Działalność nierejestrowana a konto firmowe

Działalność nierejestrowana a konto firmowe

Działalność nierejestrowana to popularna forma prowadzenia legalnego biznesu. Wielu osób na początku swojej biznesowej drogi, decyduje się na tę formę działalności ze względu na prostotę i ograniczone obciążenia administracyjne i finansowe. Sprawdźmy, czy na czym dokładnie polega działalność nierejestrowana i czy wymaga ona otwierania konta firmowego.

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to w pełni legalna forma prowadzenia działalności. Co jednak ważne, osoba prowadząca taką działalność nie jest zobowiązana do rejestracji firmy, uzyskania numeru NIP ani spełniania innych formalności związanych z prowadzeniem legalnego biznesu. Z drugiej strony działalność nierejestrowana jest ograniczona pod względem skali i rodzaju działalności, które można prowadzić. Poza tym działalności nierejestrowanej nie mogą prowadzić osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat prowadziły działalność gospodarczą.

Jednocześnie jest to idealny sposób na legalne dorabianie stosunkowo niewielkich kwot lub przetestowanie własnego pomysłu na biznes. Gdy po kilku miesiącach prowadzenia takiej nierejestrowanej działalności stwierdzisz, że ma ona dużo większy potencjał, będziesz mógł założyć typową firmę. Poza tym taką działalność mogą prowadzić osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. 

Co ważne, w przypadku działalności nierejestrowanej obowiązuje cię limit przychodów. Obecnie, od lipca 2023 roku limit ten wynosi 75% kwoty wynagrodzenia minimalnego, czyli 2700 zł. Taką kwotę możesz zarobić miesięcznie w przypadku działalności nierejestrowanej.

A co się stanie, jeśli przekroczysz limit przychodów? Przy kwocie przychodów wyższej niż 2700 zł miesięcznie będziesz musiał zarejestrować firmę. Dlatego, jeśli widzisz, że w danym miesiącu możesz zarobić więcej, wstrzymaj się ze sprzedażą, by nie przekroczyć obowiązującego limitu.  

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Jedną z największych zalet działalności nierejestrowanej jest to, że nie musisz jej zgłaszać w CEIDG, urzędzie skarbowym czy ZUS-ie. Nie musisz zatem płacić składek na ZUS. Wystarczy, że będziesz prowadził uproszczoną ewidencję przychodów. Poza tym musisz wystawiać swoim klientom rachunki lub faktury. Dodatkowo, jeśli sprzedawane przez ciebie towary lub świadczone usługi podlegają obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej, będziesz zobligowany do jej posiadania.

Oczywiście to, że nie musisz zgłaszać działalności do urzędu skarbowego, nie oznacza, że nie musisz się rozliczać z tą instytucją. Aż tak dobrze to nie ma! Co to oznacza w praktyce? Po prostu swoje przychody rozliczasz i opodatkowujesz zgodnie ze skalą podatkową. W takim przypadku podatek wynosi 17%. Jednak, jeśli poza działalnością nierejestrowaną zarabiasz jeszcze w inny sposób, na przykład na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, musisz liczyć się z tym, że możesz przekroczyć limit pierwszego progu podatkowego. W takiej sytuacji twoje przychody powyżej owego limitu zostaną opodatkowane podatkiem wynoszącym 32%.

Jak wystawić rachunek bądź fakturę prowadząc działalność nierejestrowaną?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku działalności nierejestrowanej musisz wystawiać rachunki za sprzedany towar czy wykonane usługi. Na takim rachunku należy umieścić następujące informacje:

  • nazwa usługi lub towaru, który sprzedajesz,
  • koszt tej usługi lub towaru oraz ilość,
  • numer konta do zapłaty,
  • dane sprzedającego,
  • dane kupującego,
  • data wystawienia,
  • numer ewidencyjny.

Jeśli klient poprosi cię o wystawienie faktury, umieść na niej dokładnie te same informacje, co w przypadku rachunku.

Działalność nierejestrowana a konto firmowe

Prowadząc działalność nierejestrowaną, w większości przypadków będziesz potrzebował konta. Możesz się jednak zastanawiać, czy trzeba mieć konto firmowe. Otóż, aby założyć rachunek firmowy, musisz mieć nadany numer NIP, a także być wpisany w CEIDG. A to oznacza, że prowadząc działalność nierejestrowaną, nie możesz założyć rachunku firmowego. Zatem nie musisz się zastanawiać, jak założyć konto firmowe, czy firma może mieć dwa konta bankowe, czy też jak wygląda zgłoszenie konta firmowego do urzędu skarbowego.   

Jednocześnie zachęcamy, aby w przypadku działalności nierejestrowanej założyć dodatkowe konto bankowe. Dzięki temu będzie ci łatwiej kontrolować przychody z działalności. Pamiętaj także, że jeśli takie konto założysz w promocji, najpewniej uda ci się uniknąć kosztów związanych z prowadzeniem takiego rachunku. A jakby nie patrzeć, przy działalności jednoosobowej koszty są niezmiernie ważne, nawet jeśli jest to działalność nierejestrowana.

Podsumowanie: Działalność nierejestrowana a konto firmowe

Działalność nierejestrowana to sposób na prowadzenie legalnego biznesu bez konieczności zakładania firmy i ponoszenia kosztów z tym związanych. Rozwiązanie to powstało z myślą o osobach, które chcą dorobić sobie do pensji lub zależy im na przetestowaniu pomysłu na firmę, zanim zdecydują się na pełnoprawną rejestrację. Musisz jednak prowadzić ewidencję przychodów, rozliczać owe przychody z urzędem skarbowym oraz wystawiać swoim klientom rachunki i faktury. W przypadku działalności nierejestrowanej kluczowy jest limit przychodów. Obecnie wynosi on 75% wynagrodzenia minimalnego w danym roku, co przekłada się na kwotę 2700 zł miesięcznie. Co ważne, założenia działalności nierejestrowanej nie musisz nigdzie zgłaszać. A jak wygląda kwestia działalności nierejestrowanej a konta bankowego? W takim przypadku nie możesz założyć żadnego rachunku na firmę, bez względu na rodzaje kont firmowych. Warto jednak założyć osobne konto bankowe, dzięki któremu będzie ci łatwiej monitorować finanse pochodzące z działalności.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!