Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć swoje dochody z niezarejestrowanej działalności w zeznaniu podatkowym PIT? Chcesz mieć pewność, że nie popełnisz kosztownych błędów. Przyjrzyjmy się zatem, na jakim PIT rozliczyć działalność nierejestrowaną i gdzie wpisać w PIT uzyskane w ten sposób przychody i poniesione koszty.
Spis treści:
Czy działalność nierejestrowaną trzeba rozliczyć?
Uzyskujesz dochody? Musisz je rozliczyć. Dotyczy to także prowadzenia działalności nierejestrowanej. Zanim jednak przejdziemy do omówienia kwestii PIT a działalność nierejestrowana, przyjrzyjmy się dokładnie, na czym ten rodzaj działalności dokładnie polega.
Działalność nierejestrowana to sposób prowadzenia działalności gospodarczej bez rejestracji w odpowiednich urzędach i bez posiadania stosownej firmy. Oznacza to, że osoba, która prowadzi taką działalność, nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG).
Główne cechy charakterystyczne niezarejestrowanej działalności gospodarczej to brak formalnej rejestracji i brak obowiązkowych opłat oraz składek. Oznacza to, że prowadząc działalność w takiej formie, nie musisz dopełniać żadnych formalności ani ponosić kosztów związanych z rejestracją i prowadzeniem firmy. Nie musisz także wypełniać takich deklaracji jak PIT-4r czy PIT-5.
Jednocześnie w przypadku niezarejestrowanej działalności samodzielnie odpowiadasz za rozliczenie dochodów oraz zapłatę odpowiednich podatków. Co za tym idzie, prowadzenie takiej działalności nie zwalnia z obowiązku rozliczenia podatkowego. Musisz regularnie składać zeznanie podatkowe w terminie i płacić należne kwoty podatku dochodowego PIT.
Działalność nierejestrowana – jaki PIT?
Jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną, najpewniej zdajesz sobie sprawę, że podlega on opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że dochody z niej uzyskane musisz wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. A jaki PIT obowiązuje w przypadku działalności nierejestrowanej? W tym przypadku musisz skorzystać z formularza PIT-36, który jest przeznaczony dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Deklaracja PIT-36 umożliwia szczegółowe rozliczenie dochodów oraz odliczenie kosztów uzyskania przychodów, co może znacząco obniżyć podstawę opodatkowania PIT również w przypadku działalności nierejestrowanej.
A co w przypadku, gdy masz umowę o pracę i działalność nierejestrowaną? Jaki PIT wówczas masz wypełnić? Czy może musisz wypełnić ich więcej, np. PIT-36 dla działalności, a PIT-37 dla umowy na etacie? Na szczęście sprawa jest prosta. Jeśli masz działalność nierejestrowaną oraz umowę o pracę, wypełniasz wyłącznie PIT-36.
Jak rozliczyć PIT w działalności nierejestrowanej?
Czas na kolejną kwestię, czyli jak rozliczyć działalność nierejestrowaną w PIT-36 (nie mylić z PIT-36l). Poniżej przedstawiamy ci kroki, które będziesz musiał podjąć, aby prawidłowo rozliczyć PIT za swoją działalność nierejestrowaną.
- Po pierwsze, sprawdź dokładny termin rozliczenia PIT dla działalności nierejestrowanej. W tym przypadku nie ma większego zaskoczenia. Wypełnioną deklarację PIT-36 musisz dostarczyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia. Oznacza to, że w bieżącym roku masz na to czas do 30 kwietna 2024 (wtorek).
- Po drugie, przygotuj sobie informacje o wszystkich przychodach pochodzących z działalności nierejestrowanej. Tym przychodem są wszystkie pieniądze oraz wartości pieniężne, jakie otrzymałeś lub które pozostawały do twojej dyspozycji w roku, za który się rozliczasz. Dotyczy to także świadczeń, jakie otrzymałeś, zarówno w naturze, jak i nieodpłatnych.
- Po trzecie, przygotuj sobie informacje na temat kosztów uzyskania przychodu. Możesz uwzględnić wszystkie koszty, które są związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej. Mogą to być na przykład wydatki na materiały, sprzęt, reklamę lub usługi profesjonalne. Pamiętaj, żeby zachować dokumentację potwierdzającą te wydatki, takie jak faktury, rachunki czy umowy.
- Po czwarte, zorientuj się, z jakich ulg możesz skorzystać, prowadząc działalność nierejestrowaną. W PIT będziesz mógł uwzględnić takie ulgi jak: ulga na dziecko, ulga na internet, ulga rehabilitacyjna, ulga termomodernizacyjna, ulga abolicyjna czy ulga wpłaty na IKZE.
Mając wszystkie powyższe dane, będziesz w stanie rozliczyć działalność gospodarczą w formularzu PIT-36. Co jednak najważniejsze, nie musisz robić tego ręcznie czy samodzielnie. Zamiast tego skorzystaj z opcji automatycznego wypełnienia i złożenia PIT-36 poprzez oficjalną, rządową platformę Twój e-PIT. Znajdziesz tam wstępnie uzupełnioną deklarację. Platforma ta dostępna jest od 15 lutego 2024 i od tego właśnie dnia możesz automatycznie rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Co ważne, w dokumencie przygotowanym na tej platformie nie będzie uwzględnionych twoich ulg. A to oznacza, że jeśli możesz z takowych skorzystać, musisz dodać je ręcznie w odpowiednim załączniku (PIT-0).
Jeśli twoja deklaracja PIT-36 jest już poprawnie wypełniona, możesz wysłać ją do urzędu skarbowego. W tym celu możesz wykorzystać system Twój e-PIT, ponieważ jest on dostępny również w przypadku działalności nierejestrowanej. Dzięki temu wystarczy kilka kliknięć, by rozliczyć się z urzędem skarbowym za ubiegły rok. Jak widać, jak chcesz rozliczyć PIT przez internet, jest to bardzo wygodne.
Co ważne, gdy wyślesz PIT-36, pobierz UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to elektroniczne potwierdzenie, że wysłałaś swoją deklarację w terminie.
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył PIT? Również zrobisz to przez Twój e-PIT.
Działalność nierejestrowana – gdzie wykazać PIT?
Deklaracja PIT-36 przeznaczona jest dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Oznacza to, że za jej pomocą rozliczają się zarówno osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, jak i zwykłą działalność gospodarczą. Stąd wiele osób zastanawia się, gdzie wpisać w PIT-36 działalność nierejestrowaną. Otóż przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód oraz stratę wpisujesz w sekcji E1 – Dochody i straty podatnika w pkt. 8. Jeśli działalność nierejestrowaną prowadzi małżonek, to te dane wpisujesz w sekcji E2 – Dochody i straty małżonka, również w pkt. 8.
Podsumowanie: Działalność nierejestrowana a PIT
Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Najwyższy czas zastanowić się, jak rozliczyć PIT. Na początek upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty i potwierdzenia dotyczące swoich przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów. Zadbaj także o to, aby dokładnie przeanalizować ulgi i preferencyjne stawki podatkowe, które mogą ci przysługiwać. Aby uprościć proces rozliczania podatkowego związany z działalnością nierejestrowaną, skorzystaj z serwisu Twój e-PIT, w którym znajdziesz przygotowaną i wstępnie wypełnioną deklarację PIT-36. To właśnie ona obowiązuje osoby prowadzące działalność nierejestrowaną. A gdzie wykazać przychody w PIT-36? Właściwe rubryki znajdziesz w sekcji E. Gdy tylko wypełnisz swój PIT-36, prześlij go do urzędu skarbowego. Z łatwością zlecisz to w systemie Twój e-PIT. Pamiętaj jednak o dotrzymaniu terminów – na rozliczenie działalności nierejestrowanej masz czas najpóźniej do 30 kwietnia 2024. A co w przypadku, gdy nie prowadzisz już żadnej działalności? W takim przypadku warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia zawieszonej działalności a PIT.
Źródła:
Komentarze i opinie użytkowników