Rodzaje kont osobistych - przegląd typów rachunków

Rodzaje kont osobistych - przegląd typów rachunków

Zmiany ekonomiczno-gospodarcze, a także rozwój technologii i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług bankowych spowodowały znaczny wzrost obsługiwanych w Polsce rachunków osobistych. Obecnie blisko 80% dorosłych Polaków posiada przynajmniej jedno konto w banku, spośród których wyróżnić można rachunki takie jak: konto w wersji standard i premium, konto dla młodzieży, a także konto dla dzieci.

Co to jest konto osobiste?

Bankowe konto osobiste to inaczej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR),którego  obsługa wynika z zawartej umowy pomiędzy daną instytucję bankową, a posiadaczem konta.

Konto osobiste jest imiennym rachunkiem bankowym, przypisywanym do określonej osoby lub osób. Możesz więc posiadać w pełni indywidualny rachunek lub rachunek wspólny dla grupy osób fizycznych, na przykład dla małżeństw, partnerów, ale także rodzica/rodziców z dzieckiem itp. Powinieneś wiedzieć także o tym, że współwłaścicielem konta bankowego nie musi być osoba spokrewniona. Dla banku ważne jest to, aby każda z takich osób miała ukończone 13 lat, posiadał miejsce stałego zamieszkania na terytorium Polski i legitymował się ważnym dokumentem tożsamości.  Wynika to przede wszystkim z tego, że zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, do uruchomienie imiennego rachunku bankowego konieczne jest podania danych takich jak: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania oraz adres korespondencyjny.

Zgodnie z przyjętymi normami, z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego możesz korzystać tylko i wyłącznie jako osoba fizyczna. Konto tego typu posłuży Ci jako rachunek do przechowywania i dysponowania środkami finansowymi jakie otrzymujesz z tytułu należności, takich jak na przykład: wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta, czynsz najmu nieruchomości itp. Pamiętaj jednak o tym, że konto osobiste nie może służyć Ci jako rachunek do rozliczeń transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do tego celu powinieneś posiadać odrębny, firmowy rachunek, nawet wówczas, gdy prowadzisz firmę w ramach samozatrudnienia.

ROR – dla każdego coś innego

W zależności od banku, oferta kont osobistych może nieco się różnić. Można jednak przyjąć, że w ramach najczęściej stosowanych typów kont odnajdziesz:

 • konto standard, czyli podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który umożliwia Ci swobodne dysponowanie zebranymi na rachunku środkami. Konto tego typu zapewnia Ci wszystkie niezbędne funkcjonalności, takie jak: realizacja przelewów, podgląd historii transakcji, realizacja płatności wydaną do rachunku kartą płatniczą, itp.
 • konto premium/VIP – w zależności od banku, możesz spotkać się z różnym nazewnictwem, jednak idea dla wszystkich tego typu kont jest wspólna. Konta typu premium dedykowane są przede wszystkim klientom o zasobniejszym portfelom, którzy poszukują czegoś więcej niż zwykłe konto. I właśnie konto w ofercie premium pozwoli Ci poczuć się jak prawdziwy VIP, gdy w ramach prowadzonego rachunku bank zapewni Ci całkowicie darmową obsługę wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce (nierzadko także na całym świecie),preferencyjne warunki konta oszczędnościowego, lokat, kredytów, udział w prestiżowym programie partnerskim, a do tego osobistego doradcę. Z kontem typu premium nierzadko wiąże się możliwość negocjowania poszczególnych ofert. Możesz więc negocjować niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego lub korzystniejsze oprocentowanie lokat krótkoterminowych.
 • konto dla młodzieży – prowadzone dla osób w wieku od 18 do 26 lat, zazwyczaj dla uczniów i studentów. Ten wariant konta zwykle pozwala Ci korzystać z w pełni darmowego rachunku bez dodatkowych warunków (takich jak np. wysokość wpływów czy aktywne korzystanie z rachunku). Dodatkowo, karta debetowa wydana do rachunku, pozwala Ci korzystać z licznych programów rabatowych w całej Polsce, obejmujących zarówno sklepy i restauracje jak i szkoły językowe oraz kina.  
 • konto dla dzieci – dostępne dla osób, które ukończyły 13 rok życia (PKO Bank Polski prowadzi rachunki także dla młodszych osób),a których rodzic lub opiekun prawny podpisze z bankiem umowę o prowadzenie rachunku na rzecz nieletniego. Z konta dla dzieci można korzystać do 18 roku życia (rzadziej do 20. lub 21.) i kwestia swobodności dysponowania zebranymi na nim środków w dużym stopniu zależy od ustaleń z opiekunem dziecka. Bardzo często tego typu konta prowadzone są za darmo lub za niewielką opłatą (jeżeli jako opiekun prawny posiadasz własny rachunek w tym samym banku),za używanie karty płatniczej nie są pobierana opłaty, a sam rachunek jest oprocentowany, co ułatwia naukę efektywnego zarządzania budżetem. Dodatkowo konta dla dzieci pozwalają korzystać z programów rabatowych np. w kinach, szkołach językowych, klubach sportowych, itp.

Dodatkowe rodzaje kont osobistych

Omawiając temat konto osobistych warto podkreślić, że w ramach oferty dla indywidualnych klientów, banki prowadzą także:

 • konta walutowe – zwykle prowadzone w jednej z czterech walut: EUR, GBP, USD oraz CHF. Doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy pracujesz poza granicami kraju i nie chcesz tracić na przewalutowaniu środków. Prowadzenie konta walutowego umożliwia Ci realizację standardowych transakcji, takich jak przelewy czy wypłaty środków z bankomatów, a także prowadzenie lokat w wybranej walucie, co zapewnia Ci zysk niezależnie od aktualnych kursów walut.
 • konta oszczędnościowe - to dobry sposób na przechowywanie nadwyżek finansowych. Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety lokaty i tradycyjnego konta osobistego. Posiadając konto oszczędnościowe korzystasz z oprocentowania zbliżonego do tego jakim objęte są lokaty terminowe, jednak zachowujesz swobodę korzystania z ulokowanych na nim środków. Zazwyczaj każdego miesiąca bank umożliwia Ci realizację jednej bezpłatnej wypłaty środków z konta, bez utraty naliczonych odsetek. 

Bądź na bieżąco

 • ING przedłuża swoją promocję

  Akcja promocyjna „Do 140 zł za otwarcie Konta”, w której klienci mogli otrzymać 140 zł premii została przedłużona do 30 kwietnia 2018 r.

 • Promocja „Lepiej z eKontem” wraca w III edycji

  Tym razem do zgarnięcia jest aż 650 zł premii. Więcej na stronie opisu promocji.

 • T-Mobile Usługi Bankowe wyłączy starą wersję bankowości online

  Bank poinformował, że do końca tego roku całkowicie wyłączy stary system bankowości online. W kwietniu został udostępniony nowy system, który dostosowany jest do urządzeń mobilnych.

 • Logowanie odciskiem palca w Raiffeisen Polbanku

  Klienci Raiffeisen Polbanku korzystający z aplikacji Mobilny Portfel dostępnej na systemy Android i iOS mogą się logować za pomocą odciska palca. Niedługo bank ma też udostępnić płatności BLIK.

 • Money Mania 12 została przedłużona

  Promocja Money Mania vol. 12 z bonem do Allegro o wartości 150 zł została przedłużona do 6 listopada 2017 r.

 • Pekao i Alior Bank podpisały list intencyjny dotyczący połączenia obu podmiotów

  Obecnie strony nie podjęły jeszcze żadnych wiążących decyzji w sprawie potencjalnej fuzji.

 • Przedłużenie promocji ING Banku Śląskiego

  Promocja „100 zł za otwarcie Konta”, w której do zgarnięcia jest 100 zł została przedłużona aż do 30 listopada 2017 roku.

 • Pekao wprowadził aplikację mobilną z zatwierdzaniem przelewów odciskiem palca

  Klienci Banku Pekao mogą pobrać nową aplikację, która zastępuje obecne dwie aplikacje. PeoPay pozwala na biometryczne autoryzowanie transakcji do kwoty 200 zł.

 • Bank BGŻ BNP Paribas wprowadził usługę Android Pay

  Z płatności mobilnych mogą skorzystać klienci posiadający kartę MasterCard wydaną po 12 września 2016 roku. Dla pozostałych klientów banku BGŻ BNP Paribas usluga Android Pay ma być wprowadzona w przyszłości.

 • Profil zaufany ePUAP w mBanku

  mBank udostępnił swoim klientom usługę zakładania profilu zaufanego ePUAP. Profil umożliwia dostęp do elektronicznych usług administracji publicznej.

Słownik finansowy

Zapoznaj się ze znaczeniem pojęć bankowych, używanych w naszych artykułach i poradnikach.