tego, kiedy można rozliczyć się z małżonkiem, to można to zrobić. Zapisy Ustawy PIT są w tym obszarze jednoznaczne. Jeżeli jednak podatnicy popełnią błąd, to zostaną poinformowani przez urzędnika o konieczności ponownego złożenia dwóch osobnych deklaracji lub wprowadzenia korekt w pierwotnym dokumencie.

Zastanawiasz się, jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Wystarczy, że jeden ze współmałżonków złożyć deklarację PIT i przy rozliczeniu zaznaczy odpowiednią rubrykę, a następnie wpisze prawidłowe dane małżonka. Co ciekawe, taka deklaracja PIT musi być podpisana tylko przez osobę, która ją składa. Oznacza to, że dopisany współmałżonek nie musi składać podpisu na dokumencie. W ramach złożenia deklaracji nie ma konieczności posiadania jednego konta bankowe. Oznacza to, że małżonkowie mogą z tego korzystać zarówno wtedy, gdy posiadają dwa osobne rachunki, jak i wtedy, gdy mają wspólne konto bankowe.

Obecnie możliwości rozliczenia zeznania rocznego PIT jest kilka. Można dokonać tego w sposób tradycyjny, czyli osobiście w Urzędzie Skarbowym w placówce właściwej ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu rozliczanego roku podatkowego. Alternatywą jest skorzystanie z wysyłki dokumentacji Pocztą Polską za potwierdzeniem odbioru. Wówczas za datę złożenia deklaracji przyjmuje się tą, która widnieje na stemplu pocztowym.

Coraz więcej osób decyduje się jednak na skorzystanie z formy elektronicznej. Zastanawiasz się nad tym, jak rozliczyć PIT z małżonkiem przez internet? W tym celu należy skorzystać z aplikacji e-Deklaracje lub usługi Twój e-PIT przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Wybrane programy księgowe również oferują możliwość złożenia za ich pomocą zeznania rocznego. Możesz zrobić to we własnym zakresie lub skorzystać z usług zaufanego biura rachunkowego. Dokładniej temat rozliczenia online poruszaliśmy w naszym poradniku: Jak rozliczyć PIT przez internet. Zachęcamy do zapoznania się z nim. Ponadto warto sięgnąć do instrukcji podanych przez Ministerstwo Finansów w zakresie tego, jak rozliczyć się z małżonkiem w e-PIT.

Rozliczenie PIT przez małżeństwo powinno nastąpić w urzędowym terminie do 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Data ta jest taka sama dla małżeństw, jak i dla rozliczeń osobnych. Jeżeli 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, to automatycznie termin przesuwany jest na pierwszy dzień roboczy następujący po 30 kwietnia. Należy dopilnować formalności, ponieważ przekroczenie tego terminu wiąże się z sankcjami skarbowymi. Przy tej okazji warto też dowiedzieć się, czym jest informacja podatkowa PIT-11 i do kiedy pracodawca musi dać PIT podatnikowi, aby ten miał czas na rozliczenie. Terminy te regulowane są przez przepisy polskiego prawa.

Kiedy można rozliczyć PIT z małżonkiem?

Zastanawiasz się nad tym, czy w Twoim przypadku rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest możliwe? Szczegóły dotyczące tego zagadnienia znajdują się w art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. Warto więc zapoznać się z przepisami tego aktu prawnego. Zgodnie z nim możliwe jest wspólne rozliczanie się z małżonkiem wtedy, gdy dane osoby pozostawały w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej. Dotyczy to całego roku podatkowego lub jego części, gdy do ślubu doszło w trakcie trwania roku podatkowego.

Istnieją jednak określone wyłączenia i wyjątki, kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem nie jest możliwe. Dotyczy to sytuacji, w której minimum jeden ze współmałżonków podlega opodatkowaniu w ramach:

  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (innych niż te z najmu prywatnego);
  • podatku liniowego;
  • zasady wynikających z ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych lub ustawy o podatku tonażowym.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem. Warto to zrobić, ponieważ od wyżej wspomnianych sytuacji występują określone wyjątki. Dotyczy to m.in. małżonków, którzy w roku podatkowym prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu lub podatku liniowego. Od 2021 roku mogą oni zdecydować się na wspólne rozliczanie PIT-u z małżonkiem, jeżeli w danym roku nie uzyskali żadnych przychodów oraz kosztów i udokumentują to w postaci zerowego zeznania na formularzach PIT-28 lub PIT-36L.

Jak rozliczyć się z małżonkiem, gdy osiąga się przychody z najmu prywatnego? Po wprowadzeniu przepisów związanych z Polskim Ładem jest to możliwe. Jeżeli małżonkowie wspólnie lub pojedynczy uzyskują przychody z takich źródeł jak: umowa o pracę, lub działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych, to wciąż jest to możliwe. W takiej sytuacji należy złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-28, w której wykazuje się przychody generowane w ramach najmu prywatnego. Następnie rozliczanie podatku z małżonkiem odbywa się na podstawie deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Pierwszy formularz wybiera się wtedy, gdy przynajmniej jedna z osób w małżeństwie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową.

Osoby samotnie wychowujące dzieci zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem: PIT dla rodziców samotnie wychowujących dziecko. Znajdziesz w nim niezbędne informacje i kluczowe wskazówki, które pomogą Ci w optymalizacji kosztów podatkowych. Przełoży się to na poprawę Twojej sytuacji finansowej.

Kiedy małżonkowie nie mogą rozliczać się razem?

Wspominaliśmy już o tym, kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem nie jest możliwe. Dotyczy to małżeństw, w których minimum jeden ze współmałżonków podlega opodatkowaniu w ramach:

  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (innych niż te z najmu prywatnego);
  • podatku liniowego;
  • zasady wynikających z ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych lub ustawy o podatku tonażowym.

W przypadku przedsiębiorców musi zostać spełniony warunek tego, że przy ryczałcie lub podatku liniowym osiągnęli jakiekolwiek przychody, lub wykazali koszty w danym roku podatkowym. Wówczas rozliczenie podatku z małżonkiem jest niemożliwe. To podstawowe sytuacje, kiedy nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!