Jaki PIT dla studenta do 26 roku życia?

Jaki PIT dla studenta do 26 roku życia?

Jesteś pracującym studentem i masz mniej niż 26 lat? Pewnie zastanawiasz się, jaki PIT składa student, aby poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Zależy to od kilku czynników, w tym m.in. rodzaju i wysokości osiąganego przychodu. Z tego artykułu dowiesz się, jaki PIT dla studenta do 26. roku życia będzie dobrym wyborem i czy osoba taka może skorzystać z ulgi dla młodych. Sprawdźmy.

Jaki PIT składa student?

Obecnie wielu studentów łączy naukę z pracą zarobkową. Dzięki temu jeszcze szybciej zdobywają cenne doświadczenie i budują swoją pozycję na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest również to, że osiągają wynagrodzenie, które pozwala im na utrzymanie się w studenckim mieście. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby osiągające przychód w danym roku podatkowym zobowiązane są do złożenia deklaracji rocznej oraz do rozliczenia należnego podatku w Urzędzie Skarbowym. Unikanie tego obowiązku skutkuje konsekwencjami skarbowymi i prawnymi.

Warto wiedzieć więc, jaką deklarację wybrać oraz jak rozliczyć PIT studenta do 26. roku życia. Zależy to od kilku czynników. Każda osoba poniżej 26. roku życia może skorzystać z preferencji podatkowej, jaką jest ulga dla młodych. Dotyczy to nie tylko pracujących studentów. W określonych sytuacjach można z niej skorzystać bez potrzeby składania deklaracji rocznej. Z kolei w innych niezbędne będzie złożenie dokumentacji zgodnie z terminem urzędowym. Wówczas należy wiedzieć, jaki formularz wybrać. Więcej na temat możesz przeczytać w naszym artykule: Czy osoby do 26 roku życia muszą składać PIT.

Przychody studenta niepodlegające opodatkowaniu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyróżnia się kilka przychodów studenta, które nie podlegają opodatkowaniu. Dotyczy to wybranych świadczeń stypendialnych wypłacanych przez uczelnie oraz państwowe i samorządowe instytucje. Wśród tego typu świadczeń znajdują się m.in. stypendia: doktoranckie, socjalne i naukowe. Są one zwolnione z opodatkowania do wysokości 3800 złotych. Po przekroczeniu tej kwoty środki z nadwyżki podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a za ich odprowadzenie odpowiada płatnik.

Ponadto opodatkowaniu nie podlegają przychody z praktyk zawodowych, na które student został skierowany bezpośrednio przez uczelnię. W takiej sytuacji nie odlicza się podatku dla dochodów w wysokości do 2280 złotych. Zwolnienie obejmuje także świadczenia stypendialne na wyjazd zagraniczny studenta na uczelnię europejską w ramach programu Erasmus+. W obu wskazanych powyżej przypadkach uczelnia ma prawny obowiązek przedłożenia studentowi informacji podatkowej na formularzu PIT-11. W jednym z naszych poradników wskazywaliśmy na to, jak wypełnić PIT-11 dla osoby do 26 roku życia.

Kiedy osoba poniżej 26 roku życia nie musi składać deklaracji PIT?

Zanim zastanowimy się nad tym, jaki PIT dla studenta wybrać, warto zweryfikować, czy dana osoba może skorzystać z ulgi dla młodych. To preferencja podatkowa, która weszła w życie w 2019 roku i skierowana jest do osób poniżej 26. roku życia. Zgodnie z przepisami osoba taka (również student) nie jest zobowiązany do ponoszenia kosztów podatkowych od przychodów osiąganych z takich źródeł jak:

  • umowa o pracę;
  • wykonywanie działalności (osobiście) na podstawie umowy zlecenia;
  • staż uczniowski;
  • praktyka absolwencka;
  • zasiłek macierzyński.

Jednocześnie zwolnieniu podlegają przychody do kwoty 85 528 złotych. Po jej przekroczeniu tego limitu student poniżej 26. roku życia może dodatkowo skorzystać z kwoty wolnej od podatku. W 2024 roku wynosi ona 30 000 złotych. W praktyce oznacza to, że student w stu procentach osiągający przychody z powyżej wskazanych źródeł, nie płaci podatku do kwoty przychodów 115 528 złotych.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku przychodów w stu procentach podlegających uldze dla młodych, podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji rocznej PIT w Urzędzie Skarbowym. W takiej sytuacji płatnik nie ma obowiązku przygotowywania informacji podatkowej PIT-11 dla podatnika.

Jeżeli student poniżej 26. roku życia przekroczy limit ulgi dla młodych, to zobowiązany jest do złożenia deklaracji rocznej PIT. Wówczas warto zastanowić się nad tym, jaki PIT rozlicza student.

Kiedy osoba poniżej 26 roku życia musi złożyć deklarację PIT?

Student poniżej 26. roku życia może uzyskiwać przychody ze źródeł, które nie podlegają przepisom ulgi dla młodych. Wówczas obowiązkiem płatnika jest odprowadzanie od nich zaliczek na rzecz Urzędu Skarbowego. Osoba poniżej 26. roku życia zobowiązana jest do ponoszenia kosztów podatkowych z tytułu osiągania przychodów z takich źródeł, jak m.in.:

  • działalność gospodarcza;
  • umowa o dzieło;
  • prawa autorskie i inne prawa majątkowe;
  • zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, świadczenie rehabilitacyjne;
  • kontrakt menedżerski.

Wszystkie środki pozyskane z tych źródeł podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W przypadku przedsiębiorców mogą oni wybrać formę opodatkowania, która powinna być dobrana pod konkretną działalność. W ten sposób optymalizuje się koszty prowadzenia firmy i maksymalizuje zyski. Do wyboru pozostają m.in.: zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany i podatek liniowy.

Student poniżej 26. roku życia może złożyć do pracodawcy dedykowane oświadczenie z prośbą o pobieranie zaliczek na podatek dochodowy. Dzieje się tak wtedy, gdy student pracuje w kilku firmach i wie, że przekroczy limit ulgi dla młodych. Odciąganie zaliczek z comiesięcznego wynagrodzenia sprawia, że po rozliczeniu PIT młoda osoba nie zostanie postawiona w sytuacji, gdy musi zwrócić wysoką kwotę należnego podatku. Jeżeli jednak limit ulgi dla młodych nie zostanie przekroczony, to wówczas należy złożyć deklarację PIT z wnioskiem o zwrócenie nadpłaconego podatku.

Obowiązek złożenia deklaracji PIT występuje również wtedy, gdy student utraci prawo do wcześniej dokonanych obliczeń i zobowiązany zostanie do ich zwrócenia. Deklarację składa się także wtedy, gdy osoba poniżej 26. roku życia chce skorzystać z innych przysługujących jej ulg, w tym m.in.: ulgi dla rodzin 4+1 czy też ulgi dla dzieci. PIT składa się również wtedy, gdy przekroczona zostanie kwota ulgi dla młodych, a student ubiega się o zwrot należności podatkowych w ramach kwoty wolnej od podatku. To podstawowe sytuacje, w których student poniżej 26. roku życia zobowiązany jest do złożenia zeznania rocznego w Urzędzie Skarbowym. Interesując się tą tematyką, warto wiedzieć także, jakie są progi podatkowe w Polsce

Jak rozliczyć PIT studenta do 26 roku życia?

Jak rozliczyć PIT studenta, gdy jest to obowiązkowe? Pamiętaj o tym, że przy przychodach mieszczących się w limicie i w stu procentach pochodzących ze źródeł klasyfikowanych pod ulgę dla młodych, nie ma potrzeby składania zeznania rocznego. Jeżeli jednak źródła przychodów są inne lub z innych przyczyn podlegasz opodatkowaniu, to warto wiedzieć, jak rozliczyć PIT i jaki formularz wybrać.

W większości przypadków umów stosowanych w Polsce niezbędne jest złożenie deklaracji PIT 37. Korzystają z niej również osoby poniżej 26. roku życia, które przekraczają limit ulgi dla młodych lub dobrowolnie odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy na podstawie złożonego wcześniej oświadczenia. Z doświadczenia wiemy, że wybór deklaracji PIT-37 dotyczy większości studentów, dlatego warto zapoznać się z tym, jak wygląda druk. W przypadku ewentualnych wątpliwości warto skonsultować się z urzędnikiem lub doradcą podatkowym.

Drugim ze stosowanych formularzy jest PIT-36. Druk ten stosuje się w przypadku studentów poniżej 26. roku życia, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach. Dodatkowo w ramach tego formularza zeznanie roczne składają się studenci prowadzący działalność w specjalnych działach produkcji rolnej lub uzyskują przychody z najmu i dzierżawy. Wiesz, już jaki PIT student powinien złożyć, jeżeli ma taki obowiązek. Teraz warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób go rozliczyć.

Jako podatnik masz kilka opcji w zakresie tego, jak rozliczyć zeznanie PIT. Jedną z opcji jest złożenie dokumentacji bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym w wersji papierowej. Rozliczenie roczne składa się w Urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku rozliczanego roku podatkowego. Jeżeli w międzyczasie podatnik wyprowadził się z Polski, to właściwy urząd ustala się ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce.

Drugim wariantem jest złożenie zeznania podatkowego w formie listownej. Zeznanie można przesłać Pocztą Polska za potwierdzeniem odbioru. Wówczas za datę złożenia deklaracji PIT przyjmuje się datę znajdującą się na stemplu pocztowym.

Trzecim i coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem jest rozliczenie PIT w formie elektronicznej. W tym celu możesz skorzystać z aplikacji e-Deklaracje lub usługi Twój e-PIT przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Rozliczenia można dokonać we własnym zakresie lub skorzystać ze współpracy z biurem rachunkowym. W jednym z naszych artykułów opisaliśmy to, jak rozliczyć PIT przez internet.

Chcesz upewnić się, czy Urząd Skarbowy rozliczył Twoją dokumentację? Dowiedz się, jak sprawdzić, czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji i zyskasz pewność, że jako student wypełniłeś lub wypełniłaś swój obywatelski obowiązek.

Deklaracja PIT powinna zostać złożona zgodnie z obowiązującymi terminami urzędowymi. W przypadku PIT składanego przez pracującego studenta, jest to termin 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Jeżeli termin ten wypada w dzień wolny od pracy, to automatycznie możliwość złożenia deklaracji rocznej przesuwana jest na pierwszy dzień roboczy następujący po 30 kwietnia. Rekomendujemy jednak szybsze składanie deklaracji. Dzięki temu nie przeoczysz terminu i przyspieszysz uzyskanie ewentualnego zwrotu podatku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w kontekście tego, jak student rozlicza PIT, skonsultuj się z ekspertem. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!