Rodzaje kont osobistych - przegląd typów rachunków

Rodzaje kont osobistych - przegląd typów rachunków

Zmiany ekonomiczno-gospodarcze, a także rozwój technologii i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług bankowych spowodowały znaczny wzrost obsługiwanych w Polsce rachunków osobistych. Obecnie blisko 80% dorosłych Polaków posiada przynajmniej jedno konto w banku, spośród których wyróżnić można rachunki takie jak: konto w wersji standard i premium, konto dla młodzieży, a także konto dla dzieci.

Co to jest konto osobiste?

Bankowe konto osobiste to inaczej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR),którego  obsługa wynika z zawartej umowy pomiędzy daną instytucję bankową, a posiadaczem konta.

Konto osobiste jest imiennym rachunkiem bankowym, przypisywanym do określonej osoby lub osób. Możesz więc posiadać w pełni indywidualny rachunek lub rachunek wspólny dla grupy osób fizycznych, na przykład dla małżeństw, partnerów, ale także rodzica/rodziców z dzieckiem itp. Powinieneś wiedzieć także o tym, że współwłaścicielem konta bankowego nie musi być osoba spokrewniona. Dla banku ważne jest to, aby każda z takich osób miała ukończone 13 lat, posiadał miejsce stałego zamieszkania na terytorium Polski i legitymował się ważnym dokumentem tożsamości.  Wynika to przede wszystkim z tego, że zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego, do uruchomienie imiennego rachunku bankowego konieczne jest podania danych takich jak: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania oraz adres korespondencyjny.

Zgodnie z przyjętymi normami, z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego możesz korzystać tylko i wyłącznie jako osoba fizyczna. Konto tego typu posłuży Ci jako rachunek do przechowywania i dysponowania środkami finansowymi jakie otrzymujesz z tytułu należności, takich jak na przykład: wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta, czynsz najmu nieruchomości itp. Pamiętaj jednak o tym, że konto osobiste nie może służyć Ci jako rachunek do rozliczeń transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do tego celu powinieneś posiadać odrębny, firmowy rachunek, nawet wówczas, gdy prowadzisz firmę w ramach samozatrudnienia.

ROR – dla każdego coś innego

W zależności od banku, oferta kont osobistych może nieco się różnić. Można jednak przyjąć, że w ramach najczęściej stosowanych typów kont odnajdziesz:

 • konto standard, czyli podstawowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który umożliwia Ci swobodne dysponowanie zebranymi na rachunku środkami. Konto tego typu zapewnia Ci wszystkie niezbędne funkcjonalności, takie jak: realizacja przelewów, podgląd historii transakcji, realizacja płatności wydaną do rachunku kartą płatniczą, itp.
 • konto premium/VIP – w zależności od banku, możesz spotkać się z różnym nazewnictwem, jednak idea dla wszystkich tego typu kont jest wspólna. Konta typu premium dedykowane są przede wszystkim klientom o zasobniejszym portfelom, którzy poszukują czegoś więcej niż zwykłe konto. I właśnie konto w ofercie premium pozwoli Ci poczuć się jak prawdziwy VIP, gdy w ramach prowadzonego rachunku bank zapewni Ci całkowicie darmową obsługę wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce (nierzadko także na całym świecie),preferencyjne warunki konta oszczędnościowego, lokat, kredytów, udział w prestiżowym programie partnerskim, a do tego osobistego doradcę. Z kontem typu premium nierzadko wiąże się możliwość negocjowania poszczególnych ofert. Możesz więc negocjować niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego lub korzystniejsze oprocentowanie lokat krótkoterminowych.
 • konto dla młodzieży – prowadzone dla osób w wieku od 18 do 26 lat, zazwyczaj dla uczniów i studentów. Ten wariant konta zwykle pozwala Ci korzystać z w pełni darmowego rachunku bez dodatkowych warunków (takich jak np. wysokość wpływów czy aktywne korzystanie z rachunku). Dodatkowo, karta debetowa wydana do rachunku, pozwala Ci korzystać z licznych programów rabatowych w całej Polsce, obejmujących zarówno sklepy i restauracje jak i szkoły językowe oraz kina.  
 • konto dla dzieci – dostępne dla osób, które ukończyły 13 rok życia (PKO Bank Polski prowadzi rachunki także dla młodszych osób),a których rodzic lub opiekun prawny podpisze z bankiem umowę o prowadzenie rachunku na rzecz nieletniego. Z konta dla dzieci można korzystać do 18 roku życia (rzadziej do 20. lub 21.) i kwestia swobodności dysponowania zebranymi na nim środków w dużym stopniu zależy od ustaleń z opiekunem dziecka. Bardzo często tego typu konta prowadzone są za darmo lub za niewielką opłatą (jeżeli jako opiekun prawny posiadasz własny rachunek w tym samym banku),za używanie karty płatniczej nie są pobierana opłaty, a sam rachunek jest oprocentowany, co ułatwia naukę efektywnego zarządzania budżetem. Dodatkowo konta dla dzieci pozwalają korzystać z programów rabatowych np. w kinach, szkołach językowych, klubach sportowych, itp.

Dodatkowe rodzaje kont osobistych

Omawiając temat konto osobistych warto podkreślić, że w ramach oferty dla indywidualnych klientów, banki prowadzą także:

 • konta walutowe – zwykle prowadzone w jednej z czterech walut: EUR, GBP, USD oraz CHF. Doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy pracujesz poza granicami kraju i nie chcesz tracić na przewalutowaniu środków. Prowadzenie konta walutowego umożliwia Ci realizację standardowych transakcji, takich jak przelewy czy wypłaty środków z bankomatów, a także prowadzenie lokat w wybranej walucie, co zapewnia Ci zysk niezależnie od aktualnych kursów walut.
 • konta oszczędnościowe - to dobry sposób na przechowywanie nadwyżek finansowych. Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety lokaty i tradycyjnego konta osobistego. Posiadając konto oszczędnościowe korzystasz z oprocentowania zbliżonego do tego jakim objęte są lokaty terminowe, jednak zachowujesz swobodę korzystania z ulokowanych na nim środków. Zazwyczaj każdego miesiąca bank umożliwia Ci realizację jednej bezpłatnej wypłaty środków z konta, bez utraty naliczonych odsetek. 

Bądź na bieżąco

 • Android Pay w mBanku od teraz obsługuje także karty VISA

  W najnowszej aktualizacji aplikacji mobilnej mBanku została wprowadzona możliwość używania kart VISA w płatnościach mobilnych Android Pay. Dotychczas możliwe to było tylko z kartami MasterCard.

 • Przedłużenie promocji ING Banku Śląskiego

  Promocja ,,100 zł za otwarcie Konta”, którą opisaliśmy w tym artykule została przedłużona aż do 18 października 2017r.

 • Bank Millennium wprowadza usługę QLIK

  QLIK to usługa umożliwiająca firmom przesyłanie informacji o płatności do banku klienta, w celu szybkiego opłacenia faktury. Dzięki temu płatnicy mają wygodny dostęp do wielu płatności w jednym miejscu a firmy mogą liczyć na szybsze opłacenie rachunków.

 • T-Mobile Usługi Bankowe wprowadził płatności telefonem

  Bank udostępnił w aplikacji mobilnej płatności w technologii HCE. Wystarczy wybudzić i zbliżyć telefon do terminala. Płatności powyżej 50 zł wymagają dodatkowo podania numeru PIN do podpiętej karty.

 • Przerwa techniczna w serwisie Pekao24

  Dziś (26 czerwca 2017r.) w godzinach 19:00 - 21:00 nastąpi przerwa techniczna w dostępie do Pekao24. Bank Pekao udostępni klientom nową wersję mobilnego serwisu.

 • ING wprowadził autoryzację transakcji przy pomocy aplikacji mobilnej

  Klienci ING Banku Śląskiego mogą teraz potwierdzać transakcje bankowe przy pomocy aplikacji mobilnej.

 • eurobank wprowadza płatności Android Pay z kartą Visa

  Kolejny bank dołącza do grona wspierających płatności Android Pay. Aktualnie w eurobank można do systemu płatności mobilnych podpiąć kartę Visa.

 • Orange Finanse wprowadził płatności Android Pay

  Klienci Orange Finanse mogą już pobrać nową wersję aplikacji i podpiąć kartę do Android Pay. To kolejny bank, który wprowadził już tą coraz bardziej popularną usługę płatności w Polsce. Więcej o Android Pay przeczytasz w poradniku.

 • Pekao będzie miało nową aplikację mobilną

  Bank Pekao 26 czerwca uruchomi nową odsłonę swojego serwisu Pekao24 na urządzenia mobilne. Pod koniec wakacji ma być udostępniona aplikacja na telefony, która zastąpi obecne narzędzia.

 • Aktualizacja aplikacji BZWBK24 mobile

  W poniedziałek 5 czerwca 2017 Bank Zachodni WBK będzie aktualizował aplikację BZWBK24 mobile. Z nowości m.in. blokowanie i aktywowanie kart, zmiana PINu, powiadomienia push.

Słownik finansowy

Zapoznaj się ze znaczeniem pojęć bankowych, używanych w naszych artykułach i poradnikach.