Inwestowanie krótkoterminowe - w co inwestować?

Inwestowanie krótkoterminowe - w co inwestować?

Bez dwóch zdań inwestowanie krótkoterminowe nie jest dla każdego. To forma lokowania kapitału w instrumenty, które mogą dać zrównoważone zyski przy niedużym ryzyku. W tym artykule pod lupę weźmiemy inwestycje krótkoterminowe. Poznasz ich definicję, specyfikę oraz standardowe przykładu. Dowiedz się, na czym to polega i jak inwestować krótkoterminowo.

Jak inwestować krótkoterminowo?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest inwestowanie krótkoterminowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to lokowanie pieniędzy w aktywa finansowe, które pozyskuje się po to, aby zbyć się w krótkim czasie. Zgodnie z definicją z Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku, inwestycje krótkoterminowe obejmują obrotowe aktywa finansowe, w tym m.in. akcje, udziały, inne papiery wartościowe itd., które ukierunkowane są na wygenerowanie szybkiego zysku. Jednocześnie muszą to być aktywa o wysokiej płynności. W praktyce oznacza to, że można je szybko sprzedać w dowolnym momencie bez utraty ich wartości. Przyjmuje się, że w tej kategorii znajdują się aktywa, które spienięża się przed upływem roku od momentu ich nabycia. Jeżeli okres roku zostaje przekroczony, to wówczas mówimy o inwestowaniu długoterminowym.

Zanim zastanowisz się, jak zacząć inwestować krótkoterminowo, warto zrozumieć charakterystykę tego typu działań finansowych, w tym ich wady i zalety. Cechy charakterystyczne to:

  • łatwość przekształcenie inwestycji w gotówkę bez utraty wartości;
  • ukierunkowanie na wygenerowanie szybkiego zysku (opierają się m.in. na fluktuacji cen i spekulacji);
  • wysoka elastyczność w zakresie zarządzania aktywami i budowania strategii inwestycyjnej;
  • podatność na zmienność rynku, co przekłada się na większe wahania wartości w porównaniu z inwestycjami długoterminowymi.

Klasyczne przykłady inwestycji krótkoterminowych to m.in.: lokaty terminowe, akcje, papiery wartościowe (np. weksle komercyjne, certyfikaty depozytowe, bony skarbowe), obligacje krótkoterminowe, fundusze inwestycyjne, kontrakty terminowe typu futures, handel walutami, strategia day trading na giełdzie itd.

Inwestowanie w krótkim terminie znacząco różni się od tego, jak wygląda to w opcjach długoterminowych. Standardowo wymaga też większego zaangażowania i trzymania ręki na pulsie, aby inwestor wyłapał odpowiedni moment na spieniężenie aktywów lub ich kupno pod inwestycję. Oczywiście w wielu przypadkach nieocenionym wsparciem jest współpraca z biurem maklerskim, które odpowiada za ten obszar.

Przy każdego typu inwestycjach należy być bardzo ostrożnym. W krótkoterminowej perspektywie istotne jest m.in. regularne analizowanie trendów rynkowych czy też kluczowych wiadomości gospodarczych. Wpływ na wahania ceny aktywów mają też m.in. wydarzenia makroekonomiczne i geopolityczne, dlatego trzeba być z nimi na bieżąco. Od razu widać, że jest to angażujące zajęcie.

W przypadku tego typu inwestycji rekomenduje się dywersyfikację. Polega ona na kupowaniu różnego rodzaju aktywów, które są od siebie niezależne. Dzięki temu amortyzuje się ewentualne straty finansowe w przypadku spadku wartości wybranych aktywów podatnych na określone zmiany rynkowe. Pod tym względem dywersyfikacja zwiększa bezpieczeństwo i dotyczy to nie tylko inwestowania krótkoterminowego.

Każda inwestycja ma określone ryzyko. Przed podjęciem decyzji finansowej inwestor powinien dokładnie ocenić, jaki jest jego próg ryzyka i na co może sobie pozwolić. Eksperci rekomendują stosowanie też dedykowanych rozwiązań z obszaru zarządzania ryzykiem. Obecnie w użyciu są różnego rodzaju automatyzacje czy też zlecenia stop-loss, redukujące ewentualne straty finansowe. Musisz mieć świadomość tego, że te mogą pojawić się przy każdym typie inwestycji.

Jak szukać okazji w inwestowaniu krótkoterminowym? Wymaga to doświadczenia, wiedzy i zmysłu analitycznego. Warto m.in. przeprowadzić analizę techniczną i analizę krótkoterminowych prognoz rynkowych. Z doświadczenia wiemy, że nie powinno się polegać na jednym źródle informacji gospodarczych. Zdecydowanie lepiej czerpać wiedzę z kilku z nich, a następnie na tej podstawie wyciągać wnioski.

Wzrost skuteczności działania można osiągnąć poprzez staranny dobór platform inwestycyjnych, narzędzi i aktywów. Zawsze pod uwagę weź koszty wejścia w daną inwestycję, a także koszty jej obsługi. Przykładowo marża biura maklerskiego może wpływać na obniżenie zysków, dlatego wybieraj mądrze i na podstawie odpowiedniej analizy. Wszelkie koszty transakcyjne mają bezpośrednie przełożenie na osiągany wynik finansowy w ramach inwestycji.

W co warto inwestować krótkoterminowo?

Planujesz inwestycje krótkoterminowe? W co lokować kapitał, aby nie stracić i zwiększyć szansę na zysk? Sprawdźmy, jakie instrumenty krótkoterminowe cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. W co inwestować krótkoterminowo?

Przede wszystkim ten rodzaj inwestycji powinien zapewnić większe zyski, niż odsetki generowane z konta oszczędnościowego. Z tego typu strategii korzystają zarówno inwestorzy prywatni, jak i przedsiębiorstwa.

Jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania w krótkim okresie są lokaty bankowe. W ich ramach wpłaca się do banku określoną sumę pieniędzy, które rośnie o wskazany w umowie procent w jednostce czasu. Krótkoterminowe lokaty trwają do roku i mogą zapewnić Ci kilkuprocentowy zysk, który zamortyzuje inflację. Nie jest to jednak sposób na szybkie pomnażanie kapitału, a raczej na zabezpieczenie go przed stratą.

Inną z możliwości są fundusze pieniężne i fundusze dłużne. Tu inwestuje się w bezpieczne instrumenty finansowe, w tym m.in. depozyty bankowe i papiery wartościowe. Ciekawym wyborem są też obligacje krótkoterminowe, w tym skarbowe oraz korporacyjne. To sposób na inwestycję z krótkim okresem sprzedaży. Na rynku dostępne są różne obligacje, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Kolejną z inwestycji krótkoterminowych są kontrakty CFD, czyli kontrakty na różnicę kursową. Opierają się na spekulacji w zakresie tego, jak zmienią się ceny danego dobra w czasie. Wiele osób decyduje się też na rynek walutowy. Polega on na skupie walut w ich dołku i sprzedaży, gdy są na górce. Oczywiście jest to obarczone ryzykiem, ponieważ trudno przewidzieć wahania kursu walut. W konsekwencji może to doprowadzić do strat finansowych, ponieważ przy kursach uwzględnia się też m.in. marżę kantoru.

W ramach strategii działania krótkoterminowego można również kupować i sprzedawać akcje spółek notowanych na giełdzie. Jednocześnie inwestor nastawia się na to, że sprzedaż akcji po zakupie nastąpi przed upływem roku. Nie zawsze się to opłaca. W praktyce okazuje się, że tego typu inwestycje mogą przerodzić się w długoterminowe, jeżeli jest to uzasadnione ekonomicznie. Rodzaj strategii zależy od obecnej sytuacji inwestora oraz tego, jakim kapitałem dysponuje oraz jaka jest jego odporność psychiczna na wahania wyceny posiadanych akcji.

Czy warto inwestować krótkoterminowo?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jest to związane z tym, że różne rodzaje inwestycji charakteryzują się różnym ryzykiem czy też stopą zwrotu. W praktyce oznacza to, że decyzja inwestycyjna zawsze ma charakter indywidualny. Ten typ lokowania środków ma swoje plusy i minusy. Z pewnością docenią go osoby, którym zależy na szybkim pomnażaniu majątku bez długotrwałego zamrażania kapitału. Ponadto inwestycje krótkoterminowe pozwalają na szybką relokację kapitału, jeżeli zmieniają się trendy lub pojawi się okazja inwestycyjna. Ze względu na mniejszy wkład, łatwiej też przy nich o dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Odpowiednio prowadzone mogą dać wymierne efekty, jednak trudno oczekiwać znacznych zysków przy niewielkim ryzyku. Im potencjalne ryzyko mniejsze, tym zyski niższe.

Co do zasady jednak inwestowanie krótkoterminowe nie powinno być nastawione na szybkie zysku. Charakteryzuje się bowiem niższą stopą zwrotu, choć są od tego wyjątki. Może zdarzyć się bowiem, że inwestor kupi akcje danej spółki, a ta w krótkim czasie znacznie wzrośnie, gwarantując mu ponadprzeciętny zysk. Tego typu perełki inwestycyjne nie zdarzają się jednak często. Warto też wiedzieć, kiedy sprzedaż akcje, aby nie doszło do spadku ich wyceny. Wymaga to wyczucia, znajomości trendów oraz szczęścia. To ostatnie ma duże znaczenie w inwestowaniu, ponieważ nie wszystko da się przewidzieć. Szczęściu trzeba pomagać, a w przypadku inwestowania polega to na dokonywaniu rzetelnych analiz i podejmowaniu świadomych i dobrze przemyślanych decyzji.

Oczywiście inwestowanie krótkoterminowe ma też swoje wady. Ze względu na jego specyfikę, wymaga większego zaangażowania inwestora w cały proces. Czas poświęca się na śledzenie rynku, co generuje stres i silne emocje. Trudno się od nich odciąć, dlatego ten typ inwestycji nie jest polecany osobom, które mają mało czasu lub tendencję do emocjonalnych zachowań i reakcji. Ponadto nie powinny wybierać go osoby bez wiedzy i doświadczenia, a także bez strategii wyjścia z inwestycji w momencie, który zredukuje straty. Zarządzanie ryzykiem to jedna z kluczowych umiejętności inwestora i nabywa się ją z czasem. Ze względu na dużą częstotliwość transakcji, wzrasta ryzyko nietrafionych decyzji i związanych z nim strat finansowych. Do tego generowane są koszty transakcyjne, które przy dynamicznym obrocie mogą znacząco zmniejszać zyski.

Planujesz inwestowanie? Rozważ za i przeciw. Zawsze sprawdź walory danego instrumentu finansowego, w tym m.in., oprocentowanie lokaty czy obligacji, a także płynność danego instrumentu. Wszelkie wątpliwości konsultuj z ekspertem i stawiaj tylko na te obszary, na których się znasz lub, w których się rozwijasz. Ułatwia to podejmowanie trafnych decyzji inwestycyjnych. Masz większy kapitał i zastanawiasz się, gdzie go ulokować? Poznaj nasz poradnik, w którym pisaliśmy o tym, w co inwestować duże pieniądze. Pamiętaj jednak o tym, że nie ma recepty na dobre inwestowanie i nigdy nie ma stuprocentowej pewności co do danego instrumentu. Ryzyko jest zawsze, jednak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Źródło:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!