Zawieszona działalność a PIT - jak rozliczyć?

Zawieszona działalność a PIT - jak rozliczyć?

„Mam zawieszoną działalność gospodarczą. Jaki PIT mam wypełnić?” Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na okresowe zawieszenie działalności. I jest ono całkiem zasadne, ponieważ zawieszenie firmy nie oznacza, że nie trzeba rozliczać corocznej deklaracji PIT. Tylko który formularz masz wypełnić? Sprawdźmy zatem, jak zawieszona działalność przez cały rok wpływa na to, jaki PIT musisz rozliczyć, oraz który dokument masz wybrać, gdy masz jednocześnie zawieszoną działalności i umowę o pracę. Jaki PIT wtedy wypełniasz? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czy przy zawieszonej działalności trzeba składać PIT?

Nie da się ukryć, że polscy przedsiębiorcy mają całkiem sporo dokumentacji do wypełniania. PIT-4r, PIT-11, PIT-36 – a to tylko początek listy. A co w przypadku gdy taka działalność jest zawieszona? Co to w ogóle znaczy?

Zawieszenie działalności gospodarczej to formalny proces, który umożliwia przedsiębiorcom tymczasowe przerwanie prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności jej likwidacji. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca ma prawo do „zamrożenia" swojej firmy na określony czas, co wiąże się z szeregiem korzyści, ale również obowiązków. Proces ten jest odwracalny, dzięki czemu po zakończeniu okresu zawieszenia, przedsiębiorca może wznowić działalność bez konieczności ponownego przechodzenia przez cały proces zakładania firmy.

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać czynności związanych z bieżącą działalnością firmy, takich jak sprzedaż towarów czy świadczenie usług. Możesz się jednak zastanawiać, czy trzeba rozliczać PIT z zawieszonej działalności. Przyjrzyjmy się zatem, czy należy składać PIT w takim przypadku.

Zawieszona działalność – czy składać PIT?

Powiedzenie, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki, nie wzięło się z niczego. Zatem musisz rozliczać PIT nawet w przypadku zawieszonej działalności. Choć trzeba przyznać, że niektóre deklaracje znikają z listy obowiązkowych, jak miało to miejsce w przypadku PIT-5. Niemniej po tym, jak zgłosić zawieszenie, jesteś zwolniony z:

  • wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy,
  • wpłacania kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy,
  • wpłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.

Jednak jak już wspomnieliśmy, takie zwolnienie nie dotyczy składania PIT. Nawet jeśli zawieszenie działalności trwało cały rok. Przyjrzyjmy się zatem, jaki PIT powinieneś dostarczyć do urzędu skarbowego przy zawieszonej działalności gospodarczej. 

Jaki PIT przy zawieszonej działalności?

To, jaki PIT powinieneś rozliczyć, jeśli twoja działalność jest zawieszona, zależy od rodzaju opodatkowania, jaki wybrałeś dla swojej firmy. Przyjrzyjmy się temu bliżej:

Zawieszenie działalności a zasady ogólne

W przypadku formy opodatkowania, jaką są zasady ogólne, rozliczasz się na formularzu PIT-36. Co ważne, nawet jeśli twoja firma była zawieszona cały rok, a dochody uzyskiwałeś wyłącznie z pracy w oparciu o umowę o pracę, i tak musisz wypełnić deklarację PIT-36 dla przedsiębiorców, a nie PIT-37, czyli formularz dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności. Po prostu w takiej sytuacji, gdy rozliczasz PIT za zawieszoną działalność, w formularzu PIT-36 wypełniasz zerowe kwoty z działalności, a pozostałe przychody uzupełniasz o dane z PIT-11, który dostałeś od swojego pracodawcy.

Oczywiście, jeśli zawieszenie działalności dotyczy wyłącznie kilku miesięcy, w PIT-36 wpisujesz przychody, jakie uzyskałeś, gdy twoja firma zarabiała. Jeśli w tym czasie pracowałeś również na etacie, w formularzu PIT-36 uwzględniasz również i te przychody.

Zawieszenie działalności a podatek liniowy

Jeśli jako formę opodatkowania swojej działalności wybrałeś podatek liniowy, to przy rozliczeniu obowiązuje cię deklaracja PIT-36L. Nie inaczej jest w przypadku zawieszenia działalności, co oznacza, że to właśnie ten formularz musisz wypełnić.

A co w przypadku zawieszonej działalności i etatu? Jaki PIT powinieneś wypełnić, jeśli rozliczałeś działalność w oparciu o podatek liniowy? Tym razem musisz uzupełnić i przekazać do urzędu skarbowego dwa formularze:

  • PIT-36L – w związku z prowadzoną działalnością, nawet jeśli jest ona lub była zawieszona.
  • PIT-37 – w związku z przychodami uzyskiwanymi na etacie.

Zawieszenie działalności a ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Polega ona na odprowadzaniu podatku od przychodu bez możliwości pomniejszania go o koszty. Przyjrzyjmy się zatem, jaki PIT dla zawieszonej działalności gospodarczej musisz wypełnić w tym przypadku.

Jak zapewne wiesz, przy ryczałcie ewidencjonowanym rozliczasz się na podstawie PIT-28. Jeśli jednak uzyskujesz przychody z umowy o pracę, musisz dodatkowo wypełnić jeszcze jedną roczną deklarację, czyli PIT-37. W formularzu PIT-28 wpisujesz przychody z działalności. Jeśli twoja firma była zawieszona przez cały rok, to wykazujesz tam kwoty zerowe. Z kolei w PIT-37 podajesz przychody z etatu.

Wiesz już, jaki PIT musisz złożyć przy zawieszonej działalności i umowie o pracę. Czas przyjrzeć się jak rozliczyć właściwy PIT w takiej sytuacji.

Jak rozliczyć PIT przy zawieszonej działalności?

Wraz z nastaniem nowego roku każdy Polak zastanawia się, jak rozliczyć PIT. Dotyczy to także przedsiębiorców z zawieszoną działalnością. Dlatego też przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Po pierwsze, przy zawieszonej działalności musisz ustalić, jaki PIT cię obowiązuje. Jak już wspomnieliśmy, w zależności od formy opodatkowania, będzie to:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-28.

Dodatkowo, jeśli poza działalnością uzyskiwałeś przychody z tytułu umowy o pracę, musisz także wypełnić PIT-37, o ile rozliczasz się w oparciu o podatek linowy lub ryczałt ewidencjonowany. Mamy zatem ustalone, jaka działalność zawieszona wiąże się z jakim formularzem PIT.

Teraz przejdźmy do kwestii wypełnienia tych deklaracji. Przede wszystkim odpowiednią dla siebie deklarację PIT możesz uzupełnić online. A jak rozliczyć PIT przez internet?

Przede wszystkim możesz skorzystać z oficjalnej platformy Twój e-PIT. To tam znajdziesz niezbędne deklaracje, a co więcej, będą one już wstępnie wypełnione. Czasem wystarczy uzupełnić kilka danych, sprawdzić, czy zawarte tam informacje się zgadzają, zatwierdzić je i wysłać dokument do urzędu skarbowego. Co ważne, gdy już to zrobisz, pobierz UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to zaświadczenie, że twoja deklaracja dotarła do urzędu.

jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył PIT? W tym przypadku również skorzystaj z platformy Twój e-PIT. A jeśli czekasz na zwrot podatku, to przelew z urzędu na twoje konto stanowi najlepsze potwierdzenie, że urzędnicy zajęli się twoją deklaracją PIT.

I jeszcze jedna ważna kwestia: do kiedy masz złożyć roczną deklarację PIT? W tym przypadku masz czas do ostatniego dnia kwietnia, czyli w bieżącym roku będzie to 30 kwietnia 2024, co wypada we wtorek. Oczywiście zalecamy, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ w 30 kwietnia system Twój e-PIT może być przeciążony. W najlepszym razie stracisz mnóstwo czasu na walkę z platformą, która będzie działać bardzo powoli. W najgorszym – nie uda ci się złożyć deklaracji w terminie. Poza tym im szybciej złożysz PIT do urzędu skarbowego, tym szybciej odzyskasz nadpłacony podatek. Dodajmy, że dokumenty niezbędne do rozliczenia PIT w systemie Twój e-PIT są dostępne od 15 lutego 2024. Także czasu na zajęcie się nimi masz naprawdę sporo. 

Jak i kiedy warto zawiesić działalność?

Zawieszenie działalności gospodarczej przynosi przedsiębiorcom kilka istotnych korzyści. Po pierwsze, umożliwia ono znaczące ograniczenie kosztów prowadzenia firmy, ponieważ w okresie zawieszenia przedsiębiorca zwolniony jest z większości bieżących opłat i składek, np. ZUS. Po drugie, daje czas na przemyślenie przyszłości firmy, restrukturyzację, czy opracowanie nowej strategii bez presji natychmiastowego generowania przychodów. Jest to również korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy przedsiębiorca musi skupić się na sprawach osobistych lub zdrowotnych.

Proces zawieszenia działalności gospodarczej w Polsce jest stosunkowo prosty i można go dokonać poprzez elektroniczną platformę CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Dzięki temu informacja o zawieszeniu działalności trafi automatycznie do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku o zawieszenie działalności, wskazując datę rozpoczęcia okresu zawieszenia.

Natomiast jeśli jesteś opodatkowany kartą podatkową, zgłoszenie zawieszenia działalności dokonujesz albo poprzez CEIDG, albo poprzez bezpośrednie poinformowanie o tym właściwego urzędu skarbowego.

Co ważne, w przypadku działalności w formie spółki cywilnej działa to nieco inaczej. Przede wszystkim zawieszenia działalności muszą dokonać wszyscy wspólnicy. Poza tym zawieszenie należy zgłosić do GUS-u, urzędu skarbowego i CEIDG.

Swoją działalność możesz zawiesić na czas nieokreślony lub na czas określony, ale nie krótszy niż 30 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, w której chcesz zawiesić działalność na miesiąc luty.

Podsumowanie: PIT a zawieszona działalność

Jako przedsiębiorca możesz podjąć decyzję o tymczasowym zawieszeniu działalności. Jednocześnie nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej musisz rozliczyć PIT, choć będziesz zwolniony z wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Możesz się jednak zastanawiać nad tym, jak zawieszona działalność gospodarcza wpływa na to, jaki roczny PIT masz wypełnić. A to już zależy od wybranej formy opodatkowania działalności: PIT-36 dla zasad ogólnych, PIT-36L dla podatku liniowego i PIT-28 dla ryczałtu ewidencjonowanego. Deklarację PIT możesz uzupełnić online za pośrednictwem platformy Twój e-PIT. Ważne jest, by złożyć roczną deklarację PIT do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, aby uniknąć przeciążeń systemu i opóźnień w zwrocie nadpłaconego podatku. Progi podatków w Polscedziałalność nierejestrowana PIT – czasem można pogubić się w tym, jak być praworządnym przedsiębiorcą w Polsce. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać informacje o przepisach podatkowych w naszym kraju. 

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!